Jak u vás vypadalo rozhodování, kdo půjde na rodičovskou dovolenou? 🙂

eliska_hal
8. lis 2022

Zdravím všechny, 🙂 píšu aktuálně školní seminární práci o rozhodování rodičů o tom, jestli půjde na rodičovskou dovolenou otec nebo matka. Zajímalo by mě, jak jste se rozhodovali vy? 🙂 No a kdyby někdo rád sdílel svoje zkušenosti a nevadilo by mu si třeba přes skype nebo facebook zavolat a chvíli si o tématu popovídat, byla bych za to opravdu moc vděčná. Díky a přeju všem pěkný den. 🙂

inssomnia
9. lis 2022

@eliska_hal já jsem dost feministicky založená a srdečně jsem jako mladší nenáviděla všechny gendrem dané role, abych do nich ve finále dokonale vplula a byla tam celkem spokojená 🙂
Manžel se umí postarat o děti beze zbytku a s 3letou dcerou na něj maximálně spoléhám. Na RD by mu ale hráblo a mně by hráblo v práci s odsavačkou. Chodila jsem od prvního na půl úvazku 2 roky do práce a i když toho nelituji, tak si teď čas doma mnohem víc užívám a realizuji se kolem domu a dětí. Finančně bychom asi zvládli fungovat na mém platu, ale to by bylo v rozhodování podružné. Já byla připravena zůstat doma, on po tom netoužil. Kdybych nechtěla vypadnout z práce, diskuze by asi proběhla a výsledkem by bylo nějaké rozdělení a kompromis.

vineta
9. lis 2022

U nás to bylo bez debaty, muž má práci, která ho baví a naplňuje a která mu dává smysl, já se pracovně delší dobu hledala a na posledním místě pak zůstala kvůli dobrým podmínkám pro mateřství (plat, stálost, klid, čas na běhání po doktorech, na dítě jsme si pár let počkali). Tj. mě práce nebavila a těšila jsem se na čas s dítětem, abych si i ujasnila pracovní priority. Další důvod peníze, i když plat jsem měla vcelku slušný, manžel ho má významně vyšší, navíc já měla řadovou pozici (i když to bylo asi částečně ovlivněno i chystaným mateřstvím, nepřišlo mi fér usilovat o postup, když jsem doufala, že otěhotním), muž manažerskou. S dceřinou povahou si ani nakonec nedovedu představit, že bych s ní aspoň první rok nebyla doma já, byť manžel je naprosto schopný se postarat, dcera na mě byla non-stop přisátá.
Každopádně kdyby byla u nás v tu chvíli situace s prací jiná, mohlo by to i jinak dopadnout, ani jeden se nijak extra necítíme vázáni obvyklým schématem, manžel by neměl problém - alespoň částečně- rodičovskou pokrýt, i když nedovedu si ho představit jen doma tři nebo více let, na to je prostě moc zabraný do svého oboru. Pokud bych byla stejně zabraná i já, zřejmě bychom museli vydat dítě dřív institucím.

kikca88
9. lis 2022

@eliska_hal no u nas to bylo bez rozhodování, chlap je zivitel rodiny , moje kamarádka treba nemuze mit deti, tak jak si adoptovali dcerku,jeji chlap mel menší prijem, tak šel na rodičak on, ale ji to bylo lito, tak u druheho ,myslim ze pěstounska péče, adopce jim dlouho nevysla, tak si to sla užít zas ona a do ted je doma maji uz 3 deti v pestoinske péči ( 3 sourozence) . maji velkou rodinku a deti se mají dobře.

ai30
9. lis 2022

@cherie24 Ale jde to, on ten navrat do prace muze ted uz casto byt na home office, tak u toho by clovek proste odbihal.
Ja jsem se vracela do prace u obou deti v roce a kojila jsem oba pres dva roky. V tom roce uz to nebyla takova divocina, takze jsem proste kojila, kdyz jsme byli spolu a v pripade potreby v praci jednou odstrikala, aby se mi ulevilo..

cherie24
9. lis 2022

@ai30 tak v roce už to je o něčem jiném, já jsem spíš myslela jít do práce a doma nechat malé mimi, které je plně kojené. 🙂 Ne každá práce taky home office umožňuje nebo to zkrátka není tak dobře zaplacené, aby to utáhlo celou rodinu. Bohužel stále mají ženy dost často nižší platy než muži, i když se tváříme jako rovnocenná společnost.

anetka1701
9. lis 2022

S prvníma dětma bez debat - já na rodičák chtěla, těšila se... Muž měl dobrou práci...

S třetím ve mě naopak myšlenku další rodičovské dovolené vyvolávala záchvaty paniky :D Na RD jsem tak sice byla já, ale u toho jsem pracovala a muž mi pomáhal a vlastně od konce šestinedělí se spolupodílel na péči o nejmladší skoro 50:50

vitezove
9. lis 2022

@eliska_hal U nás to bylo tak, že manžel šel na mateřskou - a to proto, že byl zaměstnanec a měl nárok na docela vysokou mateřskou - a taky si chtěl užít dítě. Já jsem OSVČ a na mateřskou jsem nárok neměla (nebo na hrozně malou) a nechtěla jsem přijít o klienty. Takže jsem normálně pracovala dál, doma. O péči o dítě jsme se střídali.

Následně nastoupil i na rodičák, protože se nám to pořád dost vyplatilo - a začal i podnikat z domova. Když pak podnikání ukončil, vrátil se do zaměstnání a rodičák přešel na mě. Takže prostě jsme to řešili operativně, jak to bylo lepší. Upřímně jsme neřešili, že bych šla já do práce a manžel zůstal doma. On by i rád. Ale já ne. Strašně bych si vyčítala, že nejsem s dcerou. Dost si to s ní užívám a chci s ní mít blízký vztah a ne ji vidět 2 hodiny denně před spaním... takže bych šla do práce jen v případě, že by fakt manžel bral málo, já bych měla brát mnohem více a tlačili by nás finance.
Finance nás teď taky tlačí, ale nebrala bych o moc víc než manžel, takže jsem ráda doma.

svha
10. lis 2022

První těhotenství, já práce a peněz víc než manžel, je mladší. Menší debata proběhla. Pak porod na houno, já rozbitá, kojit nešlo, ale manžel dostal dobrou práci. Zůstala jsem 3 roky doma a řešila své zdraví. Další dítě jsme naplánovali.
5 let trvalo, než jsem se od porodu dala jakžtakž do kupy a 7 let po porodu byla znovu těhotná 😅.
Práce stres a aniž bych věděla, čemu uniknu, doma jsem tentokrát bez debat zůstala já. Dělám ve zdravotnictví a šílenství kolem covidu mě díky druhému dítku minulo.
S prckem jsme si vše doma moc užili. Starší jsme měli polovinu doby také doma.

monikaa162
10. lis 2022

U nas šel manžel, po pol roku som sa vratila do práce a on zostal so synom doma. Bolo tam hodně veci, proc sme sa tak rozhodli. Bolo to náročné občas, ale zvládli jsme to. Pri druhom, sme sa striedali.

ninive211
10. lis 2022

Ani jsem neuvazovala o tom, ze by u nas sel na rodicak chlap. A to jsem mela o neco malo vyssi mzdu jak on plat (tehdy, rozdil nebyl velky). Jase na rodicak tesila, v praci uz jsem pocitala dny do odchodu na materskou a chtela jsem si to naplno uzit, s tim, ze pak budu makat az do duchodu (pokud se ho doziju). V tomto smeru mi prijde vyhodne, aby sel chlap na rodicak, jen pokud zena "dela karieru" a je na tak vysoke pozici, ze je pro ni problem na 2, 3roky z toho vypadnout a vratit se

malsinka
10. lis 2022

U nás by to nešlo hlavně z finanční stránky

veroniquecz
11. lis 2022

@levandulovy_caj proč to nepřineslo noc dobrého? 🤔

pampeklec
11. lis 2022

@eliska_hal Klidně se ozvi do zpráv, nemám problém na nějaký krátký rozhovor online. Pro práce mám pochopení 🙂
Jinak u nás jsme se rozhodovali podle práce, resp. studia - starší syn se narodil těsně po mé obhajobě diplomky, manžel potřeboval dostudovat. Pro mě bylo nemožné si najít doktorát v Česku s malým dítětem (na rovinu mi bylo na dvou místech řečeno, že takové už tam měli a nechtějí další) a do ciziny s tím, že manžel bude doma s dítětem toho času půlročním, jsem se necítila. Takže šel on, tzn. další cca 4 roky pro mě doma (byli jsme v cizině). Po návratu jsem nastoupila na doktorát tady, on byl pár měsíců doma s mladší než jí vzali do školky a jemu začala práce. Za těch pár měsíců jsme si nestihli předat takové ty věci jako nákup nových bot a oblečení a organizaci rodinného času (komunikace s babičkama a tak), ale vařil, nakupoval, pral atp. on. Osobně bych měla problém odejít od dítěte přibližně do roka, ale pak mi přijdou ideální dva zkrácené úvazky, nebo teda i pár měsíců, rok vystřídání. Manžel i předtím rád vařil a věnoval se dětem, ale i tak nám to pomohlo si líp rozdělit role doma. Ale u nás není zásadní rozdíl ve výši příjmu, on je možná trochu pracovně ambicióznější, takže mám tendence ho podporovat a sebe upozaďovat, ale i tak výhody střídání a sdílení péče naprosto převažují. Popravdě řečeno, kdybychom neměli posunutou kariéru, tak se nejspíš pohádáme o to, kdo teda bude s těmi dětmi doma, protože oba chceme (a oba chceme i trochu pracovat v průběhu té rodičovské).