Pracuji od ledna, mám nárok na mateřskou?

katkak90
18. únor 2014

Ahoj holky, vím, že se to tu neustále řeší 🙂 Já v tom ale pořád nemám jasno. S manželem se snažíme od svatby - od začátku srpna o miminko. Já jsem dokončila v létě vysokou a od 6. ledna chodím do práce. Kdybych teď otěhotněla, tak by se miminko mělo narodit někdy koncem listopadu. Na mateřskou se musí jít nejméně 6-8 týdnů před termínem porodu a tzn, že bych měla odpracováno asi 9 měsíců. Pracuji v kanceláři, takže není problém abych chodila do práce až do nástupu na mateřskou. Chci se tedy zeptat, zda bych měla nárok nebo ne??Je tu některá v podobné situaci? 🙂 Někde se píše, že stačí 9 měsíců a někde píší, že musí být rok. Jak to tedy je? 🙂 A počítá se do odpracovaných dnů i případná nemocenská?

ninive211
18. únor 2014

Musíš mít odpracováno (resp. být účastna nemocenského pojištění) nejméně 270 dní. Tak pozor, aby ti to neuniklo třeba jenom o pár dnů. To by asi naštvalo 🙂

klouzek
18. únor 2014

musíš mít 270 dní odpracováno

euforyanitte
11. bře 2014

ahoj,taky mam podobnou otazecku.jsem zamestnana od 1.4.2013 a od poloviny prosince jsem na rizikovem.zajimalo by me jestli mam narok na materskou kdyz nemam odpracovano 270 dni ale vlastne jsem porad zamestnana akorat na nemocenske,tak jestli se to do toho pocita nebo ne? dekuji 🙂

hansed
11. bře 2014

já mám takový dojem (ale na 100% si jistá nejsem), že se počítá i doba nemocenské..stále jsi zaměstnaná. zkus si zavolat na svou OSSZ a pozeptat se tam 😉

lucinacka
11. bře 2014

Pred nastupem na materskou musis mit odpracovano 270 kalendarnich dni (zapocitava se do toho i nemocenska). Takze mi to vychazi, ze pokud bys nastupovala na materskou zacatkem rijna (nastupuje se 6 - 8 tydnu pred porodem), tak narok mit budes... Nicmene, jestli jsi dostudovala VS (=uspesne ukoncila), tak by se to do toho taky melo pocitat, takze dle meho bys mela narok, ikdybys neodpracovala celych 270 dni.