Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Přivýdělek při rodičovské, budu něco platit u OSSZ a VZP?

meryvu
30. lis 2013

Dobrý den.
Jsem osvč (kadeřnice).Mám v plánu si asi po pul roce začít přividělávat a myslela jsem že jsem osvobozená od poplatku ossz a vzp ale včera mi úřednice na vzp řekla že budu platit cca 270 kč měsíčně a že to tam musím nahlásit,což mě vubec nenapadlo,když jsem si živnost nepozastavovala!!!Je to opravdu tak?A budu platit i něco na sociálce???Příjde mi to fakt nefer,takovou almužnu dostávat a ještě toto platit ://///

ninive211
30. lis 2013

@meryvu Nefér na tom nic nevidím: máš výdělek - platíš sociální a zdravotní. Bohužel pokud to budeš mít i nadále na živnost, tak z toho sociálku a zdravku odvést musíš. Budeš ale OSVČ vedlejší, takže se na tebe nebude vztahovat minimální vyměřovací základ - tedy odvedeš určité procento pouze z toho svého výdělku, i kdyby byl třeba jen 1000 měsíčně -nemusíš doplácet do minima. Tím nahlášením paní na sociálce myslela právě nahlásit změnu, že se z tebe stala OSVČ vedlejší - označuješ to na Přehledu, který každý rok do konce dubna na OSSZ podáváš. Případně možná i nějak v průběhu roku - ale to nevím.
Socálku a zdravku bys neplatila pouze v případě, že bys vykonávala činnost jako zaměstnanec na základě dohody o provedení práce ve výši do 10 000 Kč měsíčně.

meryvu
autor
30. lis 2013

@ninive211 Dobrá,děkuji za vysvětlení a nevíš jestli tu vedlejší činost musím hlásit všude?Soc,vzp,hygiena,finančák,živnostnák? Pravděpodobně jo že?
Díky

ninive211
30. lis 2013

@meryvu jenom socka, zdravka

meryvu
autor
30. lis 2013

@ninive211 Díky.Hezky večer

pidisek
1. pro 2013

Ahoj me bylo řečeno ze zálohy za ZP a SP v případe ze je OSVČ na RD a ma živnost jako vedlejší neplatí / doplácí vse az po poslání přehledu zpětně...tak ted nevím.....

j.a.n.i
3. pro 2013

@pidisek Neplatí se první rok, ale pak už jsou stanoveny podle skutečného výdělku, takže pokud byl hodně malý, tak nemusí být ani další rok, ale mohou.

pisisvori
9. bře 2014

@j.a.n.i Ahoj, nenašla jse lepší téma...tak s eptám tady, abych nemuslea zakládat nové. Když bych chtěla během rodičovské pracovat na nějaký malý úvazek pro nynějšího zaměstnavatele, tak musím na dohodu, že a na tom hlavním mi zůstane normálně rodičovská? Nebo jaké jsou jiné možnosti? Chtěla bychtřeba dělat překlady po večerech nebo jak to půjde, abych nevypadla úplně ze všecho, protože se má měnit legislativa....

suzanna123
9. bře 2014

@pisisvori já myslím, že pro současného zaměstnavatele dělat nemůžeš 😒

pisisvori
9. bře 2014

@suzanna123 já si myslím, že jo, ale na jiné pozici = místo specialisty třeba asistentka....

j.a.n.i
9. bře 2014

@pisisvori No, pokud budeš pro zaměstnavatele dělat to co je tvojí pracovní činností v rámci hlavní smlouvy, tak musíš pracovat na tuto smlouvu a nikoliv na dohodu. Pokud je to něco jiného, tak na dohodu nebo na DPČ. Jinak není žádný problém pracovat na původní smlouvu a při tom pobírat rodičák, pouze RD se ukončí.

pisisvori
9. bře 2014

@j.a.n.i jasně díky moc za rychlou radu...chci se šéfovou a HR domluvit, ale samozřejmě vše se bude odvíjet od toho jak bude/ nebude druhé hodné🙂.

pisisvori
9. bře 2014

@j.a.n.i jen se ještě zeptám, jestli má něco nějaké finanční nebo jiné výhody nebo naopak nevýhody🙂?
Díky

j.a.n.i
9. bře 2014

@pisisvori No, DPP má tu výhodu, že neplatíš sociální a zdravotní, tedy ti zbude víc, ale zas nemáš nárok na OČR, nemocenskou ani na dovolenou... klasická smlouva je za úplně stejných podmínek jako u kohokoliv jiného, tedy odvod sociálního a zdravotní a nárok na nemocenskou, OČR a dovolenou.

pisisvori
9. bře 2014

@j.a.n.i jasně díky🙂. Uvidím co by vyhovovalo jim a jaký by mi vůbec nabídli plat, kdybych na tu dohodu měla být na jiné pozici....a podobně.....pracovně by to bylo pro firmu výhodné...každá pomoc se hodí, máme toho šíleně moc, takže kolegyním by to pomohlo, ale jestli by stála firma o to zase někoho dalšího platit...jsme velká nadnárodní firma a všechno s eřší přes 5 lidí apak další 3 finanční manažery....

j.a.n.i
9. bře 2014

@pisisvori Obecně bych řekla, že u pidi úvazku bude lepší ta dohoda, u většího ten pracovní poměr.

pisisvori
9. bře 2014

@j.a.n.i taky si myslím.

Sem začni psát odpověď...

Odešli