OSVČ - mateřská dovolená a rodičovský příspěvek

libertina1
28. led 2016

Ahoj holky, potřebuji Vaši radu a zkušenost, protože se dostávám do slepé uličky..jednat se státními institucemi je prostě trošku problém 🙂
Jsem OSVČ a vzhledem k tomu, že jsem mimčo neplánovala, neplatila jsem si nemocenské pojištění. A řeším dvě věci, za prvé PPM a za druhé rodičovský příspěvek.
PPM - vím, že jsou dvě podmínky 270 dnů platit v posledních dvou letech a 180 dnů v posledním roce. Protože jsem v 6tt toto nesplňuji, nicméně, objevily se nějaké zvěsti, že by to snad šlo doplatit zpětně. Na OSSZ mi samozřejmě řekli, že to nejde, nicméně, já se ptám, je to skutečně pravda? Nebo to doplatit jde a jenom nám to na OSSZ nikdy neřeknou? Druhá otázka navazuje a to je rod. příspěvek. Vím, že když nemám nárok na PPM, musím rodičák čerpat 4 roky - což je hrůza ( po 9 měsíci, nějakých 3 700,- nebo kolik to vychází), takže mi bylo řečeno, že toto mohu čerpat přes otce dítěte (je zaměstnanec a má vyšší příjem), otázka ale je, když to půjde přes něj, nebo na jeho příjem, nebo jak to je, budu muset já nadále platit minimální zálohy na sociální a zdravotní (4000,-/měs cca) protože OSVČ budu mít jako činnost hlavní (i když budu doma s mimčem já)? Nebo jen výše příspěvku se určuje dle něho, ale další výhody mám já tj. mít OSVČ jako činnost vedlejší a tím pádem platit socku a zdravku dle příjmu? Budu moc ráda za Vaše zkušenosti a když mi trošku poradíte..protože už jsem z těch státních úřednic, které furt jenom odkazují na někoho jiného trošku na palici. Moc díky 🙂

dokument
29. led 2016

@libertina1 ja odpovidam porad ve spechu 😅

pro ostatni zamestnance, kteri si mysli, ze osvc neodvadi nic a parazituje - osvc se musi daleko vic ohanet, aby si vydelal a objem prace se vetsinou neda srovnat. Byla jsem zamestnancem asi 15 let. Takze vim. A pracovala jsem v ruznych firmach, nikdy ne ve statnim sektoru, takze jsem musela docela makat 😀 Zakladatelka samozrejme mysli "dobrovolne nemocenske pojisteni", ktere se nemusi platit, ale ma to nevyhody, jako je ta, ze nedostane materskou nebo nemuze jit v pripade nemoci na neschopenku. Muze byt akorat doma a lecit se, to jo 🙂 Zdravotni pojisteni si samozrejme plati povinne. Mne treba na urade nikdy nerekli, ze to vubec existuje, ze bych si to mohla nebo mela platit, to dobrovolne nemocenske. A kdyz jsem si to pak jako tehotna sla zaridit kvuli neschopence pred porodem, tak mi pani na prepazce rekla (byla mila), ze je to naprosto zbytecna platba, ze by mi radila, abych to neplatila, proc to chci platit se divila. Jako obecne. Nevedela, ze jsem tehotna. Pak jsem ji to vysvetlila a sjednaly jsme, ze to platit budu do toho porodu. Nakonec jsem to nevyuzila, protoze jsem nechtela, aby mi doktor daval nejake dvouhodinove vychazky, kdyz jsem byla uplne fit. Nemocna nebyvam, takze jsem vubec nevedela, ze v pripade nemoci jako osvc nemuzu jit na neschopenku. Vzdy jsem u lekare neschopenku odmitla a vylezela se o vikendu treba... Reci o tom, ze osvc parazituji na statu fakt nesnasim, protoze, kdyz si chcete vydelat na vodu a chleba, musite drit daleko vic jak zamestnanec a mate mnohem vetsi zodpovednost. Zamestnavate se sami.

Jak uz ti tady psaly holky, zazadej si o rodicak na partnera, nemusite byt manzele. Dolozis jeho prijem (daji ti formular na vsechno, vse ti reknou), oni z toho vypocitaji jaky muzes cerpat rodicak - rok, 2 roky, 3 roky nebo 4 roky nebo ruzne varianty, muzes si v prubehu rodicaku "dovolenou" zkratit nebo prodlouzit (ja mela napr. 2 roky a pak prodlouzila na 3). A muzes si volit i vysi castky, celkove ale dostanes stejne jako vsichni ostatni (dohromady to je myslim 220 tis) Pokud nemuzes zadat na partnera, tak dostanes automaticky rodicak rozpocitany na 4 roky. Cinnost jsem prerusila, neplatila jsem socialni ani zdravotni po dobu rodicaku.

libertina1
autor
29. led 2016

@78marcela Ty si precti hlavne tuto diskuzi jestli do ni chces reagovat. Spletla jsem adresata. Za coz jsem se omluvila jani mi nedala absolutne zadnou radu, jen mi rika, jak malo platim, aniz by to vubec vedela.. jsou tu slecny ktere jsou fajn a sdeluji sve osobni zkusenosti, a za to jsem rada, zbytek slecen skutecne nevim co tu resi a komentuje 🙂 o

78marcela
29. led 2016

@libertina1 no vsak ja ji prave cetla a nevim kde jani vyklada neco o vyrizovani po uradech, za ktere ji kritizujes. A radu, resp. odpoved na tvou otazku, ti dala hned v prvnim jejim prispevku. Nerekla, jak malo platis TY osobne, ale OSVC celkove, coz je proste fakt.

libertina1
autor
29. led 2016

Milé dámy, děkuji za Vaše názory. Vzhledem k tomu, že jsem odpovědi psala ve spěchu a ještě k tomu na telefonu, podařilo se mi odpovědět někomu jinému, na něco jiného. Nebaví mě se hádat a nebudu se hádat.. Tato diskuze neměla být důvod hádky, ale pouze možnost, jak si nechat poradit.. Každý zaměstnanec i OSVČ odvádí trochu jinak a každý kope za to svoje, což je snad logické a na tom se shodneme všechny. Já osobně nikdy v životě nevyužila JEDINOU státní dávku. Od svých 18 ti let nejsem podporována rodiči (bydlením či jinak) od svých 21 let jsem OSVČ, sociální i zdravotní pojištění platím (podle skutečného příjmu, protože to v našem oboru jde optimalizovat velmi těžko tj. neplatím 2000,-/měs) a pouze se ptám, jak se zachovat teď, protože jsem v této situaci poprvé v životě 🙂 Dítě sice ještě nemám, ale dokáži si představit, že nebude lehké s dítětem pracovat, platit kancelář, platit nájem/hypotéku atd. takže se mi nedivte, že hledám skulinky, jak ze systému zpátky vytáhnout nějaké finanční prostředky. Jestli se to někomu nelíbí, samozřejmě to chápu, nicméně, můžeme si popovídat o mých a vašich měsíčních nákladech....pak mě možná pochopíte. Ano, neplatila jsem si nemocenské pojištění - je to pravda, nicméně, musím řešit situaci, která je teď. Přeji vám hezký den a ještě jednou díky 😉

abundia1
29. led 2016

@montyna ja tvoje rozhorceni uplne chapu. mela jsem naprosto stejne nazory, rozcilovalo me a dodnes rozciluje, kdyz si chodi netahla pro davky, mlady lidi, co muzou delat, ale nedelaji, protoze nechteji. takovy pripad ja nejsem. Jako osvc jsem makala od 8 h do 20h, 6 dni v tydnu, 12 let, zatimco se lidi v case prazdnin chlubili fotkama z dovolene, opalenim a zazitky, ja zavrena na pracovisti, bila jak sedma... slunicko jsem videla jenom z okna. Ani jednou jsem si nesla pro neschopenku, nemoci jsem prechazela, jako asi kazdej osvc. Nestezuju si, byla to moje volba, diky ni mam ted vse zaplaceno, neco malo nasporeno a ani korunu dluh. Pak jedno tehotenstvi, druhy... do prace nechodim 5 let, i kdyz muzu, ale beru to jako obdobi, kdy tu jsem hlavne pro svy deti. No, a cerpam prispevek na bydleni. Podminky, ktere nastavil stat splnuji, tak chodim. Kazdy 3 mesice si sednu mezi cigose, svuj staricky iphone necham v kabele, vytahnu knizku a ctu, protoze oni jsou jinak desne druzny, takze knizka funguje skvele a nemyslim na nic jineho, nez na to, ze preziju pul hodinu ve vydejchany cekarne, ale holkam pristane na ucty zas nejakej ten peniz. Doma budu jeste cca 3 roky, tzn. kdyz se nic nezmeni, nez zacnu pracovat, bude mit kazda na svem ucte skoro 90 000kc. Jakmile zacnu pracovat, tohle skonci, narok pomine, ale zatim trva, tak chodim. podnikam v jednom oboru, nic jineho neumim, co ja vim, co bude za xxx let... ono kdyz se to vezme, 90000kc jim mozna nebude stacit ani na rocni studijni pobyt nekde v zahranici, treba, ale porad lespi nez dratem do oka. Takze tak. Chodim, nestydim se a vsem v dnesni dobe doporucuji vstipit si 2 porekadla: 1 - lina huba, holy nestesti a za 2- neznalost neomlouva. 😉 🙂

dokument
29. led 2016

@libertina1 mne trepa pani na urade, kde jsem to nemocenske sjednavala (socialka), ze to je zbytecne, ze odvedu vic, nez se mi vrati a ze mi to nedoporucuje. Asi vetsina osvc ho neplati, protoze si stejne nemuzou dovolit byt nemocni ani tyden v ntekterych pripadech. To si vubec nevycitej. Ani se za to nikomu neomlouvej.

annamina
7. únor 2016

Ahoj. Hledám odpověd k tomuto tématu. Jsem OSVČ , momentálně na nemocenské , bez naroku na mateřskou. Gynekolog nemá moc případů OSVČ a ptal se mě kdo a kdy mi má ukončit tu nemocenskou. Zda on a nebo v porodnici ? A kdy taky? Jestli až po šestinedělí nebo dřív? Šla jsem se zeptat na sociální kde budu žádat o rodičovskou až se mimi narodí. Tam mi taky neporadili. Nemáte s tím některá osobní zkušenosti? Děkuji

j.a.n.i
7. únor 2016

@annamina Pokud nemáš nárok na mateřskou, tak na konci šestinedělí.

dokument
7. únor 2016

@annamina no tak ja si myslim, ze nemocenskou ti ukonci doktor, ne? Jako normalne kdyz ukoncuje neschopenku. Na rodicak mas narok ode dne porodu. Az vznikne narok - az porodis. Tak si musis pozadat o ten rodicak, zkus radsi pred porodem, at tam pak nemusis litat s miminem.

j.a.n.i
7. únor 2016

@dokument Jelikož k žádosti o rodičák potřebuje rodný list dítěte, tak toho před porodem moc nezařídí...

kittym
7. únor 2016

Trošku jsem se v odpovedich ztratila, tak poprosim ještě o upřesnění. Pokud by byl rodicak (na PPM nemam nárok) na příjem manžela tak dal platim zálohy osvc jako z hlavni činnosti? Zastavovat nechci, dekuji moc

dokument
7. únor 2016

@j.a.n.i aha, to jsem nevedela. Ja zarizovala az 2 mesice po porodu 😅

citun
7. únor 2016

@annamina Určitě v šestinedělí, měla jsem to stejně 🙂

citun
7. únor 2016

@kittym Na rodičáku zálohy neplatíš, platí je stát, činnost budeš mít vedlejší 😉

j.a.n.i
7. únor 2016

@citun No, pokud už předtím podnikal, tak nějaké zálohy nejspíš platit bude - akorát budou vypočtené ze skutečného příjmu.

citun
7. únor 2016

@j.a.n.i Já tedy neplatila, ale jak píšeš, každý to může mít jinak 🙂 Nejlépe asi poradí na OSSZ 😉

citun
7. únor 2016

Tady je to hezky vysvětlené 🙂 Pokud máš nulový příjem, tak se zálohy neplatí.
http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/23285...
@kittym
@j.a.n.i

kittym
7. únor 2016

@citun diky moc, ja prave nevěděla když se pouziji prijmy manžela (zamestnanec) jestli pak jakoby nebude ofiko na rodicaku on, tim pádem ja bych byla stale OSVČ s hlavni činností..

kittym
7. únor 2016

Prijmy dal právě ještě nějakou dobu budou

anazuzzuzana
7. únor 2016

@abundia1 hlavně, že si to čerpání příspěvku na bydlení umíš pěkně obhájit... a hlavně, že nejsi jako ti cigoši, mezi které si, chudinko odvážná, chodíš jednou za tři měsíce sednout.... jestli jsi schopná příspěvek na bydlení celý ušetřit, tak to znamená, že ho nepotřebuješ a jen sociální systém zneužíváš. Příspěvek na bydlení má dorovnat příjmy těm lidem, kterým nezbývá na zaplacení bydlení... a pokud dostáváš např. vysoké alimenty, nebo žiješ v jedné domácnosti na stejné adrese, jako tvůj partner, který je ale hlášený jinde a jeho příjmy do žádosti o příspěvek neuvádíš, tak jsi stejná vyžírka jako kdokoliv jiný bez ohledu na to, že jsi makala dvanáct hodin denně bez dovolené...

somalicats
7. únor 2016

@citun V tom článku je ale (zcela správně) uvedeno, že zálohy se neplatí, pokud při RD či pobírání RP dotyčná ZAČÍNÁ podnikat. Pokud podnikala už předtím a měla příjmy, ze kterých jí zálohy vychází, tak je zcela pochopitelně platit bude.

citun
7. únor 2016

@somalicats Jak už jsem psala výše, zálohy se neplatí jen pokud je nulový příjem 😉

somalicats
7. únor 2016

@citun Ale nulový příjem v předcházejícím roce. To je potřeba dopsat. Takhle by to mohlo vypadat, že když nebude tazatelka třeba v letošním roce vykazovat příjmy, že by nemusela nic platit. Musela, pokud loni příjmy byly.

abundia1
8. únor 2016

@anazuzzuzana 😀 co myslis, ze ted udelam? akorat se ti vysmeju a mrknu na svuj ucet, jestli mi tam k desatymu pristaly dalsi kačky. 😀 😀 😀 me je uplne putna, co o me kdo rika, ja se tim navic netajim a kazdymu, kdo na to ma narok do detailu popisu, co k tomu potrebuje a kam se ma obratit. ani ti radsi nebudu rikat, z kolika dalsich lidi jsem ty statecny vyzirky udelala taky, ja bila cigoska, co pleni nas poctivy stat. budes to halt holka muset vzit do svych rukou, aktivneji se angazovat, ne jen pasivne nadavat doma u pc, udelej v tom poradek, jdi do politiky, a vsem nam podobnym bezcharakternim vysavacum jednou provzdy zatni tipec, ty Jánošíku 😀 😀

anazuzzuzana
8. únor 2016

@abundia1 ale ale ale.... ty jsi se nějak rozohnila, že by potrefená husa.... moje štěstí na tvý každoměsíční krádeži pár tisícovek nestojí... doma u pc nenadávám, jen jsem měla potřebu uvést na pravou míru, co vlastně děláš, protože to vyznělo tak, že pobírání příspěvku na bydlení je v tvém případě de jure, ale to neni. Ty zamlčuješ naprosto stěžejní skutečnost pro jeho přidělení... snad na tebe budou tvoje dcery pyšné, až jim budeš předávat ten svůj lup. Někdo si holt na studium svých dětí umí vydělat a někdo si na to musí nakrást.

abundia1
11. únor 2016

@anazuzzuzana Co zamlčuju? 😀 Stát nastavil podmínky, já je splňuji, za to že je zrovna příspěvek na bydlení tak podivně benevolentní dávka nemůžu já, ale ten, kdo to tak nastavil. Sorry, ale při dvou dětech, si nenechám utéct ani halíř! 😀 Moje holky už neměly nárok ani jedna na porodný, jako maminky, které mají děti starších ročníků ( a porodný nebylo pár stovek - co nadělám, taky nenadávám, a nemám pocit, že by ty maminy okrádaly těch xxx let, co se dávka vyplácela stát. A pochybuju, že se najde maminka, která např. zrovna porodný nepřijala se slovy - nechte si to, my máme dost, dejte to jiným). Holky se narodily do doby, kde už se s nima nikdo mazat nebude, už budou jenom platit, a kdoví v čem budou žít, podívej se, co se děje kolem, kdoví jak bude Evropa vypadat za 15 let. Tak jim jako máma dokud to jde olítám všechno co jde. Úplně s čistým svědomím. 🙂 ps: muž začal včelařit. Využil dotace z evropského fondu. Poradil mu to přímo svaz včelařů, ve kterém je. Protože náklady na provozování včelařství nejsou astronomický, jsou uplatitelný z průměrný mzdy a přesto včelaři jdou a dotace využijou... tak doufám, že nekupuješ med, vyrábí ho vesměs samí zloději. :D

sedlakovasary
5. bře 2016

@dokument mohu se zeptat 🙂 celou diskusi jsem nepročítala...řeším podobné...pravděpodobně nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem OSVČ a nemocenská mi nedá těch 270 zaplacených dní.Jde mi teď o volbu délky toho rodičáku..Mohu tedy dokládat platem manžela ( zaměstnaný již přes 3 roky u jednoho zaměstnavatele), aniž by musel měnit pracovní smlouvu..jde to tedy ???Moc děkuji za info a pomoc..

j.a.n.i
5. bře 2016

@sedlakovasary Ano, jde to, není problém.

dokument
5. bře 2016

@sedlakovasary ano, jde to. Taky jsem zadala rodicak na manzela (muzes i na partnera nesezdaneho, otce ditete). Na urade (prace) ti daji formular a ten partner donese na uctarnu. kde mu napisou castku, ze ktere se pak bude pocitat jak vysoky muzes zvolit mesicni prijem v ramci rodicaku (maximum je 11500 mam dojem) nebo si pozada o nejaky vypis za myslim 3 mesice zpetne (to se dozvis na tom UP a z toho formulare), pak to zase zaneses na urad a vyrizuje se dal. Za me to vyrizovala moje mamka, protoze ja mela tou dobou cerstve mimino a tady na UP staly treba trihodinove fronty nez se clovek dostal radu. Ale vsechno ti tam reknou. Narok na vyplaceni rodicaku mas ode dne porodu. Muzes zazadat max 3 mesice zpetne (treba porodis v kvetnu a jeste kdyz zazadas v cervenci, zpetne ti to vyplati od toho kvetna). Kdybys zazadala jeste pozdeji, tak o zadne penize neprijdes, akorat ti to pobezi o neco pozdeji, podle toho, kdy zazadas (porodis v kvetnu a zazadas v listopadu, takze ti zpetne vyplati zari, rijen, listopad, ale celkove dostanes tech 220 tis, o nic neprijdes, jen ti to zacne bezet od toho zari misto od kvetna). Podle vydelku partnera (podle udaju z uctarny) pak zjistis jaky muzes cerpat rodicak za mesic a jakou dobu muzes zvolit. Ja mohla libovolne, treba rok rodicovske, zvolila jsem 2 roky. Myslim, ze podminka je, ze partner musi platit to nemocenske (jako zamestnanec urcite plati). Jinak myslim, ze kdyz partner vydelava malo, tak nemuzes tolik vybirat delku rodicaku a mas to pak na 4 roky. Ale toto jsem nezjistovala, protoze to nebyl nas pripad a nezajimala jsem se o to.

sedlakovasary
7. bře 2016

@dokument moc děkuji za vyčerpávající odpověď 🙂 manžel je zaměstnán již 3 roky u jedné firmy, takže nemocenské by u něho mělo být v pohodě...řeším to, jelikož já jako OSVČ a kdybych náhodou nestihla zaplatit těch 270 dní nemocenského, jak musí být zaplaceno.Jelikož se snažíme o mimi a teď jsem zjistila toto všechno.Tak uvidíme.Hlavně nechci tu 4 letou varinatu.. 😒