Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte
Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.
Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??
Děkuji za jakoukoliv pomoc
Stručné shrnutí
- Převod peněžité pomoci v mateřství (PPM) na otce je v diskusi popisovaný jako běžný způsob, jak umožnit volbu kratší varianty rodičovského příspěvku (např. tříleté místo čtyřletého), pokud otec splní podmínky nároku na PPM a nastoupí na PPM minimálně na jeden den; po měsíci se rodičovský příspěvek obvykle převede zpět na matku.
- Otec obvykle musí mít 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky jako zaměstnanec, nebo 180 dní jako OSVČ, aby mu vznikl nárok na PPM; manželství není podmínkou, stačí být uveden jako otec v rodném listu.
- Procedura zahrnuje formuláře u zaměstnavatele/OSSZ (Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte do jeho péče, Potvrzení o nároku na dávky), a žádosti na úřadu práce (Žádost o rodičovský příspěvek, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek); podpis matky v dohodě musí být ověřený nebo podepsaný před pracovníkem OSSZ.
Nejčastější otázky
Q: Jaké podmínky musí otec splnit, aby mohl nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)?
A: Otec jako zaměstnanec podle diskuse běžně potřebuje 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky; OSVČ musí mít podle příspěvků v diskuzi 180 dní placeného nemocenského před nástupem na PPM.
Q: Stačí, aby otec PPM čerpal jen jeden den, aby mohl zvolit tříletou variantu rodičovského příspěvku?
A: Ano; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že otec může čerpat PPM i jen na víkend (1–2 dny) a to mu umožní provést volbu délky rodičovského příspěvku.
Q: Kde a jaké formuláře se vyřizují pro převod PPM a volbu rodičovského příspěvku?
A: Žádost o PPM a Dohodu o převzetí dítěte do péče se podávají u zaměstnavatele a OSSZ/ČSSZ (dle sídla zaměstnavatele); potvrzení o čerpání PPM vystaví OSSZ/ČSSZ; žádost o rodičovský příspěvek a žádost o rozhodnutí o volbě nároku se podávají na Úřadu práce, odbor státní sociální podpory.
Q: Musí být podpis matky na dohodě o svěření dítěte do péče ověřený?
A: Ano; v diskuzi byl konkrétní postup, že podpis matky na dohodě musí být ověřený (např. na matrice nebo u pošty) nebo je možné dohodu podepsat před pracovníkem OSSZ.
Q: Kdy je nejpozději možné provést přepis na otce, aby si zvolil tříletou variantu?
A: V diskusi se uvádějí různé termíny: některé příspěvky uvádějí, že lze vzít PPM po skončení šestinedělí a nejpozději do 1 roku věku dítěte; jiné příspěvky zmiňují limit do 9 měsíců dítěte nebo speciální přechodné lhůty (konkrétně zmíněná legislativní úprava platná k 1.1.2011 měla vliv na lhůty). Tato otázka byla v diskuzi sporná a závisí na konkrétních zákonných úpravách a jejich přechodných ustanoveních.
Q: Kdo platí zdravotní a sociální pojištění během doby, kdy otec čerpá rodičovskou dovolenou?
A: V diskuzi se objevily rozdílné informace: jedna tvrzení uváděla, že zdravotní pojištění za otce na rodičovské za něj hradí stát (podle příspěvku v diskuzi od účastnice s právní informací), jiné příspěvky uváděly, že při rodičovské dovolené může být pojistné zaměstnance nulové a že zaměstnanec není povinen platit pojistné jako OBZP; v diskusi tedy byly oba výklady a otázka byla považovaná za spornou.
Q: Může otec, který jde na PPM, zůstat v práci a pobírat rodičovský příspěvek současně?
A: Ano; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že při pobírání rodičovského příspěvku je možný neomezený přivýdělek a otec může být zaměstnán, rodičovská dovolená je v zaměstnání evidována jako překážka, která zaměstnavateli za určitých podmínek umožní vyhovět žádosti o rodičovskou dovolenou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přepis PPM na otce je podle diskuse reálná cesta, jak umožnit volbu kratší varianty rodičovského příspěvku; otec musí splnit podmínky nároku na PPM a nastoupit na něj (i na krátkou dobu).
- Procedura vyžaduje formuláře u zaměstnavatele/OSSZ (Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte), potvrzení od OSSZ a žádosti/volbu na Úřadu práce.
- Manželství není podmínkou převodu; stačí, že je otec uveden v rodném listu.
Sporné názory
- Lhůta, do kdy může otec nastoupit na PPM, aby mohl zvolit tříletou variantu, byla v diskuzi uváděna rozdílně (do 1 roku dítěte versus do 9 měsíců versus zvláštní přechodné lhůty do konce určitého měsíce); různé příspěvky uváděly odlišné termíny.
- Výklad toho, kdo a jak platí zdravotní a sociální pojištění během otcovské/rodičovské, se v diskusi lišil; některé příspěvky uváděly, že zdravotní pojištění za otce hradí stát z titulu rodičovské dovolené, jiné uváděly, že v tomto období je pojistné nulové a není placeno zaměstnavatelem ani státem.
Otevřené otázky
- Jak přesně aplikují místní OSSZ/Úřad práce termíny a doklady v konkrétních případech (rychlost vyřízení, požadavek na dodatečné potvrzení)?
- Jak se změny legislativy (uvedené v diskuzi k 1.1.2011) reálně promítnou do maximálních lhůt pro přepis PPM v konkrétních případech?
Zmíněné značky a firmy
OSSZ, ČSSZ, Úřad práce (odbor státní sociální podpory), MPSV, aperio.cz, mimibazar.cz, hrajanek.cz
Zmíněné produkty a metody
Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte do jeho péče, Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, Žádost o rodičovský příspěvek, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek, Hlášení změn, peněžitá pomoc v mateřství (PPM), rodičovský příspěvek (volba 2/3/4 let), ochranná lhůta, 270 dní účasti na nemocenském pojištění, 180 dní pro OSVČ
Místa a osoby
Zlín, Praha 5, Středočeský kraj
Ahoky, chtěla bych se zeptat jak je to s tím, když chceme být oba s manželem na rodičovské dovolené. Vím že to jde, ale nevím jak na to. Můžete mi prosím poradit. Díky moc 🙂
J.A.N.I. -- ještě k našemu případu- muže manža dál od toho 4.11. normálně zase jít do práce nebo musí zaměstnavatele žádat nyní o rodičovskou dovolenou když jakoby čerpal PPM ty 3 dny?jak ho zaměstnavatel bude evidovat?Děkuji
děkuji za odpoveď, já bych manžela hnala na sociálku 🙂 jěště jsem se chtěla zeptat, kdo bude manželovi platit sociální a zdravotní pojištění? Díky.
@olivka82 Normálně stát, tedy zdravotní 100%, se sociálním si mě teď zaskočila, protože sociální v tu dobu nikdo neplatí, ale péče o dítě do 4 let se na důchod počítá, doufám že když máme tu rovnoprávnost, tak to platí pro oba, ale jistě to nevím. Na sociálku, tedy odbor státní sociální pomoci při UP musí jen jeden z vás, ten kdo bude žádat o rodičák.
@j.a.n.i ahoj, prosím mohla bys mi poradit. Vidím, že se v tom všem hezky vyznáš a já mám celkem zmatek. Myslíš, že to ještě stihneme převést na manžela? Papíry mám doma, chtěli jsme to podat už dříve, ale odradila mě kamarádka, která když převáděla rodičák na manžela přišla o jeden celý rodičovský příspěvek (7600Kč). Její manžel byl týden na mateřské a na socce jí řekli, že v měsíci, kdy se pobírá mateřská nemůže být čerpán i rodičovský příspěvek- a na ten měsíc ji ho odebrali. Co udělala špatně? A může se rodičák převádět v průběhu měsíce a jaká je nejnutnější doba, po kterou musí být manžel na rodičovské než jí zas převedem zpět? -abychom to stihli do konce roku. Chtěli bychom si nechat tu starou možnost, protože bychom přišli o víc než 50 tis. po té novele- 220.tis děleno 36, je měsíčně 6111Kč. Moc Ti děkuji předem za odpověď.
@evicka333 Pokud to všechno oběháte osobně, tak to stihnout jde. Rodičák se v průběhu měsíce převádět nedá, ale v průběhu měsíce může nastoupit na PPM, tobě ho zpětně zruší ke konci října, manžel nastoupí na pár dní na PPM, pak on pořádá o rodičák taky zpětně, k 1.11. a bude muset doložit, kolik dostal PPM od ČSSZ a pak může provést volbu a od 1.1. to převést na tebe, dřív to nevyjde, nepředpokládám že by ČSSZ dokázala vydat potvrzení o výši PPM ještě v listopadu.
@j.a.n.i děkuju! Prosímtě, kdybychom to nedělali zpětně, ale normálně (já bych si rodičák zrušila k 30.11., manža by nastoupil od 1.-4.12. na PPM, 5. 12. by žádal o rodičák, ten by k 31.1. zrušil a pak bych nastupovala na rodičák zpátky já k 1.2.-jestli to je takhle správný postup 😕 ) myslíš, že budu moct nechat si to postaru? Četla jsem, že Ti, kterým vznikl nárok na rodičák před 1.1.2012 si můžou zvolit či si to nechají postaru či nově. Myslíš, že považují vznik nároku na rodičák to, jak mi ten nárok vznikl v září, kdy se malá narodila? Protože, kdyby to bylo tak, že mi vzniká nárok na rodičák k tomu 1.2., tak bych musela už najet na to nové a to by pak to převádění nemělo smysl.. Doufám, že je můj příspěvek srozumitelný, že víš, co myslím 🙂 Děkuju moc! Jsi hodná! 😉
@j.a.n.i ptala jsem se tě na radu už v jiné diskuzi a tak se tě zeptám ještě teď, protože se chystám tuhle záměnu také vyřídit. Chci se zeptat, jak se vyhnout tomu, abych nemusela vracet rodičovský příspvěk, když bude manžel na mateřské? - jak to psala @evicka333 výš ve svém příspěku: "Papíry mám doma, chtěli jsme to podat už dříve, ale odradila mě kamarádka, která když převáděla rodičák na manžela přišla o jeden celý rodičovský příspěvek (7600Kč). Její manžel byl týden na mateřské a na socce jí řekli, že v měsíci, kdy se pobírá mateřská nemůže být čerpán i rodičovský příspěvek- a na ten měsíc ji ho odebrali. Co udělala špatně? "
Mám už teď taky strach, že něco zase pokazím a odejmou mi opět rodičák, o další už přijít nechci ☹
@petkula mi říkala paní na sociálce, že musím mít rodičák zrušený v měsíci předcházejícím tomu, ve kterém bude manža na ppm a pak rodičáku. Takže doufám, že postup, který jsem psala výše bude správný-tj. (já bych si rodičák zrušila k 30.11., manža by nastoupil od 1.-4.12. na PPM, 5. 12. by žádal o rodičák, ten by k 31.1. zrušil a pak bych nastupovala na rodičák zpátky já k 1.2)
@j.a.n.i ono by bylo lepší , kdyby mohl být manža na ppm jen 3. a 4. 12., to je sobota a neděle, ale nevím, jestli to tak jde. Co pak ty dva dny-tj.1. a 2.12.?Když já budu mít rodičák zrušený k 30.11.?
Ahoj maminy,
chtěla jsem se zeptat, mění se něco ledna u 4letých rodičáků?
Před porodem jsem byla nezaměstnaná, takže jsem od porodu brala jen rodičák a od ledna mi stát dává jen 3800,- Kč. Jsem připravená na nejhorší... 😠
@vojtisek2007 Prosím tě, když budu po porodu žádat o rodičák, můžu hned, nebo musím počkat, až budu mít rodný list a žádat s ním o rodičák?
@j.a.n.i Chtěla bych poprosit o radu. Vzhledem k tomu, že mám nárok pouze na 4 letou variantu rodičovské dovolené ( začátkem roku mi skončila rodičovská dovolená se starším dítětem a od té doby jsem byla jako těhotná vedená na úřadu práce (jsem tak doteď), teď máme doma 2 týdenní mimčo a kvůli financím bych potřebovala 3 letou variantu - potřebuji napsat na nějakou dobu rodičovskou dovolenou na manžela (abychom mohli zvolit tu 3 letou variantu). Bylo řečeno, že aby měl manažel nárok na RD, musí před tím minimálně 7 dní čerpat mateřskou dovolenou )údajně o mateřskou dovolenou může zažádat až po mém šestinedělí). Manžel je OSVČ, má placenou minimální nemocenskou. Jaký je postup? Navíc se teď bojím, že tím spadneme do změn v příštím roce a přijdeme o spooustu peněz.....
Ahoj, nevedely by jste, jak se da prepsat rodicak "naoko" na otce, tedy na minimalni dobu, jen aby se pocital rodicak...Jsem na UP, takze narok na nic...Ani na materskou...Vyhodily me z prace, kdyz zjistili, ze jsem tehu, tesne pred koncem zkusebky....
@kacenka1111 Podle aktuálních pravidel se už nic přepisovat nemusí, stačí, že otec nárok má a můžeš rovnou volit.
@j.a.n.i Super🙂 Ale asi jen 3 anebo 4 letou variantu, ze? A pak se bude vyse rodicaku odvijet podle jeho platu?
@kacenka1111 Podle výše jeho platu se odvíjí jak vysoký rodičák si můžeš vybrat, takže pokud má dost velký, tak můžeš volit klidně "dvouletý". Píšu to v uvozovnách, protože rozdělení na roky je zrušeno, zvolíš částku a budeš ji brát dokud nevyčerpáš těch 220 000,- nebo nemáš další dítko.

@lola21 Jojo, na základě dohody, je to ta poslední možnost.