Společné spaní s miminem - příliš náročné. Jak ukončit?

renatka_k
27. únor 2023

Mám dítě necelý 1,5 rok, prakticky od narození s námi spí v manželské posteli. Přistoupila jsem k tomu tehdy z praktických důvodů, abych nemusela chodit do dětského pokoje několikrát za noc kvůli kojení - dítě se nakojilo v polospánku v manželské posteli a já byla schopna lépe spát a ráno fungovat. To, co bylo dříve praktické a pomáhalo mi šetřit síly, mi nyní síly naopak bere. Dítě se několikrát za noc budí, vytlačuje mne na kraj postele nebo po mne leze. Stále je v noci kojené (několik měsíců zkoušíme na noc lahev, ale bezúspěšně). Když jsou dobré noci, budí se 2x, když špatné, klidně i 8-10x. Jsem vyčerpaná a přemýšlím, jak situaci řešit. Nechat dítě v manželské posteli, ale za žádnou cenu nekojit - bude pak lépe spát? Nebo jej dát spát do jeho dětského pokoje? Pokud ano, jak je na vlastní postýlku co nejsnáze navyknout - dát je do klasické dětské postýlky s vysokou zábranou, nebo už jen s nízkou zábranou? Co byste z Vaší zkušenosti v mé situaci poradili? Děkuji.

konidana
27. únor 2023

@renatka_k 1,5 roční už šli na normální postel. Teda starší měla v tomto věku přechodnou pohovku. Je potřeba to s dítětem předem prodiskutovat, vysvětlit, připravit ho na to, že už je velké. Podat to jako něco důležitého, že bude mít svou postel, svůj pokoj. Ale na druhou stranu stejně nezabráníš tomu, že když bude chtít tak bude za tebou chodit. Velká postel má tu výhodu, že když přišlo dítě k nám, tak já ho tam nechala s tatínkem, a šla spát do tý jeho volný postele😎
nebo mu dát ještě postýlku u vás v ložnici, ale oddělit a nebrat ho už do postele. Nevím jak by toto fungovalo, třeba ano.

laxesis
27. únor 2023

My spali u nás v manželské posteli dohromady asi 2 roky (velká postel), ale přes den vždy spal u sebe v postýlce, měl takovou tu rostoucí, ze které jsme postupně vyndávali šprušle a snižovali výšku matrace, aby mohl sám vylézt. Od 3 pak spal v normální velké posteli, tu bude mít klidně do 10 let. Každopádně jak byl ve dne zvyklý spát v té své, tak jsme to plynule zavedli i na noc, ze začátku jsem ho uspala v posteli a pak jsem ho jen přenesla, ani nevím jak, ale postupně už byl schopný usnout ve svojí posteli a nic jsme neřešili. Dřív jsem mu před spaním zpívala a vykládala pohádky, jenže jsem zjistila, že jak jsem v místnosti, tak na mě pořád kouká, namísto aby spal. Takže jsem mu taky začala pohádky k poslechu pouštět z telefonu, k tomu dostal flašku s mlíkem, já si zapla kameru vedle v pokoji, dveře nechala pootevřené a pak už jsem jen přišla pro lahev a telefon, přikryla a odchod. Nicméně stejně za námi v noci občas přešel, když nechtěl být sám...ale to mi nijak nevadilo🙂

moonulka
27. únor 2023

Já to řešila u dcery, která teda ale byla starší, měla 2,5. Narodilo se miminko, kojila jsem oba, oba se mnou v posteli. Bylo to dlouhodobě neudržitelné, dcera se budila víc než miminko, velké scény... Po 3 měsících jsem ji odstavila na večer a noc. Bylo to pro ni těžké se naučit usínat jinak než u kojení. Teď je se mnou stále v posteli (v květnu jí budou 3), ale už spí celou noc.
Někomu ale noční odstav nepomůže, v roku a půl jsem to zkusila a neprošlo to. V tu dobu se ještě budila i kvůli zubům.

areh
27. únor 2023

Syna jsem přestala v noci kojit, ikdyž spal semnou. Na flašku bych už neučila. Nakojila jsem večer a v noci nabídla max vodu. Šlo to. Špatná byla asi jedna nebo dvě noci. Pak i lépe spal...

jjasmina
Autor odpověď smazal
Zobraz
kiluau
27. únor 2023

@renatka_k Měla jsem to úplně stejně, asi do roka a půl mi přišlo, že jsem pořád vzhůru a malý přicucnutý a hrozně špatně spal. Jen jsem se pohla, byl vzhůru. Večer po uspání jsem nemohla už odejít... jakmile jsem přestala s nočním kojením, začal spát celou noc a prakticky ho nic nevzvudí 😅 ani když leží šejdrem a já ho silou posunu 😀 prostě jsem mu vysvětlila, že napít dostane večer před spaním a ráno když se probudí... v noci si párkrár pořval, ale musela jsem to přežít. Objala jsem ho a mazlila a usnul....

jjasmina
28. únor 2023

@renatka_k těžko, já jsem malou odstavila od kojení v 1,5r, kojila se kazdou hodinu ještě i po roce, nu jako i po odstavu se malá budi i teď ve 3 letech, ale samozřejmě po odstavu začala spát déle, stále spí s námi. Na láhev bych už fakt neucila. Jinak odstav byl náročný, byla zvyklá usínat pouze u prsa no.

jancabil
6. bře 2023

U nás jsme s tím taky dost zápasili. Spal s námi v posteli snad rok. Ale pak to nějak samo ustalo, ani nevím jak.

michalusenka
6. bře 2023

Přesně proto jsem přestala kojit.byla jsem ráda že jsem dlouho vydržela oproti první ale....flašku jsem zkoušela už při prvním bojkotu ve 3m a nic,naštěstí pak překvapila a Sunar vzala na milost v roce a půl konečně.ted je to 14dni kdy díky střevní virozo jsme konečně odbourali i ten sunar.prekvapila že i líp začla spát sama v pokojíku v postýlce a teď spí ponodbourani Sunaru dokonce i celou noc,předtím se budila jednou dvakrát za noc na sunar

suzanna123
6. bře 2023

Já oddělala bočnici od dětské postýlky a dítě spalo ve své postýlce přiražené k naší. Když se vzbudilo, buď jsem si ho k sobě vzala nebo si samo přilezlo a pak jsem ho zase strčila do postýlky

matusoni
6. bře 2023

@renatka_k a v ložnici nemáte místo na postýlku? Mohla bys ho tam vždy přešoupnout.

barca90
6. bře 2023

Stejne jsem to mela ja s dcerou. Kojeni uplne stejne, spala se mnou v posteli, jeste v listopadu tak 1-2x za noc a pak to zacalo byt vickrat (6x, 7x) a vzdy si jen cucla, pak delala blbosti, povidala, lehala, kopala. Tak jsem rekla dost a odstavila jsem ji. Prvni 2 noci trosku brecela. Kdyz chtela, tak jsem rekla neni, tak parkrat brekla a pak si lehla. Nicmene spolecne spani zustalo a bylo to snad jeste horsi 🙈 Zustalo, ze dcera usla sama v 8 vzdy v postylce a po prvnim probuzeni jsem si ji vzdy brala k sobe. Ale pak neusla a furt po me lezla, kopala me, mackala se na me. Zminila jsem se o tom dr na 18-ti mesicni prohlidce a rekla at zkusim homeopaticky kapky Sedalia na klidnejsi spanek. Vybraly jsme celou 100 ml lahev a spanek se zlepsil. Po dobrani to bylo stejne jako s kapkama, tak jsem zacala malou postupne prendavat z postele do postylky a postupne se prodluzovala doba spanku v postylce 💪🏻 A ted tyden mala spi v postylce skoro celou noc do pul 7, kdyz se mi v noci vzbudila, tak jsem si ji vzala zase k sobe, aby se uklidnila a pak jsem ji zase prenesla do postylky a spala az do rana. Ale u me byla max hodku. Tak doufam, ze to takhle vydrzi a za chvilu uz bude spat uplne celou noc🙏🏻🙏🏻🙏🏻

krisstina93
6. bře 2023

První bych odbourala kojení, mě po odstavu děti začaly spát pěkně celou noc v kuse. Jinak takhle velké dítě uz bych dala do klasické postele, synovi se líbilo, ze si mohl sam vylézat.

jerrabina
6. bře 2023

Já bych asi, jestli máte místo, zkusila dát nejdřív dítěti vlastní postel do stejného pokoje a pak časem třeba tu postel přesunout do pokojíčku. 🤔
Ale nevím, dceři bude 5 let a spím u ní v pokoji na posteli 120cm široké, tak ty problémy nemáme. A je mi tam dobře, dcera je ve spánku pritulnejsi než manžel a já se taky ráda pritulim 😄 Ale ted řešíme jak to udělat s novorozenetem, asi za měsíc to začne být aktuální. Ale zatím to vychází tak, že už asi týden s dcerou nespím protože kvůli rekonstrukci jsme jinde. Ale právě hodně jí pomáhá spát aspoň ve stejném pokoji jako já, není to až taková změna

lovemusicsun
6. bře 2023

Mám dvě holky, 3 a 5 let, a stále s námi spí v posteli. Obě byly kojené do 18ti měsíců, obě mají své postýlky v pokojíčku, kde usínají, ale kolem půlnoci se obě stěhují k nám. Máme velikou postel, vejdeme se v pohodě a bez nich se mi spí hůř než když je mám u sebe. Osobně se děsím té noci, kdy vyrostou a nepřijdou. Ale to je na jinou diskuzi. Co tím chci říct je to, že kojení může být jen půlka problému, druhá půlka může být kontaktní dítě, které rádo spí u rodičů a přesun do vlastní postele se nemusí na 100% hned podařit. Každopádně dokud byly holky kojené, tak se v noci několikrát budily. Jakmile jsem je odstavila, tak po 3-4 nocích spaly celou noc až do rána. U nás v posteli, ale až do rána. Takže za mě pokusit se odstavit, ale nutně nespoléhat na to, že dítě opustí teplo maminčiny postele. Spíše se třeba v první fázi spokojit s tím, že se nebude 10x za noc budit.

andelka
6. bře 2023

Syn spí s námi pořád, 4 roky. Před rokem jsem přestala kojit, spí celou noc, někdy se jednou vzbudí na wc.

dendy88
6. bře 2023

Holky malý spí doteď se mnou ,v dubnu mu budou 2 roky . Okolo toho druhého roku ho chci přestat kojit , proč tady většina říká že ho pak už neučit na umělé mléko ? Před 10 lety to bylo naopak,to zase všichni říkali ať se UM dává co nejdýl. I dcery jsem tak měla, cca do roka a půl byli kojený a cca do 2,5 jsem dávala na noc ještě UM 🙂. Teď už se to dělá zase jinak ?

andelka
6. bře 2023

@dendy88 už dávno. Když normálně jí,tak obecně po 12-18 měsíci UM netřeba vůbec zavádět.

dendy88
6. bře 2023

@andelka no jak píšu,před deseti lety to bylo jinak 😀

andelka
6. bře 2023

@dendy88 jj, starším dětem je 11 a 13 a kojila jsem 13 a 15 měsíců. Starší měl um do 2 a čtvrt a mladší do 2,5. Nejmladšího jsem kojila 3 roky,tak ten um a flašku ani nepoznal. A už u toho byl trend po roce um nedávat ( jsem jako myslela,že budu kojit zas max 15-18 měsíců).

kopernici
6. bře 2023

Nejdříve bych odstavila určitě noční kojeni, tri noci bude drama a pak bude spát celou noc..snad radši neučit na žádné pití, flašky apod. Ponosit, zazpívat,pohladit a říct si, že tam máš aua a prostě kojit nemůžeš. Až poté bych uvažovala o vlastní postýlce či pokojíku.

dendy88
6. bře 2023

@andelka jj, já to měla u starších podobně, ale s mladším to do tří nevydržím 😀 kdyby jsme nejeli na dovolenou kde chci ještě kojit tak bych to ukončila už asi 2 měsíce zpět .

andelka
7. bře 2023

@dendy88 já jsem to pořád nějak přirozeně prodlužovala..vždycky do toho něco vlezlo. On člověk pozná,kdy je správný čas. Pak to šlo úplně bez problémů.

rotkapchen
7. bře 2023

Z tohoto duvodu jsem syna v roce a půl odstavovala. Byly to těžké 4 dny (a noci), ale od te doby spí krásně.
Nebyl s nami sice v posteli, ale mela jsem postylku prisunutou k posteli a sundánou bocnici. Takže defacto s nami spal. Ale misra bylo dost.
Doporučuji odstavit. Stojí to za to.

lu91
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
krtikkrtovaty
11. bře 2023

Upřímně, to že se dítě nebude kojit vůbec nemusí pomoct. Dceři budou teď 3 roky, kojená není od 19 měsíců a spí furt stejně blbě a je i jedno, estli u mě v posteli, sama v místnosti, v pokojíku se sestrou nebo s tatínkem. Celou noc spala v životě 2*. Běhám za ní třeba i každou hodinu.
Starší naopak kojení nekojení od 8 měsíců spí jak dřevo celou noc.