Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

j.a.n.i
15. zář 2010

@geliva Přesně tak, nemohl, protože musí být alespoň chvilku na PPM, aby mu mohli vyplnit ten papír, kolik tu mateřskou na den měl. Ale vše může být od příštího roku jinak, má se to snad počítat přímo podle platu, ale jisté to není.

geliva
16. zář 2010

@j.a.n.i díky, já mám celkem čas, protože jestli to nepůjde, tak zůstanu normálně na té čtyřleté s PPM nebudeme šaškovat, tak teda uvidím co vymyslí.

j.a.n.i
16. zář 2010

@geliva Jojo, uvidíme, zatím se to stále mění... a ještě se to může změnit díky poslaneckým návrhům při schvalování.

misa1982
1. říj 2010

Ahoj chci se zeptat nemam narok na materskou a chci byt 3roky doma jak to mam udelat a do kolika mesicu ditete se to musi vyridit?Pritel ma praci ....

vojtisek2007
2. říj 2010

@misa1982 většinou se to řeší hned po 6ti nedělí, otec dítěte nastoupí na pár dnů na mateřskou, pak z ní přejde na rodičák kde zvolí tu variantu kterou chcete, a pak se rodičák převede zpátky na matku 🙂

misa1982
2. říj 2010

No a kdyz je to pozdeji?nekde jsem cetla ze kdyz nemam na vyber tak mam automaticky 4letou variantu a ta se da zmenit do 21mesicu ditete je to pravda?

vojtisek2007
2. říj 2010

@misa1982 jestli už sis o rodičák zažádala a máš rozhodnutí, že ho máš na 4 roky, tak už to změnit nejde, pokud ne, musel by otec dítěte nastoupit na mateřskou (stačí na jeden den) pak zažádat o rodičák a zvolit třeba ty tři roky co chcete a pak by se rodičák převedl zpátky na tebe. Jde o to, jak jste daleko a jestli už máte provedenou nějakou volbu.

harvi
2. říj 2010

Chtěla bych se zeptat, zda je nějak omezena doba, do kdy musí otec nastoupit na mateřskou? Dceři bude v říjnu rok, a vzhledem k připravovaným změnám,bychom potřebovali RD na 3roky a na tu já nemám nárok. Děkuji za odpověď.

misa1982
3. říj 2010

ja mam rodicak od narozeni maleho,nemohla jsem si zvolit bylo mi to prideleno automaticky a docetal jsem se ze u tech co ho maji automaticky tak to muzou do 21mesicu ditete zmenit tak se chci zeptat jestli je to pravda a na urade mi rekli ze to muzu vyridit i pozdeji tak uz fakt nevim,byla jsem tam v sestinedeli a ta urednice mi rekla ze na to je cas do tech 21 mesicu....

vojtisek2007
3. říj 2010

@misa1982 pak platí to co jsem psala výš, pokud máš od úřadu rozhodnutí, že rodičovský příspěvek čerpáš 4roky, už to změnit nejde, bohužel. Jestlil rozhodnutí na ty roky nemáš, tak teoreticky do 21měsíců dítěte může otec nastoupit na PPM,pak zažádat o rodičák a udělat volbu roků.

misa1982
4. říj 2010

vojtisek...od uradu rozhodnuti nemam nic mi neprislo vim ze jsem vyplnovala tenkrat zadost o rodicovsky prispevek ale rikala jsem te urednici ze to chcem udelat abych byla 3roky doma rodicak je napsany na me ....a mam doma papiry jeste pro pritele zadost o rodicak a uz teda vim jak to je mam na to 21mesicu abych zvolila tu triletou variantu kdyz ji do te doby nezvolim tak budu mit automaticky rodicak na 4 roky dneska se jdu jeste zeptat co vsechno k tomu potrebuju....

vojtisek2007
4. říj 2010

@misa1982 jasný, tak když nemáš rozhodnutí, tak může otec dítěte nastupit na PPM (potřebuje - žádost o PPM specifikovat od -do, a dohodu mezi vámi o svěření dítěte do jeho péče) v práci, pak zažádá o rodičák (k tomu doloží potvrzení z OSSZ že čerpal mateřskou a v jaké výši) a zvolí si ty tři roky a k dalšímu prvnímu v měsíci převede rodičák na tebe.

pastelka673
6. říj 2010

Ahojky,můžete mi někdo poradit?Nemám nárok na výběr délky rodičováku.Chtěla bych být doma jen 3 roky.Je možné,aby manžel zvolil délku rodičováku?že by šel třeba jen na den na rodičovák a zvolil variantu a pak bysme se zase prohodili?a jak to bude u něj v práci s výplatou?tam by se nepočítal akorát ten den?..co je vše k tomu potřeba?děkuji moc za odpověd,já v tom nějak tápu.. ☹

pastelka673
6. říj 2010

Ještě jsem zapoměla napsat,že dceři je už 9 měsíců.je možné ještě vůbec změnu udělat?

geliva
6. říj 2010

@pastelka673 já jsem to tady řešila o pár příspěvků dříve, a chápu to tak, že ne, musel by nastoupit na PPM, a na tu už je pozdě, při rodičáku ta změna už udělat nejde, (paní na sociálce mi na to nebyla schopna přesně odpovědět, ale tady mi j.a.n.i. psala, že to tak je)

mysulka
6. říj 2010

@cherub prosím Tě, už jste řešili s manželem tu RD od vojáků? Máme obdobný problém, manžel je hasič, já jsem s malým na mateřské a v prosinci se nám narodí Vanesska, na 3let. variantu už nemám nárok a pokud vyjdou předpovědi, že manžel půjde dolů na 15 tis. a já dostanu 4-let.variantu,tak se můžeme jít rovnou pást i když na to,abychom dostali nějaký přídavky to ještě zase není 😀 😝 😀

Děkuju 🙂

mysulka
6. říj 2010

@pastelka673 teď jsem četla článek, že stačí jen týden na RD, ale osobní zkušenost s tím ještě nemám, budeme to řešit během 14 dnů na sociálce, tak poreferujeme 😉

cherub
6. říj 2010

@mysulka ahojky, vůbec jsme to neřešili a teď už je pozdě 😀 druhé dítko se nám zadařilo téměř navázat a automaticky spadám do 4leté mateřské... upřímně řečeno, mě to už vůbec nenapadlo 😀 teď si mi to připoměnla a mlátím se do hlavy 🙄 kamarádka dnes přišla s tím, že prý je v návrhu, že sníženou částku - 3800,- by vypláceli už od 10m věku dítěte a ne od 21m, jak je to teď... pokud to projde, tak se jdeme pást též, protože snížení mzdy a ještě i rodičáku takhle brzo bude pro nás naprosto likvidační 😔

vojtisek2007
7. říj 2010

holky v tom novém návrhu je, že prostě rodi.příspěvek bude asi 216.000 a za jak dlouho si ho matka vyčerpá, záleží na ní, bude se moci v průběhu čerpání měnit výška podle aktuální fin.situace v rodině, ne však víc než těch 11.400 myslím a měnit to jde jedno za tři měsíce, a ti co nemají nárok na mateřskou a nastupují rovnou na rodičák by měli pobírat jen 4500 celou dobu - nemohli by si vybrat žádnou jinou částku. Výše rodičovského příspěvku ale bude omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu). tím se chce zamezit situaci, kdy by některé matky dostávaly od státu více peněz, než si předtím vydělávaly v zaměstnání. Navrhované změny mají začít platit od dubna 2011 pro všechny, kterým nárok na rodičovský příspěvek vznikne od tohoto data. A od července pak 2011 pro všechny, kterým nárok vznikl dříve - tedy i pro nynější příjemce (pokud jejich nárok dál potrvá).

j.a.n.i
7. říj 2010

@vojtisek2007 Tenhle návrh už bohužel neplatí... vláda ho odmítla, takže jediná změna je u 4 letého rodičáku, kde ke snížení na 3800,- dochází už od 10 měsíce.

vojtisek2007
7. říj 2010

@j.a.n.i no tak to je fakt něco, a to už teda prošlo, nebo se o tom ještě jedná ???

j.a.n.i
7. říj 2010

@vojtisek2007 No, jak se to vezme, aktuálně je to v poslanecké sněmovně, ta by o tom měla jednat někdy v říjnu... takže teoreticky jsou možné nějaké poslanecké návrhy, ale že by se tam vrátilo to co mi přišlo úžasné, tj. stejná částka pro všechny a možnost volby částky, tak to je šance nulová. Jo a mělo by to platit od ledna 2011 pro všechny.
A současně s tím je tam i něco o nemocenském pro OSVČ, na první pohled se mi to vůbec nelíbí, ale nerozumím tomu, je to psáno strašně složitě. Tady můžeš studovat http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=120... ale mě z toho vyplývá, že abys mohla být nemocensky pojištěna jako OSVČ, tak musíš platit zálohy na sociální a zálohy na nemocenské musí vycházet ze stejného základu... a jen doufám, že to chápu špatně...

vojtisek2007
7. říj 2010

@j.a.n.i no pochopila jsem to stejně tak....navíc když budeš na RD a budeš si chtít platit jen nemoc. už to taky nepůjde, bude se ti brát živnost jako hlavní a budeš muset platit i zálohy na důchodové...no uvidíme

j.a.n.i
7. říj 2010

@vojtisek2007 Jojo, nemá smysl to předem řešit... já jsem stejně do konce února na mateřské, to účastna nemocenského jsem... no a pak se uvidí co s tím bude dál.

dludli
7. říj 2010

AHojky, tak jsem mela take nejake dotazy, ale proctenim poslednich stranek jsem snad zjistila co jsem potrebovala. CHtela jsem puvodne kdyz se nam narodila druha dcerka vyridit dvoulety rodicak, kdyz jsem zadala o porodne a rodicak (volby roku jsem nedelala, teda doufam) tak jsem se rovnou na to ptala dali mi nejaky papir pro manzu, ale asi nejakej spatnej, nebo jsem je nepochopila, no ale to je jedno. Nakonec jsme se na to vybodli ze si necham 4 letou variantu (nemam narok na PPM) jenze ted jsem zjistila ze jsem zase tehotna 😀 takze chci zkusit vyridir ten rodicak ted.
Male jsou 4 mesice, kdyz jsem tedy nezvolila delku rodicaku tak by to jit melo jsem pochopila, jo? No mam tady popsany papir postupem co kam kdy vyplnit a poslat a jak se co jmenuje a tak, tak snad zvladnem uredniho simla 🙂

Holky s tim 4 letym rodicakem me desite, to jako fakt bude od 10 mesicu jen tech 3800??? To prece nemuzou myslet vazne!!!

dludli
7. říj 2010

jo tak prece jen dotazek.
Kdyz si ted tedy vyridime zmenu toho rodicaku, kamaradka ktera to taky nejak prepisovala na manzu rikala, ze nam snad doplati ten rodicak i zpetne, jako kdybychom byli na 2 lete od zacatku. Nevite nekdo? Je to tak?

j.a.n.i
7. říj 2010

@dludli Ne, nedoplatí, vždy to je až od volby.

kathy.skal
10. říj 2010

Ahoj holky, měla bych dotázek... V únoru čekáme dvojčátka a protože mě zaměstnavatel umožňuje pracovat z domu, vážně uvažujeme o tom, že půjde na rodičovskou dovolenou tatínek (prý to jde už 7 týdnů po porodu) a budem doma spolu. Manžel má ale nižší plat než já... Jde to udělat nějak, aby on bral rodičovský příspěvek podle mého platu? 😅

vojtisek2007
10. říj 2010

@kathy.skal rodičovský příspěvek se nebere podle platu, podle platu se bere mateřská - tzn, že když o ní žádá matka, počítá se z platu matky matka může nastoupit na mateřskou 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů, když o mateřskou žádá otec, počítá se z jeho platu a ten může mateřskou nastoupit až po 6ti týdnech po porodu. Ale ty můžeš odejít těch 6-8týdnů před porodem na mateřskou, být na ní cca těch půl roku (mateřská je asi 70% platu), pak zažádat o rodičák, zvolit jeho délku, podle tvého platu třeba těch 11.400 (když píšeš, že manžel má nižší plat) a pak rodičák převést na manžela (platí ty roky co jsi zvolila ty i výše rod.příspěvku) , který tedy bude pobírat rod. příspěvek a v práci může požádat o rod. volno z důvodu péče o dítě do 3let, zaměstnavatel je mu povinne po tu dobu držet místo 🙂

mysulka
10. říj 2010

@kathy.skal Rodičák se zohledňuje podle platu jen pokud chceš tu 2-let. variantu (myslím,že je to kolem 16.tis.), pokud Ti stačí 3 nebo 4roky, tak tam penízky nikoho nezajímají, jen pokud není žadatel zaměstnán,tak musí automaticky do 4-leté varianty a nemá volbu