Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Navýšení čerpání RD. Poradíte?

karol97s
2. zář 2019

Ahoj holky,chci se zeptat zda je tu někdo mezi nami,kdo už si navýšil rodičovský příspěvek? (Myslím tím čerpání 80 tisic) děkuji.

hezz17
2. zář 2019

Jelikož to nikdo neschválil, tak asi nikdo.

mirecka.jaroscakova
2. zář 2019

@hezz17 ale někdo určitě, já jsem si byla měnit výši rp tuším začátkem roku a úřednice to brala jako hotovou věc, že mám počítat se 300 tis, takže určitě někomu dobře poradila, já jsem se nenechala přesvědčit 😄

miki19
2. zář 2019

Nic není schváleno! Pokud mi v prosinci nepošlou potvrzení o tom, že mi od ledna 2020 navyšují rodičák o 80 tis. více, nic navyšovat NEBUDU!! Nechápu naivitu některých mamin na rodičáku😕...stačí, že se něco šustne v TV a všichni tomu hned věří!! Proboha nevěřtě POLITIKŮM!!

jatva
2. zář 2019

Vela mamin si skor znizovalo davku, aby boli v lednu 2020 este cerpajuce. Navysit by malo zmysel iba ak je matka tehotna, tak aby stihla vybrat, inak nevidim dovod.

malenka3
2. zář 2019

To, že "chytrá" úřednice radila, že to je tutovka, tak max znamená, že pokud někdo navyšoval, tak navyšoval svých současných 220 tisíc a nic jiného. A pokud kvůli takové radě dobere rodičák už v roce 2019,bude pěkně v háji, protože pokud nebude v lednu 2020 (nebo v době, odkdy to nakonec bude platit, pokud vůbec) nadále pobiratel rodičovského příspěvku, tak z navýšených 80 tisíc neuvidí ani korunu.

hezz17
2. zář 2019

@malenka3 nehledě teda na to, že by to měla být poměrna částka podle věku dítěte a mě 80tis automaticky pro všechny.

malenka3
2. zář 2019

@hezz17 to není pravda. Pravidla pro čerpání jsou dle stávajícího návrhu, který prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, neměnná. Balík se všem zvedne o 80 tisíc. Akorát ne každý to stihne vybrat, protože už má starý dítě a do 4 let věku to nemusí stihnout.
Max výše navýšení měsíčního příspěvku je stále až do výše mateřské. Takže pokud někdo měl mateřskou 20 tisíc, stihne to vybrat za 4 měsíce. Pokud někdo měl mateřskou 16 tisíc, potřebuje na to měsíců 5, takže pokud tyhle dvě osoby budou mít stejně staré dítě, ta druhá osoba to nemusí stihnout vybrat.

hezz17
2. zář 2019

@malenka3 no vlk taky sliboval 😀 já jim nevěřím ani ň.

fire85
2. zář 2019

@malenka3 a v případě ze jsem nemela mateřskou ale rovnou rodicak? O kolik so to mužů navýšit? Pokud to schválí, samozřejmě

malenka3
2. zář 2019

@fire85 jestli se nepletu, tak nyní platí pravidlo, že pokud jsi neměla MD, můžeš brát maximální výši rodičáku 7600 korun. Takže pokud už je bereš teď, tak už nikam navýšit nemůžeš, max. si protáhnout období pobírání až do 4 let. Ale můžeš si to nějak navýšit přes partnera, ale detaily nevím, to by sis musela zjistit.

gruyerre
2. zář 2019

@fire85 můžeš pobírat i mnohem víc než 7600,ale musíš si to zařídit přes denní vyměřovací základ manžela. Takže maximální výše rodičovské by se ti odvíjela od jeho mzdy/platu.

nita1984
2. zář 2019

@gruyerre opravím. Ne manžela, ale otce dítěte. Není podmínkou být manželé

fire85
3. zář 2019

@gruyerre ja to přes manžela zvýšené mám, ale beru 6100 na 3 roky . Takze pokud to půjde navýšit tak nevim kolik mužů mít navic

karol97s
autor
7. zář 2019

Koukám jak některé maminky jsou až agresivní 😂 člověk se optá a hned je z něho naivní a vlastně úplně blbý člověk 😂 tak Vám pěkně děkuji za vaše všestranné a příjemné odpovědi 🥰🤷‍♀️

katkadoskova
18. zář 2019

Tak se také jeste blbe zeptám. Rodičak jsem si nechala vyplatit za 12 měsícu (stále pracuji, takže nebyl důvod vyplácet déle). Poslední se mi bude vyplácet za leden 2020. Takže bych měla na navýšení nárok. Ale dostanu jej když mam poslední vyplatí RP za leden a pak uz nic? Protáhnou mi to a budu mit jeste RP 4 měsíce a nebo mi jen něco přidání k tomu lednu? Bude se tedy vyplácet všem 80tis a nebo poměr? Děkuji za odpověď 🙂

malenka3
18. zář 2019

@katkadoskova je dost pravděpodobně, že ti poslední dávku můžou spojit s tou předposlední a tím pádem pošlou poslední už v prosinci. Takže bys už v lednu nebyla pobiratel.
Být tebou dojdu natáhnout rodičák třeba až do června - v tuto chvíli to ještě neprošlo celým legislativním procesem a je dost možné, že to nestihne vyjít včas ve sbírce zákonů a nabude to platnosti třeba až od března. Tento týden to mělo jít do druhého čtení a bohužel to nestihli, posun je na příští týden, ta cesta je ještě dlouhá.

katkadoskova
19. zář 2019

@malenka3 a to je možné aby mi dávky spojili? To mi přijde divné, ze by poslali najednou téměř 40tis? Navíc mam domluvenou výplatu 12 měsícu a ne 11. To by asi neslo a nebo by se s tim dalo operovat. Spis aby to šlo od toho ledna. To navýšení by pak vyplaceli teda třeba 4 měsíce? Takže bych měla RP třeba do dubna? Chápu to tak dobre? Díky

malenka3
19. zář 2019

@katkadoskova aha, ty máš krátký období, proto tak vysokou jednorázovou dávku. Oni to dělají většinou v případě, kdy ta poslední je menší, než ta předposlední, mně třeba teď přišel dopis, že to tak bude a místo v říjnu mi končí RP už v září. Ale u ke se jedná o malou částku. Netuším, podle jakých pravidel to slučují, ale asi v tvém případě to nedává smysl. Každopádně opravdu netuším, to je na dotaz na pracák, každopádně pokud ještě v lednu budeš mít tu 12. dávku, tak tam můžeš zajít to natáhnout.
Navýšení budeš mít 80 tisíc, měsíčně vybereš max to, co můžeš podle výše mateřské, takže teoreticky 4 měsíce, jak píšeš. Ale je otázkou, jestli už to v lednu bude platit.

katkadoskova
19. zář 2019

Díky, myslela jsem si to tak. Uvidím, asi budu sledovat zda to bude od ledna a kdyžtak tam v listopadu nabehnu a protahnu do března. Ale snad to na ten leden klapne a bylo by to super.

Sem začni psát odpověď...

Odešli