Pracovala jsem jen brigádně a čekám dítě, mám nárok na nějaké finance?

sabinapodrouzkova
27. lis 2018

Zdravím vás.. 😊 Poprvé čekám miminko a v prosinci už mě to čeká.. A jdu jsi pro radu,mám takový problém a nevím jak to řešit a jestli vůbec mám na něco nárok.. Měla jsem práci ale jen dohodu jako brigádník, a to nestačilo tak jsem dala výpověď a i kvůli úřadu jsem musela protože stejnak bych z té práce nedostávala žádné
peníze.. Tak jsem přešla na uřád ale bohužel jsem jsi spletla datum tak mě hned vyřadili.. Tak už ani nejsem na úřadě práce.. A přítel vydělá málo pěnez.. Tak máme co dělat aby jsme malému vše stihli dokoupit.. A nevím kam bych se měla přihlásit abych dostala aspoň nějaké peníze.. A jestli mám nárok na porodné.. Děkuji za odpovědi..

barussska1
28. lis 2018

@sabinapodrouzkova Ahoj, moc dobře vím v jaké jsi situaci. Zvláště v restauracích nechtějí zaměstnat a když tak na dohodu a ještě za minimální peníze a zbytek na ruku.. Každopádně pokud ty nemáš příjem a manžel má minimum tj. max 20 817 Kč tak na porodné 10 000 Kč mít nárok budeš, je to sociální dávka o kterou se žádá na úřadu práce po porodu dítěte. Pokud jsi pracovala alespoň 270 dní (odvádělo se sociální) za poslední dva roky tak budeš mít nárok na mateřskou pokud ne tak budeš čerpat rodičovský příspěvek rovnou a žádá se o něj taky na úřadu práce po porodu dítěte můžeš si částku zvolit sama a to do maximální měsíční výše 7600 Kč.

j.a.n.i
28. lis 2018

@xxx3d Ne, pokud něco nevím, tak se k tomu nevyjadřuju, když je dotaz na fakta a snad mi k tomu nikdo nemusí psát, že pokud vím houby, tak nemám tvrdit blbosti, normální člověk tohle pochopí sám.

xxx3d
28. lis 2018

@barchen díky, já vím, já jsem si řešila sebe a bylo to moc "príma", jenže autorka není ani živnostník, ani zaměstnanec, dokonce je vyškrtlá z úpéčka takže prostě extrém. Než tady na koníkovi by měla raději sklopit uši a jít na pracák, aby jí tam poradili, něco bude muset vypsat, i kdyby si to vyplnila doma, tak odevzdat to podepsaný, jen tak jí ty prachy vyplácet nezačnou.

xxx3d
28. lis 2018

@j.a.n.i chtěla radu, tu jsem jí napsala, ostatní bych už s dovolením nechala být. 🙂

xxx3d
28. lis 2018

@michalelka jako jasně, stačí mrknout.... nechápu, proč už se dávno nepodívala co a jak a nechává to takhle pitomě na poslední chvíli. Navíc, někde si o to bude muset požádat a to že ji vyškrtli z úp neznamená, že tam nebude muset, takže proč s tím otálet? protože někdo z koníka řekne, že nemusí?... 🙂

j.a.n.i
28. lis 2018

@xxx3d Nojo, holt je problém přiznat vlastní chybu...

xxx3d
28. lis 2018

@j.a.n.i ano, klidně si to o mně můžeš myslet 🙂
jinak autorko, zkus položit tenhle dotaz když už musíš na koníkovi, tak tady https://www.modrykonik.cz/forum/counselling/new...
vypadá to, že bys tam mohla dostat od kompetentních lidí info pro sebe.

merope
30. lis 2018

V prosinci už rodíš nebo jdeš na mateřskou? Ať tak nebo tak, tak rozhodně šup na sociálku poptat se tam, na co vše by vůbec byl nárok a hlavně jaké papíry po tobě budou chtít vyřešit. Sama dělám na DPP a mám k tomu ŽL. Na sociálce jsem byla, když jsem byla v 6tt (a tam jsem zjistila, že se pojištění počítá zvlášť ze zaměstnání a zvlášť z ŽL, takže z ŽL mateřskou nedostanu - na druhou stranu budu moci celou dobu fakturovat a příjmy z ŽL byly v posledním roce opravdu mizivé). Sice mi tam nebyli schopní poradit úplně perfektně, ale to proto, že to mám opravdu značně divoké (každý měsíc mám jiné příjmy, někdy přes 10.000, někdy pod - a z DPP se typicky mateřská nedostane prostě proto, že to ženám nevyjde, ale při troše snahy to jde, jen na to nejsou zvyklí a posílali mě na sociálku zaměstnavatele, jsem zvědavá, jak si poradí, když mám dva, každý má sídlo jinde a ještě jinde než já trvalé bydliště 🙂 ). Se zaměstnavatelem jsem to řešila s jedním někdy v 9tt, s druhým po skončení prvního trimestru.

BTW kolik máš dní sociálního pojištění za poslední 2 roky? Kdybys měla dostatečnou dobu a pokud máš nástup na mateřskou až v prosinci - nezvládla bys za ten prosinec vydělat přes 10.000 na DPP? To by ti totiž na mateřskou stačilo. Na rodičovský příspěvek nárok máš vždy.

Co se týče v první odpovědi zmíněného zdravotního pojištění - vyškrtnutím z ÚP ti ho nejspíše přestali platit. Jakmile nastoupíš na mateřskou, bude ho platit stát - je vhodné se domluvit, jaký máš dluh a případně domluvit splátkový kalendář (pokud si ho tedy neplatíš sama). Na tohle jdou i exekuce.

sabinapodrouzkova
autor
1. pro 2018

Děkuji za veškeré rady.. Ano já vím měla jsem to dříve řešit... Moje blbost a ponaučení... Pro příště budu už moudřejší.. Bohužel nikdo není dokonalý.. 😐 Ale celkem mě zaráží že hned dítě je chudák.. Proboha proč?? Znám horší rodiny kde bohužel žily dětičky ve špíně bez jídla , hygieny a tak podobně... To neznamená že máme málo peněz že pro miminko neuděláme vše... A aby jsme měly na plenky atd.. Jen jsem chtěla vědět jestli mám na něco nárok... Protože každa koruna je dobrá.. Kort v tute době... Děkuji za pochopení... A děkuji těm kteří my poradily..