Porodné na první dítě, máme šanci ho získat?

geilinka
6. črc 2016

Ahojte řeším zapeklitou situaci a doufám, že mi někdo trochu poradíte neb já jsem zoufalá. Jedná se o nárok na porodní já jsem pobírala neschopenku kolem 6000 kč. Přítel je beze práce a NENÍ hlášen na ÚP. Žil několik let z úspor a občas si něco přividělal po rodinách a známých. Máme nějakou šanci porodné získat? V RL bude uveden a sdílíme stejnou domácnost. Jedná se o moje první dítě a moc těm lejstrům nerozumím. Jdu to vyřizovat zítra tak jen, abych se připravila.

andreaandrejka
6. črc 2016

@geilinka Nesmíte mít dohromady příjem více než cca 21500,- Pak nárok máte.

geilinka
autor
6. črc 2016

@andreaandrejka ano tohle vím, jde mi o to jak vezmou fakt že přítel není ani na ÚP ani nepracuje a jestli musí nějak ,,prokazovat" že žil z úspor... Jako sádrokartonář si přišel před několika lety na dobrý plat a z toho si ukládal pro strýčka příhodu (z 30 tis utratil tak 15) pak o práci přišel a nyní žije právě z těch úspor. k jeho ,,škodě" ? si neplatí sociální ani zdravotní...mám i tak nějakou šanci na porodné když oficální příjem je právě ta neschopenka a zbytek jsou úspory které nevim ani jak prokázat nebo co s tím

andreaandrejka
6. črc 2016

@geilinka Tam se hodnotí jen ty příjmy. Co tvůj přítel dělá nebo nedělá je jim pravděpodobně šumák 🙂

andreaandrejka
6. črc 2016

@andreaandrejka No a pokud nevydělává, tak žádné příjmy nemá, ne? Takže jeho příjem je 0,-

geilinka
autor
6. črc 2016

@andreaandrejka no když sem si byla pro papíry na to a co a jak tak se mě ptala kde pracuje a já říkám nikde, tak je na ÚP ? říkám to taky ne a než sem stihla něco doříct tak mi strčila papíry s tim, že se jim k tomu bude muset vyjádřit nebo co tak sem z toho nervní jestli to bylo jen ženskou nebo se budou vrtat i v tomhle

luj89
6. črc 2016

@geilinka Tak pokud si neplatil zdravotní pojištění, bude mít dluh vůči zdravotní pojišťovně, a to by možná mohl být problém... Jinak pokud přítel nepobíral žádnou mzdu ani nepodniká, nemají se mu z čeho počítat příjmy, tzn. že z tohoto hlediska byste nárok mít měli. Jen si teda nejsem jistá s tím dluhem vůči pojišťovně...

andreaandrejka
6. črc 2016

@geilinka No počkej, když má tedy úspory, proč si neplatí zdravotní a sociální?

geilinka
autor
6. črc 2016

@andreaandrejka nevěděl že je to povinný bral to tak že když to platit nebudetak prostě jen nebude mít nárok na nemocenskou

andreaandrejka
6. črc 2016

@geilinka Povinný to je a dokonce mu může přijít i exekuce. Jak se to bude odvíjet na tom porodném,to netuším.

luj89
6. črc 2016

@geilinka to mu ale musely chodit dopisy ze zdravotní pojišťovny ne? Upomínky atd. Často je taky na neplatiče uvalená exekuce. Opravdu bych se na tohle zaměřila, aby vám kvůli tomu porodné nestopli...

lusesita25
6. črc 2016

Jedine co je povine platit i v pripade, ze nepracuje je zdravotni pojisteni. Pokud neplatil, tak sup na pojistovnu a domluvit se tam s nima na dodatecnem zaplaceni. Jinak by toto nemelo mit s porodnym nic spolecneho.

andreaandrejka
6. črc 2016

@geilinka A počítej s tím,že tam naskakuje i penále, takže dluh bude vyšší.

astyna
6. črc 2016

Z mé praxe - při přestupu na vš se nějak ztratili důkazy toho, že budu dále studovat a vznikl dluh vůči pojišťovně. Dopis mi přišel až za 7 let na dluh cca 30.000 Kč. Ale to se dalo snadno zpravit... Oni někdy čekají prostě, až je to za větší peníz.

lv
6. črc 2016

já myslím, jak úřednice řekla, že se bude muset vyjádřit, že bude nutné napsat čestné prohlášení, něco ve smyslu: já, xy, narozen.., bytem... čestně prohlašuji, že jsem za období od do neměl žádný zdanitelný příjem. Podpis.
Jinak pojišťovnu vyřešit, jasně.

geilinka
autor
6. črc 2016

nic mu právě nechodilo ☹ naženu ho do pojišťovny a já uvidim co mi řeknou...díky moc

alassel
6. črc 2016

A kolik je příteli když neví že platit zdravotní pojištění se musí...? To nechápu..

soyevita
6. črc 2016

No to se možná ještě bude přítel divit,až bude muset uhradit dluh za zdravotní a penále.To nechápu,proč nebyl na ÚP,když nepracoval. ...
Já jsem žila 10let v cizině a celou dobu jsem si platila sama jak zdravotní doma,tak v cizině

pandabox
6. črc 2016

@soyevita to se prece nesmi..mit dvoje pojisteni🙂) stacilo v jedne zemi se pojistit..pokud jsi v druhe zemi dele hak 6 mesici tak ti odpada povinnost byt pojistena v cr

soyevita
6. črc 2016

@pandabox Ne ne,je to x let na zpět a to se muselo platit tady i tam.Dnes uz ne.Jo a moje dcera ma dvě narodnosti a pojistění se ji ztrhává jak tady,tak ve Španělsku.

levana33
7. črc 2016

@luj89 pokistovna vzdy ceka :D nereknou ti to hned..ale az tam.bude takovych 30 az 100 tisic dluh ;) hold prachy potrebuji i oni nejak otrhat

pandabox
7. črc 2016

@soyevita je pravda, ze ja byla poprve v zahranici tesne po vstupu do EU..takze to mozna predtim bylo jinak..

sharka1_4
8. črc 2016

ahoj k tomu porodnému, kolik je porodné na první dítě? 13.000,-
ta hranice příjmů je 20. 817 kč ( já i přítel dohromady máme 23000,- něco máme v dietách a bonusech ) takže v závěru máme víc ale to je jedno, ale tím že přesahuji nemám nárok na porodné což je masakr, protože když člověk vezme v potaz nějaké bydlení, pojistky , hypotéky, a jídlo... tak jako 20.000 ,- nejsou žádný peníze.

potřebovala by jsem s tím něco udělat, nějak snížit plat aby jsem to porodné dostala, mužete poradit?

Děkuji

kolibricek36
8. črc 2016

@sharka1_4 hm , tak to nevím, ale myslím pokud byste byli snědé barvy pleti, rozhodně by jste vše dostali bez zbytečných řečí a papírování ...
já tedkom žádám o zvláštní příspěvek na psací telefon - a to je papírování jak brno - a co vše nechtějí vědět - to zůstává rozum stát .... 😠

petik607
8. črc 2016

Ahoj, chtěla bych se taky zeptat ohledně porodného. Jelikož mám jinde trvalé bydliště než přítel- u rodičů. Přítele budu mít zapsaného v RL. To se jako bude vypočítávat průměr mých rodičů, nebo jak to je? když mám u nich trvalé bydliště? nebo jen můj a přítelovo. Ještě nevím, jak ho mám spočítat. Určitě se bude počítat ze základu ne? 🙂

lucieta7
8. črc 2016

Muzu se zeptat, ta castka 20 817,- kc, ktera se nesmí presahnout, jinak narok zaniká - to je castka v hrubym anebo cistym?? :-O vydelava totiz jen pritel, tak abych vedela, jak to funguje. To asi budu muset doložit jeho vyplatni pasky za 3 mesice, ze? A to ty castky pak zprumerujou, nebo??

kolibricek36
8. črc 2016

@lucieta7 Do limitu příjmů se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání (čisté, tj. po zaplacení daní a pojistného), ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či třeba důchody.

Jestliže jsou čisté příjmy (z předchozího kalendářního čtvrtletí) nižší než 2,7násobek životního minima vaší rodiny, máte na porodné nárok.

kolibricek36
8. črc 2016

@lucieta7 manžel musel taky doložit svou výplatu za předchozí 3 měsíce - a to s razítkem a podpisem zaměstnavatele

lucieta7
8. črc 2016

@kolibricek36 Moc, moc děkuji za odpověď 🙂 no, tak to jsem tedy zvědavá.. v červnu jsem totiž ještě pobirala hmotnou nouzi, pak mi to bylo pozastaveno (žila jsem ještě u rodičů, čili jsem byla společně posuzována s nimi, mámě ale schválili invalidní důchod minulý měsíc, tudíž byly dávky pozastaveny). Tak jsem velice zvědavá, protože červen bude asi tak tak anebo vice, než ta castka, ale červenec, srpen bude jen priteluv čistý příjem. Tak to bude teda napinavy 😀

kolibricek36
8. črc 2016

@lucieta7 tedy čisté přijmy vás obou pokud bydlíte spolu