IVF a roztroušená skleróza, máte zkušenost?

ewicka
21. zář 2014

Ahoj holky, s manželem se snažíme o miminko a v říjnu/listopadu mě čeká první IVF. 4 roky se léčím pro roztroušenou sklerózu, kterou mám nyní stabilizovanou, nicméně IVF je hormonální zápřah... Tak jsem se chtěla zeptat, jestli některá z vás máte podobnou zkušenost, a jak se to při IVF řešilo. Chodím do Heliosu, a tam řeší IVF a RS moc ne... Ani prednison mi neřekli, že bych měla brát. Díky za každou sdělenou zkušenost.

breberka82
28. lis 2014

Ahoj Evi, jsem úplně v samé situaci. Koukala jsem na diskuze a našla tvůj příspěvek, koukám, že docela nedávný. Já měla po stimulaci atak ☹ tak mi ty vajíčka zamrazili a pálila jsem na Solumedrol. Ale v pondělí mám transfer 😎

ewicka
autor
7. pro 2014

@breberka82 Jee, tak jsem ráda, že někdo reaguje 🙂 Tvé odpovědi jsem si všimla až dnes, tak se omlouvám, že jsem hned nereagovala. To už bys měla mít po ET 🙂 Moc moc přeju, aby všechno vyšlo! A jak jsi na tom teď?

Zrovna jsem chtěla napsat moje zkušenosti pro případný holky, co to budou číst. Stimulaci jsem kupodivu zvládla úplně v pohodě. Dokonce mi odeznělo i to, co mívám normálně (brnění v rukách, tíhu nohou). Měla jsem dlouhý protokol a žádný kortikoidy k tomu. Bála jsem se OPU, protože jsem nikdy nebyla v narkóze a nevěděla jsem, jak ta mrcha bude reagovat, ale taky úplně v pohodě. 17.11. jsem měla ET, ten den jsem vysadila copaxone, no a teď jsem v 5tt 🙂 Zatím nemáme vyhráno, ale miminko se drží jak může. Trochu mi to všechno komplikuje hyperstimulační syndrom, ale to se taky dá zvládnout. V RS centru mi všichni gratulovali až jsem se jim tam rozbrečela 🙂
Takže RS a IVF není vůbec žádný problém. Jen je důležitý být minimálně rok stabilizovaný bez nálezu na MRI. 🙂

ewicka
autor
8. pro 2014

Opravuji, že bez progrese na MRI, ne bez nálezu 🙂

breberka82
9. pro 2014

Ahoj Ewi, to je výborné!! 😀 Moc gratuluji! Do jakého chodíš RS centra? Na Karlák v Praze?
Já si taky přečetla tvůj přízpěvek až dnes. Měla jsem RS stabilizovanou několik let, bez ataku, a po hormonální stimulaci jsem atak dostala. Dle lékařek je to téměř pravidlo u pacientech s RS co jdou na IVF. Tak raději 2x zvažte.. ale samozřejmě miminko za to stojí! ;) Říkala jsem si, jestli si kvůli něčemu zničit zdraví, tak přece kvůli miminku a nelituji toho ani minutku!

Dneska ráno jsem měla pozitivní testík 🙂 ale ještě se neraduji, mám za sebou 2 biochemická těhotenství a 1 zamlklý potrat, tak ve mně pozitivní test nevyvolává takovou euforii 😀

ewicka
autor
9. pro 2014

@breberka82 Moc gratuluji k pozitivnímu testu! Ale chápu, že si tu úplnou radost, ještě nemůžeš dovolit. Taky mi v tom pořád něco brání. Pořád nemůžu uvěřit, že to vyšlo. Mně, která měla vždycky jen na všechno pech. Jinak chodím do FN Bohunice v Brně k takové mladé sympatické doktorce, a ta se zrovna RS a IVF zabývá, takže mě hodně podporovala.

Tak držím pěsti, aby čárka sílila a brzo i tlouklo srdíčko!

breberka82
11. pro 2014

Děkuju 🙂 já chodím v Praze do RS centra a jsou tam taky strašně hodní. Už se mi stalo párkát (ještě než jsem se začala snažit o mim), že jsem odtamtud odcházela a brečela dojetím, jak je možné, že je někdo na mě takhle hodný 😀 (jsem hrozná citlivka) skvělé doktorky, skvělé sestřičky, lidský angažovaný přístsup... takové štěstí v neštěstí...

Je zajímavý ten život, protože kdybychom neonemocněli, tak bychom takové lidi nikdy nepoznali a neměli takové zážitky... tím nechci říct, že je dobře, že jsme nemocné... spíš že nic není černobílé a všechno má i svou pozitivní stránku.

Mám to úplně stejné jako ty. Jsem tak zvyklá, že mám hrozný pech, že jsem absolutně v šoku, když se mi něco povede. 😀 Dostala jsem od ledna novou pozici, prošla jsem výběrovým řízením a pak jsem doma brečela, protože jsem tomu nemohla uvěřit - opět 😀 jestli vyjde to mimi, tak štěstím asi probrečím celý život....

no a zase si říkám, lidé, co mají všechno zadarmo, tak tenhle neuvěitelný pocit pokory nikdy nezažijou.. dyť my se umíme teď tak radovat 😎

Taky ti držím moc moc palečky a třeba nám to oboum vyjde 😵

breberka82
17. led 2015

@ewicka Ahoj Ewi, jak všechno probíhá? U mě zatím dobré.... Jak se cítíš? Já extrémně unavená..

ewicka
autor
17. led 2015

@breberka82 Ahoj 🙂 Tak moc gratuluju. Miminko se teda pořád drží? Chtěla jsem už něco napsat, ale řekla jsem si, že ještě počkám do NT screeningu, který mám 27.1. Jinak všechno zatím ok, unavená jsem, ale to je asi v těhu normální. A musím zaklepat, ale o RS zatím vůbec nevím. Tak doufám, že to tak i zůstane 🙂
Tak držím pěsti dál!

ewicka
autor
28. led 2015

Ahoj @breberka82. Jak se zatím daří? Co miminko a co RS? Já včera byla na tom NT a všechno na jedničku. A k tomu nám jako bonus řekli, že to bude chlapeček 🙂 Mám radost. A RS pořád hezky spí 🙂

breberka82
30. led 2015

Ahoj Ewi, to jsou skvěle zprávy!! 🙂 moc gratuluju ke chlapečkovi!! Měli jste nějaké preference? Mne by to bylo asi jedno...ale cítím, ze to bude asi taky chlapeček, tak to jsem zvedava. Ja také zatím dobre, na NT screening jdu 11.2., tak potom uz si taky dovolím se trochu radovat 🙂). Jsem moc šťastná, ze tehotenstvi zatím prosperuje a RS také spí, až na tu šílenou unavu. Cele dny jenom lezim, určitě to není běžná tehu únava, přijdu si jak v posledním tažení. Bere mi to chuť do života a mám z toho bohužel deprese, i když bych si moc prala byt v pohodě kvůli miminku... No ale snad se to zlepší a pak si to naplno uziju 🙂 mas fotku toho tvyho broucka?

ewicka
autor
1. únor 2015

@breberka82 Ahoj. Tak mám radost, že i vám miminko prospívá a pěkně roste. Nám je pohlaví celkem fuk, hlavně aby bylo miminko zdravý. Ale jak píšeš, že cítíš, že to bude kluk, tak já na tuhle intuici celkem věřím. Taky jsem to cítila 🙂 A vy máte nějakou preferenci? A k té únavě... může to souviset s RS... Raději bych zavolala do centra. Taky může pomoct navýšení magnesia. Osvědčilo se mi MagneB6. A musíš chodit do práce nebo jsi doma?
Držím pěsti při screeningu a snad i únava poleví!
Posílám fotku a budu se těšit na tu tvou 🙂

breberka82
4. únor 2015

@ewicka jé, to je krásné miminko 🙂 , moc moc gratuluji!! Na tvé doporučení jsem si koupila Magne B6, tak uvidíme, ale dneska mi je celkově o hodně lépe, i jsem si udělala polévku a vyloženě mi chutná, to už jsem dlouho nezažila :D. Mám i takovou lepší náladu, jakmile je člověku lépe, tak svět nevypadá tak černě 🙂.

Do práce bych chodila ráda, ale opravdu to není k tomu, doktoři mi to i vymluvili, že riskuji další potrat a zhoršení RS. Teď jsem hrozně ráda, že můžu být doma a odpočívat, vůbec si nedovedu představit, že bych chodila do práce, nevím, jak bych to zvládala zdravotně a energeticky, asi by to bylo oravdu na hraně. Ale je to jak píšeš, myslím, že to všechno teď bude pomalu odeznívat, nejdůležitější je, aby dobře dopadl screening a potom už si začnu užívat těhu, budu chodit častěji na procházky do přírody a chtěla bych pomalu začít cvičit gravid jogu, snad mi to doktoři dovolí, přijdu si hrozně ztuhlá. Takovouhle prodlevu ve cvičení jsem asi v životě neměla 😒
Dám určo vědět, jak dopadl screening 🙂

ewicka
autor
6. únor 2015

Ahoj @breberka82 , mám radost, že už je ti trochu lépe. A líbí se mi tvoje plány, gravid joga a mírný pohyb. Taky se k tomu teď trochu nutím, ale moc mi to nejde. Na 14 dní jsem i odpískala práci. Prostě není třeba se nikam hnát. Mírně se mi vrátily příznaky RS, tak si taky navýším MagneB6 🙂 Kdysi mi to doporučila doktorka a hodněkrát zabralo a ani jsem nemusela na solumedrol.
Tak zatím držím pěsti, aby ti chutnalo čím dál víc a měla jsi čím dál víc energie. A brzy přijde jaro 🙂
E.

breberka82
6. únor 2015

@ewicka to je dobre, ze jsi doma, obvzlast, když teď řádí ta chřipka!! I české biatlonistky, rikaly, ze radši nechodí ven, ze jsou teď viry hodně agresivní! To je mi líto s tou RS, ja beru 5 mg Prednisonu a nechají mi ho až do konce gravidity. Nemám to na RS, ale abych predešla potratu kvůli zvýšené buněčné imunitě, ale říkám si, ze to snad tlumí i připadné projevy RS..
Mas pravdu, za chvíli přijde jaro a to bude jiná káva 🙂)
Ať je ti brzy lépe!