Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

vojtisek2007
16. říj 2010

@kaczka žádost o mateřskou nemusí být podepsaná na sociálce - ale ta dohoda o svěření dítěte do jeho péče - bu´d se to podepíše přímo před nima na sociálce nebo se podpis matky nechá ověřit na matrice 🙂

kaczka
16. říj 2010

Ještě mě tak napadlo,po dobu co bude přítel na rodičáku a normálně pracovat nemusí ýt napsaná nějaká dohoda,že o dítě pečuji já?

vojtisek2007
16. říj 2010

@kaczka nemusí, protože tím že zrušíte dohodu o svěření do jeho péče (tím mu vlastně skončí mateřská) přejde dítě zpět do tvojí péče...na to žádný zvláštní papír být nemusí

kam.zyk
18. říj 2010

@kaczka Taky to jde, nechat si to na matrice ověřit (nebo notář) a zanést formulář do práce. Já jsem po porodu žádala o RP - jen jsem podala žádost o RP - nepodala jsem k tomu formulář s žádostí o volbu, protože jsem na ni neměla nárok (měla jsem nárok jen na 4letou var.). Tři měsíce jsem tedy pobírala RP a teď dělám to prohození s manželem.

xxx.klarka
26. říj 2010

ahoj,
rádi by jsme obešli takto zákon. Zajímalo by mě co vše je k tomu potřeba, zda by jste byla některá tak hodná a mohla mi vše podrobně napsat. Musí o tom vědět nějak dopředu zaměstnavatel a musí s ním být přítel dohodnutý?

xxx.klarka
26. říj 2010

@kam.zyk už jsem narazila na tvůj příspěvek je zde všechno pěkně popsané, moc mi to pomohlo, jen bohužel nefungují všechny odkazy na formuláře ☹ takže nevím co by tam mělo být.

kam.zyk
30. říj 2010

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

Tenhle nefungující odkaz je Žádost o rodičovský příspěvek

a tenhle nefungující odkaz

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

je Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek

Tak si to ženské najděte tady

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/fo...

xxx.klarka
30. říj 2010

Už to všechno mám, všechny formuláře. Dík. V pondělí to neseme do práce.

kvitek30
3. lis 2010

ahojky, jsem tady nová a tak trochu se pořád "plácám" v těch zákonech o rodičovském příspěvku. Jsem teď na mateřské - syn se narodil 19.srpna. Chtěla bych dvouletou variantu, ale bohužel mi chybí 30 Kč do povinného vyměřovacího základu. Chtěla bych tedy využít manželovo příjem. Podle všeho musí nyní manžel nastoupit taky na mateřskou dovolenou alespoň na jeden den. Jak to máme tedy udělat? Ke kterému dni by bylo nejvýhodnější aby manžel nastoupl na MD? A jak to bude pak s peněžitou podporou v mateřství, kterou pobírám já? Musím to taky někde nahlásit a asi se zkrátí, ne? A ještě na tu dohodu o převzetí dítěte do péče se píše přesně od kdy do kdy nebo je od kdy? A žádost o mateřskou partnera se píše jen normálně bez formuláře a odevzdáv v zaměstnání? Díky moc za pomoc

romik123
16. lis 2010

Dobrý večer všem 🙂 tak to tu pročítám a mám z toho hlavu v pejru ☹
Má situace je ta ková že jsem na ÚP a nemám nárok na PPM , ale 4 letou variantu si nemohu ani dovolit to by jsme se mohli jít past už takto to je hrůza poslední peníze mi přišli před 3 m.jinak jsem celou dobu bez přimu ☹
Chci se zeptat jak to teda udělat abych mohla jít na tu 3 letou variantu když nejsme manžele otec bude v RL , ale příjmení bude mít moje.Moc děkuji

petanah
21. lis 2010

@kam.zyk prosim co bude s otcovou smlouvou,kdyz nastoupi na ten jeden den na PPM? pritel ma smlouvu na neurcito a prave nevime,jak ji prerusit nebo neco aby mu pak nedali smlouvu na urcito napr..mozna blba otazka,ale opravdu nevime..

kaczka
21. lis 2010

@petanah smlouva se vůbec přerušovat nebude,to má úplně stejné jako by na PPm šla žena

petanah
21. lis 2010

@kaczka ja ani nevim,jak to je u matek,jelikoz jsem hned po skole porodila a za starych podminek jsem mela pravo na volbu i kdyz jsem nepracovala,takze nevim ani jak to je celkove se smlouvama.. co teda musi udelat nebo rict?

kaczka
21. lis 2010

@petanah manžel si vyplní žádost na PPm a odevzdá ji v príci nebo na OSsz kde to bych kecala,to tu někdo vědět bude,pak si podá žádost o rodičák a provede volbu a po měsíci přepíše na tebe jo a u žádosti o PPM musí přiložit i dohodu ,že u předáváš dítě do péče a na PPM může být i jeden den

petanah
21. lis 2010

@kaczka dekuju zbytek chapeme,ale porad nevime,co v te praci?jako to proste neprijde a hotovo?oni mu tam totiz rekli,ze se s tim jeste nesetkali,tak ze nevi,ze se ma na to poptat jinde.. mame strach at ho nejak nepodvedou nebo neco

kaczka
21. lis 2010

@petanah však na to může jít jen na jeden den,takže to v práci vůbec nepocítí

petanah
21. lis 2010

@kaczka dekuju!!

xxx.klarka
22. lis 2010

@petanah My to zrovna teď řešíme. Musíte napsat mezi sebou smlouvu - asi 3 strany zpět to máš vše pěkně popsané. 🙂 Pak přidat tu žádost o PPM při převzetí dítěte, stáhnete na netu formulář. A od toto odevzdá v práci, kde oni musí přidat "přílohu k žádosti o dávku - to je jakoby roční výměr platu" to oni už určitě budou vědět a tohle vše pošlou na OSSZ kde oni vše vyřídí a až to zaúčtují tak vám pošlou fialový papír(teď nevím jak se jmenuje) se kterým půjdete žádat o rodičák. Jen v ten den kdy budete žádat na PPM nesmí muž do práce - žádné přepušení ani nic nemusíte dělat, v práci mu musí vyhovět. 🙂 Maximálně jim podepíše papír že ten dne byl na PPM a je to.

xxx.klarka
22. lis 2010

@petanah a aby to v práci vůbec nemuseli řešit, tak je dobré o tu PPM zažádat třeba na neděli. 🙂

petanah
22. lis 2010

@xxx.klarka aha a v pondeli uz pak muze normalne jit do prace jo?a kdy se pak zada o ukonceni PPM?taky v pondeli?a tam mu to zrusi a hned vypise papir o zadost na rodicak a vybere si napr.3roky? a je to tam nejak podle datumu,ze napr.se musi pozadat 1.den v mesici?

xxx.klarka
22. lis 2010

@petanah Napište dohodu o převzetí a na konec napište že se muž zároveň k tomu dni zvdává PPM. My to dělali na OSSZ celé, takže jsme tam vyplnovali jejich formulář. Možná by bylo jednodušší (aby jste nemuseli na té smlouvě ověřovat podpis) kdyby jste šli z tou žádost o PPM na OSSZ a tam vyplnili tu žádost a oni si zbytek vyžádali od zaměstnavatele. 🙂 Ty datumy nevím, mě to vyplnuje paní na SSP.

klarra
23. lis 2010

Ahoj, je to tady všechno moc hezky popsaný! Jen bych se ještě zeptala- ten den, kdy by byl manžel na MD - kde bych byla vedená JÁ? Jedna rodina nemůže pobírat zárověň MD a rodičák - takže ten den nemůžu být na rodičáku - kde teda budu 😖 😅 (nemám nárok na MD, jsem bez zaměstnání). Díky za odpověď.

j.a.n.i
24. lis 2010

@klarra No budeš doma, kde jinde...

klarra
24. lis 2010

To já vím, že budu doma 😀 , myslela jsem to tak, že když se mi tím přeruší rodičák ( byť i na den) - musím být přece někde VEDENÁ v té době, kdy bude manža na MD( třeba na ÚP....nebo si to myslím špatně? Já už fakt nevím ☹ .

klarra
24. lis 2010

třeba kam.zyk tady psala : "protože na ten měsíc, kdy pobíral rodičák manžel, se přesouváte z kategorie E "žena na mateřské nebo rodičovské dovolené" do kategorie L "žena pečující alespoň o 1 dítě do věku 7mi let". (Do té pojišťovny zavolejte, oni budou vědět, a řeknou, jak postupovat) "
--> to chápu, že si musím změnit kategorii, ale co s tou dobou, kdy je manžel na MD ?

xxx.klarka
24. lis 2010

@klarra rodičák se přeruší na celý měsíc. Na pojištovně budou po Tobě pak chtít u SSP kdy a kdo byl na čem - Ty a muž rozepsané. Ty to tam doneses a měli by Tě zařadit do L.

sophie1
24. lis 2010

@xxx.klarka a je jedno kolik miminu je? Malé je 7 měsíců a dočetla jsem se tu něco o 22 týdnech (od narození?), tohle moc nechápu.....díky

xxx.klarka
24. lis 2010

@sophie1 vím že volba se dá letos udělat ještě do 21.měsíce dítěte myslím, od nového roka do 9.měsíců, ale do kdy je omezeno zažádat o PPM Ti neřeknu, nevím. O

sophie1
24. lis 2010

@xxx.klarka díky, no mě jde o tu volbu/změnu.....tak to abychom to udělali ještě letos 😒 .....

xxx.klarka
24. lis 2010

@sophie1 když zajdeš na SSP tak ti tam řeknou zda to ještě jde. :o) Ale měli by jste si pospíšit, je to na trochu dýl to vyřízení. My furt čekáme na vyřízení PPM.