Přepsat 1. RP na otce a matka by čerpala RP na 2. dítě?

pajulka855
27. čer 2015

Maminky mám otázku. Pořád i vrtá hlavou, že bychom chtěli co nejdřív druhé mimi, ale tímn pádem bychom nevyčerpali celou výši rodičáku na prní dítě. Tak mne napadlo nešlo by, že by se rodičák na první dítě přepsal na otce a matka by čerpala na druhé? Asi blbost, že?

karlajasmine
27. čer 2015

@pajulka855 pokud jsi mela predtim dost vysoke prijmy, muzes si zkusit alespon zvednout prispevek na 11.500Kc mesicne. Ale o zbytek penez prijdes, az otehotnis... dle meho nazoru nejlepsi varianta je vzdy si nechat proplatit rodicovsky prispevek na nejkratsi moznou dobu, pokud chcete vic deti. A ''vyzrat na stat'' samozrejme nejde a nikdo by ti tohle ani neporadil 🙂

terunka88
27. čer 2015

Jj, blbost 🙂 Nevyčerpaný RP samozřejmě propadne..zvýšit to lze na max. 11 500 Kč měsíčně (pokud tedy máte dostatečné příjmy).

dokument
27. čer 2015

@karlajasmine to se dalsi rodicak nevyplaci az nastane narok, tj. po porodu? Ja nevim, jen se ptam. Myslela jsem, ze az se to dalsi dite narodi, ne, uz v tehotenstvi. Ja jsem to takhle puvodne planovala, ale zatim dite stejne nechci. No ale zajima me to taky 🙂

hhanca
27. čer 2015

@dokument Rodičák na první dítě budeš brát do té doby než nastoupíš na mateřskou s 2. dítětem (6-8 týdnů před TP).

tkanicka
27. čer 2015

@dokument rodičák běží až do té doby, než ho nahradí další mateřská nebo zase rodičák

mandala
27. čer 2015

@pajulka855 Jak píší holky výše, jediná možnost nechat zvednout RP, ale aspon něco, před 10 lety, když se mě po roce narodila druhá dcera, nešlo ani to. A přišlo mě teda taky tak trochu nespravedlivé, že na dvě děti pobírám jedny peníze, ale to tu bohužel nevyřešíme. ☹

dokument
27. čer 2015

@tkanicka
@hhanca aha, no, tak v mem pripade bych sla rovnou na rodicak, takze az po porodu bych prestala brat ten puvodni nevybrany rodicak. Diky

karlajasmine
27. čer 2015

@dokument Jo, nenapsala jsem to moc jasne 🙂.. prvni rodicak se bere az do chvile, kdy jdes na materskou s druhym ocekavanym ditetem (6-8 tydnu pred porodem). A v pripade ze na materskou s druhym nejdes, tak az po porodu 🙂

kamilka007
28. čer 2015

@pajulka855 Jestli dobre pocitam, tak kdyz si rodicak zvednes na max hned od zacatku, vyjde ti cely na nejakych 19 mesicu, coz od porodu do porodu fakt neni moc. Ja ho tak mam a pujdu naopak snizovat, protoze takhle rychle treti dite fakt nedam. 🙂