Dobrovolné poplatky u gynekologa, standardní nadstandard

vineta
6. dub 2017

Ahoj, momentálně řeším výběr nového gynekologa v Praze a zarazilo mne (asi jsem byla poněkud naivní), že vesměs všichni chtějí paušální poplatek označený jako "nadstandard", přičemž je uváděn jako dobrovolný, nicméně po obvolání pár ordinací tam dobrovolnost jaksi neexistuje. V rámci nadstandardu- asi to znáte- mailové objednávání, recepty mailem atd., v lepším případě pak ultrazvuk v rámci prevence jednou ročně zdarma, popřípadě jednorázová zrcadla (kovová hrazená pojišťovnou mi nikde nenabídli už hodně dlouho- ne že bych o ně měla zájem). Dokonce se jeden z lékařů nerozpakoval napsat, že nadstandard zahrnuje "více času na vyšetření a konzultace" (což mě vede k myšlence, že pokud to někdo nepřiplatí, bude se mu věnovat méně? neexistuje přece delší vyšetření, ale prostě jen řádné vyšetření!)
Nechápejte mě špatně, jsem z lékařské rodiny a znám obtížnost této práce i komplikovanost jednání s pojišťovnami, není mi líto nějaké tisícovky a pokud bych byla s péčí spokojená a potřebovala jí často, nevadilo by mi darovat doktorovi příspěvek, ale zásadní je tam právě ta dobrovolnost.
Faktem je, že vás jako nového pacienta bez zaplacení nepřijmou, přestože mají smlouvu s vaší pojišťovnou, což je diskriminační a protizákonný přístup. Navíc mi podle recenzí na lékaře přijde, že už se jaksi vžilo, že ten, kdo poplatky nevyžaduje, vlastně není tak kvalitní lékař. Navíc podle zákona neexistuje nadstandardní péče, ale prostě jen péče, přičemž pomůcky a výkony nahrazené pojišťovnou si můžete připlatit, ale ne takhle paušálně, ale na základě reálně poskytnuté péče.
Tak nějak si kladu otázku, kde to skončí. Teď je běžná částka cca 1000 Kč ročně (což je v případě, že nemáte zdravotní problémy, nepotřebujete antikoncepci a chodíte jen na prevenci, vcelku dost), daleko horší mi však přijdou těhotenské balíčky, kdy je žena obzvlášť zranitelná a nechce nic zanedbat, takže je ochotná platit vlastně neomezeně, pokud jí doktor dobře zpracuje. Takhle budou ceny růst dál.
A tak se ptám, jste ochotné platit a proč? "Nutí" vás k tomu lékař (ať už přímo nebo pocitem, že budete mít horší péči, když nezaplatíte)? Popřípadě našly jste poslední dobou v Praze dobrého lékaře, u kterého je příspěvek opravdu dobrovolný?
Děkuji za názory 😉

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
belleelle
6. dub 2017

Pokud to kde, zrojdte si elektronicky účet u sve zdravotni pojišťovny. Zjistíte, co kdy a za kolik si který lékař na vás vykázal. Od nesmyslne vybíraných poplatku pryc, co je na teto peci "lege artis", kdyz zjistíte, ze vse muzete mit v tehu na pojistovnu? Mimo NT+ a jiných neinvazivních prenatalnich testu. To svědomí tech, kteří vyviraji... v některých případech jsou stížnosti na míste. Jsem z oboru, ale takto okrádat lidi bych si nedovolila.

ivet1987
6. dub 2017

Teda koukám. Ja Brno a neplatím ani korunu naštěstí. Ani za ultrazvuk, fotky v tehu. Doktorka milá, hodná.

mku
6. dub 2017

@vineta s tímhle ne úplně souhlasím... podle mě není v pořádku, že přispívám do systému desítky tisíc měsíčně a dostávám stejnou péči jako někdo, kdo je na pracáku a do práce se mu nechce a žije jen z dávek... A abych mohla vydělávat a přispívat do systému tak si paradoxně ještě musím nadstandardně připlatit, protože si nemůžu dovolit sedět v čekárně celý dopoledne.

vineta
autor
6. dub 2017

@konidana To zrušení kovových zrcadel je asi časté, ale nechápu to v kontextu toho, že to je věc hrazená pojišťovnou a jako taková by měla být vždy nabídnuta, pokud se nepletu..
A dojíždět se vyplatí, ovšem asi ne pak v těhotenství.

vineta
autor
6. dub 2017

@ttm Děkuju. Právě k téhle doktorce mám možnost jít a recenze moc nikde nemá, tak jsem vděčná za zkušenosti 😉... držím pěsti, ať to máš vše v pořádku!

konidana
6. dub 2017

@vineta já se na to doktorky ptala, a ta mi to vysvětlila tím, že se jí nevyplatilo pořizovat nový sterilizátor a že na údržbu kovových zrcadel nemá vlastně ani čas. Jednorázové firma doveze i odveze a nemusí se o nic starat.

vineta
autor
6. dub 2017

@mku No jo, a teď si představ, že jsou lidi, co taky pracujou a přispívaj, ale maj tak nuzný platy, že na zaplacení takového poplatku prostě nemaj- maj mít teda menší péči? Já s tímhle prostě nesouhlasím, zdraví nemá být obchodní komodita. Ale nerada bych, aby se to tu zvrhlo do nějaké "pracákové" diskuze 😉

vineta
autor
6. dub 2017

@konidana Jo s tím sterilizátorem se to dá pochopit.. taky mě napadlo, že to je proto, ty jednorázový jsou pro ně určitě jednodušší na použití. Mohli by to prolobovat u pojišťoven 😉Ale to 50 asi fakt nikoho nezabije.

dzogobela
6. dub 2017

Chodim do Prahy a neplatim nic. Jen 50,- za zrcadlo a myslim taky 50.- za fotku z utz. A to ma pani doktorka i opravneni delat prvotrimestralni screening. Takze urcite to neni vsude. Ale je pravda, ze v okoli se s tim setkavam casto.

kamila297
6. dub 2017

@vineta MUDr. Sluková. Připrav se ale na to, že ač budeš objednaná načas, tak tam můžeš strávit čekáním klidně i přes hodinu... To mne vždycky vytočí. Je možnost se objednat přes el. systém, tam uvidíš i výsledky cytologie apod. Tohle jinak ok, ale to čekání...

cizinkaa
6. dub 2017

Tyjo. Slyšim prvně. U svého doktora jsem platila jedinkrát - šíjové projasnění. Jinak vyšetřuje kovovými zrcadly (jednorázová na požádání za poplatek 30 Kč) a veškeré snímky z ultrazvuku během těhu jsem měla taky zdarma, což jsem později zjistila, že není standard... a že jich bylo...

rozzaarka
6. dub 2017

Jeden cas s tim hodne "prudili" u nas v Gyncentru, ale nikdy jsme to nezaplatila - to jsem byla mladší bylo mi to hodně nepříjemné. S péčí jsme spokojená. Teď už několik let se mi o tom nikdo ani nezmínil, 2014 jsme otěhotněla a minilálně od té doby nikdo nic nechtěl - tím myslím ten roční polatek. Někdy jsem platila i za zrcadla, ale to mě nějak netrápí. V těhu nabízeli nějaký - pro mě šílený balíček, ale nekupovala jsem to a zaplatila si jen prvotrimestrální screening. Nějaké 3D UTZ a spol mi nepřišly důležité a na průchodnost pupečníku mi doktorka koukala tak jako tak...

vineta
autor
6. dub 2017

@andelskakridla A s doktorem u porodu to vyšlo? Známí takhle vyplázli x tisíc a doktor tam nakonec nebyl, protože byl někde na safari 😏... (což pěkně dokresluje situaci)

kamila297
6. dub 2017

@vineta Švagrová si taky zaplatila (10 tis.) porodníka u Apolináře, rodila v termínu a přesto nebyl ochoten přijet z dovolené na území ČR.

andelskakridla
6. dub 2017

@vineta ano vyšlo , byl tam když jsem rodila akutním císařem ve 27 tt , a byla jsem strašně ráda že tam byl.

jezz13
6. dub 2017

Tohle je otázka, kterou ještě uspokojivě nevyřešil žádný stát na světě, takže asi ani na koníkovi se to nepodaří 😉
Ale vineto, když se na to podíváš ze strany doktora - jsou lepší a horší doktoři. Všichni dělají v podstatě stejné vyšetření, akorát u jednoho na to budeš hodinu čekat, bude neurvalý, bude mít zakouřenou ordinaci, nulové soukromí (jedna pacientka musí projít polonahá kolem druhé, které sestra bere krev) a na tvoje sdělení "menstruuju jen 1x za 2 měsíce" ti řekne " to je teď v létě fajn, aspoň se můžete koupat, ne?" (moje zkušenost s minulou doktorkou). Druhý tě vezme na čas, bude citlivý, bude mít všude čisto, udělá vyšetření na moderních přístrojích... Jak je spravedlivě ohodnotíš, pokud mají oba od pojišťovny za stejné vyšetření stejnou platbu?

blackhole
6. dub 2017

Ahoj, já chodím sem a jsem spokojena: http://www.lekarskydum.cz/p-prizemi/gynekologie...
Zatím jsem platila jenom 50Kč za jednorázová zrcadla, prevenci mám 1x za půl roku včetně ultrazvuku a cytologii 1x ročně. Nejsem v žádném specielním nadstandardním programu a ani mi to nebylo nabízeno. Nyní v těhotenství jsem zatím neplatila nic (ani za test na těhotenskou cukrovku, jak tady někdo psal), UTZ mám 1x měsíčně. Fotky jsem zatím dostala 2 zdarma, o další jsem si ale neřekla, takže nevím kolik by stály. Do žádného těhotenského balíčku mě nikdo nenutil.
Je fakt, že tam chodím v podstatě celých 10 let pouze na prevenci, problémy jsem žádné neměla a ani jsem nic extra nevyžadovala. Jsem pojištěna u VZP.

vineta
autor
6. dub 2017

@jezz13 TÍm, že k jednomu budu chodit, zatímco od toho prvního zmiňovaného by měly všechny prchat 😉... a ne že zbyde na ty, co si nemůžou dovolit zaplatit toho druhého 😏

cizinkaa
6. dub 2017

@jezz13 Nebudu je hodnotit. Dělá svou práci! Jak spravedlivě ohodnotíš kardiochirurga, který ti prodlouží život?
Pokud bude gynekolog takový, jako popisuješ v prvním příkladu, najdu jiného, kterému bude pojišťovna za mně vyplácet peníze. A pevně věřím, že to udělá většina.

78marcela
6. dub 2017

To je docela mazec. Popravde jsem se o existenci takovychto poplatku dozvedela tady na MK z terminove diskuze.
Ja nikdy nic takoveho neplatila. A to mam špičkovou doktorku, nejlepsi u nas ve meste, dela take screening v 1.trimestru (ten jsem platila), ale utz mam kazdou navstevu, vzdy pecliva, milá, vzdy miminko.prohlizi, sdeli aktualni miry a vahy, fotku mi dala jednou, dalsi bych asi platila, zrcadla ma kovova, nevadi mi to.
Zadny rocni poplatky, zadny tehotensky balicky, vse zdarma.

jezz13
6. dub 2017

vineta, cizinka Jenže právě proto, že to dělá většina, je u těch dobrých (resp. normálních) v Praze přetlak pacientek a pak si můžou dovolit brát sponzorské dary. Ostatně když mají peníze stejně jako na maloměstě jen od pojišťovny, je jejich čistý příjem nižší, protože náklady spojené s ordinací jako nájem a mzda sestry nebo čistě i jejich vlastní náklady na živobytí v Praze jsou prostě vyšší. Takže můžeme odmítat platit nadstandard a oni pravděpodobně odejdou na maloměsto nebo odjedou dělat do zahraničí.
Obecně nečekám od doktorů, že budou ti "srdcaři", co svou zodpovědnou práci budou dělat za celkem směšný peníz od pojišťovny, zatímco my ostatní smíme dělat "byznys" v rámci svých profesí (třeba můj automechanik má vyšší hodinovou mzdu než můj gynekolog). Takže další cesta je zvýšit odvody pojistného, což ale průměrný plátce daní taky nechce.

ninive211
6. dub 2017

Nesouhlasím s poplatky, já u své dr. platím jen jednorázová zrcadla při preventivce (kovová už nenabízí a teda když s tím začala, tak jsem se s tím taky neztotožňovala, i těch 50 Kč mi bylo prostě pěkně drzé platit už jen z principu). Pak se platí akorát případná fotka v těhotenství, pokud pacientka chce (využila jsme jednou, za stovku mi to taky přijde mazec), příp. nadstandardní emailová komunikace mimo ordinační dobu. Nějaký "paušál" se neplatí a absolutně ho nechápu!!!

Jinak ještě k těm rozčilujícím se příspěvkům, jako proč by měly ženy, které do systému nepřispívají a jsou třeba na pracáku dostat stejnou zdr. péči jako ženy, které makají za 50K měsíčně...no protože zdravotnictví je založeno na solidárním principu a beru jako zcela normální, že holt někdo čerpá více než platí a někdo jen platí a čerpá minimálně (o tom je prostě pojišťovnictví obecně, to zdravotní nevyjímaje). Proč by proboha žena, která třeba ještě studuje, nevydělává si, měla být ochuzena o dobrou péči jen proto, že si momentálně neplatí ZP? Však věčně studovat nebude a celý život na pracáku taky nebude...a mimo to, na ten pracák se někdy v životě může dostat každá z nás, i ta, co momentálně vydělává hodně nadstandardní peníze. Tyto kecy, jak něco není spravedlivé, mě dokáží fakt spolehlivě vytočit.

apple_tree
6. dub 2017

To jsem nemelo vubec tuseni, ze se nekde takto plati. Preventivni prohlidky by mely byt placene pojistovnou. Ja chodim v Brne a nikdy jsem nic navic neplatila a vubec me nenapadlo, ze to jinde funguje jinak. Tohle je normalni zlodejna.

junkka
6. dub 2017

Jezis to je sileny jak to ctu. Zlaty maly mesto. To uz se fakt asi vyplati si najit nekoho za Prahou a dojizdet.
Jako 1000 za rok za vicemene jednu az dve navstevy? Wtf?
Jinak ja na malem meste, pri kazde navsteve UTZ zdarma, dela ho pro jistotu, platim jen plastova zrcatla za 20 kc jedno. No a v těhotenství poradna co 3-4 tydny, UTZ pri kazde navsteve a vse zdarma (krome fotky, ta je myslim za 100). Na takovy nadstandartni sluzby bych se jim teda vyprdla.

majaaa82
6. dub 2017

Jsem v Praze a mám gynekoložku, která to běžně nechce. Jen mi nabídla nadstandard za 1000 Kč, když jsem otěhotněla, bylo tam víc ultrazvuků, fotografie z UTZ atd. Jinak péče je tam bezplatná (na "kasu") a velmi dobrá.

medulinek
6. dub 2017

@misadan kam chodis prosim?

medulinek
6. dub 2017

jinak ja mela problem v Praze vubec doktorku najit,chodila jsem do CARu,ale ten neměl následnou péči po otěhotnění,pak jsem doktorku našla,byla sice příjemná,ale odmítla mi psát injekce na ředění krve,které jsem potřebovala s tím,že jsou drahé pro pojistovnu a zralo by ji to body,vrcholem bylo,kdyz jsem zacala krvacet a po telefonu mi rekla,ze ma cas za dva dny.
Utíkala jsem,jen se za mnou prášilo,teď chodím jinam,v těhu se platí příspěvek 6000kč,je to teda pálka,ale žádný keci ohledně psaní léků,UZ na každé prohlídce,fotky,všichni moc příjemní,nikdy jsem nečekala,spíš jsem šla na řadu dřív,ale po porodu budu zase hledat,roční péče tam stojí 2000kč a když se mě týká jen prevence,tak je to fakt moc

astyna
6. dub 2017

Nikdy jsem nic neplatila. Chodím k výborné gyndařce Novákové na Pankrác. Když je potřeba, pošle na "lepší" ultrazvuk, za zrcátka 50 Kč, za fotku uzv 100 Kč. Nemůžu si stěžovat. Ty "těhotenské" balíčky mi příjdou úsměvné ... jen chtějí tahat peníze, když jim to ještě pak zaplatí i pojišťovna.

ninive211
6. dub 2017

@medulinek 6000 za péči v těhu???😲 Tvl, ti doktoři fakt se nestydí třískat z budoucích maminek, co se dá...ale holt kde je poptávka, je i nabídka...kdyby jim nikdo nebyl ochoten to platit, tak by takovéhle pálky nepožadovali.
Bohužel zrovna v Praze je spousta celebrit a jinak vysoce postavených osob, co neváhají vyhazovat velké peníze z okna za "exkluzivitu", takže tu poptávku ti doktoři mají asi zajištěnou vždy. Jinde by si neškrtli...