Přesný výpočet mateřské, když budu 6 měsíců na PN

marcela2222
19. črc 2016

Dobrý den, mám v tom větší a větší bordel. Výše mateřské se vypočítá z průměru hrubých mezd za posledních 12 měsíců, když ale z toho budu 6 měsíců na neschopence, tak mám průměr pouze ze 6 měsíců, tak jak přesně se to počítá? Co se kde od čeho odečítá a tak?

marcela2222
autor
20. črc 2016

@vercarybka ano já vás chápu, jen jsou lidi, co mi tvrdí, že mám počítat s dny, které mám odpracované a napsané a výplatnici, což jsou ty dny, co jsem vám tu vypsala a nepočítat do toho neschopnost, což 30 není teda ani náhodou!!

vercarybka
20. črc 2016

@marcela2222 tak si zavolejte na sociálku a bude to

marcela2222
autor
20. črc 2016

@vercarybka asi budu muset jak tak koukám.. Každej tvrdí něco jinýho, tak aby se v tom prase vyznalo... protože i třeba v dubnu jsem byla na neschopence. tudíž za ten měsíc přeci nemohu počítat 30 dní, když mi někteří tvrdí, že neschopnost se nepočítá... nevím no....

vercarybka
20. črc 2016

@marcela2222 šak neschopnost se nepočítá ...

marcela2222
autor
20. črc 2016

@vercarybka tak ale vy mi tvrdíte, že mám udělat 6x 30 a já vám tady říkám, že to nemůžu... tak jak to mám tedy počítat?????????

vercarybka
20. črc 2016

@marcela2222 já to vzdávám ... končím ... mě už vypadávají vlasy.. zajděte si na sociálku, tam mají snad pevnější nervy ...

marcela2222
autor
20. črc 2016

@vercarybka já nevím, co nechápete na tom, co vám tady píšu já... pokud je to teda jak tvrdíte 6x 30, tak ok... jak tu píšu už asi po třetí, tak by to i sedělo ta částka...

andreaandrejka
20. črc 2016

@marcela2222 Máš to tady několikrát jasně napsaný jak to je, máš tu několik kalkulaček. Zvedni telefon, zavolej si na ossz, tam ti to vysvětlí.

marcela2222
autor
20. črc 2016

ano kalkulačky jsou super, ale když nevím co vyplnit do políčka odpracované dny, tak mi to asi nevypočítá, že jo...

andreaandrejka
20. črc 2016

@marcela2222 Vždyt jsem ti psala co máš zadat. Jen hrubý roční plat, nic víc.

marcela2222
autor
20. črc 2016

@andreaandrejka ok.. počítám se 180...

marcela2222
autor
20. črc 2016

Děkuji všem, co mi poradili 🙂

xpila
20. črc 2016

@andreaandrejka Ale u ní se roční plat nebere, když z těch 12 měsíců všechny neodpracovala.

andreaandrejka
20. črc 2016

@xpila Tak si tam mže zadat jinou kalkulačku, tam se zadává jen hrubý měsíční příjem.

xpila
20. črc 2016

@andreaandrejka Jenže hrubý měsíční příjem nestačí. Orientačně ano, ale pokud např. v některém měsíci byly výraznější prémie, tak to může být hodně velký rozdíl.

marcela2222
autor
20. črc 2016

@xpila už mi v tom zase děláte bordel.. :D vždyť se píše, že si vemu součet hrubých mezd za 6 měsíců, vydělím to počtem odpracovaných dní a je to... a ještě ta redukční hranice, ale to mi udělá kalkulačka... a do těch hrubých mezd se počítá všechno - prémie, přesčasy, dovolená a tak... tak co zas? :D

paulie
20. črc 2016

Asi jsem tu nechtíc rozpoutala velkou debatu 🙂 Zkusím ještě jednou vysvětlit pojmy 🙂
Odpracované dny jsou všechny dny v kalendářním měsíci, kdy člověk není nemocný, nemá neplacené volno či ošetřování (to jsou pak ty vyloučené doby na Příloze k žádosti o dávku),
Příjem je hrubá mzda za měsíc včetně všech odměn, třináctých platů, apod.

Pro výši PPM je důležitých 12m přede dnem nástupu na MD (=rozhodné období) a pro možnost získat PPM je důležité mít 270 dní nemocenského pojištění v období dvou let před nástupem na MD 🙂

marcela2222
autor
20. črc 2016

@paulie ok, takže když mám v měsíci třeba 10 dní neschopnosti, tak to od těch 30 odečtu a počítám tedy s 20 nebo normálně s těma 30??

paulie
20. črc 2016

@marcela2222 s dvaceti 🙂 Tedy pokud mluvíme o měsíci s 30 dny 🙂

kopretina777
15. lis 2016

Ahojky, mám dotaz. Gynekolog mi napsal mateřskou dovolenou od 28. 11., rodit mám 9. 1. (tedy 6 týdnů před očekávaným porodem). Nemám žádné problémy a v zaměstnání bych chtěla zůstat do 7. 12.. Na netu čtu, že má žena nárok na peněžitou pomoc v mateřství v délce 28 týdnů, ale může se jí zkrátit na 22 týdnů, pokud nevyčerpá těch 6 týdnů před porodem.
Cituji: "Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Pokud porodíte předčasně, náleží vám mateřská od dne nástupu na mateřskou do uplynutí 28 týdnů. Pokud však z mateřské vyčerpáte méně než šest týdnů z jiného důvodu, dostanete mateřskou až od porodu a bude vyplácena do uplynutí 22 týdnů. Případně 37 týdnů v případě narození dvou a více dětí."

Jak to tedy je. To bych kvůli pár dnům dostala mateřskou dovolenou až po porodu? R.

andysek2512
15. lis 2016

@kopretina777 řekla bych že jo, že b,s dostala jen 22 týdnu a až po porodu.... Ale uvidíš co odpoví jiné holky.... A proč prostě 28.11 nenastoupis na mateřskou?🙂

xpila
15. lis 2016

@kopretina777 Nevím, kde jsi takový článek našla, ale je napsaný dost nepřesně.
Mateřská se ti bude krátit jen o tu dobu, o kterou na ni nastoupíš později.

blonde22
20. dub 2017

Holky,chtěla bych se zeptat jestli se mateřská dovolená počítá z hrubé mzdy včetně prémií,přesčasů atd...anebo jen ze základu? Děkuji. 🙂

ninive211
20. dub 2017

@blonde22 Ze všeho viz výše.

blonde22
20. dub 2017

@ninive211 Super,děkuji moc 🙂 Právě mám ve smlouvě základ+pohyblivá složka mzdy,tak jsem se bála,že se to počítá jen ze základu.