Preventivka na gyndě. Jak probíhá ta vaše?

28. zář 2023

Ženy jak u vás probíhá prevence na gynekologii? Chodím pravidelně a vždycky Dr provedl stěry, podíval se mikroskopem , prohmatal břicho nakonec vnitřní ultrazvuk. Ale teď naposledy jak sem byla tak už se díval j n přes mikroskop, vzal stěry a prohmatal břicho. Ultrazvuk už neprovedl . Tak mě to celkem zaskočilo.

klokanka31
29. zář 2023

@drep Kdo zavádí debatu jiným směrem? Chci jen říct že kdyby se pojišťovny vybodly na léčení alkoholiků a feťáků (stejně to je k ničemu,spousta z nich do toho spadne znova), tak by bylo pro ty potřebné. Ale očividně dneska nemáš nejveselejší náladu tak tě nechám být, nemám chuť se dohadovat.

slunea
29. zář 2023

@klokanka31 opravdu bys chtěla sedět v nemocnici a rozhodovat, koho můžou léčit a koho ne? "Pán moc smrdí, nechte ho venku."?

drep
29. zář 2023

@slunea to nemá, té to nevysvětlíš, na zjevný rozpor mezi příjmy a výdaji zdravotního systemu umí jen odvést řeč jinam. Normálnímu člověku je přece jasný, že nelze dělat takovéhle selekce - tenhle moc chlastá (což je teda mimochodem zvlášť vtipný měřítko zrovna v čechách, i tady se v diskuzích objevuje “vypiju každej večer lahev vína a moje konzumace alkoholu je úplně cajk”). Mimochodem, feťáci a alkoholici jsou taková mantra jednoduchých lidí (ač obojí má MKN diagnózu), protože to jsou nějací jiní lidé (byť dle who definice rizikového užívání alkoholu mají problém i běžní pijani, třeba mé rodiče nevyjímaje), ale už to nikdy neřeknou o nikotinistech nebo obézních, protože bmi nad 30 má kdekdo a kouří taky pořád půlka populace, to už by se tahle úchylná selekce mohla týkat i jich i jejich blízkých.

klokanka31
29. zář 2023

@drep Ale u kuřáků bych udělala to samé 🤷‍♀️ I u závisláků na hraní/automatech atd. Proč se má závislákům platit odvykačka, a tamhle malé dítě které potřebuje na záchranu života vysoké peníze, tak na to prostě není a museli se na to skládat normální lidi ve sbírce?

marses
29. zář 2023

Pracuji v gyn. ambulanci. U nás se provádí vaginální UZ v rámci prevence vždy. Ale pojišťovna ho hradí jen 1* za dva roky. To znamená, že jednou za dva roky ho děláme zadarmo.

miryp
29. zář 2023

Pohovor, stěr, ultrazvuk, prohmatání, vypsání žádanky na sono prsou - máma zemřela mladá na rakovinu vaječníku, takže ultrazvuk mi dělají vždy a v prsech mám cysty, takže kontrola nutná také minimálně 1x ročně. Gyn ultrazvuk si neplatím, sono prsou ano.

dandaa
29. zář 2023

@miryp fakt si platíš sono i když si riziková? Já ho mám 2x ročně a na pojišťovnu.

miryp
29. zář 2023

@dandaa bylo mi sděleno, že má pojišťovna (OZP) jako jediná to odmítá platit. Gyn si myslela, že když už tam je nějaký nález, který je nezbytný pravidelně kontrolovat, tak další návštěvy půjdou na pojišťovnu, ale paní doktorka na sonu mi vysvětlila, že u mé pojišťovny bohužel nikoliv.

ekou
29. zář 2023

Pohmat, stěr, ultrazvuk vždy

levandule_k
29. zář 2023

@miryp A co změna pojišťovny?

drep
29. zář 2023

@klokanka31 tak naposledy. K drogám/alkoholu/nikotinu/gamblerství se člověk dostane podobně, často nezpracovaným traumatem, které řeší něčím špatným. A někteří to trauma prostě přejídají. Spousta mých pacientů feťáků má za sebou sexuální zneužívání v dětsví. Nebo týrání. Jasně, nechme je chcípnout, aby jedna zpovykaná panička nemusela zaplatit sono na gyndě. Tímto končím, další diskuze na tvůj absolutně nesmyslnej kafemlejnek “každej, kdo je jinej než já je špatnej” nemá cenu.

miryp
29. zář 2023

@levandule_k zase jen kvůli sonu se mi to nechtělo řešit. Ještě zkusím letos zajít na pojišťovnu s PPD a zkusím to tam uhádat...

rencinka87
29. zář 2023

Moje dela vnitrni uzv, rucni prohmatani, ster cytologie, ster HPV. Delala to tak i moje predchozi (bez tech HPV steru, to tehdy jeste nebylo).

kamino
29. zář 2023

211, Husákovo dítě, ale UTZ jsem na preventivce nikdy nezažila, jen v těhotenství.

marses
29. zář 2023

@rencinka87 HPV testace je pojišťovnou proplácena jako součást preventivní prohlídky ve věku 35 a 45 let, po konizaci čípku nebo při nestandardním výsledku cytologie. Není to běžná součást preventivní prohlídky.

lencaa11
29. zář 2023

@rencinka87 HPV test se nedělá běžné pri preventivce ten se dělá buď že si ho pacientka zaplati a buď je negativní nebo pozitivní hlavně pri negativním testu se nedělá každý rok bylo by to zbytečný HPV test se dělá 35+ a 45+ na pojišťovnu jinak běžně se nedělá

rencinka87
29. zář 2023

@marses
@lencaa11 ano, je mi 36 a delala mi ho jak vloni (byla jsem kratce po narozeninach), tak letos. A ano, nedoslo mi, ze pred lety by mi ten test ani nedelala, protoze mi nebylo 35.

lencaa11
29. zář 2023

@rencinka87 ano tak tím pádem je to ok mě ho taky dělala lékařka když my bylo v září 35let tak v říjnu jsem šla na test proplatila ho pojišťovna pak ho proatila pojišťovna po konizaci čípku 12 měsíců po ...

rencinka87
29. zář 2023

@lencaa11 ja teda nejsem po konizaci cipku a podle vysledku, co mi posilala, mi ho delala i letos, tak nevim. Ale to je asi jedno, dotaz byl primarne na ultrazvuk a ten dela vzdy.

lencaa11
29. zář 2023

@rencinka87 no to je dosti divné že vám ho dělala 35+ a i letos to je divné jelikož pojišťovna ho proplati 1× pokud je test negativní další se doporucuje 3-5 let pokud je pozitivní řeší se to podle toho jaký typ vyšel a tim že by se dělal každý rok není na tom žádná změna je možné že vám spíš dělala něco jiného 🤔 to by vám řekla zda máte HPV nebo ne ...

evina92
1. říj 2023

Jednou ročně ultrazvuk dělá. Vychází to tedy obprohlídku 🙂

teate
1. říj 2023

Vnitřní ultrazvuk, pohmat břicha, stěry. Vždy.

veronikav31
1. říj 2023

@j.a.n.i tak u takového gynekologa bych tedy nebyla.Mam skvělou gynekoložku a vždy mi dělá ultrazvuk, vzhledem k tomu,že pracuje i v nemocnici,je lékařka v porodnici,tak ví případně co hledat...

veronikav31
1. říj 2023

@miryp mám OZP a sono prsou mi proplácí, stačí mít doklad o zaplacení a proplatí jej...

ninive211
1. říj 2023

Mně dělá krátký utz kvůli kontrole usazení nitroděložního tělíska. Takže dělohu, čípek kontroluje. Pohmat, stěry, prsa. Za 10 minut jsem venku a od VZP má cca pětikilo za to.

veronikav31
1. říj 2023

@miryp jen tedy mě je 40+

miryp
1. říj 2023

@veronikav31 díky za info. Loni když jsem byla, tak mi bylo 40 a podle doktorky na sonu stále jako jediná pojišťovna neproplácela.
Takže to uplatňuješ přímo u pojišťovny a uplatňuješ to přes nějaký program, nebo jen přijdeš, doložíš, že máš nález a musíš chodit na kontroly a oni ti to proplatí? Abych věděla, na co se letos zaměřit.

lencaa11
1. říj 2023

@miryp taky chodím na preventivní sono už 3 roky VZP 500kc ročně - https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=...

veronikav31
1. říj 2023

@miryp tak to se tvoje doktorka mýlí, u OZP jsem dlouho a minimálně 3,4 roky mamograf proplácí.mě bylo loni 40,psala moje dr.papír,objednala jsem se v nemocnici,zašla si tam a OZP má s mou nemocnicí smlouvu,že nic na místě neplatím a účtuje jim to rovnou nemocnice,kdyby tomu tak nebylo,tak bych dostala doklad o tom,že jsem mamograf platila a přes pojišťovnu bych uplatnila program, mají to hned na stránkách pojišťovny i ve Vitakartě. Já nález žádný nemám,ale bylo mi 40 a každé 2 roky mám na mamograf nárok: https://www.ozp.cz/benefity/zdravotne-preventiv...

miryp
1. říj 2023

@veronikav31 poprvé jsem byla na sonu v 39 letech a to mi gynekoložka i sonografka řekly, že OZP to jako jediná neproplácí a mám počítat s úhradou na místě. Když mi na gyn vypisovali žádanku loni, tak gynekoložka říkala, že už to bude na pojišťovnu, protože záchyt změn, které je třeba hlídat. Na sonu doktorka ale tvrdila, že bohužel, že ani v tomto případě jim to OZP neproplácí (jako jediná) a že si to musím zaplatit (s pojišťovnou smlouvu normálně mají a běžná sonografická vyšetření jim normálně proplácejí).
Na ten program Stop rakovině prsu jsem teď koukala a ten je pouze pro ženy, které nemají zdravotní indikaci a lze využívat jednou za dva roky. Takže já ho uplatnit nemohu. Na druhou stranu z toho lze odvodit, co píšeš, že by to platit měli, když je tam zdravotní indikace. Tak jedině, že by sonografka špatně pochopila smluvní ujednání s pojišťovnou...
Každopádně děkuji za informace, napíšu pojišťovně e-mail, aby se mi museli písemně vyjádřit a já tak měla pro další kontrolu na sonu něco v ruce.