icon

Nosítko Beco. V čem je lepší než ostatní klokanky?

avatar
anka.
25. dub 2009

Ahoj, můžete mi prosím někdo vysvětlit v čem je tohle nosítko lepší než ostatní klokanky? Jaktože ho najednou uznávají i "alternativní" maminky a šátky jdou od pozadí?! Díky anka.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 4. čer 2026 · 185 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Ergonomická nosítka (příklady: Beco, Manduca, Ergo) zajišťují uložení dítěte v sedu s podsazeným zadečkem a nožkami ve tvaru „M/W“ a mají bederní pás pro lepší rozložení váhy nosiče.
  • Nosítko Beco se dodává s novorozeneckou vložkou, váží přibližně 560 g a model Butterfly je uváděn výrobcem/uživateli pro nošení až do cca 20 kg; existují i menší modely (Gemini) s odlišným rozpětím hmotnosti.
  • Před koupí uživatelé doporučují nosítka vyzkoušet nebo zapůjčit v prodejně či přes eshop (zmíněné prodejny: Swetlex Praha 7, Brána k dětem, babynositka.cz, hracky-vybavicky.cz), protože střih a pohodlí nosítka (Manduca vs. Ergo vs. Beco) sedí různě podle postavy nosiče.


Nejčastější otázky

Q: V čem je rozdíl mezi ergonomickým nosítkem a „klokankou“?
A: Ergonomické nosítko (Beco, Manduca, Ergo) udržuje dítě v sedu s podsazeným zadečkem a širším rozestupem nožiček a má bederní pás, zatímco u mnoha „klokanek“ je mezi nožičkami úzký pruh látky a dítě v nich „visí za rozkrok“, což podle diskuse méně rozkládá zátěž pro nosiče; tvrzení, že Baby Björn „neubližuje“ kyčlím, je v diskuzi prezentováno jako protinázor (označeno jako sporné).

Q: Jaké varianty nosítka Beco existují a pro jaké váhy jsou?
A: Beco Butterfly má v diskusi uvedenou nosnost až do cca 20 kg a obsahuje novorozeneckou vložku; Beco Gemini je uváděn pro rozmezí přibližně 3,5–16 kg; manduca a další značky mají vlastní parametry a některé (Manduca) novorozeneckou vložku rovněž uvádějí jako součást.

Q: Dá se v Becu nosit novorozeně od narození?
A: Novorozenecká vložka Beco je uváděna jako součást a výrobně označená do ~7 kg, v praxi mnoho rodičů nosí od 4–8 týdnů nebo od ~1 měsíce; někteří rodiče doporučují počkat na lepší oporu hlavičky (cca 2–3 měsíce) nebo použít vodorovnější řešení (šátek, babyvak) pro extrémně drobná novorozence — v diskusi jsou obě praktiky zmíněny.

Q: Lze nosit dítě v nosítku Beco čelem ven (do směru chůze)?
A: V Becu děti podle zkušeností nelze nosit čelem dopředu; dítě může v nosítku koukat do strany a ergonomická nosítka obecně obvykle nepodporují dlouhodobé nošení čelem ven.

Q: Jak se nosítko Beco skládá a kolik váží pro přenos v tašce?
A: Beco se v diskusi označuje jako snadno skládací a skladné do tašky; konkrétně byl změřený hmotnostní údaj 560 g.

Q: Kde si mohu nosítko Beco vyzkoušet nebo koupit v ČR?
A: Zmíněné možnosti vyzkoušení/koupě v diskusi: Swetlex (Praha 7), Brána k dětem (Praha, Brno), eshopy/obchody babynositka.cz, hracky-vybavicky.cz, ditevsatku.cz, veletrhy přímo od dovozce; také byly zmiňovány nabídky osobního vyzkoušení na Praze 6 a půjčovny nosítek.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Ergonomická nosítka (Beco, Manduca, Ergo) se v diskuzi jednoznačně uvádějí jako pohodlnější pro nosiče díky bedernímu pásu a ergonomickému sedu dítěte.
  • Doporučuje se nosítko před koupí vyzkoušet nebo si jej půjčit v prodejně či přes e-shop.
  • Beco obsahuje novorozeneckou vložku a někteří uživatelé ji používají prvních cca 6–12 týdnů.


Sporné názory

  • „Klokanka“ (např. Baby Björn) škodí kyčlím kvůli visící pozici dítěte vs. v diskuzi je uvedeno, že někteří lékaři-ortopedi považují Baby Björn za bezpečný (protiargument).
  • Vhodný čas/váha pro nošení novorozence v Becu: někteří nosí od 2–6 týdnů s vložkou, jiní doporučují počkat až dítě lépe drží hlavičku (cca 2–3 měsíce) nebo použít šátek/babyvak.
  • Výběr mezi Manduca, Ergo a Beco jako „lepší“ podle postavy nosiče: některé zkušenosti uvádějí, že Manduca sedí lépe plnoštíhlejším maminkám, Ergo/Beco lépe hubenějším — není jednotný názor.


Otevřené otázky

  • Jaký je přesný výrobní limit nosnosti jednotlivých modelů Beco (Butterfly vs. Gemini) vzhledem k nejednotným údajům zmíněným v diskuzi (20 kg vs. 27 kg někde citováno)?
  • Do jaké míry ovlivní konkrétní velikost a tvar dítěte komfort a bezpečnost nošení v jednotlivých modelech (praktické měření „kdy je vložka už těsná“)?
  • Které konkrétní modely nosících bund (např. Mamabutterfly) mají nejlepší střih pro nošení na zádech a vpředu v zimním období?


Zmíněné značky a firmy

Beco, Manduca, Ergo, Alpino, Patapum, Baby Björn, Lakme, Medley, Mimishop, Swetlex, Brána k dětem, babynositka.cz, hracky-vybavicky.cz, ditevsatku.cz, brouczech.cz, mimibazar.cz

Zmíněné produkty a metody

Beco Butterfly, Beco Gemini, Beco novorozenecká vložka, Manduca (s vložkou), Tuli (mai tai), Baby Björn (klokanka), Alpino, nosící šátek, babyvak, nosící bunda Mamabutterfly, skládání nosítka do kabely, nošení na břiše, nošení na zádech, nošení na boku, ergonomický sed „M/W“

Místa a osoby

Praha, Brno, Praha 7, Praha 6, Praha 4, Blaník

Strana
z7
avatar
ant
1. zář 2010

je to fakticky snadné, nandej normálěn dopředu, povol bederák a začni otáčet nosítko i s dítkem, poté se mírně předklon a hup a je dítko na zádech. a nebo si ho do nosítka obleč a dej ho an stůl či postel a nasad si dite i s nositkem na zada. je to grif - kazdy nasazuje Beco jinak 🙂

avatar
chaala
2. zář 2010

Ant, tak já to zkusím tím prvním způsobem. Přijde mi bližší. Je pravda, že každý si beco nasazuje po svém 🙂

avatar
esicko
13. bře 2011

Ahoj holky, myslíte, že má smysl beco pořizovat pro desetiměsíčního bobka? Potřebuju hlavně na cesty busem,mám těžký kočárek...díky 😉

avatar
ant
13. bře 2011

to viš že to má smysl, my nosili v Becu až do dvou let (a kdybych mohla i dele). ale volila bych model beco butterfly 🙂)

avatar
kaculawagnerova
13. bře 2011

Beco nositko mne zaujalo ale uplne nove ma dosti vysokou cenu .. Tak nevite o nekom kdo by ho prodaval ??

avatar
fender
13. bře 2011

@esicko záleží jak moc je bobek těžký 🙂 my toho našeho nosili asi do roka, pak už vážil skoro 12 kilo, tak už se to nedalo 😅 pokud ho uneseš, tak to určitě smysl má.

avatar
esicko
14. bře 2011

@fender díky, právě, že už má deset a půl, ant píše, že nosila do dvou let, tak teď váhám 😅

avatar
fender
14. bře 2011

@esicko no mě už pak z nošení šíleně bolela záda, ke konci už nosil jenom manžel. kdyby nebyl tak těžký tak klidně nosíme do aleluja 🙂

avatar
marlin3
14. bře 2011

ahoj holky,taky jsme pořídili Beco Butterfly,ale naší Evičce (skoro čtyřměsíční) se v tom zatím vůbec nelíbí...tak čekám až příjde ten správný čas...od kdy se vaším bobkům nošení v Becu líbilo? díky 😉

avatar
kaczka85
14. bře 2011

Ahojky, my mame taky Beco, Terezku jsem nosila uz od asi 6 nedeli, kdyz bylo potreba - nechtela spat, chtela se chovat a ja mela zrovna neco na praci... 😒 takze cca od toho sestinedeli s novoroz. vlozkou, ze zacatku se ji to taky moc nelibilo, ale zvykla si a usina tam... Ted se nosi v pohode ( 5, 5 mes.) zuzla si jeden popruh a kouka ven... chodime tak ven, kdyz se mi nechce tahat kocar nebo jen vybihame se psem..🙂 nejvic se ji ze zacatku libilo byt v nositku a kdyz jsem hopsala na balonu a placala ji po prdelce...🙂 treba ten spravny cas prijde, ale nekterym mimcum se tam libit nemusi, no..:-/ uvidis..🙂 preju hodne stesti 🙂 byla by to skoda nevyuzit... ☹

avatar
dagmarkaaa
14. bře 2011

@marlin3 já používala Beco asi od 3m, moc mi nepasovala ta novorozenecká vložka, čouhala malé hlava ven tak jsem ji celkem brzo dávala bez ní.... první pokusy se jí to taky moc nelíbilo, sama jsem s tím bojovala jak to nasadit a obě jsme z toho byly nervní. Ale pak se jí v tom začlo líbit a vždy v něm usnula... třeba je to otázka času až si na to tvoje malá zvykne 😉

avatar
chaala
14. bře 2011

@marlin3 já jsem Beco koupila, když byl malé asi měsíc, a pak jsme začaly nosit. A ty počátky byly stejné jako psala @dagmarkaaa . Než jsem se to naučila zapínat. 😀 Pak jsem se snažila ji tam dávat, když měla dobrou náladu...chodila jsem s ní po bytě, trochu se u toho pohupovala a ona většinou usnula. Pak jsme začaly chodit i ven a to se jí líbilo. Dobře viděla nebo hned na vzduchu usnula. Ještě mi pomohlo, že jsem si Beco na sebe nasadila, a pak dala dceru...už jsem jen utáhla popruhy a zapla nahoře. Když jsem ji do něj dávala jako první, a pak až na sebe...tak to mi moc nešlo. Tak ještě to zkuste a snad se zadaří. 🙂

avatar
marlin3
14. bře 2011

dík za zkušenosti holky 😉 Snad se zadaří. S tou novorozeneckou vložkou to bylo blbé...měla hlavičku nad tu opěrku..pak jsme to zkusili znovu asi před týdnem. Ještě mě tak napadá,že to vždy zkoušel manžel...u mě jí bude asi líp. 😅 😵

avatar
ant
14. bře 2011

hlavičku musí mít schovanou v nositku, kdyz ji jeste nedrzi, resp. nositko ma koncit v pulce ousek. zkus nosit ty marlin, nekdy decka rvou u tatinku. a hlavne to nevzdavej pri prvnim buleni, pro mimina je vse nove a potrebuji si zvyknout. vydrz 🙂). v sekci fotek mam v nositku ditko tezke 13 kg (1 rok) 🙂

avatar
chaala
14. bře 2011

@marlin3 jo,jo...určitě zkoušej Beco s malou ty. Ona ta novorozenecká vložka je psaná do 7kilo, ale já ji dala pryč dřív. Malá se mi tam už nějak s ní nevešla, tak možná i to by pomohlo.

avatar
marlin3
14. bře 2011

@chaala s tou vložkou to nejde vůbec...budeme zkoušet určitě bez ní 😉

avatar
ant
14. bře 2011

na vložce je do 7 kg, ale to je max. nosnost vložky. normalni mimina (ne nedonesena) ji vyndavaji okolo 6-8 tydnu 🙂.

avatar
fender
14. bře 2011

já jsem nosila asi od 6 týdnů, začátky naprosto stejné jako u holek - než jsem chytla správný grif, tak to bylo s řevem, oba jsme byli zpocení až na patě.... ale jakmile jsem s ním vyšla ven, byl do pěti minut tuhý a spal. pak když byl větší tak koukal ven a byl spokojený - nejvíc se mi to osvědčilo na to přechodové období kdy už měl sporťák, ale ještě v něm nesděl a byl v lehu. to byl naprosto nepříčetný, takže jsem nechala kočár doma, šupla ho do beca a pohoda.

avatar
marlin3
15. bře 2011

ahoj holky,tak jsem dneska zkusila nosit já a venku...a SUPER,malá v něm vydržela asi půl hodinky,což je myslím úspěch. Tak jsem ráda. Ještě musím nacvičit nasazování..to mi samotné ještě nějak nejde...ale to chce cvik. 😉

avatar
chaala
15. bře 2011

@marlin3 Tak paráda 🙂 ...malá si určitě zvykne. A počasí venku je teď na nošení příjemný.

avatar
fender
16. bře 2011

marlin, super 😵
já jsem nasazovala nejdřív beco a pak až mrně.

avatar
marlin3
16. bře 2011

mám z toho fakt radost,...

avatar
fender
16. bře 2011

no to je beruškaaaaa 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

avatar
chaala
16. bře 2011

@marlin3 slušívám to 🙂 , malá je krásná 😵 😵

@fender já musela taky nejdřív nandat Beco na sebe, a pak teprve malou...takhle mi to šlo rychle a nejlépe 😉

avatar
luckar
1. dub 2011

Ahojte, zrovna včera jsme si Beco Butterfly koupili i mi...nejdřív jsem zatoužila po Manduce, ale nějak mi nesedla. Zkoušela jsem v ní malou a neseděly mi popruhy na zádech, pak jsme zkusily Beco Tuli a Beco Butterfly a vyhrálo Butterfly. Malé jsou skoro 3 a půl měsíce a líbilo se jí tam. Na první zátah vydržela asi 1,5 hodiny a za chviličku tam usnula 🙂. Teď ještě abych se naučila pořádně nandavat sama a bude to OK 😀.

avatar
marlin3
1. dub 2011

@luckar holky mají s tím nasazováním pravdu, je fakt mnohem lepší nasadit nejdříve Beco a pak prcka 😉

avatar
fender
1. dub 2011

jojo, přesně jak říká marlin 😎

avatar
luckar
1. dub 2011

@marlin3 @fender dneska jsem to zkoušela a určitě je lepší se pozapínat a pak jí tam jenom posadit a dopnout. Měla bych asi vítr jí tam tahat celou. Ale líbí se jí, chvíli jsem s ní chodila cvičně doma a byla spokojená.

avatar
fender
1. dub 2011

Určitě budete spokojené obě 😵 😵 😵

avatar
sarinecka61
18. srp 2011

Ahoj, Beco se mi taky mooc líbí...Ségra ho měla pro prcka taky a byla spokojená. Několikrát jsem ho v tom nosila a líbilo se mu to (pravidelně v něm usínal 😉 ) - jen škoda že už ho prodala 😒
kde jste ho kupovali nebo objednávali? Nejvíc se mi asi líbí Baby PAIGE 🙂

Strana
z7