Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

kathy.skal
10. říj 2010

@vojtisek2007 aha, tak to je škoda ☹ já jsem myslela, jak tu holky psaly, že když nemají nárok na žádný příspěvek, tak se přihlásí manžel a pak se to převede na ně... že by to šlo i na opak a manželovi by zůstal příspěvek odvozený od mého platu...

kathy.skal
10. říj 2010

jo a jen abych to upřesnila - pojmy se mi pletou, takže jsem myslela tu mateřskou - toho prvního cca půl roku po porodu 🙂

vojtisek2007
10. říj 2010

@kathy.skal tak to bohužel fakt nejde, PPM (mateřská toho prvního půl roku) se bere z platu toho, kdo o ní žádá ☹

geliva
10. říj 2010

ahoj, chci se ještě zeptat, jestli má někdo s tímto přímo zkušenost a mohl by mi konkrétně poradit jak to udělat. tedy asi stylem: zajdeš tam a vyzvedneš takový papír, ten vyplníš a odevzdáš tam, potom zajdeš....
díky, u nás na sociálce mi paní nebyla schopná říct skoro nic konrétního

mysulka
10. říj 2010

@kathy.skal tady se hlavně řeší to, že když nemám nárok na MD (vypočítá se z platu a trvá asi měsíc před porodem a necelý půlrok,už nevím přesně po) tak automaticky spadá do 4-leté varianty RD,které se chceme vyhnout,tak proto převádíme RD na chlapa, pokud je zaměstnán a může nastoupit. Pak má totiž nárok i na tu tříletou.

Myslím, že manžel může nastoupit na MD nejdříve po šestinedělí ale jak se to bude pak posuzovat to netuším. Pochybuju, že by před porodem nechali doma manžela ☹

jiitkka
13. říj 2010

ahojky, tak to tady pročítám a asi to moc nepochopím,dokud mi to někdo nevysvětlína mě přímo 😅 Já mám termín porodu 18.2.11, nemám oddělaný rok,tak musím na 4roky. Od února jsem na pracáku, žiju s přítelem, který je řidič nákladáku. POkud to tedy dobře chápu, tak po porodu, by jsme museli na sociálku vyplnit papíry, že žádá o rodičovský příspěvek on, ale že péče je na mě... On by si vybral tříletou variantu...A pak zas druhý den to jít zrušit a převést uplně na mě?? 😨 😅 Ale co nechápu, tak proč bych měla jít na tu pojištovnu?? Nomám v tom guláš děsnej, u nás baby na sociálce jsou děsný takže ty mi poradí velký prd... 😝 Ale kdyby to šlo a mohla bych být s malým tři roky, pak do školky ajá do práce + brát víc peněz na něj měsíčně, bylo by to rozhodně fajn!! protože tohle je mazec,jak to mají udělané!!A o zrušení porodného ani nemluvím 😠 Děkuji za odpověď!

vojtisek2007
13. říj 2010

@jiitkka po 6ti týdnech po porodu, by otec dítěte musel nastoupit PPM (mateřská - samozřejmě na ní musí splnit podmínky) -stačí na den, dva, klidně přes víkend, pak by on žádal o tříletý rodičák a následně ho převedl na tebe - to tak ve zkratce, ono je to trošku složitější o to papírování a tak.....ale jde to 🙂

jiitkka
13. říj 2010

@vojtisek2007 mám v tom vážně hokej 😀 Ono je to mé první dítko, tak vše je pro mě nové, co se týče těchto informací. Třeba netuším,pokud by šlo o otce dítěte,jak nastoupí na mateřskou...kde se to hlásí...a co se mnou,když jsem na ÚP... 😖

vojtisek2007
13. říj 2010

@jiitkka o mateřskou se žádá v práci - otec dítě žádá o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče (formulář najdeš na www.cssz.cz) k tomu je potřeba dohoda mezi vámi o svěření dítěte do péče - na to žádnej formulář není, prostě se to jen volně napíše, podpis matky na dohodě musí být ověřený - tohle zanese do práce - a už je to - čerpá mateřskou 🙂 třeba na dva dny o víkendu, aby mu to do práce moc nezasáhlo...ale může klidně i celý měsíc být na mateřské, to záleží na vás. Potom si na OSSZ pošle tiskopis - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - kde mu potvrdí že měl nárok na mateřskou, odkdy dokdy a v jaké výši - tenhle tiskopis pak přikládá k žádosti o rodičák a rovnou si vyplní - Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek - kde si zvolí ty tři roky a k dalšímu 1. v měsíci rodičák převede na tebe - formulářem Hlášení změn...je to hodně papírování ale když chcete ty 3 roky a ty na ně nemáš nárok, tak jinak to bohužel nejde. A tebe potom po skončení 6ti nedělí myslím z evidence ÚP vyřadí.

olina.s
13. říj 2010

@vojtisek 2007 mohla bych poprosit, jak je to v případě, že je tatínek OSVČ? děkuju

jiitkka
13. říj 2010

@vojtisek2007 vyřadí z evidence?? 😨 A kdo za mě bude platit sociální a zdravotní?? Tak vtom mám teda teďka ještě větší hokej... jinak tam to už trošku chápu,díky! No kdyby to bylo tak, že celou dobu bych brala 4500,- tak bych s malým byla doma 4roky,ale 10měsíců 7600,- a pak do 4let 3800,-je děsnej skok! Ale nevím jak to bude, oni to pořád mění .... 😖

vojtisek2007
13. říj 2010

@olina.s v případě že je tatínek OSVČ je to úplně stejné, jenom žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče nedává zaměstnavateli ale přímo na OSSZ pod kterou patří - a samozřejmě jako osvč musí splnit podmínky pro přiznání mateřské - tzn. 270dnů účasti na nemoc.pojištění za dva roky před čerpáním mateřské a 180dnů jako platící osvč bezprostředně před nástupem na mateřskou 🙂

@jiitkka - za tebe bude platit stát, protože vlastně budeš na rodičáku ty (bude tam max. 1měsíc prodleva než se tohhle všechno vyřídí) , budeš pečovat o dítě do 4let věku, to není žádný problém. V evidenci na úp zůstat nemůžeš, protože nejsi přece uchazeč o zaměstnání 🙂 A s tím 4 letým rodičákem to na 99% tak skončí - že bude 7600 do 10měsíců a pak dokonce 3800,- bohužel.

jiitkka
13. říj 2010

@vojtisek2007 Jo táák 😉 No je to hnus, 3800,-....co si asi myslej, že za to ta mamina dítěti pořídí. 😠 Tak my to probereme a zkusím se do porodu optat tady na sociálce, jak to je, kdyby se to převedlo na chvílu na přítele, který bude v RL .... ale ještě prosím,proč se musí na tu pojištovnu?? Jinak děkuji moc za vysvětlení. Kdybyto opravdu tak šlo,bylo by to fajn!!

vojtisek2007
13. říj 2010

@jiitkka nemusí chodit na pojišťovnu , nic takovýho jsem nepsala, jenom na svojí zdravotní pojišťovně si ty nahlásíš že pečuješ o dítě, jinak nic.

jiitkka
13. říj 2010

@vojtisek2007 aha, tak díky moc za info!! 😉

kaczka
13. říj 2010

Jo holky a to uvažují že rodičák zruší úplně a bude jen pro potřebné 😠 😠 😠 😠 😠

A ještě na mateřskou může otec až po šesti nedělí,maminka si musí hned po porodu zažádat o rodičák,ale nesmí provádět volbu

vojtisek2007
13. říj 2010

@jiitkka není za co...

olina.s
13. říj 2010

@vojtisek2007 mohla bych Vás ještě poprosit o radu?Jak mám zajistit to, abych mohla doložit prohlášení, ke kterému dni jsem přestala pobírat peněžitou pomoc v mateřství? děkuji

vojtisek2007
14. říj 2010

@olina.s sice moc nerozumím vašemu dotazu, ale asi vám zřejmě jde o formulář - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - který se posílá na OSSZ odkud vám chodí mateřská....ten se také přikládá k žádosti o rod.příspěvek.

kam.zyk
14. říj 2010

Ahojte ženské, napíšu vám přesný návod, jak postupovat, protože mám kluka 3 M starého a mám 4letou variantu (spadla jsem do ní tak, že v min.zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou, ta vypršela už v r.2008 při prvním dítěti)- a chci 3letou vzhledem k navrhovaným změnám v zákoně (=4letá var.-7600Kč pouze po prvních 9 měsíců, poté až do věku 4let dítěte 3800Kč). Neboli je třeba udělat toto: vyplníte formulář "Žádost o PPM při převzetí dítěte do péče"

http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-4...

a současně napíšete dohodu - vzor

Dohoda o předání dítěte do péče

Podepsaná Monika Nováková, bytem Vladivostocká 12, 100 00 Praha 10, předá své dítě Pavla Nováka, narozeného dne 15.6. 2009, do péče jeho otce Petra Nováka ode dne 1.8. 2009.

V Praze dne 27.7. 2009 Podpis: Monika Nováková

Podpis musí být ověřen - uděláte to tak, že dohodu matka dítěte podepíše až na OSSZ před soc.pracovnicí. Takže: formulář si doma vyplníte a vytisknete, dohodu napíšete - je potřeba v obou papírech uvést stejný den, kdy otec pečoval o dítě v rámci PPM - TEN JEDEN DEN VYPLNÍTE IDEÁLNĚ VÍKEND (např. neděle 17.10. 2010). Pak si s sebou ještě na sociálku vezmete rodný list dítěte a předáte to sociální pracovnici (jdete to tam vpodstatě jen podepsat před soc.pracovnicí, ale je to tak nutné). Potom vezme manžel do práce ten formulář (Převzetí dítěte do péče), o kterém jsem mluvila, a dá to v práci do mzdové účtárny. Tam k tomu oni přiloží ještě nějaké podklady a zašlou to (oni, o to se vy nestaráte) na sociálku a poštou vám přijde formulář "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku". S tím půjdete opět na sociálku a tam na základě tohoto manžel nastoupí (jakoby, bude samozřejmě přitom chodit normálně do práce) na měsíc na rodičovský příspěvek (OTEC DÍTĚTE vyplní formuláře

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

a provede kýženou volbu varianty (=O TO TU JDE) NÁSLEDUJÍCÍM FORMULÁŘEM

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

Měsíc tedy bude pobírat RP, na konci měsíce opět zajde matka dítěte na sodiálku a vyplní na sebe formulář

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

A TÍM JE ZMĚNA VARIANTY PROVEDENA. Pak ještě musí matka dítěte zavolat na svou zdrav.pojišťovnu - pokud jste u VZP jako já, vyplníte pouze formulář

http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Platci/formul...

protože na ten měsíc, kdy pobíral rodičák manžel, se přesouváte z kategorie E "žena na mateřské nebo rodičovské dovolené" do kategorie L "žena pečující alespoň o 1 dítě do věku 7mi let". (Do té pojišťovny zavolejte, oni budou vědět, a řeknou, jak postupovat)

A je to!🙂

olina.s
14. říj 2010

@vojtisek2007 děkuji

@kam.zyk děkuji, to jsme na tom úplně stejně...

andelka
15. říj 2010

My už to máme chválabohu za sebou 🙂 už jen pojednat to s pojišťovnou, ale ještě čekám na papír ze socky, že mi byl od 1. října zase přiznán rodičák - ať mám všechny ty papíry pokupě - od kdy do kdy jsem byla/nebyla na rodičáku.

olina.s
15. říj 2010

@andelka mohla bych se zeptat, jak dlouho trvalo, než Vám to všechno vyřídili? Mám trochu obavy, abysme to s rychlostí úřadů tady stihli do těch 22 týdnů.

andelka
15. říj 2010

@olina.s no, na MD šel manžel v půlce srpna, takže jsme s tím v podstatě začali začátkem srpna, kdy se informoval u zaměstnavatele, dostal formuláře apod., koncem srpna jsme šli oba na sociálku, ukončili RD na mě, od 1. září požádal on a udělal volbu a na konci září jsme tam zase šli oba a ukončili RD na něj a od 1. října zažádali zase na mě. Takže komplet to trvalo 2 měsíce.

ver_broderie
15. říj 2010

@andelka a po ty dva měsíce, jste dostali 7600kč/měsíčně ( vždy v polovině měsíce)? (pokud ste si vybrali 3 roky). Ptám se protože, to tak s manželem uděláme, ale budu zároveň ještě s 3 letou dcerkou doma, tak abychom neměli nějaké mezeri v rozpočtu ;)

andelka
15. říj 2010

@ver_broderie no, já jsem za srpen dostala rodičák minus manželova mateřská, za září dostane on teď rodičák a za říjen už já. U nás to chodí kolem 20.

jiitkka
15. říj 2010

@kam.zyk super!!! díky za popis! 😉

ver_broderie
15. říj 2010

@andelka díky za info 😉

kaczka
16. říj 2010

@kam.zyk proč musí být žádost o mateřskou partnera podepsána na sociálce?přeci stačí si to jen úředně ověřit a zanést do práce ne?

kaczka
16. říj 2010

@kam.zyk a ještě jededn dotaz..po porodu jsi žádala o rodičák na mladší dítě?