Tablet pro tříleté dítě, je to moc brzy?

rajecka
8. led 2016

Doufám, že se o to zase nezvrhne v nějakou agresivní odsuzující diskuzi, ale potřebuju poradit, jestli má smysl pořídit dětský tablet ke třetím narozeninám. Dcera má hraček opravdu spoustu, ne že bychom byli nějací boháči, ale máme širokou rodinu s velkým zájem o vnoučata, takže se vždycky na dárkách domlouváme a dcera dostane co chce, nebo potřebuje. Mám sice ještě spoustu nápadů. co bych jí pořídila, ale nemáme nafukovací byt, takže chci ideálně něco malého, ale hodnotného, s čím si vyhraje. Koukám na vyloženě dětské tablety, nic drahého a luxusního. Chtěla bych aby se naučila chvíli soustředěně pracovat, je hrozně roztěkaná, u ničeho nevydrží. Nemám s tím zkušenost, jsou ty aplikace a hry v dětských tabletech použitelné už pro takhle malé děti?

glimmer
10. led 2016

naše Anička dostala tablet až teď k Vánocum, bylo jí 5 let ... ma povolenou max. 30 minut denně, a kdyz zlobi tak ho nema vubec. hraje na nej POUa - musi ho krmit, umyt, hrat si s nim ... na to sama ma i nejakou kocku ... ma tam nejaky detske hry - pexeso, poznavani barev, cisla, ... malemu je pres 3 a uz na tom take hraje. ale umi si hrat i klasicky s legem, ... jsou dny, kdy si na tablet ani nevzpomenou ... kupovali jsme nejeky za necelou 1000 - kdyby jim nahodou upadl, tak aby nebylo moc skody.

martinkamoj
11. led 2016

@luciamala1979 Holčička si pouštěla přes nějaký dětský program anglická cvičení-obrázky, přiřazovala a mluvila, snažila se poznat, později přešla i na písničky a teď umí krásnou písničku a nějaký slůvka.. Klobouk dolů ve 3 letech před ní.. Já třeba anglicky neumím ani teď.. ☹

martinkamoj
11. led 2016

@lajla Pokud vám to bylo doporučeno přes centrum pro správnou funkci očiček, jistě mu to nedáte a hrej si celý den.. Má jistě vymezený čas na jak dlouho může.. Paní tady má napsáno ale jako hračku ne jako pomůcku doporučenou lékařem..

lajla
11. led 2016

@qz je to docela urážka!!!! Peníze máme...ale že bychom nevěděli co s nimi? A dětem se venujeme opravdu dost, klid od nich opravdu nechceme, vazim si toho že máme tak úžasné deti...tak prosím priste vaz slova, ono taky záleží proč na co a jak dlouho ten iPad dětem davas, dekuji

lajla
11. led 2016

@martinkamoj tj ale pro ty děti to ta hráčka je🙂 kdyby ne tak je to nebaví...ono když dáte dítěti tablet na vymezenou dobu tak se opravdu nic nestane, spíše rozvíjí další smysly...jsem úplně koukala jak se malá rychle naučila s myši od počítače...super na jemnou motoriku a to jsme ji s klasickými hračkami nemohli naučit, trochu od tématu🙂 teď už nemá problémy s morálky, jehlou atd a hlavně ji to baví protože ji to jde...

eevvaa
11. led 2016

ahojík je to velmi brzy, máme zdárný příklad v rodině a my se teda budeme snažit co nejdéle odolat v koupit tabletu apod. Myslím si, že dětství se dá užít úplně jinak než sedět hodiny a hodiny u tabletu, notasu a podobných tomu. Mám mnoho vzpomínek na své dětství, jak jsme blbnuli od rána do večera venku a můj synovec jen dřepí u tabletu, co pak bude mít za vzpomínky, vím, že je taková doba, ale .... taky to trochu záleží, jak se k tomu postaví rodiče.

japona
11. led 2016

@rajecka Nevím, cim se liší dětský tablet od normálního? Dětem bych min. do školního věku nekupovala vlastni tablet, ale bez problémů jim pujcovala "dospelacky" pod dohledem. Už roční dítě umi lovit balónky apod., starší hraje pexeso, doplňovačky atd. Pokud hrají nějakou interaktivní hru, nevím, čim by to bylo horší než "normalni" hračky? Pochopitelne nenechte dítě koukat na kraviny na youtube..

lajla
11. led 2016

@eevvaa ale tady nikdo nemluví o hodinách...nebo🙂?

lasicek
11. led 2016

Za me ano, technika jde dopredu, proc dite omezovat? Tablety maji i detske profily, ktere jsou bezpecne. Patri to k dnesni dobe.

nita1984
11. led 2016

Upřímně.... já bych dítěti v tmhle věku tablet nekupovala.. vyděsila mě známé malá, když jsme je vzala na výlet na farmu (ovečky, jehňátka, psi, štěňata, kozy králíci, králíčátka....) a malá skoro čtyřletá, místo aby koukala na zvířátka (jela jsem tam se psy pást ovečky, takže bylo na co koukat, co mazlit) celou dobu jen seděla v autě a hrála si na tabletu.... za mě, velmi velmi smutná zkušenost 😔

nikody
11. led 2016

Moje dítě 'plně' ovládá iPad už od úplného prtěte, teď mu budou 3, umí hrát všechny jeho hry, ať vzdělávací, či obstarat kočičku apod, umí zavolat babičce přes facetime apod., kouká ne něm i na pohádky. Nesedí na tom ani celý den, ani hodiny a jsem ráda, že ho k tomu vedeme. Sama mám tuhle dobu ráda, za chvíli bude elektronické všechno a dítě, co neví, co je telefon nebo tablet bude chudák. Jako dítě jsem uměla s počítačem a dnes z toho mám ovoce... a jsem zcela normální a netluče se to s ničím, že by nedělal nic jiného.
Jediná nevýhoda je, že většina aplikací je v angličtině a on říká plno slov primárně anglicky ;-D

madrilena
11. led 2016

@lajla zeptej se na názor psychologa - co tablet a jiná podobná zařízení působí na mozek dítěte

lajla
11. led 2016

@qz omlouvam se za překlep...vazte slova! Vykam Vám...
Jo a ještě jedno: že Vy jste v tom věku neměla rozum...pokud si to tak pamatujte...neznamena že jiné děti ho nemají, dekuju

lajla
11. led 2016

@madrilena všeho moc škodí, psycholog a další chytří určité nedoporučuji tablety celé dny ale půl hodky hodku?🙂 podle mě je to lepší než televize
Ono jednu chvíli chytří doporučí toto pak zase tamto! Všeho s mírou...upřímně děláte jen to co je 100% košer? Pokud ano klobouk dolu

lasicek
11. led 2016

@lajla jj, taky známá takto cvičila pomocí tabletu, jsou i logopedické hry 🙂

vendulka
11. led 2016

@lajla přesně tak, taky mám dcery s oční vadou a tablet a počítač jsou dobrými pomocníky, je na to super aplikace a hra na počítači, kde můžou oči trénovat, takže za mě plus dnešní doba plná těchle vymožeností 🙂 jistě, dříve se to zvládalo i bez nich,ale myslím si, že dnešní doba je již taková, technika jde dopředu, tak i děti s tím musí umět 🙂

lajla
11. led 2016

@madrilena konzultovala jsem s neurolozkou

vendulka
11. led 2016

@martinkamoj no to je zase názor, já jsem to neměla, tak proč by to mělo mít moje dítě...já jsem na počítač mohla až v 9 třídě (dřív jsme ho neměli) a můj první mobil jsem dostala v druháku na gymplu a taky jsem to přežila, a moje děti hrají na tabletu a počítači (i mobilu) hry od cca 2,5 let mladší a starší od 4,5let a jsem za to ráda, nejsou jak někteří dnešní dospělí, kteří ani neumí zapnout počítač...v dnešní době je to dle mě potřeba k tomu ty děti vést...Ale ne ve stylu, sedět u toho denně několik hodin, hrát tam nesmysle a pod. Já ho dávám dětem tak 2-3x týdně a to spíše 1x bo mě nebaví a nechci to pořád nabíjet.Umí se zabavit i bez toho,pohybu a hraček mají dost a naší péče a pozornosti taky 😝

martinkamoj
11. led 2016

@vendulka Já si pouze myslím, že ve 3 letech je na dítě moc brzo s nějakým tabletem apod... Jsou i lepší hračky dle mého....ale prosím když chcete tak mu to dejte, já rozhodně svému ne..

madrilena
11. led 2016

@lajla neurolog a psycholog je něco jiného; neurolog se zabývá nervovou soustavou, psycholog duší neboli psyché; hra s tabletem má dopad především na duší, na nervy tablet nepůsobí; věřím tedy, že z hlediska neuroga je tablet zcela nezávadný

qz
11. led 2016

@lajla my nic takoveho nemeli a bylo nam dobre, litali jsme venku, meli jsme knizky. Nebrojim proti technice, jen zalezi, kdy s tim zacit. Na druhou stranu znam ze sveho okoli lidi, kteri meli odmala vsechny vymozenosti a v 18-19 sedi pouze doma u PC, nemaji kamarady, neumi si ani udelat caj (!!! Jako vazne), vsude se vali flasky od coly, neuklidi si, nevyperou, radsi si vezmou hotovku, kterou koupi rodice, kteri je zivi, nez aby si namazali housku, nemaji zadne kamarady a spi 18 h denne, protoze nejsou schopni chodit normalne do skoly, protoze pocitac rulezz... Takze zrovna tento dotycny ma individual... Ale asi ty pocitace tak moc nemiluje, kdyz neni schopen dojit 3h/tydne do skoly, tak byl prerazen z informatiky na cestovni ruch. Opravdu odstrasujici pripad. Na vzdelavaci hry ano.

vendulka
11. led 2016

@martinkamoj já neříkám, že nejsou lepší hračky, máme hraček a her co rozvíjí dítě více než dost, že už to ani není kam dát,ale nevidím problém v tom, když si dítě zahraje i s jinou hračkou jako je tablet či mobil, kde taky rozvíjí myšlení zase jiným způsobem a nám navíc i pomáhá s očními vadami.Jednou to dítě ho bud mít tak nebo tak, tomu se nikdo si myslím nevyhne, tak proč ne už teď...děti s tím umí zacházet, ve smyslu, že vědí co a jak a kde, lépe než já...

veruska007
11. led 2016

@rajecka Za mě ne. Jsem psycholožka a pokud to půjde, tak děti tablet mít nebudou. V předškolním věku jej vůbec nepovažuji za vhodnou hračku.

vendulka
11. led 2016

@qz no tak to je už extrém a vyjímka, to neplatí u každého a to že někdo takto dopadl neznamená, že tak skončí každý, kdo v brzkém věku začne s technikou, mně samotné vadí, že jsem k tomu neměla lepší nebo spíše dřívější přístup a neumím s PC tak jak by bylo třeba, i když ano, dají se platit kurzy,ale proč, že? Když se to to dítě učí od mala a postupně...

ojo
11. led 2016

taky se snažím děti technice uchránit co to jde, ani PC hry ani tablety, nic podobného nevedeme, stačí mě vidět kamarádky děti (a to u několik), jak bez tabletu ani ránu, jen co přijdou ze školy, tak tablet do ruky a nevnímají okolní svět...a jak se některé děti dokážou vztekat, když je jim zakázanej 😲

spíš bych doporučila tabulku logico primo, taky si s tím určitě dost vyhraje 🙂 kluci mají už pokročilejší picolo pro školní a předškolní věk 🙂
http://www.mutabene.cz/logico-primo/c-1161/

případně kluci mají ještě takové ty kapesní hry (jako byl kdysi tetris, had nebo ruský vlk sbírající vejce 😀) je jich tam snad sto, takže mají dost na výběr a s tím si vážně vyhrajou a jsou i dny, kdy je to prostě nebere 🙂

vendulka
11. led 2016

no,ale co tak koukám, tak někteří by ho potřeboval, co se koukám na čestinu 😀 třeba by se tam naučili pořádně a bezchybně česky!!! 😀 havně co se týče mně/mě holt/hold a jiné 😀

@ojo taky máme ,ale je to pěkně drahá záležitost, navíc se to dá naučit nazpaměť, takže dítě nad tím už nepřemýšlí a neustále kupovat nové karty je pěkně drahá záležitost, máme jich 6 a více nehodlám kupovat..a to co učí logico se dá učit i na tabletu a nebo vytisknout z netu pracovní sešity či karty a nic to nestojí

lajla
11. led 2016

@veruska007 důvody???
Proč ano proč ne..
Dekuji

ojo
11. led 2016

@vendulka no od toho máme svátky, narozeniny a ježíška, aby prarodiče měli co kupovat 😀 😀 😀 ale 200kč za sadu karet mě nepřijde zase tak strašná pálka....to je tablet x krát dražší a je podstatně snáž rozbitelný a opravy taktéž drahé...ale třeba ty kapesní hry jsou levnější varianta, kluci je hrajou v autě na delších cestách a určitě se dá vyrovnat i tabletu, co se zábavy týče 🙂

lajla
11. led 2016

@qz naše děti mají velký barák velkou zahradu chodi do lesa litaji venku knih hraček mají habadej a k tomu sem tam iPad🙂 a je jim také skvěle🙂 děti tu techniku pobírají strašně rychle vše jde dopředu u na ZŠ se používají počítače... Nechci aby mě děti v tomto byly ty pozadu, neopomijim dále iPad jako skvělou pomůcku jak rozvíjet další smysly...ale ti si musí promýšlet každý sam

vendulka
11. led 2016

ono v tom jde taky nastavit nějaké mantinely, nejsem zastáncem toho,aby na tom seděli denně a hnedka jak přijdou ze školky nebo školy,ale jako doplňková hračka proč ne...a jak tady kdosi zmiňoval ty knihy, my chodíme do knihovny, kupuji knihy a denně čteme...takže to není o tom, že bych to dávala,abych se zbavila dětí a nebo že nevíme co s penězi, jak tu nějaký inteligent psal, navíc u nás byl tablet dárek k Vánocům (ne od nás,ale po poradě s námi)