Rodičovská přes otce, jak a co mám zařídit?

gabuscha
13. črc 2016

Ahoj,

vzhledem k tomu, že jsem OSVČ, nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. S manželem jsme se rozhodli, že budeme čerpat rodičovskou přes něj (je zaměstancem). Vím, že rodičovská se čerpá až od data porodu. Mám ale dvě otázky:
1. Je možnost čerpat něco jako "nemocenskou" těsně před porodem? Mám termín v druhé polovině září 2016 a vím, že budu pracovat do konce srpna (pokud to půjde). Nechce se mi za září platit sociální a zdravotní poj. za dobu, kdy už pracovat nebudu.
2. jaké formuláře je třeba vyplnit a na které konkrétní úřady je třeba zajít (a kdy), abychom mohli čerpat zkrácenou rodičovskou přes otce dítěte?

Děkuji za pomoc!

Gabča

lucieta7
13. črc 2016

@gabuscha 26.8., ale od 30tt me desi (i v porodnici na pohotovosti), ze se nam o vydrzeni do terminu muze jen zdat 😀 ☹

j.a.n.i
13. črc 2016

@berblin Jak už jsem psala, pokud to dáš na podatelnu, tak už by to museli poslat oficiálním dopisem a řádně zdůvodnit, proč že onen nesmysl chtějí, což se jim bude zdůvodňovat dost špatně, když je jasně dáno, že dokládáš, pokud nárok máš, tak její výši a nikoliv obráceně.

j.a.n.i
13. črc 2016

@gabuscha Jak obrovský finanční výpadek? Ty hodláš hned po porodu pracovat?

j.a.n.i
13. črc 2016

@lucieta7 Pokud si někdo platí nemocenskou, ale krátce a tedy nemá nárok na mateřskou, tak mu vzniká nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem a může na ní být 6 týdnů před termínem porodu a pak 6 týdnů po skutečném porodu. Díky ní může rodičák do 7600,- volit sám a pak taky ušetří část z rodičáku, tím že má navíc po těch 6 týdnů ještě nemocenskou.

gabuscha
autor
14. črc 2016

Hodlám se po šestinedělí vrátit částečně do práce fyzicky. Naštěstí nemám práci, která by mi tohle neumožnila a manžel má práci, která mi to dovolí. Hned po porodu, pokud mi to stav a dcera dovolí, budu pracovat pouze z domova. pak se budeme u dítěte střídat a já můžu být u práce na 70% doma. Ale tohle nemá nic společného s tím, že když půjdu po porodu na nemocenskou na 6 týdnů, tak od státu dostanu za těchto 6 týdnů podstatně méně, než za stejných 6 týdnů půjdu rovnou na rodičák. Proto chci na tu nemocenskou v souvislosti s porodem jít pouze před porodem, nikoli po něm. To, že budu mít rodičák pouze necelé dva roky mi nevadí, protože pracuju částečně z domova a částečně v terénu a takhle už to bude asi navždy a manžel je policajt, který má 24hod služby co 4 dny. Takže když bude doma on, můžu nechat mrně s ním a na dvě až tři hodiny odejít.

j.a.n.i
14. črc 2016

@gabuscha Nojo, ale ty si klidně můžeš o rodičák požádat už od porodu a dostávala bys nemocenskou plus část rodičáku (do jeho celkové výše) takže tím vlastně trochu ušetříš z toho celého balíku.