Jak uspat 10m. dítě???

revmelin
27. lis 2020

Máte někdo nějaký tip jak uspat 10 měsíční dítě bez toho, abych přišla o nervy? Když dám malou do kočáru a jdeme na procházku, mám jistotu, že brzy usne. JENŽE já někdy prostě potřebuji být doma a netrajdat po venku s kočárem. Navíc večer odmítám s kočárem jít ven. Abych malou uspala (stále spí 2x denně) tak nastává naprosto šílený maraton a na konci mám vždycky pocuchané nervy. Buď uspávám v šátku / nosítku, ale musím houpat nebo chodit po bytě. Případně rovnou skáču na balóně. Někdy zase zabere houpání v závěsném pytli. Několik měsíců mi malá krásně usínala večer v postýlce při hudbě a promítání hvězd na strop. Od doby co stojí, už v klidu neusne. Každé uspávání se mění v mou noční můru. Zkoušela jsem večer uspávat ve velké posteli při hudbě. Malá se dlouho převalovala a pak usnula. Jenže to taky nejde pokaždé. Protože postel musí být zabezpečena že všech stran. Dítě se totiž donekonečna válí a nejvíce těsně na hraně postele. Takže já mám nervy, ať nespadne, protože ať nohou nebo svou váhou odsouvá židle atd. Myslím, že už jsem vyzkoušela vše - šátek /nosítko, skákání na míči, houpání v závěsném pytli, usínání ve velké posteli, při hudbě, zpívám ukolébavky, nechat vyřvat nemám srdce. Vždycky tak do max. 10 min přijdu. Tohle fakt nedávám. Malá usíná se svým usínáčkem, v pokoji je vyvětráno, je tam chladno a stejně je usínání horor. Přes den to dejmetomu ještě nějak ukočíruju, ale večer už mám nervy nadranc. Máte prosím nějaký tip jak uspat dítě? Děkuji

nazka
27. lis 2020

@jakreb my tu radu zkoušeli taky, i v pohádce viděla, že se přečte pohádka, dá pusa a jde vedle. U nás to nefunguje ani se svetelkem. Je to citlivá duše, na jednu stranu ji chápu, že nechce usínat sama. A pamatuji si u sebe.. Babička mi do 7 četla pohádku a taky u mě seděla. Cítila jsem se v bezpečí..
@malenka3

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 Ale v poriadku. Ja mam tiez strach z pavúkov a volá sa to arachnofobia. Takže viem presne o co ide. A tiez viem ze mi ten "hajzlík" nic nespraví ale je to proste pre mna "hnusný hajzlik" a stoja mi všetky chlpy a zdrham.😀😉
Ja nemám ziadnu istotu o tvojom dieťati. Ty musis zistiť prečo reaguje ako pises a z coho ma tzv.nocne desy-t.j.tie budenia. Ja to nemyslim v zlom.

malenka3
27. lis 2020

@nazka ano, u nás to bude pravděpodobně pocit jedinečnosti pro tu danou chvíli. Máme ještě roční miminko. Takže to uspávání a ten čas, kdy jsem tam jen pro ni, je pro ni důležitý. Potřebuje mě, potřebuje mít pocit, že jsem tu jen pro ni. Mně to nevyhovuje, mnohdy komplikuje uspávání druhé, ale ano, jsem hloupá, když jsem si ji tak naučila. Myslím, že dokud k tomu nedozraje sama, tak to jinak nebude. Máme první vlaštovky úspěchu, ale cesta ještě bude dlouhá. Ale paní zjevně myslí, že to dceři vysvětluju špatně, protože její dítě by to pochopilo.

somalicats
27. lis 2020

@revmelin Kde mas detskou postylku? Nepomohlo by jeji prirazeni k velke posteli a byt v loznici s malou, dokud neusne? Jinak to chce obrnit se trpelivosti, je jeste malicka a jeste to nejakou dobu potrva.

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 Ja si nic nemyslím. Zvyšok som napísala. Len diskutujem a napísala som vlastne skúsenosti. Nikde nepisem ze robíš nieco zle. Si moc vzťahovacna. A nie je pekne ohovárat za chrbtom.😋😉

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 Ak ma napr.nocne desy tak to môže súvisieť so vselicim-podnetmi cez deň, možno vzťahy medzi tebou a otcom...ak sa hadate alebo neviem....Moze to byt vselico...

somalicats
27. lis 2020

@malenka3 hele, v klidu. U nas - nejstarsi spala, jakmile byla ulozena do postylky. Nejmladsi ted totez, na pul roce spi celou noc (a ja porad cekam, kdy prijde ten zlom 🙂 ). Druhorozena jak kdy a treti dcera byla hodne drazdive miminko, prvni 3 mesice spala jen v satku nebo ve velke posteli prilepena na mne, jinak do 10 minut rev. Kazde ditko je jine a kazde se casem k tomu samostatnemu usinani propracuje. Chce to cas a trpelivost.

malenka3
27. lis 2020

@jakreb myslím, že tvoje věty
ako si naučís tak mas
nemyslím si ze je to o stasti
neskakat hned ako dieťa zamrnci
5rocne dieta je dosť velke aby pochopilo co treba
Neverim ze nepomaha normálny rozhovor.
5rocne dieta je dosť velke aby pochopilo co treba a o com som uz pisala

hovoří za vše. Za chrbtom by bylo v soukromé zprávě, ne tady veřejně 😉

revmelin
autor
27. lis 2020

@somalicats postýlku mám cca 50cm od mé postele v ložnici. Skoro tři měsíce takhle malá usínala. Já na posteli, zpívala jsem nebo hrála hudba, na stropě hvězdičky, malá měla usínáčka v ruce a za nějaký čas usnula. Někdy dříve někdy později, ale v klidu usnula. Od doby kdy stojí už takto neusne. Stojí, drží se postýlky a když už je hodně unavená tak řve. Kolikrát má oči zavřené, skoro spí, ale nelehne si. Drží se a pláče... Vím, že to asi přejde, ale už problémové usínání trvá měsíc a začínám být unavená z dlouhosáhlého uspávání 😔

malenka3
27. lis 2020

@revmelin věř, že těch změn bude spousta. U nás je to většinou tříměsíční cyklus. Já osobně si myslím, že se prostě uspávání nevyhneš. Ale zkrátit se dá tak, že líp načasuješ dobu, kdy má jít spát. Nesnaž se držet tu dobu stále stejnou. Vysledovat líp, kdy je unavená, hlídat, ať není přetažená. Jestli pomůže koupel, nebo naopak jestli ji moc nehicuje (moje druhé dítě je po ní jako znovuzrozené).

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 Tak hovoria len to co si myslim. Zvysok uz je o tom,ze si napisala o co vlastne ide. A to je o inom. Naozaj najskor treba písať viac a nebyt vztahovacna. 😉Nasa dcera ak sa v noci zobudi ze sa jej nieco snivalo tak pribehne a ľahne si k nam. Žiadne kričanie....
Som jej kupila to svietiace pyzamo-kostra, ma dlhe vlasy a bola som sama doma s detmi. A zobudila som sa na to ako stoji pri mojej hlave a vlasy dlhe popri tvári a ta svietiaca kostra, skoro som sa po.rala.😀😀😀

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 'pani si myslí, pani pise,..."to je čo? 😉 Nemám zapnuté upozornenia. Ano moja chyba.😉😀
Co si myslím a pisem som napísala. Tvoje dedukcie su len tvoje vztahovacne subjektivne dojmy. Nic viac

somalicats
27. lis 2020

@revmelin tak tu postylku zkus prirazit ke sve posteli, malou ulozit, pres sprusle drzet za rucicku atd. Kdyz ani to nepomuze, tak holt velka postel (a postylka zas muze slouzit jako zabrana). Ono se to u tech deti celkem meni, casem muze to usinani zase vypadat jinak.

malenka3
27. lis 2020

@jakreb 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️moje dítě nemá noční běsy. Já jsem jen psala, že když ji nechám usínat samotnou, v noci se budí a volá mě.
Ne, s manželem se opravdu nehádáme, žiju ve šťastném manželství. Prostě mě dítě potřebuje. A každý dětský psycholog ti řekne, že dost možná proto, že kvůli miminku se cítí oslabená. Nejistá. Takže tato situace nějak po dobrém řešit nejde, pokud nechci za každou cenu nad dcerou vyhrát. Chápeš to? Prostě jsou situace, kdy rodič nemůže vyhrát na 100%.

jakreb
27. lis 2020

@revmelin A nejdu zubky? Ako spi cez den? Mozno fakt len obdobie....

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 Tak ano je možné ze kvoli druhému dieťaťu je to tak ako to je-proste chce na seba uputat pozornosť nakolko-co je normálne-jej pride ze sa "viac" teraz svet toci okolo bábätká. Tak držím prsty nech ste všetci v pohode. 😉 No a vidíš nasli sme mozny dovod a viac menej pravdepodobny. Proste veľká zmena v jej zivote. Uz sa "svet netoci" len okolo nej.😉

malenka3
27. lis 2020

@somalicats já vím, že u nás to je jen období. I když jsem nikdy nechtěla dítě do postele, i to zkouším. Na uspávání to nestačí. Postýlka přiražená k posteli, když ležíme spolu v manželské, hodinu po mně leze a pak vytuhne. Takže u nás to nosítko je mnohem efektivnější. Ona je hodně divoká, chodec od 10. měsíce, potřebuje být zklidněná a to nosítko to umožní. Nadšená z toho nejsem, ale vím, že to trvat věčně nebude. I kdybych se rozkrájela, tohle dítě samo nikdy neusne 🤣

malenka3
27. lis 2020

@jakreb ale ano, já nehledám důvod. Já ti jen píšu, že tvoje první vyjádření "jak si matky děti naučí" je prostě mimo. Já se snažím přizpůsobit situaci. Nechci ji na to učit, ale řeším její situaci. Stejně tak to mám s roční. Má nějaké potřeby a nějakou náturu. Prostě z ní nikdy nebude dítě, které položím do postýlky a ona usne. Ještě nějaký čas bude nutné ji uspávat. Ale tvůj příspěvek vyzněl ve smyslu, že jsme neschopné matky, které musíme uspávat, protože nedokážeme přijít na to, co je trápí. Tak jsem to pochopila, myslím, že ne sama. To píšu klidně přímo tobě, ne za žádným chrbtem. O míře mé vztahovačnosti můžeme polemizovat, ale je to myslím zbytečné.

somalicats
27. lis 2020

@malenka3 Ja to znam, treti dcera zacala spat relativne dobre az kolem 3.roku veku, k tomu pomaleji usinala i druha, protoze treti ji budila. Ted (skoro 7 a 5 let) uz je to fajn.

revmelin
autor
27. lis 2020

@jakreb zuby teď zase zlobí asi týden, ale špatné usínání trvá déle. Přes den spí hodinu od 9 30- 10 dopoledne a cca dvě odpoledne. Dopolední spaní je většinou po uhuštání v nosítku nebo na baloně když nejdu ven. Chtěla jsem ho zrušit, ale malá je po 2-3h bdělosti a pohybu úplně ko. Proto ji dávám spát. Když jdeme ven tak usne během chvilinky. Odpolední usínání je jak kdy někdy ve 14h někdy až v 15-15 30h. Opět nejde vynechat, protože je od oběda moc unavená, mne si oči a zývá. Opět se to snažím řešit procházkou s kočárkem nebo cestou autem k rodině. Jenže ne vždy je možný kočárek nebo auto, ráda bych, ať mi spí tak jak dříve přes den v klidu v postýlce. Odpo se budí nejpozději v 17h, déle ji nenechávám k vůli večeru. Koupání malou unaví, pak je večeře (někdy přímo ve vaně), krátké hraní, pohádka a spaní. Ukládám v rozmezí od 19 30-20h dle únavy. Bohužel i přes to, že je unavená, mne si oči a zývá tak v postýlce najednou ožije a uspávání trvá dlouho. Víceméně každý den je jiný. Jeden den mi unavená usne během chvilky v houpacím pytli, druhý den se z něho dere ven a nespím ji tam ani za nic. Další den usne za chvíli na balkoně, další den můžu skákat hodinu a nic. Hlava ji padá, ale neusne. A takto je to s každým mým pokusem o uspání 🙄😔

jakreb
27. lis 2020

@malenka3 Ten príspevok tak vyznel pre teba. Ale ano stojim si za nim-v niektorých veciach to tak je. A ci si to chces alebo nechces pripustiť.😉 A nie nie je to o neschopnosti matky. To si velmi zle pochopila.

jakreb
27. lis 2020

@revmelin Hm, tak to tazko radiť. Možno skusit fakt len jednu metodu a nie viaceré. Viem je to na 'prasky"...Ale skus...😉 A teraz je to určite aj horšie kvoli zubom.
I ked ja fakt mam asi "zázračné" deti. U syna sme ani netusili ze idu zuby-az keď zacinkala lyžička a dcerka bola teda viac nervozna cez deň a hnackovala ale v noci v pohode.
Btw.nebojte sa zeny, "vyzieram" si to inak a postupne-syn začína puberta, a dcerka ta je tvrdohlave zihadlo od malička -cize niekedy si želám ich "rozdrapit' oboch. 😀😀😀

jana_zofie
27. lis 2020

Je pravda, ze mam zatim vecer zlate dite. Nakojit, do postxlky, ukolebavka, zhasnout a spi. Posledni dobou se k tomu jeste pridal natahovaci mracek s ukokebavkovou melodii. Lec vcera stavkovala, uz jsem nevedela coby, tak jsem ji rozsvitila a kupodivu byl klid. Stala v postylce a zkoumala povleceni, co je pres ni odlozene, zapinala a vypinala kolotoc, delala kraviny. Dokonce ji ani nevadilo, ze jsem odesla do obyvaku a to ona na me normalne musi videt, jinak je zle. Nechala jsem ji pul hodiny, mozna i dyl, stat, pak provedla znovu klasicke uspavaci ritualy a byl klid. No, proste me napadlo, jestli by treba nepomohlo rozsvitit a jit si po svych a zkusit to pozdeji...

jana_zofie
27. lis 2020

Jo jeste jsem zapomnela, ze do pul roku usinala jen kdyz jsem byla v loznici. Pak jsem v ni byt nesmela, jinak sla na ctyri a radila. Ted musi mit zhasnuto a je lepsi, kdyz tam nejsem. I kdyz u nasich na navsteve potichu zustavam, narozdil od naseho bytu bych ji tam neslysela, kdyby neusla a fnukala. Nekdy zaberou necekane veci. Treba ji rozptylujes, ze jsi s ni? (Ja tu svou cacorku rozptyluju urcite, ta by si stoupla, jen by me videla, i kdyby unavou ryla drzkou v zemi).

lida9
27. lis 2020

mam obe deti ve samostatne postylce... nakojit, polozit, svetylko a dobrou.... fungovali u prvniho i ted u druhyho... super ale jen do te doby nez se objevi nemoc a ja si je vezmu k sobe do velke postele... tam jsou hodni a spinkaji dokud je jim par dni fakt spatne, jakmile nemoc zacne odchazet, presne jak pises, oziji, vsechno zkoumaji, toci se prevaluji atd a v tu chvili je nacase zase vratit do ,,sve ,, postylky... tam at se stavi treba ,,na hlavu,, , mysleno ze se postavi, sedne, pretaci, hlavu u nohou, znovu postavi, sedne atd a proste v nejake pozici zaberou driv nebo pozdeji... kdyz breci ( nebo pozdeji, kdyz starsi uz utikal z postele bez spricli) pak prijdu uklidnim, polozim a dobrou, treba X krat za vecer . tyden nebo dva bude blbi a budu behat jak magor, ale vyplati se to, oni to rychle pochopi🙂)

mdch91
27. lis 2020

@jakreb a opravdu si myslis, ze je nutne hledat pricinu toho, proc dite (jakehokoliv veku) nechce usinat samo? Ja taky nechci usinat sama. To fakt neni patologicky jednani. Proste nam je v te posteli lip s clovekem, ktereho milujeme, ne?

honeya
27. lis 2020

Já přes den uspávám doma v kočáru, se kterým jezdím po bytě. Nebo jen přes práh. Někdy to taky nejde, ale většinou mi usne a kolikrát pak spí v kočáru i hodinu a já aspoň uvařím, aniž by se mi pletl pod nohama. Jinak sám taky neusne. Večer uspávám u prsa

journals
27. lis 2020

@revmelin syn ma temer dva roky a pres den neusne jinak nez v kocaru/aute. Chte nechte musim s kocarem vyrazit. Bez ohledu na pocasi, rozdelanou praci, naladu... vecer to nastesti v postylce zvlada

journals
27. lis 2020

@jakreb haha. Jak si dite naucis? To je pro me jak prapor na byka. Bud rada, ze absolutne netusis, o cem tu pises. Melas obrovskou kliku, ne know how 😑

sayast
27. lis 2020

Diskuzi jsem se zájmem přečetla. Mám 3 děti. První dcera je velmi náročné dítě, teď ji je 11 a mám s ní nejvíc práce a stresu. Usínání od porodnice zásadně až pozdě večer, u prsa, po odstavení jsem s ní musela ležet a hodiny hladit dokud neusla. První a tehdy jediné dítě, s láskou jsem se přizpůsobovala jejím potřebám. I když abych posunula večerní usínání , to jsem se mohla stavit na hlavu a prostě ne. To jí bohužel zůstalo.
Prostřední (4 roky). Odmala hodny kluk. Dokud byl malej, nakojit, položit, kolotoč nebo pak pohádku a usínal sam. A tak to má doteď. Nikdy jsem u něj nemusela sedět než usnul.
A nejmenší, 9 měsíců. No to je na spaní peklo. I když teď je lépe. Usne v náručí u mlíka, přenesu a klidně začne spát až jsem tam i já,do té doby tam pořád chodim.
3 děti, stejný pristup a každé mi usina a spí úplně jinak. Paradoxně doteď nejhůř spí to nejstarší, které už by mělo,mohlo, chápat 😊😏