Dítě stále utíká a neposlechne. Máte zkušenost? Co zabralo?

vercann
22. bře 2021

Zdravím zkušenější mamky 🙂

Mám takový problém se synem (2 roky). Je akčnější a zvídavější povahy .. V čem je ale bohužel akční až moc, tak je utíkání - skoro ani nechodí, stále jen utíká a bohužel se nezastaví ať na něj křičím cokoliv. Forma domluvy u nás funguje dobře, ovšem v tomto případě nezabírá ani to. Utíká často i do silnice a do míst, kam prostě nechci, aby utíkal (včetně řeky, silnic, z kopce, vody apod.). Zanedlouho mu přibude sourozenec a vůbec se mi nelíbí představa, že nebudu moct jezdit pořádně s kočárkem, protože bych neustále musela běhat za starším divočákem 🙂

Máte s tím někdo zkušenost? Přejde to? 🙂 Případně zabralo u vás něco na neposedné dítko?

O odrážedle už ani nemluvím, to s ním chodí jenom táta, já ho nestíhám dobíhat 🙂)

Díky za případné rady nebo názory

konidana
22. bře 2021

Predem vysvetlit( klidne pred kazdou cestou), ze nesmi do silnice, ze by ho zajelo auto. A kdyz nebude poslouchat bude muset chodit za ruku. A pokud neposlechne tak ho fakt chytnout a nepustit. Tam kde nehrozi nebezpeci ho nechat s tim ze na sebe musite furt videt. Jinak zase smula a bude muset za ruku.

konidana
22. bře 2021

Zkopce nebo louze bych neresila. Vysvetlit, ze muze spadnout nebo byt mokry. A holt bude mokry...to neni zivotu nebezpecne😉

lobella
22. bře 2021

Pockamsi na odpoved, dcera je totez, za 2 mesice rodim a kdyz kede na odrazedle, musim doslova sprintovat, abych ji dohnala, posledni dobou ke to lepsi, vi, ze pred silnici musi zastavit a cekat na me, ale ne vzdy to udela a tak porad sprintuju a uz toho mam plne kecky, neumim si predstavot jet s kocarem a do toho honit starsi🤔😁

eva118
22. bře 2021

Přesně jako u nás. Hyperaktivní dítě, já těhotná, syn si v té době neuvědomoval nebezpečí, vysvětlování nepomáhalo- dysfatik- špatně rozumí. Přejde, později, aspoň u nás. Naučili jsem ho aspoň, že před silnicí musí zastavit. Jak? Když neposlechl, dostal na zadek, tomu rozuměl.

konidana
22. bře 2021

@lobella mela jsem taky podesy, ale do silnice vjeli jednou. To jsem je capla, temer odhodila/odnesla na kraj a servala. Vysvetlila. Furt dokola. Pak vzdy cekali pred jakymkoli prechodem, jezdili na motorce zkopce nejmin 100m napred. Okolojdouci se obcas ohlizeli s kym ze tam to dite jako je😅. Chce to cas, vytrvalost a duslednost.

vercann
autor
22. bře 2021

@konidana To zkoušíme pokaždé, ale bohužel neúspěšně. Připadně mi, že do něho najednou někdo nalije energiťák, mu stoupne energie na max a vůbec si neuvědomuje, že dělá něco špatně

lobella
22. bře 2021

@eva118 na zadek, pokazde vysvetluju, rozciluju se a zbytecne, dcera kdyby x-krat dostala na zadek, tak to na ni nefunguje, ale rikam, nastesti posledni dobou lepsi

konidana
22. bře 2021

@vercann a s tou energii.... ji sladke? Zkuste co nejvice omezit cukr a vynechat vse sladke. Treba to pomuze, kazdopadne neuskodi😉

konidana
22. bře 2021

@vercann no tak kdyz ujede, zdrhne, tak zbytek cesty ( tam i zpatky domu) musi jit za ruku. Drzet a nepustit celou cestu (nebo vsechny cesty cely tyden, pokud se to opakuje), kdyz se neumi zastavit sam. Moje deti toto brzo omrzelo, chtěly chodit samostatne.

teeerez
22. bře 2021

Za me vybrat, kde je to neprijatelne (silnice, reka), pred kazdou cestou pripomenout a v pripade, ze u silnice neposlechne, sla bych s nim za ruku okamzite nekompromisne domu
Naopak snazit se domluvit na tom, ze jdete na misto, kde behani nevadi, tak at to vydrzi cestou, ze bude mit moznost si zabehat do sytosti

lenerka1
22. bře 2021

Některé děti to tak mají, nepřemýšlí nad důsledky a nepoučí se z minulé zkušenosti (tresty na ně nefungují), žijou teď a tady. Věkem se to zlepší 🙂 Prostě tam, kde je to nebezpečné, fyzicky zakročit, chytnout za ruku, kapuci, cokoliv, volit procházky, kde může bezpečně běhat, zkoušet si domluvit bod, kde zastaví a počká a při čekání udělá třeba 10 poskoků (nevadí, že neumí počítat), ale zároveň nečekat, že to takhle malé dítě splní. A doma v klidu mluvit o těch situacích, zdůrazňovat nebezpečí, přehrávat si modelové situace, hledat řešení, jak vám to oběma bude vyhovovat.

zelenaesmolda
22. bře 2021

@vercann batuzek s voditkem

kakamila12
22. bře 2021

Změní se to s věkem. Dcera taky ve dvou letech byla hodně akční, pořád mi utíkala, ujížděla na odrážedle....Pořád jsem za ní musela běhat, byl problém ji uhlídat. No a dnes je jí 25 a je v pohodě a já taky 🙂)))

vercann
autor
22. bře 2021

@zelenaesmolda taky jsem na něj koukala. .. ale nemuže ho mít na zádech 24/7 .. My ikdyž jdeme k autu od domu, tak se kolikrát rozhodne vzít čáru a prostě utíká pryč .. Spíš doufám, že z toho vyroste 🙂)

vercann
autor
22. bře 2021

@kakamila12 haha takže až ve 25 mám počítat se zlepšením ? 🙂))

zelenaesmolda
22. bře 2021

@vercann tak zeovna k autu bych ho klidne pripnula,lepsi nez vletet pod auto

kristyn86
22. bře 2021

Znam to moc dobre. A znam i super rady tech,co maji hodne dite,ktere poslechne nebo si necha vysvetlit a mysli si,ze to je jejich zasluha 🤦 Mam dve deti,diametralne rozdilne 😉 Jak syn mluvi a rozumi?
Nas prave starsi byl to same. Pozdeji zjistena dysfazie. Ale v te dobe,2 roky,byl jako nerizena strela. Otevrit dvere od domu a zamknout? Utopie...Zaplatit u pokladny? Utopie..Vsude zdrhal. Fakt jsem ho musela drzet za ruku. Taky jsem byla tehotna a byl to masakr. Hodne jsem ho davala do kocarku a poustela tam,kde nehrozi nebezpeci. Jinak,kdyt bezel,tak jako Forest Gump. Nereagoval na volani,proste bezel,bezel...Jelikoz to jednou skoncilo az policii,tak jsem mu poridila naramek,kde mel jmeno a tel.cislo. Batoh blbost,to by to voditko vyrval a me strhnul k zemi. Jeste jsem zkousela takova jako ze pouta na gumicce,ale to bylo taky hrozne neprakticke. Lepsi drzet za ruku nebo mit kocar. Po porodu se vozil na stupatku u kocarku. To se mu libilo a nemel sance jet tak zdrhnout,protoze bych ho stihla chytnout. Pak jsou jeste sourozenecky kocarky,ale nevim jestli by se vam to vyplatilo..
Jo a zadne vysvetlovani nepomohlo,ani trest jit za ruku,ani na zadek,ani jine vyhruzky ci naopak sliby a slibena odmena. Nic. Jen cas...Cas,aby vyrostl a dozral. On to fakt nechapal,ale je dysfatik. Nyni je mu 4,5 roku a uz funguje normalne. Stale je behavejsi,ale uz vi,ze do silnice ne nebo kde ho nevidim...
Jinak nejvetsi zlom,zlepseni,prislo cca ve 3 letech...

rozitta
22. bře 2021

Ahojky, mám s tím zkušenost. Sotva začal syn chodit tak hned běhal. Byl rychlý a nevyzpytatelný. Za ruku nechtěl, dokázal se vytrhnout rychlostí blesku, domluva s ním nebyla. Troufám si tvrdit, že mu život zachránilo vodítko. Po ulici ve městě jedině s ním. Měl na zádech batůžek, přes hrudník to mělo také přezku a od batůžku vedlo vodítko - cca 100cm. Ty debilní pohledy a stupidní poznámky od cizích lidí si možná dokážeš představit. Ale mělo to i kladné reakce, pár maminek se ptalo, kde se to dá koupit. Minimálně 3x to synkovi zachránilo holý život, to prostě nejde uhlídat. Musela bys na něm mít ruku a oči stále na 100%. Když začal na odrážedle tak také s tím, jinak bych se uběhala. Raději budu několik měsíců vypadat jak krkavčí a možná neschopná matka, než držet přejeté dítě v náručí.

lillitha
22. bře 2021

Mám dcerku hyperaktivku, která nemá pud sebezáchovy. Klidně by vlítla pod auto i teď ve 4 letech. Ale už se to lepší, kdyz zařvu stůj, tak zastaví většinou, když jede auto uskočí na stranu. Ale jsem jí pořád za zadkem, pořád abych ji měla na dosah ruky, ale lepší se to, dřív nechtěla ani jít za ruku, teď už jde. Nechá si věci vysvětlit. Máme školku naproti baráku, tak sem ji sledovala, když byli na zahrádce a když odcházeli, tak se okamžitě vzorně zařadila do řady a šla hezky jak vojáček, takže jsem pojala podezření, že jen zkouší co vydržím 😆

agneska7
22. bře 2021

Malý 2r a 5 m mi to taky dělá no možná už začíná pomalinku chápat že na cestu ne protože brmbrm mu udělá au au 😄 ,, taky jsem už přemýšlela o to vodítku 😬 ale to by okolí asi nerozdychalo jsme z celkem malého městečka ... V Praze by se to třeba ztratilo ale tady by na mě asi zavolaly sociálku, 🤣 no není to prča musíme počkat až je to prostě přejde no , a taky mám hrůzu jak za ním budu běhat s kočárkem , a taky se snažím chodit uličkami kde není takový provoz
Jo a taky mám koupené stoupat jo ke kočárku ale myslím že mu to bude úplně jedno a stejně bude lítat než aby se vozil

prejeta_zaba
22. bře 2021

To tak do 3 let přejde. Ale musí k tomu dítě být vedeno. Já teda za nebezpečí striktně dávám na zadek a křičím, když to opravdu nesmí - do cesty, z nebezpečných srázů, ohrožovat okolí apod. A samozřejmě se těm situacím co nejvíc vyhýbám. Radši jdu o ulici vedle klidněji, než jít podél hlavní. Do kaluže nebo někam na malé schody, ať si klidně vyleze a naryje čumák, to taky potřebuje poznat. Na odrážedle jedině po kraji, zastavit na určeném místě, jinak nejede a přes cestu za ruku. Ono to dítě velice rychle pochopí. Ale zase beru v potaz, že se jde ven vyřádit, chce poznávat, blbnout, takže netrvám na tom, aby šlo spořádaně celou cestu za ruku jak voják. Ať si klidně něco sbírá, hází, jde po patníku, sleduje okolí...ale základní pravidla respektovat musí.

vercann
autor
22. bře 2021

@kristyn86 o tom jsem zatím nikdy neslyšela ... Syn si myslím, že rozumí moc dobře, ale moc nemluví, teprve se začíná rozpovídávat a opakovat slova. Jinak jeho slovní zásoba není uplně široká a spíš ze sebe vyloudí zvuky 🙂

vercann
autor
22. bře 2021

On už vlastně od té doby co se naučil chodit, tak pořád jenom někam zdrhal, nevydrží ani chvilku na místě. Když jdem spolu sami, tak ještě jakš takš poslechne a jde vedle mě .. Ale jak je tam ještě jiný dítě, tak se začne hrozně předvádět a to už proti němu nemám šanci

kristyn86
22. bře 2021

@vercann Ja myslim,ze jak se bude zlepsovat rec a chapani,tak ze to bude lepsi. Podle vaseho popisu,je opravdu jak ten nas 🙂 Nemusi byt dysfatik,to ne...Jinak vyvojova dysfazie je porucha komunikace,dite hur rozumi,pozde mluvi,ma spatnou jemnou motoriku atd...Je to slozity,zkuste najit na netu. Jo a s temi detmi,to ma tedy bohuzel dodnes...Ale se mnou,ve skolce ne.

codal
22. bře 2021

Souhlasím s tím, že je potřeba před cestou zopakovat pravidla, jedno napomenutí dobrý, při druhém půjde za ruku, po třetím se vracíme okamžitě domů. Nebude to hned, ale snad to časem pochopí.

codal
22. bře 2021

@vercann a já se.priznam, že v tomhle věku jsem se snažila chodit co nejvíc tam, kde nebezpečí nehrozilo (auto, voda). Klidně jsem popojela autem, abych byla tam, kde ji můžu s klidným svědomím vypustit, aniž by mi ji srazilo auto nebo spadla do rybníka.

vercann
autor
23. bře 2021

@codal to samozřejmě taky preferujeme, ale nejde to vždy 🙂 Spíš ho chci naučit, že takhle prostě ne :(

codal
23. bře 2021

@vercann já to znám, já jsem se tolikrát z procházky vrátila 😂. Ale čím jsou starší,.tím je to lepší. Té mladší je 2,5 a zatím je to teda hrozně náročný, ta 4,5 letá už je fajn. Vydržte, poddá se to!

vercann
autor
23. bře 2021

Dneska to třeba bylo fajn, skoro pokaždé poslechl a nechodil zas tak daleko :D .. Ještě se zeptám těch, co to mají s dětmi stejně nebo podobně - jak to máte s hlídáním ? Nechci kvůlu tomu dávat na hlídání tchýním, protože vím, že ty by ho nedohonily už vůbec 🙂) takže maximálně hlídání doma

kristyn86
23. bře 2021

@vercann Doma nebo v kocarku. Ovsem po porodu,kdy uz jsem na nej kocarek nemela,tak utekl babicce z oploceneho hriste a ztratil se. Museli jsme volat policii 🤦🤦🤦 Takze opatrne s tim radeji.