3 a čtvrtletá holčička. Problémy, úzkosti nebo vzdor?

arcabela
26. říj 2022

Holky dotaz,
já už z té naší cácorky teču... Najednou začíná mít problémy se vším...Např. Vždy se ráda koupala ve vaně, s mytím hlavy nebyl problém, vždy jsem opatrná, aby jí nic neteklo do očí, může si přes obličej dát i ručník atd, může si tam hrát, dám jí pěnu do koupele... No a tedˇ poslední měsíc dělá to, že se nechce koupat, normálně vystřihne takový záchvat, že máme problém udržet my dva dospělí já a manžel, ani za mák jí do vany do sprchy nedostanu, ani domluvou prostě ničím... Násilím jí tam cpát nechci...Ona se nechce koupat, ona si nechce mít hlavu, kdyby jen vzdorovala tak to neřeším, ale ona má fakt úplný záchvat až mi je jí líto, začala to dělat ze dne na den, to samé spaní... Ona neusne, nemůže usnout, ležím tam s ní hodinu, čtu pohádku, povídáme si co bylo přes den... a ona se prostě sekne a řve jak šílená, a vzbudí mi mladší samozřejmě 😔 .
Nechodí spát sama, ani nespí sama v pokoji, má tam světýlko 🙂.
To samé přes den, já nepůjdu ven, mně se nechce, já nebudu jíst :D Jako ona je náročná už co jsme si jí dovezly z porodnice, potřebovala zabavit už od mala, nevydržela ani 2 min sama, ale teď to dotáhla do úplně jiného levlu. Přitom s ní od malička komunikujeme, může mít na věci svůj názor, vysvětlujeme, ale prostě jsou některé věci , přes co nejede vlak viz. čištění zubů, mytí rukou, spaní, jídlo....Přece toho nechci tak moc. Je hrozně chytrá, krásně mluví už od dvou let, vymýšlí příběhy, vypráví je společenská, hodná, ohleduplná k jiným dětem. Ale hrozně náročná povaha, jak kdyby měla dvě osobnosti, když se blbě ráno vzbudí je to naprd celý den. Blíženec znamením. Je ukňouraná až běda a teď ještě neposlouchá a má nás na háku, já už to prostě přestávám snášet, takže někdy vypěním.
Jako například včera, když jsem jí desetkrát řekla, že když máme otevřené víko od kufru auta a nabíjíme baterku, tak nemá šťourat šroubovákem do motorového prostoru a už ne ho tam hodit :D, taky jsem jenom člověk....
Chápu má 10 měsíční mladší ségru, ale já se jí v každé volné chvíli věnuju, mladší pěkně přes den spinká, takže mám prostor na hraní a tvoření, kromě chvil kdy potřebuju vařit, něco rychle poklidit, neodsouvám jí, chodím nejdřív uspat mladší, ale pak vždy přijdu uspat i jí, takže to mají obě stejně. Spíš mě přijde, že je na tom strašně bitá ta mladší, že nejvíc prostoru prostě zabere přes den její starší ségra. Že je to jen období a přejde to.....

arcabela
autor
26. říj 2022

Možná taky je to tím, že začala chodit do školky, jednou jsem jí tam nechala na zkoušku spinkat, už znovu nechtěla. Měla z toho stres pak na druhý den, málem mě zdrhla ze dveří ven na parkoviště. Bála se, že se na ní paní učitelky budou zlobit (ty jí samozřejmě řekly že ne), tak už chodí po obědě. Je pravda, že tam ten den ztropila asi takovou scénu co dělá teď doma, i paní učitelka nám řekla ať to nelámeme přes koleno a zkusíme to znovu v lednu, že na to není zralá, že by se trápila....Jsem na RD s mladší tak mi to bylo jedno, chodí do školky spíš kvůli kolektivu dopoledne, aby si pohrála s dětmi, stejně tam teď je první rok, takže tam ani moc není kvůli školkovým bacilům. Třeba to byl spouštěč a teď si myslí, že si vše vyřve.... Zkouším si i s ní povídat, co jí trápí, že tak zlobí.. Opravdu nevím, budu ráda za každou radu, třeba i doporučení nějaké knížky jak s ní pracovat....Nechci jí vytvořit nějaký blok do budoucna svojí výchovou...

patypresdevaty
27. říj 2022

Rekla bych, že je to normální
Nevím proč, ale obě děti taky měly období, kdy se nechtěly koupat, kdy se najednou bály usínat, kdy se nechtěli ("bezdůvodně") vídat s nějakým člověkem...
Zkus k ní přistupovat tak, že nějaký důvod ma, nedělá to naschvál, a uvidíš, že to zase brzy přejde ;)

konidana
27. říj 2022

@arcabela a co ta skolka? Těší se tam, chce tam za detma? Nebo to je jen tvuj pocit, ze ty deti potrebuje? Myslim, ze by to mohlo byt i tou skolkou, ze zarli na mladsiho, ze muze byt doma, a ona je najednou odstrcena ve skolce...

jjasmina
27. říj 2022

Malá měla taky hysteraky ze sprchy, začali sme se koupat spolu, teda my máme jen sprcháč, hodi si tam hračky a hraje si, spíme spolu, až usne odejdu, ale kolikrát se u ní probudím ještě ráno. Snad je to jen období, nejspíš žárlivost

levandule_k
27. říj 2022

V tomhle věku není úplně zralá nervová soustava, takže by to chtělo asi doplnit omega 3 kyseliny, kdyby neměla problém s koupáním, tak řeknu, že máš, koupat v epsomské soli, ta doplní hořčík, který je důležitý pro nervovou soustavu.

Souhlasím s @konida může to být i školkou. I když jako blíženec má ráda lidi a je společenská, možná by bylo lepší, kdyby si užívala doma s tebou a sourozencem. Může cítit nejistotu.

Blíženci jsou strašně fajn osoby, teda chápu, že někdy ti tvoje malá blíženkyně dává hodně zabrat, oni jsou hodně v pohybu a musí to vyzkoušet, takže tu situaci s autem úplně chápu. Někde jsem četla, že se blíženci rodí rodičům, aby provětrali jejich zaprděné názory 🙂 Stačí milisekunda nepozornosti a blíženec už je jinde. Jinak to, že někdy je celý den protivná a jindy zlatíčko, to bych spíš řekla, že je nervovou soustavou než blížencem, to blíženci to umí vystřídat rychleji.

arcabela
autor
27. říj 2022

Předně holky moc děkuji za odpovědi ☺️
@patypresdevaty No dnes jsem se jí ptala na to spaní, a řekla že se bojí bubáků, tak jsem jí řekla že jí dám i LED světýlka na chodbu, a že může za mnou a za mladší v noci kdykoliv dojít... Tak uvidíme
@konidana No do školky teď cca měsíc už nechodí, zkusila jsem to eliminovat jako první, ale právě se mi zdá, že je to spíš horší než lepší, když je doma, že se spíš nudí a potřebuje ty děti, do školky chodí na 8 a je tam cca do 11:40 takže 3.5 hodiny, to se mi nezdá moc, nemusí tam spinkat, fakt si tam jde jen pohrát, když tam ráno jde tak nepláče, vidí děti a hned jde za nima do třídy, dáme si pusu, pomazlíme a už jde, když jí vyzvedávám to samé, je právě úplně v klidu, až na tu jednu epizodu s tím spaním, ale to jsem jí řekla, že když nechce, tak tam spinkat nemusí...
@jjasmina Taky jsem zkusila sprchovat se spolu, ale ona si někdy vymyslí, že chce zrovna koupat od taťky, tak ten jde ta ní, a pak za další tři vteřiny, zas smýšlí že chce koupat o de mě, pak je problém že nechce si umýt vlasy... Pak z ní vyletí, že se nechce koupat vůbec, že se prý u toho nudí 😅 no má tam samozřejmě hračky a sama tam taky není, já už opravdu nevím jak víc jí vyhovět...Taky jsem to z ní dolovala proč se jí to najednou nelíbí, a řekla, že si ráda hraje ve vaně s koníkama, ale že někdy může a někdy ne, tak asi jí vadí ta nepravidelnost no, ale ono někdy jí potřebuju fakt opláchnout rychle, protože se třeba vrátíme z výletu a je pozdě večer, už prostě není čas aby se tam hodinu čápala ve vodě .... samozřejmě že jí na to dopředu upozorňuji předem, komunikuju...
@levandule_k Děkuju ta tip Omega3 zkusím, ona se od malá z jakéhokoliv spánku vzbudila s řevem, jak dopoledne tak večer, do dvou let se mi budila i 10x za noc. Prostě jako kdyby jí mozek jel na plné obrátky i v noci. Kvůli tomu že, byla tak dráždivé miminko, jsme i odkládali očkování, vždy po každém očku měla šílenou reakci, v podobě strašného řevu... Hexa každá dávala bez teplot, ale strašný řev večer a zbytek dne...Nejhorší bylo MMR, jako týden po očku ( očkování jsme až v necelých 3 letech) měla takový záchvat, že se vzbudila po spánku po obědě, a 1.5 hodiny řvala jako v tranzu, a říkala, že nemůže otevřít pusu, nešla nijak uklidnit, nevnímala pořádně, v té době mě to fakt vyděsilo, pediatr mi to jako NÚ smetl, že prý by to měla hned po očku🤔
I ten hořčík zkusím.
No ten blíženec, ona je hrozně vyspělá na svůj věk, je to trošku divočák, ale právě se s ní do teď dalo domluvit, udělat kompromis, nikdy jsme se nedohadovaly, ale teď fakt poslední dobou na ní už musím kolikrát zvýšit hlas, protože, tamto se jí nelíbí, to nechce, to jí není pochuti, to je katastrofa, a takhle kňourá a řve celý den, co každou hodinu si najde tak tři věci, ale kdyby třeba řvala za 5 min byla v klidu, ale ona vše bere hrozně vážně a dokáže řvát a kňourat i 1.5 hodiny... Když to viděla známá tak říkala, že viděla hodně dětí, ale takhle lítostivé teda ne....Viz. Příklad bratranec, nebo nějaký klučina jí něco řekne, aby jí poškádlil, a ona nechápe proč to dělá, a dokáže kvůli tomu plakat strašně dlouho, zlobit se. Nebo třeba jí někdo nechce chytnout za ruku když jde na procházku, no tak to je taky zle... špatně jí namažu chleba, rozkrojím jablko, prostě jakmile něco není podle její představy během dne tam vyšvihne scénu jako na Oscara, kdyby se vztekala, ale ona opravdu pláče, řve jako kdyby byl konec světa... Možná je to tím, že hodně v době covidu byla jen v přítomnosti dospělých, tak je taková ne tolik jako dítě v některých věcech, a ta nervová soustava na to ještě není vyzrálá....
Jinak do té školky ani nechodí na celý týden, ale jen na tři dny... Takže je většinu času stejně se mnou doma, na malou nežárlí, má jí moc ráda, děláme vše spolu... A máme čas i jen my dvě pro sebe, manžel sem tam bere i kočárek s mladší, takže se pak věnuju jen jí

konidana
27. říj 2022

@arcabela
"...někdy vymyslí, že chce zrovna koupat od taťky, tak ten jde ta ní, a pak za další tři vteřiny, zas smýšlí že chce koupat o de mě, pak je problém že nechce si umýt vlasy... Pak z ní vyletí, že se nechce koupat vůbec..."
Tak tohle mne taky točilo, nevím co s tím, v tu chvíli je špatně všecko, ale ustupovat je asi nejvíc špatně do budoucna. Holt je v tu chvíli tvoje proiorita daná a není prostor na varice.

swan42
27. říj 2022

@arcabela jako bys psala o my holce. Akorat u nas je to odjakziva, nezacalo to skolkou, tam se ji libi. A je panna, takze se znamenim to asi taky souviset nebude. Kazdopadne ji za chvili ji asi pretrhnu.
Pediatr je kazdopadne blbec, ziva vakcina ma reakci nejdrive po tydnu, coz on urcite vi, ale jako asi vetsina pediatru neuznava krome teploty zadny NU. NU muzes nahlasit pres formular na netu i sama a zpetne.

arcabela
autor
27. říj 2022

@konidana Jo mě to taky dokáže vytočit, prostě zkouší podle mě kam až může zajít, minule jsem se kvůli ní rozčílila a ona se mě smála 😅, jako trestat jí nechci, nejvíc na ní platí, když si nemůže hrát s koníkama od Schleich. Asi to bude moje jediná páka jak na ní. Benevolentní jsem u dost věcí, kdy nejde o zdraví, ale takový ten základ jako čištění zubů, WC, koupání, oblékání, neběhání do cesty autům (naposledy mi ujela na odrážedle, než jsem jí stačila nandat přilbu, zavolala jsem na ní ať zastaví otočila se, hodila po mě obličej jela dál směrem k parkovišti 🤦 kdyby tam nebyla další maminka co jí zastaví, tak je přejetá borcem co zrovna začal couvat a vůbec jí samozřejmě neviděl 🙃 , jako nikdy bych jí nedoběhla, tak to mně teda ujely už nervy ze stresu, šla domů pěšky a na odrážedle se mnou spolu s kočárkem už pak dlouho nejela), chci aby jedla u stolu v čas snídaně, oběda, večeře, atd o tom diskutovat prostě nehodlám... Doufám, že jí to fakt přejde, že je to jen nějaké období, protože už jsem z ní zralá na Chocholouška...

la_amanita
27. říj 2022

To je úplně normální a přejde to. Vůbec to nesouvisí se znamením, když už, tak s temperamentem.

sinicka
27. říj 2022

Tyjo, ta s vama dobre cvici. Myslim, ze je chyba ve vasem pristupu. Povolit vse nerovna se respektujici vychova. Respekt by mela mit ona k vam stejny, jak vy k ni. Asi bych si koupila nejakou knizku o vychove a proste a jednoduse si nenechala skakat po hlave.

arcabela
autor
27. říj 2022

@sinicka No ona ale taková nebyla, až poslední měsíc, mě prostě zkouší. Proto je to pro mě takový šok, kam zmizelo moje rozumné dítě, se kterým se šlo na všem dohodnout, které vždy na odrážedle zastavilo, počkalo... Udělala to poprvé a taky naposledy. Hranice vytyčuji, že prostě řeknu, neuděláš tohle, odmlouváš, neposloucháš, tak večer se nepřečte pohádka, nebo neprohraješ si s oblíbenými hračkami....ale prostě tělesně trestat jí fakt nehodlám, nejsem toho zastánce, násilí vždy plodí jen násilí a respekt si tím fakt nevybuduji. Takže se snažíme, aby nám neskákala po hlavě a právě jsem si říkala, jestli třeba spouštěčem není ta školka nebo, že se projevil syndrom mladšího sourozence 🙃 Režim přes den stejný už má už dlouho, ale najednou ho začíná bojkotovat zničehonic... Tak hledám příčinu

cikitkapb
27. říj 2022

@sinicka Ona s nima ale necvičí. Dostala se do fáze testování hranic a to je prostě o nervy pokaždý. Naštěstí to přejde až holka najde zase to svoje jasně daný „tetitorium“.

ninibystrous
27. říj 2022

Jako blíženec musím napsat ano je to tak tyhle znamení mají dvě osobnosti se kterýma se musíme naučit žít občas je to pro nás samé těžké, co si já pamatuji tak kdyz jsem sla do školky moje dvě slova za celý den byli dobrý den a nashledanou vubec jsem se nebavila s učitelkama 😀 ale spíš nejhorší bylo pro mě když někdo něco chtěl například úklid si pokojik nebo bez se převlect to byli scény co můžu doporučit něco málo si přečíst o blížencich jinak přeji hodně pevné nervy 🍀💪

arcabela
autor
27. říj 2022

@ninibystrous Jo to šik říkám právě o těch Blížencích, ona je hrozně hodná v jádru, ale někdy jako by ta osobnost zmizela a máte tam najednou silnou osobnost co vše prožívá na 150%. My jí máme rádi takovou jaká je a ona to ví 😆lumpice, akorát teď tím jejím vzdorem už je to i na mě někdy silné kafe když k tomu mám i skoro 10 měsíční mladší ségru... Doufám že jí to fakt přejde, protože už začínám mít normálně tiky co zase vyvede 😅 okolo silnice radši teď nechodím ani na procházku, jen po cyklo nebo do lesa, prostě ta důvěra co jsme mezi sebou měly se otřásla a nějak jí teď nevěřím že mi zase nezdrhne, ikdyž se dušovala, že chápe že to bylo špatné, že by jí přejelo auto a byla by z ní placka a odvezli by jí do nemocnice (její slova) , nebo by spadla hlavou na obrubník .... No říkám náročná to povaha už od narození, tahá mě z komfortní zóny solidně, ale tyhle záchvaty, lítostivé scény na 1.5 hodiny a více, neposlouchání... No upřímně holky, vzpomněla jsem si na mojí mamku, co nás měla mě a ségru dvojčata najednou a oblil mě studený pot 🤣, já se tu hroutím z jednoho exempláře, ale mít to dvakrát tak asi uteču...No budu doufat, že to přejde a že se mi vrátí moje rozumná holka parťák, co občas trošku zazlobil, ale tak nějak z legrace, ne tak, že jde kolikrát pomalu o život

arcabela
autor
27. říj 2022

@swan42 No doufám 😅 že se jí nevytříbil povahový rys a osobnost, jestli by to mělo pokračovat, tak já si budu asi muset dát občas sklenku červenýho a to jsem skoro abstinent. Už se děsím její puberty, ona mě už občas umlátí argumentací teď a to nemá ani 3,5... Jo ty NU, přijde mi že to pediatři zlehčují, jako ten můj je fakt jinak v pohodě, očkuje z rozmyslem, jen když je dítě stropro zdravé, nemá problém očko odložit, nikdy ne dvě vakcíny najednou, vše probere do detailu... Jen s tímhle se podle mě sekl, přece znám chování svýho dítěte a vím když ho něco ovlivní a je něco jinak...

drakenn
27. říj 2022

Zkuste se podívat na psychosomatiku. Holčička vám ukazuje to, co nemáte zpracované - emoce. Takže pořešit u sebe a bude klid

journals
27. říj 2022

Radu nemam, jen pochopeni. U nas to je uplne stejne - syn 3 a 3/4 a hranice tedy zkousi silne. Vsechno je problem, porad jeci, kvika, vsechno spatne. U nas to tedy nezacalo se skolkou (tam je uplne spokojeny a milionovy) ale spis s narozenim miminka. Ktere ma sice rad, primo ho zboznuje, ale nejak se s tim ta hlavicka pere po svem… je to narocny, trpelivost dochazi, casto fakt vybuchnu protoze to uz mozny neni, ale verim, ze to je jen obdobi. Pritom on je jinak tak skvelej kluk. Veselej, empatickej, vzdy rad pomuze, ale obcas to je narocny opravdu velmi 😶

arcabela
autor
28. říj 2022

@journals Tak to koukám, že jsme na tom hodně podobně ☺️