Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Spánek po obědě ve školce. Jak jste řešily bojkot?

nikolaamiminko
8. lis 2020

Dobrý den, prosím o radu. Syn (2 roky 9 měsíců) už asi měsíc bojkotuje spánek po obědě. Což o to, mě to nevadí, ale v jeslích z toho dělají haló a já úplně nevím, jak s tím naložit. Vyslechla jsem si např., že “je snad normální aby děti po obědě spali”, každý den mi tam “nadávají”, ve smyslu, takhle by to nešlo, nespal, brečel, budil mi tam ostatní děti...jestli to takhle půjde dál tak to by byl velkej problém a z jeslí ho vyloučej, taky už mi 2x volali ať si pro něj přijedu, že je k neutišení...Já je chápu, ale co s tím mám já dělat? Také jsem se jich ptala, co pro to můžu udělat, ale nepřišli na nic. Tak jsem se chtěla zeptat, zda měl někdo podobný problém? Jak jste řešily? Děkuji

madamas
8. lis 2020

@nikolaamiminko Myslím že na to má ,,nárok", vždyť je to ještě malé děťátko. Je možné že je mu smutno po vás, to mu nikdo nemůže mít za zlé.. Neberte to jako provokaci, je to jen dotaz. Musí tam být? Pokud pracujete tak to naprosto chápu, pokud ne tak bych ho určitě nechala doma.

nikolaamiminko
autor
8. lis 2020

@madamas Kdybych nechodila do prace, tak ho tam nedavam. Jinak on nema problem se skolkou jako takovou, chodi tam rad, nebreci, je v pohode. Jen, jakmile tam zavelí ke spánku a on musí ležet v postýlce, tak to nedává...

alik20
8. lis 2020

Nam je stejne jako vam a mala uz taky nespi 🤦 coz mě docela stve. Aspon chvilku klidu si vypit kavu 🤦🤷 ale my chodime uz do skolky, a tam jen lezi, nekdy usne a kdo nespi si muze hrat v hernicce

fandysek_1
8. lis 2020

@nikolaamiminko mám syna v jeho věku a nespí po obědě skoro rok. To jsou jesle nebo školka? Neměli by nutit děti spát, ale dát jim alternativu. Knížka, hračka.

nikolaamiminko
autor
8. lis 2020

@alik20 On prave v klidu nevydrzi lezet, a hrat ho nenechaji 🤷‍♀️ To by bylo idealni, kdyby ho nechali hrat...

nikolaamiminko
autor
8. lis 2020

@fandysek_1 Jesle, a bohuzel, alternativa neni, ma pry spat nebo potichu lezet, coz on proste nevydrzi 😳

fandysek_1
8. lis 2020

@nikolaamiminko to je hrozný. Syn by to taky nevydržel. To je těžko radit, když se k tomu tak staví.

janulik2008
8. lis 2020

Ja ako malá som nespala v škôlke dlho lebo som nechcela až raz som musela kvôli vystúpeniu poobede a nakoniec som tam spávala. Sestra nespala v škôlke nikdy napr. Zaujímavé je že ja som mala nastúpiť do školy a v lete pred som spať musela jednoducho som si ľahla a zaspala poobede 😀 každý sa bál ako to dám v škole ale v pohode hoc keby som mohla spím jak medveď 🤣🤣🤣

ajja87
8. lis 2020

Moc vám neporadím, ale jsou děti, který prostě neusnou no.. Většinou teda většina dětí usne, ale pak je naruseny samozřejmě celý spankovy rytmus... Jinak jak píšou ostatní, proč ho nenechají hrát... Ono je to těžké, pokud nemají oddělené ložnice od tříd, jakože u nás si děti ve třídě prostě musí každý den rozložit a složit postýlku ve třídě, tak prostě musí ležet v postýlce, protože oni ty děti si kolikrát nedokážou ani potichu hrát, aby nebudili ostatní, a pak potom pokud se vzbudí jedno uvidí, že to jedno si hraje a chce pak taky, tim se zvýší hluk a pak pěkně nastává dominovy efekt, že... No tím pádem nemusí pak odpočívat ani ostatní děti a ty by taky mohly být pak pěkně unavený a protivný... Prostě začarovaný kruh

jana_zofie
8. lis 2020

Ted jsem docela prekvapena. Ja mela za to, ze tyhle praktiky jako povinne spat a basta uz jsou prehistorie a soucast dejepisu. Pevne verim, ze az budu muset dat malou do jesli nebo skolky, tak trefim na nejakou normalni...

nikolaamiminko
autor
8. lis 2020

@jana_zofie No oni je nenuti primo spat, ale kdyz nespi tak ma odpocivat - takze v klidu lezet v postylce...coz proste muj syn opravdu nezvlada ☹️ A co jsem tak zjistovala po okoli, tak to je takhle temer vsude 😳 i ve skolce, jen vyjimecne je nechaji “si hrat”...fakt uz nevim co mam delat no, o praci kvuli tomu, ze nespi, fakt prijit nechci 🤦‍♀️

nikolaamiminko
autor
8. lis 2020

@ajja87 Presne, zacarovany kruh 🙈🤦‍♀️ Leda tedy najit skolku, kde by byla moznost aby byl nekde ve vedlejsi mistnosti a nemusel byt uplne v klidu, ale co vim z okoli, tak vsechny skolky maji pravidla podobna jako tyhle nase jesle 😬

levandule_k
8. lis 2020

@nikolamiminko
Myslela jsem, že povinný spánek je přežitek, některé děti prostě nepsí. To nemají oddělené prostory, že by si hrál jinde než se spí. Jestli to není spíš nechuť z jejich strany něco měnit, protože vymýšlet tichou aktivitu pro dítě je práce navíc, když děti spí nebo leží mají klid, že.

lotosek
8. lis 2020

Nedovedu si představit, že takto starému dítěti řeknu, že bude tiše ležet v postýlce, a ono bude opravdu tiše odpočívat v postýlce.

lennus
8. lis 2020

@nikolaamiminko Syn přestal spávat přes den pár měsíců před 3. rokem. Dcera má 2,5 a když nespí, je celkem v pohodě. V naší školce je ale nenutí spát, nemůžou mít u vás jiné aktivity? Případně hledat školku, kde ho nebudou nutit? Už má skoro 3, tak do MŠ, pokud bude místo, by ho už mohli vzít, ne?

g_m
8. lis 2020

Dcera začala chodit do školky loni před 3.narozeninama a už taky nespávala. Je i letos jednou z mála, kdo prostě po obědě neusne, ale naštěstí jí nevadí jen tak ležet. Nemůže si s sebou vzít nějakého plyšáčka "hajáčka", se kterým by mohl ležet?
Ale mám pocit, že se to tu už někde řešilo a že snad ze zákona nesmí učitelky nutit děti spát (což ani nejde), ale nabídnout náhradní program. Ale nevím tomu hlavu patu, jen mě to zaujalo, když jsem to četla...

zuzangel
8. lis 2020

To je teda strašný přístup. Naše malá nespala po o tak od 2,5 roku.
Teď v školce usne tak jednou za dva týdny, na lůžku prý vydrží v klidu, ale mají možnost, když se dočte pohádka jít si malovat nebo dělat nějakou jinou tichou aktivitu. Předškolní děti jsou veliké a vesměs z nich stejně nikdo už nespí.
Asi bych se poohledla po jiné školce, takové jednání by mi vadilo.

barunka1408
8. lis 2020

a to jim tam vyvádí jen on ? zeptala bych se. A ze začátku spal normálně ? Není to spíš bojkot školky celkově ? Jinak u nás se musí spát po obědě taky chca nechca. 🙄

jednaholkaa
8. lis 2020

Co je to za hrozne jesle? Dala bych ho jinam.. takove jednani :/ tomu rikam respekt individuality 🙈

moominkaa
8. lis 2020

@nikolaamiminko upřímně. Učitelky by měli být dostatečně schopné se o děti postarat, ať spí nebo ne. To je jen projev jejich neschopnosti, když si neumí poradit s nespavym špuntem

jade85
8. lis 2020

@nikolaamiminko vidím, že jsi z Prahy 4, takže píšeš o jeslích Rabasova nebo Kotorská? Já mám syna v Rabasově, taky jsem měla obavy z toho, jak tam bude spát, odpo spánek často vynechával i se mnou doma, navíc pořád uspávám kojením, ale tety si s ním krásně poradily, když bylo nejhůř, jedna si k němu vždycky lehla a uspala ho. Když se vzbudí dřív, než ostatní děti, jde si hrát. Teď už je úplně v pohodě, někdy spí déle, někdy míň, ale žádný problém nikdy nehlásí. Jo a přišlo se na to, že brečel, protože si nechtěl vzít pyžamko, tak ho nechaly v tričku a trenýrkách a hned to bylo lepší. Já jsem byla úplně nadšená, jak to tam zvládají a jsem těm tetám strašně vděčná.
To chování, co popisuješ mi přijde hrozný, zvlášť ve srovnání s tím, jak se chovají tety u nás...

zrzeckas
8. lis 2020

Mala od 1,5 roku po obede nespavala.. Prisla do skolky a po dvou dnech po obede spi, usina mezi prvnimi, ale o vikendu, doma nespi. Nase ucitelky z toho vedu nedelaji... Deti musi lezet, nez uklizecka uklidi (u nas se uklizi jidelna po obede), ale pokud neusnou nevadi, dokonce si muzou jit hrat ke stoleckum. Samozdrejme potichu at nerusi. Ale od prvniho dne se mi nestalo, že by mala neusnula 😃

puhelin
8. lis 2020

Bohuzel zjevne jeste neni zraly na to, aby byl v takovem zarizeni. Jestli jste samozivitelka, pak je mi to lito, ze musite takovy problem resit.

kometkak
8. lis 2020

Povinnost spát jistě není. Může mít klidovou činnost.. knížku atd (ale málokteré dítě u toho vydrží třeba 2h potichu), ale jestli křičí a budí jiné děti, které mají potřebu spánku, tak to je fakt blbé.. Vpodstatě omezuje jiné děti. Někteří ten odpočinek potřebují. A potom by si na učitelky přišli stěžovat všichni ostatní rodiče..

ptacatko01
8. lis 2020

A nemá nějakou hodně oblíbenou hračku? Nebo hru (bez zvuku), která by ho na tu dobu zabavila a vydržel při tom ležet? Pokud ano, tak bych se zkusila domluvit s učitelkami, aby mu to na spaní daly.

baris
9. lis 2020

Škola ale není od toho, aby podporovala individualitu každého dítěte, ale aby je rozvíjela a hlavně naučila žít v kolektivu. Už není žádné Já Pepíček 1, ale je MY.

Co se týče spaní po obědě, mají mít děti klidový režim. Ti 3 - 4 letí špunti, co už v 6 ráno stojí před školkou, protože rodiče musí do práce, spát po obědě potřebují. A většinou ve třídě se rozkládají postýlky, takže nespavci nemají kam si jít hrát. A spících děti je většina.🤨

Holky si nosily do školky "usínáčka". Nespavci museli min. hodinu potichu ležet.

te_reza
9. lis 2020

Obávám se že je jen málo zařízení, kde děti spát/odpočívat nemusí. Holka nespí doma přes den od 2 let. Teď ji bude 5 a ve školce s davem kolikrát usne, i když jen na chvíli.

klea81
9. lis 2020

Dcera nespala od 1,5 roku. Řešila jsem to tak, že jsem to neřešila.

nikolaamiminko
autor
9. lis 2020

@jade85 Ano Rabasova, muzu se zeptat v jake skupine jste vy? Protoze to co mi predvadi ucitelky z moji skupiny je opravdu katastrofa ☹️ Klidne do sz, diky moc

barunka1408
9. lis 2020

@nikolaamiminko jeste pokud jste ze 4 tak za nás mužu doporučit. Jesle na Praze 12. To spadá taky pod Prahu 4 ne ? Tam sice děti taky musí spinkat. Ale už na schuzce nám bylo receno, ze tety si nějak poradi. Zrovna dneska jsem tam ráno malou vedla a ta hned mezi dverma bezela obejmout tetu do herny. To mě vždycky utvrdí, ze se tam ma fakt dobre.