Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

pajafra
4. led 2012

@j.a.n.i Děkuji, ano, do novely spadneme, už jsem byla na pracáku☹

andilek01
4. led 2012

@j.a.n.i a co když v průběhu pobírání jednoho příspěvku budu mít druhé dítě, tak se příspěvek nějak sčítá nebo zůstává jen jeden? 🙂

j.a.n.i
4. led 2012

@andilek01 Nene, rodičák se bere vždy jen jeden, na nejmladší dítě v rodině.

petulej
16. led 2012

@vojtisek2007 ahojky, ráda bych se zeptala a poprosila o popis pro pitomce 😅 ohledně rodičovské příspěvku. Dnes jsem mluvila s paní na úřadu práce kam spadám řekla mi nějaké informace ale já jsem z toho snad ještě větší jelen ☹ jde o to, že teď jsem na dvouleté variantě kterou jsem si mohla určit a která měla trvat do listopadu 2012 otěhotněla jsem již nemám nárok na mateřskou a v únoru budu rodit ráda bych aby byla zvolena varianta přes manžela a já nemusela na 4 roky a teď tápu co všechno musím udělat já na sociální a na úřadu práce a co všechno musí udělat manžel ať to čtu všude jak to čtu tak si připadám jako úplná jelena 😅 😝 můžu poprosit o přesný postup co udělat já a jaké tiskopisy si nachystat pro manžela a zda je možné aby mateřskou splnil o víkendu a když mu ten měsíc poběží rodičák dostane normálně výplatu v práci? Omlouvám se, že se tolik vyptávám, ale jak to tu projíždím tvé rady jsou znalé 🙂 děkuju!

j.a.n.i
16. led 2012

@petulej Klídek, manžel na PPM vůbec nemusí, stačí doložit jeho příjmy 12 měsíců před narozením dítka, nechat si od ČSSZ spočítat DVZ a tohle přiložit k žádosti o rodičák a je to 😉

petulej
17. led 2012

@j.a.n.i jé děkuju 😅 a jak je to se mnou když nemám nárok na mateřskou musím nějak komunikovat s čssz nebo jen s úřadem práce omlouvám se za hloupé otázky ale jsem na tohle fakt tele 🙂

j.a.n.i
17. led 2012

@petulej Ty za sebe komunikuješ pouze s UP, ten manželův nárok se vyřizuje přes ČSSZ.

petulej
17. led 2012

@j.a.n.i moc děkuju za informace!! to mě trošku uklidnilo, že vím že pojedu jen na úřad práce kam spadám a nemusím ještě zase úplně jinam na sociálku..protože jestli tedy ještě můžu mě zarazila paní na úřadu když mi řekla že ikdyž nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nyní tak stejně si od mého gynekologa mám tento papír vyžádat a odevzdat tak jsem myslela, že odevzdat na sociálku?

j.a.n.i
17. led 2012

@petulej No, někde to chtějí, ale nenašla jsem nic, co by jim pro tenhle postup dávalo oporu v zákoně. U doktora bych si ho pro jistotu vyzvedla, ale jinak hrála mrtvého brouka.

petulej
17. led 2012

@j.a.n.i odpověděla mi moc milá paní z úřadu práce, že si papír mám nechat vypsat a pak ho přiložit k papírům k rodičáku 🙂 radši se ptám stokrát než něco zanedbat a pak mít problémy 🙂

j.a.n.i
17. led 2012

@petulej Tak jí ho vyplň a dej jí ho tam, stejně k doktorovi ještě půjdeš 😉 je to jednodušší než se dohadovat.

maginka87
2. únor 2012

holky,vidím,že se tu jsou některé opravdu odbornice,tak taky poprosím o radu.Skončila mi mateřská a běží mi dvouletá varainta rodičovského příspěvku.Jak to tak vypadá,tak se od května vrátím na nějaký malý úvazek do práce.Bylo by možné,když je manžel OSVČ,aby třeba až od ledna přešel na rodičák on?jde mi o to,že když budu stejně zaměstnaná a platit tak socku a zdravku,tak by se dalo využít toho,že by na rodičák šel manžel a nemusel tak platit (coc.+zdrav.).myslíte si,že by to šlo,nemám nějak povinost vůči zaměstnavateli přejít na celý úvazek,když bych už nebyla na rodičovské?díky za rady

j.a.n.i
2. únor 2012

@maginka87 Klidně to tak můžete udělat, zaměstnavateli je fuk jestli bereš nebo nebereš rodičák, úvazek záleží jak se dohodnete. A možná (pokud neplánuješ další dítko) by bylo i výhodné ten rodičák prodloužit, ale to záleží jaké má manžel příjmy, jestli by třeba to sociální nemusel platit vůbec, to by pak bylo zajímavé.

maginka87
2. únor 2012

@j.a.n.i já si myslela,že když zažádám u zaměstnavatele o dvouletý rodičák,tak že když už jej mít nebudu,že musím nastoupit na celý úvazek.tak to je fajn,potěšila jsi mě🙂no a kdyby manžel byl na rodičáku,tak je přece jedno jaké má příjmy nebo je v tom zase nějaký chyták u OSVČ?

j.a.n.i
2. únor 2012

@maginka87 No, pokud je OSVČ a má nějaký zisk, tak z něj zdravotní platí v každém případě, sociální by platil, pokud by byl roční zisk byl vyšší jak nějakých cca 60 tisíc (přesnou částku z hlavy nevím). To že bude mít na sebe rodičák znamená pouze to, že nebude muset platit ty minimální zálohy.

maginka87
3. únor 2012

@j.a.n.i děkuji za info.-)

missuliineek
8. únor 2012

Prosím mám otázku...Jsem na rodičovském přízpěvku a můj muž nemaka protzože má podmínku a já to z rodičákem neutáhnu tak bych to chtěla přepsat na nej a jít do práce jde to??

j.a.n.i
9. únor 2012

@missuliineek Sice nechápu co má podmínka společného s prací, ale buď na něj můžeš rodičák přepsat a jít do práce a nebo si klidně můžeš nechat rodičák na sebe a jít pracovat taky. Akorát se v obou případech musíš domluvit se zaměstnavatelem, protože on není povinen tě vzít zpět dřív než si původně nahlásila.

mnaulink
9. únor 2012

Ahoj holky, moc prosím o radu i já, je to asi podobný dotaz jako tu už byl, ale já jsem na rodičáku na 3 roky, otěhotněla jsem ještě před vypršením a teď v dubnu čekáme mimi. Týká se i mě nějaké dokládání manželových příjmu? Nebo stačí jako u první mateřské doložit na sociálku papír od zaměstnavatele a budu mít opět na výběr z variant 2, 3, nebo 4 roky? Díky moc za info.

j.a.n.i
9. únor 2012

@mnaulink Rozdělení na 2,3, a 4 roky už neexistuje, volíš přímo jakou částku chceš dostávat a budeš ji dostávat dokud nevyčerpáš 220 000,- A pokud ti výše tvé PPM bude stačit na volbu toho rodičáku, co budeš chtít, tak manželovi přijmy dokládat nemusíš.

mnaulink
9. únor 2012

Moc děkuju!

tina74
14. bře 2012

Původně jsme plánovali, že by manžel byl na rodičovské dovolené od 5. měsíce dítěte, tzv. jakmile mi skončí mateřská dovolená. Vzhledem k tomu, že má hodně nevybrané dovolené, vybral by si ji během posledního měsíce mé mateřské dovolené, tj. během 4. měsíce dítěte.
Bylo by také možné následující řešení? Během 4. měsíce dítěte by měl mateřskou dovolenou manžel (bude stejně doma a měl by ji podstatně vyšší než já), následující měsíc by si vyčerpal normální dovolenou (tj. měl plat v normální výši) a rodičovská dovolená by mu začala až od 6. měsíce dítěte.
Je to poměrně složité, ale pomohlo by mi, kdybych během 4. měsíce už mohla občas vyřídit a vyfakturovat nějakou práci.
Předem moc děkuji za radu!

j.a.n.i
14. bře 2012

@tina74 No, možné to je, ale po tu dobu, co bude manžel na mateřské, tak ty budeš z pohledu ŽL mít hlavní činnost, takže musíš platit zálohy. Až mateřskou ukončí, tak klidně můžeš požádat o rodičák ty, tím pádem bys zálohy platit nemusela a manžel může být po vybrání dovolené na RD, akorát nebude pobírat rodičák 🙂 Vše za předpokladu, že je tedy klasický zaměstnanec.
PS: nic mi do toho není, ale proč půjde na RD manžel, když má vyšší plat? jako nic proti tomu, je to fajn, jen to člověk zrovna moc často nevídá...

2hanah
14. bře 2012

@j.a.n.i Bohužel to s tím má hodně co dělat, jednak chtějí většinou výpis z rejstříku trestů a pokud má podmínku, určitě ho nechtějí zaměstnat a se záznamem v rejstříku trestů Vám nepovolí ani živnostenský list, takže takový člověk nemá šanci jít do práce ☹

tina74
14. bře 2012

@j.a.n.i Moc díky za odpověď. Situaci Ti ráda vysvětlím IP.

alt
17. dub 2012

@j.a.n.i prosím prosím o radu.. termín porodu mám 20.července, můj manža dělá u soukromníka, ale ten přestává pravidelně platit, máme pocit,že jde firma do krachu. uvažujeme o variantě, že manžel zůstane doma na RD a já se vrátím zpět do práce. Příjem mám vyšší než manžel. Je to ale možné aby čerpal RD a mohl si vybrat na jak dlouho, když by jeho firma krachla dřív než mi koncem prosince skončí PPM. nebo jak bude vědět,že krachuje tak si má hned o rodičák zažádat nebo i o PPM? mohou PPM brát oba rodiče? jako nejprve já a pak třeba poslední měsíc manža. nevím, kde se na to zeptat, tak zkouším tady 🙂 díky

j.a.n.i
17. dub 2012

@alt Díky tomu, že ty máš nárok na mateřskou, tak můžete rodičák volit a je jedno jestli ho bude pobírat on nebo ty. Jinak i na PPM se můžete vystřídat, nejdříve po tvém šestinedělí, jinak na PPM musí nastoupit buď za trvání pracovního poměru nebo do 7 dnů po jeho skončení, ale jelikož pokud mu budou dávat výpověď, tak je tam 2 měsíce výpovědní lhůta, tak je čas.

alt
18. dub 2012

@j.a.n.i o.k. díy za radu 🙂 a ta PPM když by ji čerpal manžel, se pak vypočítává z novu z jeho příjmu? nebo zůstává po tom šestinedělí z mého. já mám výdělěk vyšší.A ještě mě zajímá, pokud budu čerpat PPM na sebe a pak on na sebe rodičák a bude už vedený na ÚP. tak to nevadí? Je to tak , že žádat o rodičák budu teda já a on si ho na sebe jen přepíše a já půjdu do práce a on bude doma a stát bude za něj platit soc a zdrav.poj.?

j.a.n.i
18. dub 2012

@alt Pokud půjde na PPM, tak se PPM znovu přepočítá podle jeho platu, je to defacto jako nemocenská, ta se taky počítá každému z jeho platu. Na rodičák může klidně nastoupit rovnou on, nemusíš o něj žádat ty a pak to převádět.

alt
18. dub 2012

@j.a.n.i díky za info