Rodičovský příspěvek - jak dostávat 11500Kč?

baseema
28. črc 2014

Dnes jsem byla na sociálce zažádat o zvýšení rodičovského příspěvku. Mám ho teď na 3 roky, ale chtěli by jsme druhý mimčo už dřív a nerada bych přišla o moc peněz tak jsem chtěla zvýšit příspěvek na těch 11500, ale slečna mi řekla že na to nemám nárok. Podle tabulek můžu dostat max 8tis a drobný. Jenže slečna očividně byla nová a neměla moc přehled co a jak, tak se ptám tady. Jde nějak zařídit abych dostávala maximum? Vyznáte se v tom někdo prosím?

zuzana_ka
28. črc 2014

@dezyre Tak bud ráda, možná se jen někdo uklikl a máš z toho profit 🙂
@justinna též si myslím, že je to jedna z mála spravedlivých věcí...

mysonek
28. črc 2014

Také jsem musela doložit denní vyměřovací základ aby mi dali dvouletou variantu RP. Jsem na rodičáku od března tohoto roku. Možná, že dřív to nebylo třeba, ale letos určitě ano.

xmarg04
28. črc 2014

@dezyre Při vyrizovani rodicaku predkladas formular Potvrzeni davek ovlivňujících rodicovsky příspěvek - Potvrzeni o dennim vymerovacim zakladu, potvrzeny ze sociálky, na zaklade kterého je pak priznana davka rodičovského prispevku, takze urednici staci jeden pohled do papiru ze socky a vi, zda nárok mas nebo ne. Konkretni vysi pak spocita prostym delenim...😉

@baseema Opravdu je to o předchozím vydelku, tady je to pekne shrnuty z Ministerstva práce a sociálních věci...😉 (je to aktualni, neboj...😉)

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

wedmad
28. črc 2014

@mysonek Nevím od kdy se to musí dokládat, já musela v květnu 2012.

ilonne
28. črc 2014

@dezyre V tom případě o tom nikde nemluv neb pracovnice, která ti ho takhle přiznala zjevně nevěděla, co dělá.
@justinna Přesně, aspoň takhle, když už nic jiného. Jak jsem nedávno někde psala, kdyby mi stát nechal, to co jsem mu za 14 let v práci odvedla na sociálním připojištění, můžu si na RD žít jako královna. Takhle jsem na tom hůř, než kdybych byla pravidelný žadatel a příjemce všech možných i nemožných sociálních dávek.

baseema
autor
28. črc 2014

@mysonek asi to bylo i dřív 🙂 @zuzana_ka @justinna je to spravedlivé, ale popravdě mě to trochu štve :D Manžel měl dobrý plat a já jako prodavačka nic moc a chtěli jsme druhý mimčo dřív než po třech letech, tak je škoda že bych přišla o peníze díky tomu, že mi částku nezvýší

jednaholka
28. črc 2014

@wedmad No jo, máš pravdu, ale i tak dostane těch 220tis., jen nemůže čerpat 2 roky no 😀 Tak jsem zas o něco chytřejší. Asi jsem to nikdy neřešila s někým, kdo na to nedosáhl... 😉 Ale pak už jsou zas možnosti čerpání přídavků na děti a tak... nebo ne? 🙂 se v tom radši už nepatlám víc tedy 😀

dezyre
28. črc 2014

@ilonne
@zuzana_ka
Myslím, že věděla co dělá, teď to přepočítávám a už jsem to pochopila. Vy tu řešíte těch 11.500,-. Ale já měsíčně beru 10.000 (rodičák) a mám to na 22 měsíců, což trochu mění situaci 😉 Těch 11.500,- je na 19 měsíců rodičovské dovolené. Takže asi tak.

wedmad
28. črc 2014

@jednaholka Jasný 220 000,- dostane každá, některá dřív některá později, ale dostane 😉

zuzana_ka
28. črc 2014

@baseema Zkus vygooglit či poptat na úp jak je to s tím převodem na toho chlapa ale aby si ty zůstala na doma.
Mám akorát zkušenost kdy otec přejde na rodičák a zůstane doma....

zuzana_ka
28. črc 2014

@dezyre My jsme měli 5 měsíců mateřskou a 19m rodičák, čili 24měsíců dohromady 🙂

dezyre
28. črc 2014

@zuzana_ka já jsem nevěděla, že se to počítá dohromady 😉 Až pak jsem si to přečetla ..

konidana
28. črc 2014

@baseema Před 4 lety musel muž fyzicky nastoupit min. na jeden den mateřské a pak na něj šlo převést rodičák. Když pobíral rodičák musel zajistit celodenní péči o dítě, což bys byla ty, a on mohl dál chodit do práce. Ovšem tenkrát se volba délky rodičáku musela stihnout do určitého věku dítěte. Dnes to bude asi malinko jinak.

veri0007
28. črc 2014

@jednaholka Jsi trochu mimo mísu😉 Jediné co jsi sdělila správně je, že ten rodičák je 220tis. pro každou či každého, jinak je to jak říkají ostatní.

Rodičák na dva roky můžeš mít od určitého příjmu, i když žena má menší příjem, tak se bere v potaz plat manžela. Proto to asi vyšlo @dezyre . Nějaký doklad o zaměstnání dokládat musela, možná tam byl uvedený i příjem a ani o tom nevíš a neuvědomuješ si to😉 Bez jakéhokoli dokládání by tě hodili na čtyřletý rodičák i kdyby ses postavila na hlavu😉

jednaholka
28. črc 2014

@veri0007 A také to, že když čerpám rodičovskou 3 roky a pak se rozhodnu, že to chci v průběhu změnit na 2 (a ten výměr mi to tedy dovoluje), tak stejně už nemůžu čekat, že budu brát 11,5tis. když už pár měsíců rodičovskou pobírám 😀 😎 To, že jsem netušila o nějakém minimálním příjmu u obou rodičů, jsem již výše přiznala 😉
Snad tu dotazující svůj problém vyřeší 😉

anushka111
28. črc 2014

Neustále probíhají drobné změny pro výpočet rodičáku, takže co jedné schválili v jednom měsíci, druhé už v druhém měsíci nemuseli (viz. doložení vyměřovacíh základu). Jinak jednu dobu to bylo tak že rodičák šel převést na druhého rodiče,ale pokud to nebylo do ručitého věku dítěte, tak pro něj platilo čerpání jaké dostávala matka, ale je právě fakt, že tohle už může být dávno jinak 😉

tarien
28. črc 2014

Mám rodičák na dva roky a nedokládala jsem vyměřovací základ - zjišťovali (ověřovali) si to sami na sociálce, u nás to tak funguje - jen se mě přímo při podávání zeptala, jakou částku jsem tam měla při mateřské. Třeba to tak bylo podobně i u @dezyre - jen si to teď zpětně neuvědomuje...Výšku hrubé mzdy jsem splňovala...

veri0007
29. črc 2014

@jednaholka mno, skoro😉 U zaměstavatele si volíš na jak dlouho chceš jít na rodičák, ty dva nebo tři roky, následně lze zůstat na ty 4 roky. Při výplatě rodičáku na ÚP si ale nevolíš počet let po kterou chceš rodičák (zmíněných 220tis.) pobírat, ale počet měsíců. Např. ty se rozhodneš, že chceš rodičák pobírat právě do tří let, bez PPM (PPM pořítám na 5 měsíců od data narození)je to cca na 31 měsíců vyplácení dávky, to vychází na cca 7100,- měsíčně. Po 6ti měsících pobírání se rozhodneš, že chceš pobírat rodičák tak ať jej vybereš co nejrychleji, že chceš těch 11.500 protože ses třeba rozhodla mít další mimčo a nechceš o nic přijít. Tím pádem máš už z rodičáku dobrané 42.600 (6x7100), to znamená že nyní máš nárok si zase dle svých požadavků zvolit daný počet měsíců. Vycházelo by to na necelých 16 měsíců po cca 11.500 rodičáku (220.000-42.600=177.400 zbytek nároku rozděleno na 16 měsíců). Z toho vyplývá, že na rodičovské dovoléné jsi do tří let - do 36 měsíců věku dítětě, ale peníze si dobereš třeba už v jeho 27 měsících (dle výše uvedeného příkladu). V tomto případě jsi následujících 9 měsíců ,,na suchu,, pokud třeba nenavazuješ na další PPM. Stát za tebe ale těch 9 měsíců odvádí pojistné, proto stále zůstáváš na rodičáku. U výše zmíněného výpočtu samosřejmě počítám s tím, že jeden z partnerů dosáhne vyměřovacím záladem na rodičák 11.500. Tyto změny ve výší rodičáku, či délky jeho výplaty můžeš měnit jednou za 3 měsíce😉

Ty jo, doufám že jsem to napsala srozumitelně, potím to tu 20 minut😀

veri0007
29. črc 2014

Třeba já si beru rodičák v práci na tři roky, ale budu žádat o nejrychleší výplatu, takže ve dvou letech dítěte budu mít rodičák dobraný. Plánujeme druhé dítko hned po těch dvou letech tak jim ty prachy nenechám😀 A pak už jen doufat, že to mimčo vyjde, jinak jsem chlapovi na krku🙂

blahova_andrea
29. črc 2014

@dezyre tak to jsi měla nějakou laxní úřednici, protože já teda musela dokládat příjmy z práce u prvního i u druhého, i když mi to navazovalo a tudíž se částky nijak nezměnily. bez toho denní vyměřovacího základu, který doložíš z práce nebo ossz ti to prostě spočítat nemohou (neměli by), protože právě neví tu horní hranici, kam se můžeš s měsíčním příjmem dostat. plat prostě čerpání rodičáku ovlivňuje taky. přesně jak píše @justinna...to je správně dle pravidel úp, ssp a zákona a pokud to měla kterákoliv jinak, tak to nebyl buď klasický případ a nebo to zvrtala úřednice na vlastní triko.

dezyre
29. črc 2014

@blahova_andrea jak to teď píšeš, tak je pravda, že jsem posílala nějakou žádost na OSSZ, ale ta pak už nepřišla mě, ale rovnou na sociálku.. asi. U prvního to totiž přišlo mě (pravděpodobně to bylo ono) a u druhého jsem se divila, kde to je a potom na úřadu práce mě sdělili, že se nemám strachovat, že to tam mají. Já jsem fakt už vygumovaná 😅

blahova_andrea
29. črc 2014

@baseema já o peníze taky přišla ač jsem měla nárok na nejvyšší variantu. miminko bylo neplánované a i když jsem to šla zvednout hned při zjištění těhotenství, tak něco státu prostě propadne. buď ráda, že aspoň otec dětí vydělává slušně a tudíž vás dokáže zabezpečit, i když ty dostáváš méně. u nás to takto rozhodně nefunguje a taky to musíme zvládnout a přežít se to dá 😉

blahova_andrea
29. črc 2014

@jednaholka během čerpání rodičáku tu výši a tudíž čerpání délky můžeš měnit každé tři měsíce, ale vždy je ta maximální částka ohraničena tím vyměřovacím základem, který mají od začátku tvé žádosti úřednice v pc. já byla měnit na maximum a paní se mi dívala, jestli na něj mám opravdu nárok, aby mi nedošlo zamítnutí a pak jsem tam nemusela znovu a žádat teda o nižší.

mě spíš není jasné to s těmi platy otců. vím, že to funguje, když nemá nárok žena na mateřskou a tudíž si nemůže volit délku rodičáku, tak se dokládá příjem muže a ona si pak tu délku zvolí jakoby podle něj, ale přitom je doma ona sama. ale ještě jsem neslyšela o tom, že by žena měla nárok volit, ale ne maximum a muž ano a tak doloží i jeho příjem a pak volí teda podle toho vyššího 😅 neříkám, že to nejde, jen by mě zajímalo jestli je to fakt pravda. nás se tato varianta netýkala a netýká, takže jsem do takových možností nepronikla 😅

blahova_andrea
29. črc 2014

@veri0007 taky to nepíšeš úplně správně. zaměstnavatele žádáš o rodičovskou dovolenou, ne o rodičák. ta je ze zákona maximálně tři roky. vše je v podstatě na domluvě se zaměstnavatelem. pokud nahlásíš tři roky a chceš se vrátit dřív, je na domluvě jestli ti to umožní. stejně tak když si to chceš natáhnout na ty čtyři, tak s tím musí souhlasit, máš to třeba jako neplacené volno a nebo tě pak čeká rovnou vyhazov. to je fakt o lidech ☹

jinak souhlasím, čerpání rodičáku na ssp je pak o měsících a ne už o letech jak to bylo dříve

blahova_andrea
29. črc 2014

@dezyre no vidíš...ono asi každá něco dokládat musíme, jen o tom všechny nevíme. já třeba vše musím obíhat sama, nikdo si sám nic nepřepošle, nevyřídí mezi sebou, takže vím o každém papíru, protože s ním mám starosti. kdo spadá někam, kde jsou samostatnější, tak některé věci vědět ani nemusí, protože jsou mimo něj, ale prostě se dějí 😉

veri0007
29. črc 2014

@blahova_andrea ano máš pravdu, to s tím zaměstnavatelem jsem nechtěla zamotávat, šlo mi jen o výpočet toho rodičáku, ale ano souhlasím s tebou. Prodloužení či naopak zkrácení je na domluvě😉

blahova_andrea
29. črc 2014

@veri0007 já mám pocit, že se do toho občas motáme všechny 😀 😉

castava
29. črc 2014

Já nemusela dokládat potvrzení příjmu sebe ani manžela na sociálce. Jsem stále zaměstnaná, momentálně na MD, tak to možná vykominikovala sociálka se zaměstnavatelem mimo mě (jinak nevím proč to má každá jinak). Můžu potvrdit, že na tu nejvyšší částku 11500 musí mít žena příjem, což já měla, takže s tím nemám problém. Jen chci připomenout, že regulovat rodičovský příspěvek lze vždy po třech měsících.

marcinek
29. črc 2014

holky denni vymerovaci zaklad se musel dokladat vzdy, co vim. Ja ho dokladala v roce 2009 na prvni dite a cerpala nejvyssi vyriantu. Na druhe uz jsem nic nedokladala, protoze jsem navazovala, tudiz jsem ho mela automaticky stejny a o zadne papiry se uz nestarala. To je treba pripad i@dezyre ze dolozila ani o tom nevi. Ja pak cerpala na druhe dite mene, ale i v prubehu menila na tech 11500 a uz nikdo nezjistoval DVZ, protoze vyplynulo, ze jsem na nej mela narok uz u prvniho.

gepe
29. črc 2014

@veri0007 11.500kc rodicak vyplaci UP a je v plne vysi pouze na 19 mesicu. Vypocitavaji ho z denniho vymerovaciho zakladu, ktery zenska dostane na CSSZ papire, ktery pak doklada na UP pri zadosti o RP. Mam nejvyssi RP bez problemu jsem na ni dosahla a nemusela resit zadny cachry machry. Takze k prevodu na jinou osobu se nevyjadrim, tu zkusenost nemam.