Kupujete dětem hračky "jen tak"?

tyf
10. čer 2015

Ahoj, mám dvouletou dceru a svátek i narozeniny má v období vánoc, takže po zbytek roku už nemá co slavit. A samozřejmě protože se rychle vyvíjí a každý půl rok je to zase úplně jiné dítě, kupuju jí hračky, knížky, aktivity adekvátně k jejímu věku během celého roku. Myslím, něco koupím skoro každý měsíc. Manžel a zbytek rodiny ale s tím nesouhlasí a mají pocit, že si tak jen omlouvám to, že jí rozmazluju a že zbytečně utrácím. Jak to máte vy?

terinda
10. čer 2015

Já taky, když se mi líbí nějaká knížka, k nějaké příležitosti, na dovolené, jako bolestné apod. 😉
Snažím se to nepřehánět.

pajab
10. čer 2015

Ne nekupuju a když ano tak max za odměnu nebo za statečnost. Nikdy jsem nepřišla jen tak s dárkem. Popravdě ale kdybych měla větší měsiční příjem možná bych přišla s nějakou maličkostí. Dnes ale každá maličkost stojí 200kč - když chcete opravdu pěknou hračku. Je natom ale dobré že děti si hraček opravdu váží. Těší se na narozeniny, vánoce ... ví že příjde zase něco nového.
Sama to poznavám na svém synovci. Má všeho plnou pr..... a je hrozně těžké mu dnes při jeho 8 letech něco koupit na narozeniny atd.... nenadchne ho bohužel každá maličkost. To ale neznamená že to musí být váš případ 😉 Za sebe teda říkám ne, kde bych ti hračky potom taky dávala 😀

iluss
10. čer 2015

Já nekupuji hračky každý měsíc, ale během roku dětem také vždy něco koupím jen tak, aniž by cokoliv slavili.
Například když jedeme někam na výlet, tak si odtamtud vždy něco přivezou, když jedeme po nákupech oblečení do Prahy, tak taky vždy zavítáme do hračkářství. Dostávají také hračky za odměnu, když byly opravdu hodné a nebo se jim něco povedlo.
Například dnes jsem šla s mladším synem kupovat dárek pro dceřinýho kamaráda k narozeninám, tak si syn z hračkářství také něco odnesl. Jsou to ale jenom drobnosti. Dražší dárky kupujeme vždy k narozeninám, svátku a Vánocům.

mandala
10. čer 2015

@tyf Každý to má nastaveno jinak, já jsem byla vychovávaná skromně a tak vychovávám i já svoje děti. Hračku pro nic za nic bych taky nekoupila, tedy pokud nejde o nějakou lacinou blbůstku. A myslím, že moje výchova se už začíná projevovat, holky nejsou náročné a pokud po něčem touží, tak vědí, že jedině k narozeninám, k svátku, nebo na vánoce. Vlastně jednou jsem koupila i mimo, když byla dcera hospitalizovaná v nemocnici a já tam nemohla být s ní. 😉

vendulka
10. čer 2015

když mě něco zaujme a můžu si to dovolit, tak koupím, ujíždím na knížkách a hrách,takže občas něco mimo koupím a nebo jdeme někam za "zábavou"

ladie
10. čer 2015

@tyf My kupujeme "jen tak" pořád něco 🙂 Já si taky udělám radost častěji, než jen na Vánoce nebo narozeniny, tak proč bych nekoupila i dětem??

elllenka
10. čer 2015

Kupuji hračky i jen tak, když vidím něco co mě zaujme tak koupím, pak to dětem dám bud hned jako překvapení nebo je schovám a mám to pak jako dárek na narozeniny, vánoce, nebo pro jiné děti k oslavám. Mít zásobu hraček- dárků se mi osvědčilo.

lv
10. čer 2015

Mít 2x takový příjmy, asi bych mluvila jinak, ale teď ne, nekupuji.
Kromě výtvarných potřeb tedy, ty kupují jak dojdou a drobnosti, které nejsou nějaké extra hračky jako bublifuk, malý míč, omalovanky atd.
No, pravda je, že dcera vlastně dostala dost drahé (na naše poměry) kolo teď na sezónu, i když má nároky v listopadu. A na bazaru jsem koupila lego, zá 600, protože to bylo výhodně 🙂

krystalka
10. čer 2015

@tyf - když byl syn menší, tak jsme mu kupovali něco i během roku, protože má svátek i narozeniny brzy za sebou na jaře a pak jsou až Vánoce....takže jsme průběžně občas koupili něco, co jsme viděli, že opravdu v tu dobu využije, nebo to nějakým způsobem bylo vhodné pro jeho rozvoj....rozhodně neměl nikdy zavalený pokojíček hračkami a nekupovali jsme mu všechno, na co ukázal, to ne...ale prostě i během roku dostával občas různé skládačky, stavebnice, puzzle a různé naučné hry, nebo odrážedlo, bazének apod...ale klasické hračky jako takové (vláčky, autíčka a tak...) jsme nechávali spíš na dárky....knížky jsme vždycky kupovali a kupujeme v průběhu roku jen tak, podle momentálního zájmu a potřeb, výtvarné potřeby samozřejmě taky, to se prostě musí využít, když je na to ten správný čas a ne čekat pár měsíců na narozeniny nebo Vánoce....My teď pomalu už máme opačný problém, že nevíme, co k narozeninám a Vánocům kupovat.....náš sedmiletý už si pomalu s hračkami přestává hrát, kolo a podobné věci pořizujeme když je potřeba a vyroste z nich....takže teď jsou nevděčnějšími dárky výtvarné potřeby a knížky...ale obojí má i během roku....sám od sebe si nic moc nepřeje....

veronicka89
10. čer 2015

Nevidim duvod kupovat hracky jen za odmenu nebo na vanoce - hracky jsou od toho aby si s nima dite hralo a rozvijelo se pomoci nich. Takze pokud budu v obchode kde chchi koupit rohliky a bude se mi libit hracka , nebo knizka urcite ji vezmu . Nereknu si - schovam to na narozeniny.
Myslim , ze neni spravne ucit dite ze dostane hracku jen ,,na neco,, nebo ,,za neco ,,
Stejne tak si myslimm, ze je dulezite vysvetlit proc dnes/tuhle hracku kupovat nebudu . 😉

Dalsi vec je ze radsi urcite koupim kdyz natrefim na uzitecnou poradnou hracku - nez kazdy tyden kupovat levne kramy , ktere se bud rozbijou , ztrati , nebo dite nebude bavit .
A koupit to jen proto ze to bylo levne ...

mandala
10. čer 2015

@veronicka89 A to já si nemyslím, že není správné kupovat hračku jen na něco, nebo za něco. Hračky jsou od toho, aby se s nimi hrálo, oblečení, aby se nosilo, auta, aby jezdila... , ale proto nebudu kupovat vše, co se mě líbí. Je to pouze o výchově ke skromnosti, i když na to třeba mám, tak nekoupím, jen tak. Rozvíjet se dá všlijak, určitě k tomu nepotřebuji každý měsíc novou panenku, nebo autíčko. Samozřemě můžou nastat vyjímečné situace, ale nemělo by to být pravidlem. 😉

metallico_mondo
10. čer 2015

Snažím se aby vše dostávala dcera na narozky svatek vanoce apd. Pak se na to vic tesi a tak jako ano kdyze v.obchode zaujme nejaka blbustka kolem 100 kc tak koupim i obcas neco jen tak. Ale tezce mi vadi kdyz nekdo decku kupuje dary kazdy mesic za tisice...... Ono je taky videt jak si toho pak nevazi ale je to muj nazor

kamino
10. čer 2015

Já nakupuji podle potřeby, ovšem minimálně.. naštěstí prcek to má rozvržené dobře, je v červenci, svátek má v listopadu, takže mimo sice něco občas dostane, např. teď má popelářské období, tak dostal autíčko i s popelnicí.. měl z něj radost, hraje si s ním stále, takže spokojenost na obou stranách 🙂 Knížky také kupuji jak se namanou, co právě prcka zajímá. čekat na datum mi přijde škoda...

veronicka89
10. čer 2015

@mandala nevidim duvod proc by mela dite vychovvat ke skromnosti?
Chci dite vychovavat, aby vedelo, ze se nekdy neco muze koupit i kdyz nejsou narozeniny a nekdy proste ne ( je to drahe , nepotrebujem to, uz to doma ma jen v jine barve atd )
Nikdo nemluvil o pravidelnych nakupech hracek mimo vanoce a narozeniny .
Pro me je to jako s novym oblecenim, c jinyma vecma co nejsou uplne potreba .
Libi se mi to - vyuziju to - mam na to koupim.
V opacnem pripade necham byt .
Myslim ze je dulezite aby si dite tech hracek vazilo a hlavne aby se nekupovaly miliony nesmyslnych hracek - jen pro to , ze to bylo levne, takze vlastne to nevadi kdyz to koupime....

betelgeuzz
10. čer 2015

@tyf Máme to podobně, obě holky jsou narozené na podzim a kolem Vánoc mají i svátek, takže během 4 měsíců jsou všechny příležitosti k obdarování v tahu. Nejsem zastánce toho, aby dítě dostávalo nějakou hračku každý týden (znám rodiny, kde si dítě vybere panenku nebo autíčko, když jdou na běžný nákup), ale u takhle malých dětí, kdy se ty potřeby mění hodně rychle, jsem pár hraček koupila i mimo nějakou příležitost, např. když jsem viděla, že je baví skládat puzzle, tak jsem nějaké přikoupila. Momentálně holky neočekávají, že jim koupím hračku jen tak, když se jim něco líbí, tak řeknou, že by to chtěly na narozky, nebo že si napíší Ježíškovi.

hansed
10. čer 2015

Kdybych měla větší příjmy, kupovala bych každý měsíc. Ale peněz moc není, tak kupuju co mě zaujme jen občas. Naposledy dostala knížku s Auty, k tomu byl kapsář do auta, za 129,- ke Dni dětí. Jindy jdeme a koupíme lízátko, kinder vajíčko apod. Snažím se jí vysvětlit, že to stojí penízky a nemůže to být každý den, týden, měsíc. Zatím má z každé věci velkou radost 🙂 Teď projevila přání o dinosaura... takže budu šít dinosaura 🙂

mandala
10. čer 2015

@veronicka89 Aha, tak tvoje první věta mluví za vše.

berenika39
10. čer 2015

Já kupuju jenom jen tak. Neslavíme nic moc, takže prostě občas jdeme do velké hračkárny se pokochat a vybere si🙂. ted má už kapesné, šetří si, kasičku a kupuje si i sám - jen tak. Naštěstí není příznivce velkých plastových drahých věcí (spíš se toho bojí, nelíbí se mu všelijaké ty potvory), takže to bývá dobrý angličák, postavičky, plyšák.....prostě to, co nutně potřebuje🙂.
A jinak koupím i sama něco, co vím, že ted se učí - co ho baví. Hry, hlavolamy, karty....čekat na příležitost, nemá chudák nic🙂))))))

veronicka89
10. čer 2015

@mandala vysvetli prosim - k cemu je vychova ke skromnosti dobra ???

jako jediny vysledek vychovy ke skromnosti ktera byla vtloukana detem ( nasim rodicum a prarodicum ) je ta, ze se kazdy boji rict svuj nazor, boji si rict o zvyseni platu, zustavaji v praci kde je to nebavi, ptz musime si vazit toho co mame , a co kdybychom nic nenasli.
Toho ze ve skole nikoho nezajimal jejich nazor , ze jim byly vtloukany do hlavy i nesmysly ... atd atd

Mnohem dulezitejsi nez yvchova ke skromnosti ( v podstate nechapu vyznam) mi peijde dulezitejsi diteti vysvetlovat proc se neco muze koupit a neco ne. Proc se dekuje a rika prosim. Proc se ze dveri nejdriv vychazi apod ...

Bohuzel nechapu vyraz vychova ke skromnosti.
Vyvolava to ve me - drz hubu a krok a bud rad ze to mas . Vaz si toho co mas , ptz vic uz toho nebude atd atd .

Treba v tom spojeni vidim neco jineho nez ty. 🙂 takze bych byla rada kdybys mi to nejak popsala. Treba je to tim ze to fakt chapu jinak...

zo_ja
10. čer 2015

To velmi záleží jak na tom, co píšeš - dle mě je blbost, abys vše vyřešila kol Vánoc a celý rok nic, dítě se vyvíjí, za rok to je pokrok velikánský a nějaké nové hračky pro svůj rozvoj potřebuje.
Takže - pokud se nedědí, nedostává od někoho po někom, klidně koupit. Přece nebudeš čekat s pastelkama na Vánoce, když jsou vykreslený.
Někdo má babičky, tetičky, kámošky, které při každé návštěvě nebo prostě často dítku něco donesou, pak - pokud je dárce rozumný ve výběru, je dost pořešeno. Pokud ale takoví dárci nejsou, je na místě dítku něco koupit. Klidně i prostě normálně, co se kde osvědčilo, něco nového na hraní, na tvoření... Proč ne? Myslím, že špatně je mít moc věcí, špatně je se zásobit hromadama něčeho, co se neužije, ale když se tu a tam něco koupí - klidně i s tím, že "pak z toho budeme spolu tvořit", tak co je na tom špatně? Co je špatně na tom koupit dítěti bábovky na písek, auto na ven, kolo, který potřebuje, bazén, hračky do vody, když je to relevantní a užije to?
Nebývá dobře kupovat něco pokaždé, když jdete kolem obchodu s hračkama - ale zas někdo ho má daleko a octne se tam jednou za měsíc.
Může být dobré spojit nákup hračky s výletem, ale ne nutně. Určitě bych nedávala hračky jen za odměnu, prostě na zmrzlinu si člověk taky často zajde "jen tak".
Já to jádro vidím spíš v té uměřenosti a toho, kde se kolik hraček bere - pokud má dcera vše o Vánocích a vícemně nikdo jí žádné hračky nenosí, tak je to prostě potřeba, stejně jako potřebuje nové boty a větší oblečení.

naomi6
10. čer 2015

@zo_ja Krásně napsané, souhlasím, máme to také tak. 😉

naomi6
10. čer 2015

@veronicka89 Myslím si, že výchova ke skromnosti je velmi důležitá. Pokud tomu nerozumíte, přečtěte si pohádku od Josefa Čapka z knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Jmenuje se Jak našli panenku, která tence plakala 😉

tyf
autor
10. čer 2015

Díky za vaše názory. Neměla jsem na mysli dary za tisíce, jako třeba lego, nebo panenky. Někdy nekoupím tři měsíce nic a pak je nějaké období a utratím víc než jsem chtěla. Třeba teď, dcera je zabržděná v pohybu a pořádně začala chodit až po vánocích. No a teď začala všem na pískovišti brát odrážedla, tak jsme šli a za 400,- jí ho koupili, protože čekat rok na příležitost mi přijde blbost, protože příští jaro už může jezdit na normálním kole. Nebo konečně jí začaly zajímat knížky, tak jsem udělala nálet do knihkupectví a koupila jich několik, to samé v papírnictví, barvičky, samolepky, razítka a samy víte kolik to nakonec všechno stojí..... Je to ale všechno moje iniciativa, nebereme dceru do hračkářství, aby ukazovala a škemrala co chce, nemá ještě vlastní touhy po nějakých věcech. Ale věřím, až bude větší a povedu jí k tomu, že se dárky nekupují jen tak, taky si myslím, že z nich bude mít větší radost, než když to bude běžná věc.

terinda
10. čer 2015

@naomi6 ano a panenka měla plno hraček, že by si mohla sama otevřít hračkářství. Ale se všemi si hrála a chovala se k nim pěkně 😉 .... takže asi takhle přistupovat k dětem a jejich hračkám.
Někupovat kýčovité kraviny, zbytečně nerozmazlovat, ale zase zbytečně neomezovat a nenechat toužit až do Vánoc, kdy bude dítě zase trochu někde jinde. Každý ten vývojový skok je důležitý a je dobré ho v pravou chvíli podpořit, hrou podporovat fantazii a další rozvoj 😉

maroussia
10. čer 2015

Dcera má taky narozeniny a svátek kolem Vánoc, snažím se jí hračky mimo nekupovat, vlastně se snažím nekupovat žádné hračky, za chvíli se sem nevejdeme :D
Nicméně, občas dostane něco "navíc" od prarodičů - třeba knížku nebo puzzle no a třeba minule si chtěla koupit pálky na líný tenis, tak jsme je koupili... ale nekupujeme třeba panenky, plyšáky, lego apod., spíš maličkosti, jako třeba kyblík na písek - je to hlavně z toho důvodu, že musí vědět, že nedostane všechno, na co si ukáže.
Jinak věci jako je třeba kolo zdědila, takže o to je to jednodušší 🙂

veronicka89
10. čer 2015

@naomi6 pohadka je to krasna - jako malou mi ji cetli :-P

ale nevidim v ni nic z vyznamu vychova ke skromnosti ! 🙂

Vidim tam jen to, ze nekdy rodice kupuji milion hracek a deti si s tim nehraji , neumi hrat, nebo maji hracek tolik ze uz ani nevi s cim si hrat...

Myslela jsem ze je vychova ke skromnoti neco jineho ...

sheeni123
10. čer 2015

Já kupuji hračky a knížky k narozeninám a na vánoce, na svátek dostanou jen drobnost. Během roku kupujeme různé výtvarné potřeby a na tvoření celkově 😉

mandala
10. čer 2015

@veronicka89 No tak podle mne je to o tom, že dítě není rozmazlené, nemá vysoké nároky, váží si toho, když něco dostane... Nevím, jak máš staré děti, ale tato vlastnost se nejvíce projeví, až když děti odrostou, předhánějí se, kdo má lepší vohoz, holky chodí od první třídy s nalakovanými nehty, barví si vlasy, jsou nevděčné a drzé, ničeho si neváží, to, co si dnes dovolí k cizím lidem mě hlava nebere, nemají úctu ke starším... I to je o skromnosti. Jestli se někdo bojí opustit místo - tak samozřejmě, lepší něco, než si doma válet šunky a za každou cenu razit svůj názor taky není vždy úplně O.K. Já si naopak myslím, že výchova našich babiček není úplně k zahození. Ale chápu, že každý uznává jiné hodnoty, uznávám, že to, co jsem tu popsala, se už dnes nenosí. 😉

veronicka89
10. čer 2015

@mandala -

Ja vychovu ke skromnosti proste neuznavam 🙂

a radsi chodit do prace nez sedet doma je blbost - ptz radsi budu delat vse pro to abych chodila do prace co me bavi 🙂 nez abych delala neco co delat nechci - to je prave jeste ten dusledek - bud skromny .

Dle meho je spravne vaz s toho co mas a pokud chces neco vic udelej pro to vse co muzes , pokud tim nikomu neublizis 8 pracuj na sobe )

mandala
10. čer 2015

@veronicka89 Jj, chápu, mě je zas milejší ten, kdo se bojí říct o výplatu, než ten, kdo přes celou dílnu roztahuje hubu na vedoucího. Asi tak. 😉