Mohu dávát půlročnímu dítěti piškoty?

terka2018
9. říj 2018

Holky jen tak pro zajímavost,

mam synka pul roku, davam mu bily jogurt selsky nebo Hollandia a na doporuceni mudr piskotky (obycejne, 2 piskoty tydne) Je to opravdz takovy problem? 😀 jedma maminka na fb mi rikala jaka je to hruza, s kamarádkou nam to prislo usmevne. Malej ji kruti, kureci, hovezi, teleci a ze by nezvládl 2 piskotky tydne, ikdyz je tam neco malo czkru navic? 😀 prijde mi ze nektre maminy uz z toho trochu šílí co jo a co ne a ten typ *biomatek* snad nejvice 😀

terka2018
autor
10. říj 2018

@berenika39 no, tak je s prominutím absolutní hloupost 🙂 Dávám zásadně bílé jogurty Selský a hollandia, zeleninu, ovoce, kaše. To že dám sem tam piškot snad neznamená že ho nacpávám sladkým :D 🙂 Jinak, chodím do posilovny 2x týdně, 2x týdně svižná procházka, 1x týdně běh, vím co je to zdravý životní styl, v tomto duchu povedu malého, ale promin, abych mu odepřela třeba piškot, kvuli tomu že je tam celý vajíčko, to mi příjde padlé na hlavu. Navíc mudr říkala, že nejvíce problémů mají děti, co nikdy nejedli nic s větším obsahem cukru, lepek byl zaveden pozdě apod. 🙂 někde tu energii děti brát musí, a věř mi, že do dospělosti ti nebudou pouze o sucharech 🙂 A další nesmysl, že je to v půl roce brzy. Malej má 9100g, do 5 měsíců kojen, ted částěčně, vubec nestrádá 🙂 Naopak je to velice spokojené miminko, spinká od 3 měsíců od 19:30 do 7, a takové zanedbatelné množství v podobně dvou piškotů nic neudělá 🙂

berenika39
10. říj 2018

@terka2018 ok, já ti neberu tvůj názor. jen píšu ten svůj. dobře, že to máš tak nastavené.

terka2018
autor
10. říj 2018

@berenika39 Jasně, nic se nemá přehánět, všeho s mírou. Nemám ráda, když vidím třeba obezní děti ve školce, nemoužou zato, ale jejich hloupí rodiče. Ale zas nebýt uplně poblazněna tím, aby všechno bylo jen o kus kusu, sucharech apod.

berenika39
10. říj 2018

@terka2018 to není o kuskusu, ale o piškotech v půl roce, kdy to dítě to k ničemu nepotřebuje a nic mu to nedá....

marketa11112
10. říj 2018

@klea81 moje babicka byla cely zivot na vesnici. Vzdy jsme meli dnes tzv. Bio prase,bio kurata,kraliky,slepice,dokonce i mladeho bycka, husy,kachny ovoce,zeleninu i med....a nepotvrdim, ze je v tom velky rozdil...v chuti minimalni...u vajec resi lide barvu, ale pritom testy prokazaly to,ze na te vubec nezalezi...jen zlutejsi zloutek se rovna vice cerstve travy....ale vajicko muze byt kvalitnejsi to s tim svetlym zloutkem.....
Kazdopadne asi zalezi i na tom,kdo pokrm vari...holt nekdo umi zazraky jen z bio...asi placebo efekt......je proste dokazano to,ze bio jogurt muze byt stejne kvalitni,ale i stejne nahouby , jako klasicky ,,nebio,, jogurt.....bio proste neznamena automaticky lepsi....ikdyz jsou lide,kteri jsou o tom presvedceni..bohuzel.....asi stejne jako o tom,ze repka neni svinstvo a pyl z ni neni vsude...neee,za to letos mohly jen a jen smrky......
@zelenaesmolda ha, tak se podivej ,jak ziji nekteri lide...a to je z meho pohledu dulezitejsi nez nejaka smradlava slepice....nerikam,ze se ma zvire trapit, valet ve vy......, nezrat a pod....ale proboha...je to slepice...kdyby se lide radeji vic zajimali o lidi ..a take si zametli pred vlastnim prahem......dnes nejvic rvou za prava zvirat ti,kteri nejsou schopni....
...ale to je fuk.....proste clovek je vic, holt se ta slepice mela lepe narodit..ma to blbi holka....muj manzel se smeje,ze teda nevi,kdo u nas ty slepice,ktere uz neponesou,picne..ze tu snad budou na doziti.....samo,ze on,kdo jinej...kdyz muze vrazdit srnky,divocaky, bazanty, kachny i holuby,muze i slepice....no jo,ale vzdyt je to bleda tvar.....ta bio jatka vypadaji stejne jako nebijo....to zvire je vzdy ve stresu, kdyz je neco jinak nez ,,normalne,,...se divim, ze to maso jite...narozdil ode me.....a ze jite ovoce a zeleninu..vite jak je to boli,kdyz je nekdo utrhne?
Slepice je slepice. Ma jeden otvor,kterym dela vse...taky blbi, no...holt to tak priroda chtela...a jite vajicka? Ja jen,ze slepicce kradete deti.....kolik uz jste jich za zivot zblajzla? Navic vetsinu i oplodnenych..diky kohoutkovi.....pijete mleko? Uvedomujete si, ze ujidate chudakovi telatku? Jak to k tomu prijde? A pry to neni prirozene,nekteri tvrdi,ze jsme jediny tvor,ktere pije materske mleko jineho zivocicha.....take blbost..kocka, pes, prase, slepice a mnoho dalsich..pokud maji moznost, daji si. a mlaskaji si poradne..holt si neumi nadojit.....

Kazdopadne ja kupuji kvalitnejsi potraviny bez nalepky bio...staci umet cist , znat vic jak tri pismenka..a z dnesniho mnozstvi se toho da vybrat.....ale klidne koupin synovi i paradni klobasu, o kterou zebra v obchode..holt nestoji 100 za kilo, ale 300......jo klidne mu koupim parek s 85 % masa,ale nekoupim mu ten blaf u stanku,jako jini.....a klidne mu koupim i lizatko,kdyz zebra u pokladny, stejne si parkrat lizne a uz to nechce......nemam doma tlustoucke roztekle dite, ale kluka, na kterem hraje kazdy sval...a to presto,ze ji i cukr...jenze neprosedi pak dny v panelalu u telky, ale lita po zahrade...a dokonce ani nema prdelatou maminku a pupkateho tatku...a to presto,ze si obcas mamka dava gumove bonbony a tatka chipsy s kolou...staco jen trocha pohybu kolem domu a mamka i po dvou detech ma 53 kilo a telo jako ve dvaceti......a nemusim zvykat kuskus,pohanku a veceret jen zeleninovy salat.....i ja znam tluste lidi a mnoho z nich je spise ,,podvyzivenych,, ,jedi treba i slusne veci, ale proste maji malo pohybu, jedi malo, mene casto a pod. ..nemusime uz mluvit o tom,ze geny jsou svine...ale tom nechci rict,ze lide nejedi a nepiji blafy...treba limonada je pro me stejnej hnus jako soja...ale stejne se jednou za rok napiju, a uzene tofu take koupim...ale detem byCh nedala ani jedno....to ten piskot klidne....

.

lennus
10. říj 2018

Jen pro info, lepek je i jinde, ne jen v piškotech - např. kaše z obilovin, které mají lepek. Ještě by mě zajímalo, kdo je vlastně ta biomatka? 😃
Mám pocit, že autorka má jasno, tak proč se tady musí obhajovat?

sunflowerr
Autor odpověď smazal
Zobraz
sunflowerr
10. říj 2018

Po přečtení některých komentářů mám pocit, že v 1 piškotu je snad 10kilo cukru....

Jinak pro autorku, pokud syna vedete ke zdravé stravě, myslím si, že občas piškot neuškodí. Ale lepek bych zavedla jinak.
Myslim, ze v dospívání a v dospělosti už každý člověk basti to, co mu chutna a nezáleží na tom, jestli měl piskot v pul roce nebo v roce života.

Já mám 7 měsíčního syna a už ochutnal piškot, ale neznamená to, že ho hned povedu k životnímu stylu typu americky fastfood: chipsy, cola, smažené hrancle a podobné hnusy, které ani nekupujeme ani nejime.... Tohle je opravou o životním stylu rodiny, ktery se předává z generace na generaci a nezáleží to na tom, jestli dítě v půl roce ochutna piškoty....

PS: Myslím, že strava dítěte, jeho výchova a podobně, je obdobné téma jako očkování, kde každý ma výhradně svůj názor a zkušenosti, tudíž bych se raději rozhodla podle sveho nejlepšího vědomí a svědomí a moc bych ani nechtěla radu ve veřejné diskuzi...
No ale je to můj názor 😉

zelenaesmolda
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
klea81
11. říj 2018

@marketa11112 tofu nekupuj, je to nefermentovaná sója, pro děti zcela nevhodná, ovlivňuje jejich hormonální systém, takže pokud nechceš předčasně menstruující dívku v 9 letech, nebo syna s prsama, tak ne. Můžeš jim dát tempeh, to je fermentovaný produkt a tam je tento negativní vliv fytoestrogenů utlumen. https://www.margit.cz/soja-prospiva-skodi/

nafuka
11. říj 2018

Kočky mají z mléka sračku, neumí trávit laktozu, jak tu bylo uvedeno.

ai30
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dvojka
11. říj 2018

@berenika39 ale dá, další potřebu cukru. Osobně si myslim, že dávat piškoty dítěti v půl roce je nesmysl 🙂

klea81
11. říj 2018

@marketa11112 ty vajíčka přece nejsou oplodněná, neviděla jsem v klecovém chovu kohouta...

berenika39
11. říj 2018

@dvojka tak to máš samozřejmě pravdu 🙂)))).

terka2018
autor
11. říj 2018

@dvojka 😀 neni to nesmysl, piskoty nejsou těžce stravitelné, v piskotu jednom je zanedbatelne mnozstvi cukru navic, a ze je tam mouka a dokonce cele vajicko, neznamená ze je to neco spatneho a nezdraveho, to by to napr musel jist kazdy den apod. 🙂 naopak, vyhybat se cukru uz do 2 let napr vede v pozdější dobe k prejidani se cukru a sladkych produktu, potoze to deti neznaji a zalibi se jim to. Navic se jim pak budou hur travit obycejna jídla, protoze jsou zvyklí jen na scuchary apod. Slova me doktorky 🙂

ai30
11. říj 2018

@terka2018 Ta tvoje doktorka je dost kapacita, koukam :D :D
'Vyhybat' se cukru v dnesni dobe neni takrka mozne, pridava se do vseho, vcetne slanych vyrobku. Nehlede na to, ze sladkou chut znaji deti i z ovoce, nemusi nutne valit Snickers, aby vedely, co je sladke. Takze nejake extremni prekvapeni ani v tech dvou letech to dite fakt neceka, pokud nechroupalo cele ty prvni dva roky jen salatove okurky.

klea81
11. říj 2018

@terka2018 od kdy je zdravá strava o sucharech? Tvoje doktorka by se neměla plést do výživy o které se na medicíně vůbec neučí...

leilinka1234
11. říj 2018

@terka2018 no, tak ta doktorka je opravdu odborník a k ní bych chtěla chodit :D

bayt
11. říj 2018

@terka2018 Tak cukr není jen o váze/obezitě, že :D malý děti by ho neměly, protože někdy způsobuje trochu i hyperaktivitu, nepříjemný psychický pocity atd. Osobně si myslí, že dva piškoty denně u půlročního je docela dost, ale je to tvoje dítě ne? :D

hanih
11. říj 2018

Tak já nevím, ale přijde mi, že některé tady netuší nic o zdravé stravě. Přeci to, že chci svoje dítě krmit zdravě a nedám mu v půl roce piškoty, neznamená, že bude o okurce, sucharech a kuskusu 😀 Nevím, jestli je to úsměvné nebo k pláči... A že nepozná sladké a pak se tím bude přejídat? Myslím, že je to spíš naopak, já jsem zářný příklad - jsem jedna z těch, které ty piškoty fakt dostávaly (myslím, že od osmi měsíců). Ne, že by mě naši krmili sladkým v jednom kuse, ale ani mě neomezovali. Tehdy se to stravování prostě řešilo jinak, dnes se ví víc a informace jsou dostupnější. No a na cukr jsem si vytvořila pěknou závislost. Ještě na vysoké jsem si dávala do kafe třeba čtyři lžičky cukru, sladkého bych se ujedla... Později jsem se hecla rozhodla se to omezit a co mám děti a jím s nimi, tak to není už tak zlé, sladím výrazně méně, i čokoládu si kupuju spíš vysokoprocentní, do kafe mi stačí dvě lžičky a čaj třeba nesladím vůbec nebo jen troškou medu, ale vidím na sobě, jak by bylo jednoduché zas sklouznout ke starému režimu. A nechci, aby s tím musely bojovat i mé děti.

bayt
11. říj 2018

@terka2018 mimochodem koukám že v babybio piškotech cukr taky je, ale třtinovej a jsou až od roka

terka2018
autor
11. říj 2018

@bayt ahojky ne denne ale tydne 🙂

ah1234
11. říj 2018

Ja by som piskot asi v polroku skusit nechala ale krmit tak male dieta jogurtom ? Za mna nie teda tak skoro mliecne vyrobky :P

dixi86
11. říj 2018

To je přesně to, proč pro "neznalé" je matka, co se snaží dítěti umožnit co nejlepší start biomatka, případně exot, který všechno hrotí. Synovi bude 2,5 a neměl kupovaný piškot. Neměl z kupovaných věcí téměř nic, stojí mě to 2,5 roku nervů, protože mezi námi jsou lidé, kteří se starají více o jiné než o sebe. Nevím, co dobrého a vhodného je na piškotu v půl roce. Trochu mi to připomíná švagrovou, která sice kojila do 3/4 roku, ale pak hned uzeniny, brambůrky, sladkosti a svinstva. Kluk nic jinýho nejí, je pořád nemocný, slejzají mu nehty už od roka, roka a půl, ale vše je v pořádku. Dyť na tom všichni z nich taky vyrostli..Zavést lepek se může jakýmkoliv jiným vhodnějším způsobem. A ty posměšky, jak je můj syn chudák, že nejí ty chemické věci bez chuti jen z cukru a bůhví čeho? jí a MILUJE veškeré sladké, kyselé ovoce, zeleninu, smoothie, domácí zmrzliny, vafle s ovocným přelivem, tvarohy, jogurty, různé kaše, ořechy, ryži, KUSKUS, bulgur, pohanku, zdravé sušenky, tyčinky, ryby...stačí číst složení a přemýšlet. Ano, dá mi to MNOHEM víc práce to připravit(než mu strčit tatranku, lízátko, párek,..), ale dělám to pro dítě, protože ty tři roky minimálně jsou prostě sakra důležitý jako start. A ano, stojí to nejspíš víc peněz, ale raději budu nekouřit, nechlastat, u nákupu přemýšlet než určitým způsobem kašlat na dítě. Každý to máme jinak. A jsem moc ráda, že manžel, ač z podmínek jako švagrová a milovník těch sajrajtů, uzenin, párků, ...si bužíruje nad pohankovou buchtou, rybou, vaflema, dortem,... Protože pokud člověk chce, tak to není absolutně poznat, že vaří z kořínků a navíc je to i ve většině případů gastro zážitek s pohodovým bříškem. Je každého věc, jak své děti krmí, ale pak se nenavážejte do biomatek, které to dělají jen s dobrým úmyslem. Dříve se nejedlo spousta chemických hnusů. Hodně toho bylo ze zahrad, ze zabijaček, buchty, kde člověk věděl složení. Teď je hodně berliček a lákadel, které dřív nebyly, tak je pro mě úsměvné se ohánět na dobu, že jsme na tom vyrostli a jsme ok a zdraví.

nafuka
11. říj 2018

Mě bylo sladké dopřáno od mala. Nejsem žádná bečka, ale s váhou trochu bojuju. Přestala jsem sladit kafe, piju neslazený čaj a čistou vodu. Vyrostla jsem na sladkých žlutých sodovkách.
Pro svoji dceru chci lepší život než jsem měla já.

dora13
11. říj 2018

Me na tom teda vic nez ty piskoty zaujal ten jogurt, zila jsem v domneni, ze jogurty se davaji az pozdeji, ze takhle malym detem to zbytecne zatezuje telo🤔
A celkove moc nechapu smysl teto diskuze, evidentne ses se svym rozhodnutim spokojena a stojis si za nim. Proste sis chtela zanadavat na biomatky, co?😀

klea81
11. říj 2018

@dixi86 no ono je už hodně zavádějící rčení, že jsme zdravá generace viz spousta operací štitnych žláz, žlučníků, záněty slinivek, infarkty a to ve věku do 40 let. Onkologická oddělení praskají ve švech... nárůst cukrovky...poslední zdravá generace jsou naše prababicky možná

miba10
11. říj 2018

@terka2018 myslím, že tahle diskuse nikam nevede. Tohle téma bude vždycky o dvou táborech. Jedni co chtějí pro děti to nejlepší a snaží se jim kupovat zdravé věci, vařit zdravá jídla atd. Klobouk dolů, že to někdo takhle zvládá a bere. Druzí, co to berou trochu sportovneji a neřeší až tolik složení, nebo to jestli dají 2 piškoty týdně nebo ten zmiňovaný jogurt.
Je na každém jak sebe a své dítě nebo děti stravuje. To že první skupina nedá piškoty a hledají co nejzdravější varianty je jejich věc. To že druhá dá klidně ten piškot nebo jogurt je taky jejich věc. Myslím, že kromě 3 strankove hádky se toho moc nedozvis. Jedny budou tzv biomatky a druhé ty nezodpovědné co jim jsou děti u paty.
Zkrátka problém to není, pokud to není problém pro tebe. Na tyhle věci se podívej do nějaké knihy, je jich spousta. Pokud tě tohle tady zvyklalo udělej si ty piškoty doma. Já si je pekla, ale upřímně budeš do nich dávat cukr taky, jen dáš jinou mouku (já použila špaldovou).
Přeji vám hodně zdraví a ať malý roste

dixi86
11. říj 2018

@klea81 také to tak vidím. V našich rodinách je rakoviny, obezity a všeho zla dost, tak nevim, proč to ještě extra podporovat. Moje babi(bude jí 90) žije sama, celý život se stará o zahrádku, jí spoustu toho, co si vypěstuje převážně a jí vše, ale střídmě. Ráda bych kořínek jako ona, ale to se uvidí časem. Každopádně ty generace odolných je ta tam. A pokud budu rýpat jen do manželovo rodiny, kde je životospráva a vše okolo opravdu špatně už léta, tak tam nikdo prakticky nemá zuby starší 25let, rakovina dělá papá, amputace nohy, lupénka, pernamentně nemocní ...to je jen výčet toho, o čem se ví.

@miba10