Tablet pro tříleté dítě, je to moc brzy?

rajecka
8. led 2016

Doufám, že se o to zase nezvrhne v nějakou agresivní odsuzující diskuzi, ale potřebuju poradit, jestli má smysl pořídit dětský tablet ke třetím narozeninám. Dcera má hraček opravdu spoustu, ne že bychom byli nějací boháči, ale máme širokou rodinu s velkým zájem o vnoučata, takže se vždycky na dárkách domlouváme a dcera dostane co chce, nebo potřebuje. Mám sice ještě spoustu nápadů. co bych jí pořídila, ale nemáme nafukovací byt, takže chci ideálně něco malého, ale hodnotného, s čím si vyhraje. Koukám na vyloženě dětské tablety, nic drahého a luxusního. Chtěla bych aby se naučila chvíli soustředěně pracovat, je hrozně roztěkaná, u ničeho nevydrží. Nemám s tím zkušenost, jsou ty aplikace a hry v dětských tabletech použitelné už pro takhle malé děti?

lajla
11. led 2016

@vendulka nic nemusís kupovat buď stahnes zadara nebo za pár korun🙂

vendulka
11. led 2016

@ojo no nevím, u nás tedy 200kč nestojí a navíc, když to spočítám x 6 ,tak ten tablet vyjde levněji nebo stejně a zabaví na dýl než to logiko, starší na něm dělá tím stylem, že už si pamatuje co kam patří a nepřemýšlí nad tím, takže bych řekla, že to má daleko kratší "životnost" než tablet....no k těm opravám, kdo v dnešní době nechává opravovat tablety a mobily ? 😀 za to,kolik stojí oprava se dá koupit nové

vendulka
11. led 2016

@lajla ano já vím....psala jsem to tak,aby mi někdo neoporoval tím, že musím koupit tablet....když chci stáhnout hru do tabletu

ojo
11. led 2016

@vendulka jinak klukům jsem pořídila i dětské tablety za cca 250kč takové tlačítkové a to si taky strašně vyhráli než je rozbili..škoda...a i ty dětské počítače pořád mají už skoro 2 roky a střídají je s těma kapesníma hrama, protože na tom PC hledají písmena, slova, jsou tam i nějaké ty hry...je to rozmanitější...

kluci mají taky spoustu hraček a už si s nimi ani moc nehrajou, u nás vede hlavně lego a koleje, ty pořád dokupujeme...myslím si, že kupovat něco hodnotného, jak ty píšeš, je lepší, až si dítko bude umět dávat na věci pozor, v těch cca 5 letech....

vendulka
11. led 2016

a jinak, jsou i školy, kde už prvňáci jednou učivo na tabletu, že je součástí vyúky, to se mi líbí, jen škoda, že tato škola je od nás daleko, mimo bydliště, tak chodíme do místní, kde je angličtina od první třídy, a tady by zase mohl někdo oporovat, že? 😝

ojo
11. led 2016

@vendulka no evidentně si ten tablet obhajuješ, tak nevím, o čem polemizuješ, tak ho prostě kup a bude 🙂

vendulka
11. led 2016

@ojo taky jsme měli ty dětské tablety a už je dávám pryč bo pro naši věkovou kategorii už nejsou...lega máme doma asi tak za 10 tis. a koleje a vláčkodráhy dva druhy (ikea a Chugington - či jak se to píše) jinak u nás ten tablet mají jen doma a za stolem nebo na sedačce, takže že by se to rozbilo se zase tolik nebojím, stát se to může i dospělákovi s daleko dražším mobilem či tabletem

vendulka
11. led 2016

@ojo já si ho neobhajuji, jen říkám, jak se věci mají a kupovat ho nebudu, už ho máme pro obě děti více než rok 😝 a újmu neutrpělo ani jedno dítko 😝

krystalka
11. led 2016

@vendulka - Logico je fajn věc, ale i my máme stejnou zkušenost, že syn si to po chvíli už pamatoval, takže to bylo použitelné jen párkrát a pak to tu leželo....měli jsme asi 3 sady a pak už mne to přestalo bavit pořád dokupovat, aby to jednou dvakrát projel a ztratil o to zájem....to taky radši něco hledám na netu a tisknu....tablet ani chytrý mobil tedy nemáme, máme jako rodina jen jeden jediný notebook, ale naprosto nám to stačí....syn má tedy dysfázii, takže těch různých materiálů na logopedii a další procvičování jsem tiskla a kopírovala víc než dost, kupovali jsme různé pracovní sešity apod.....ale v době, kdy se začaly trochu víc rozmáhat aplikace na tablety právě pro tyhle děti, tak už jsme z toho byli skoro venku.....kdybych měla dnes dítě s podobným problémem, tak bych tablet asi pořídila i v těch 3 letech, kdy jsme se synem začali pracovat....

ojo
11. led 2016

@vendulka jé promiň, já jsem se překoukla a myslela jsem, že jsi zakladatelka a podle toho jsem ti i psala 😅 😉 však já to neodsuzuju, každý podle svého...my se snažíme techniku oddálit, co to půjde, radši budu 10x prát zablácené hadry, ale ať děti radši lítají venku po stromech 😀 tak jsem se jen snažila nabídnout i jiné možnosti...

vendulka
11. led 2016

@krystalka ano internet je dobrý pomocník, když člověk nechce pořád jen kupovat nějaké karty do logica, my máme i plno pracovních sešitů pro předškoláky od Bednářové, taky super 🙂

vendulka
11. led 2016

@ojo jasný, v pohodě, a jinak lítáme dost po venku, i když teď tedy hlavně děti v rámci školky a držiny přes týden, bo odpoledne řešíme úkoly a učení do školy ,ale víkendy jsme každý den někde jen tak lážo plážo nebo i aktivně, takže u nás je od každýho trochu a k tomu tablet, takže děti o nic nešidíme na úkor tabletu 😉

krystalka
11. led 2016

@vendulka - jo, Bednářová má taky super věci, zrovna před časem jsem stoh těch pracovních sešitů ještě prodávala dál....synovi jsem to kopírovala, abychom to, co bylo potřeba, mohli dělat i víckrát....

vendulka
11. led 2016

@krystalka taky to budu prodávat, my na tom máme vždy tu folii 🙂

krystalka
11. led 2016

@vendulka - jo folie je taky fajn, ale syn to na ní dělat nechtěl, vztekal se a rval to dolů, chtěl prostě psát na papír, no.....on měl takových podobných "divnůstek" víc 😀

konidana
11. led 2016

@rajecka Ve třech letech je na tablet fakt brzy. Podle mne, čím později tím lépe. Bohatě stačí, že máme televizi ☹ Tablet mi nesmí domů (dětem je 6 a 8) , do auta na dlouhé cesty máme DVD přehrávač.

luciamala1979
11. led 2016

@madrilena tak to s tým psychologom mate odkud? Můžete podlžit zdrojem, studií?

luciamala1979
11. led 2016

@martinkamoj když pustilte dítěti jim jam v tv dopadne stejně (angličtina). To však neznamená, že umí anglicky! Jinak děti to nasávají jak houby, určitě se učí rychleji než my dospělýci

lajla
11. led 2016

http://petr.blog.ihned.cz/c1-63680370-seberte-t...
Myslím že je to napsáno pěkne,naprosto souhlasim

madrilena
11. led 2016

@luciamala1979 ne nemůžu to podložit ničím - protože nemám čas to hledat; kdo chce, tak si vyjádření psychologů na toto téma najde; já se zajímám průběžně a zdroje si neukládám - dokážu si zapamatovat pro mne podstatné; a to co psychologové říkají je i docela logické; ostatně znám dost lidí, kteří se nemohou od PC/tabletu/mobilu odtrhnout; ono je to totiž hrozně návykové - a je fakt úplně jedno jestli si tříleté dítě hraje 30 minut denně; to dítě tablet/PC/mobil bude vyžadovat pořád a ve větším množství; a třeba takto malé dítě nemá šanci pochopit, proč mu maminka JEHO oblíbenou hračku po pro něj tak krátké době bere - je to přece JEHO hračka; takže nutně musí vznikat rozbroje, a to je špatně; tablet/PC/mobil dítěti nikdy nenahradí nevirtuální hračky, u kterých musí spolupracovat s ostatními či prostě zachází s hračkami v prostoru + pobyt venku to také nenahradí; a není argumentem, že dítě má milion hraček a je venku (i když já mám na "povinný" pobyt venku v dnešní době svůj názor); jemnou motoriku práce s myší či tabletem také nevybrousí; na to potřebuje malovat a hrát si s drobnými předměty; když si dítě hraje na tabletu/PC/mobilu, tak se uzavře do úplně jiného světa - "nevidí", "neslyší" a "nevnímá", a to je špatně; dítě by mělo mít kontakt s tím, co ho obklopuje; ano, může si v hlavě tvořit své hrdiny, příběhy atd. - to je v tomto věku normální - tímto trénuje představivost; samozřejmě, každý si to může dělat jak chce; když si dítě navykne, tak se pak závislosti špatně zbavuje; a to, že dítě začne užívat PC až ve škole nevidím jako problém; dítě určitě nezůstane pozadu, děti se tyto věci učí velmi rychle; to jen generace, která přišla k prvním počítačům až v dospělosti nevěděla co a jak; já jsem měla přístup k PC zhruba od deseti let a vždy jsem měla náskok (i před těmi, kteří začínali ve stejnou dobu).

lajla
11. led 2016

@luciamala1979 dovolim si nesouhlasit...učení jazyka je o opakování, interaktivite... Ne že bude koukat na pohádku které nerozumí,až bude mít nějaký základ hm proč ne
Hry v angličtině na ipadu stimulují, dítě vedou, popisují, dítě se učí opakováním aktivity pořad dokola

lajla
11. led 2016

@madrilena úplně z jiného soudku... Stokrát horší a navykovejsi je cukr🙂

madrilena
11. led 2016

@lajla ono to bude asi tím, že pán je manažer a o dětském vývoji a vlivu tabletů na psychiku/fyziský vývoj ví naprosté prd; možná dobře řídí svůj tým, ale... možná by taky nebyl nadšený, kdyby mu psycholog začal radit, jak má dělat svojí práci; jinak na cesty se dají najít daleko více uživatelsky přívětivější hry než je stříhání;; mě osobně by to nenapadlo....

madrilena
11. led 2016

@lajla ne ne, je to úplně stejně návykové; asi neznáš někoho, kdo není od PC schopný vstát, protože je zrovna uprostřed bitvy; já ano a už jen právě proto vím, co je to za svinstvo

lajla
11. led 2016

@madrilena jasné je to jen názor nikdo nikoho do ničeho nenutí...je to jak s očkováním a se vším dalsim ...za pár let paní psychologové zjistí že to úplně tak nebude🙂 je extrém a extrém. Žádný není dobrý a nic není černobílé... On si každý musí sáhnout do svědomí sam

betelgeuzz
11. led 2016

@rajecka odpovídám na první otázku. Koupili jsme tablet v době, kdy měla starší 4 a mladší 2. Koupili jsme teda klasický tablet, podle mě mají ty dětské dost omezené funkce a brzo se hry obehrají. Máme tablet průměrný, stál tehdy asi 3 tisíce. Hry tam můžeme obměňovat, holky hrávají pexeso, puzzle, hry na abecedu, počítání, malují, ale i hry na postřeh, logiku. Když jsme ho koupili, tak by na tom seděly pořád, musely jsme jim ho brát. ale po nějaké době, jak už nebyl nový, po něm sáhnou občas, jako po kterékoliv jiné hračce. Byly jsme za něj rády při dlouhé cestě autem, občas ho vezmem na kroužky, kdy holky na sebe musí čekat a už je běžné hry nebaví. Neříkám, že se bez tabletu dítě neobejde, ale na druhou stranu si nemyslím, že když má doma člověk tablet, tak dítě sedí celé dny u tabletu. Ono jo spíš o tom, jak se doma nastaví pravidla a taky jaké tam člověk nahraje hry. Je spousta her, které jsou pro děti přínosné.

madrilena
11. led 2016

@lajla anglicky namluvená pohádka je přínosem i pro dítě, které nerozumí vůbec nic; ani novorozenec, který se narodí nerozumí vůbec ničemu - přesto rodiče na své děti mluví a ony se tak naučí svému rodnému jazyku; naopak je téměř k ničemu hrát tabletové hry, kde se dítě naučí, že žába je frog a pes je dog; žádného zaměstnavatel nezajímá, jaký má kdo slovník, zaměstnavatele zajímá, jestli se člověk domluví

madrilena
11. led 2016

@lajla páni psychologové vědí, co říkají a hlavně mají zkušenosti s dětmi, které jsou vystaveny tabletům, pc, mobilům už nějakou dobu; to není žádný nový fenomén

lajla
11. led 2016

@madrilena ale s tím já také nesouhlasim.nedovolil dětem hrát takové věci...proto říkám zlata střední cesta...pro nás jako stimulace zraku...jestli si statecna autíčka pustí na ipadu v televizi nebo DVD v autě mi přijde tak nějak fuk, a že si někdy oblecou princeznu do saticek pomocí myse ...jenom dobře🙂 malé se tak velmi velmi zlepšila motorika

lajla
11. led 2016

@madrilena no nevím...názor od názoru. Já mám angl vystudovanou, vím že mi to nedává právo jakkoliv hodnotit...ale nesouhlasim...to byste tu jednu pohádku museli koukat x krát aby z toho dite něco mělo, a to většinu děti moc neba..., lepší jsou písničky a básnický, něj v autě za jízdy...decka si pak zpívají samy🙂
Jinak stopu i pohádka může zanechat ale TOT vše🙂 bavime se o dětech takže toho psa, zabu a další...stejně budou muset umět když budou chtít projít ve škole🙂