Chceme žít s dětmi po svém - každý říká "to nejde"

malinkaelinka
31. kvě 2019

Ahoj holky,
to co teď budu psát, tak bych normálně nepovažovala za jakýkoliv problém, zasmála se tomu, hodila to za hlavu. Ale asi se ve mně nějak rozvířily těhotenské hormony :D
Čekáme s manželem první dítě - nějaký čas jsme na něj čekali, moc se těšíme. Oba jsme tak trochu dobrodruzi, každou chvíli se pouštíme do nějakých šíleností, milujeme výzvy a překážky. Jsme zvyklí neustále slyšet "to nejde", "takhle se to nedělá", "to nedáte".... No vždycky to jde a vždycky to dáme :D Tyhle řeči jsme slyšeli když jsme si koupili stařičký karavan a plánovali s ním projet jižní Evropu (bez problému 🙂 ), když jsme se rozhodli postavit dům, když jsme se rozhodli vylézt na Jebel Toubkal.... Když jsme si na začátku mého těhotenství rezervovali dovolenou v Nízkých Tatrách - opět tu bylo "a co tam budete dělat, ve 26 tt už to na žádné túry není" - dovolenou máme za sebou a zvládla jsem to na jedničku 🙂
Většinou se všem protestům smějeme a házíme to za hlavu a děláme si vše po svém.
A teď k tomu, co mě včera totálně semlelo. Byli jsme na krátké návštěvě u známých, jsou to fakt spíš známí, vídáme se párkrát do roka, manžel s nimi dříve více kamarádil, ale jejich cesty se dost rozešly. Mají dvě malé děti. A celou návštěvu jsme od nich poslouchali řeči, co nás všechno čeká, až se mrňous narodí. "No to si nemyslete, žádné dovolené a výlety, s dítětem je to nemožné", "kupte si pořádné auto, víte kolik věcí dítě potřebuje?" "no však vy začnete žít jinak, ony vás děti naučí..."
Proč mě to semlelo? My nikoho jiného s malými dětmi neznáme, nemáme žádné jiné známé, natož kamarády, kteří by měli děti, respektive my nejsme tak úplně společenští a navíc podnikáme takové věci, které by v našem okolí nikdo dělat nechtěl, takže to děláme stejně sami.
Život s dítětem (potažmo pak s dvěma dětmi) - já vím, že plno věcí bude jinak, ale já si prostě nemyslím, že to je něco, co nás musí navždy uvěznit doma, zavalit náš dům kravinama a žít jen chozením na hříště a nákupy v supermarketu.
Vyrostla jsem v rodině, kde víceméně děti nebyly omezením - naši nás odmala vláčeli všude možně - na hory, na kolo, na lyže, na koncerty.... a se ségrou jsme měli krásné dětství...
Když jsem večer v posteli říkala manželovi, jak mě ta návštěva uvrhla do stavu zoufalství, koukal na mě jako na blázna, že oni jsou přece úplně jiní než my, že můžu být v klidu, my si uděláme všechno tak, aby to vyhovovalo nám. Vím že to tak je, ale přesto - tím, jak o dětech nic nevím, tak mě občas provází taková nejistota, co a jak bude, jak to zvládneme atd.
Když to tak po sobě čtu, uvědomuju si, že je to blbost, prostě my jsme my a nedá se to s nikým srovnávat, ale stejně asi potřebuju utěšit :D

tirsah
23. led 2020

@niki1107 Hehe, já bych to řekla tak, že není mateřská jako mateřská stejně jako není práce jako práce. Nejde srovnávat kancelářské osmihodinovky s fáráním v dole aneb dítě "jednou za tři hodiny nakojim a uložím" a dítě "už brečí dvanáct hodin v kuse, čas a den a noc se stírají, možná se zítra najím!??". Já se díky velmi náročnému prvnímu dítěti naučila pokoře. Byla jsem totiž dost arogantní těhotná, přesvědčená o tom, jak to budu mít na háku, co věřila, že náročné mateřství si dělají matky samy svou nedůvtipností a vlastní neorganizovaností😀 Za relativně klidné třetí dítko už jsem pak byla vděčná osudu

tirsah
23. led 2020

Jo a z vlastní zkušenosti: mám doma tři mrňata, nejstarší pět, nejmladší rok a půl a co se týče výletů a aktivit, jsme furt v luftě, musíme mít pořád program. Ale upřímně je to nutnost a ne něco, čím bych potřebovala naplnit pocit pozice aktivního moderního rodiče s mnoha zájmy. Děti potřebuju zabavit, zaměstnat jejich pozornost, proto pro mě je snazší vzít je do prostředí, kde mají nové podněty a péče o ně pak vyžaduje méně mentálního vypětí (při praktikování činností pro ně vhodných), ale pravda více toho fyzického (hlídat je, aby si neublížily nebo něco nezničily). Nicméně si nemyslím, že je to nutné a že by to byl vhodný model pro každého. Každá by si měla umět vyhovět a při svém životním stylu (a s ohledem na potřeby dítěte) žít svůj život bez ohledu na tlak a představy okolí (včetně představ o sobě samé a "ideálním modelu rodičovství")

paladinka
24. led 2020

Já si vždycky vzpomenu na případ pár měsíčního miminka, které rodiče vzali na nějaký festival, spali v autě a to dítě umřelo... to je asi to, že rodiče si splňují vlastní sny a své zájmy a dítě z toho "zakuká"..... takže pokud mé zájmy neohrožují život dítěte, tak všechno jde.

journals
24. led 2020

@paladinka miminko ale asi neumrelo proto ze spalo v aute, tam musel byt nejaky jiny problem... trochu ukvapeny zaver

alemari
24. led 2020

@paladinka to byla maminka tu z koně, dítě bylo nemocné- to tu víbec nepatř vypisovat!!!

journals
24. led 2020

@alemari hele mozna ze naopak patri... pokud nekdo veri tomu, ze vezme dite na festival a bude spat v aute a dite mu z toho umre, tak je to krasny priklad toho jak byt preventivne predposrana uplne ze vseho 🤦🏻‍♀️🙈

michaela_2
24. led 2020

@paladinka a co rodiče, kterým umře miminko na náhle úmrtí kojence v dobu, kdy se třeba večer dívají vedle v obýváku na zprávy? Tam se podle této teorie nic nezanedbalo jen proto, že se to stalo doma a ne někde venku? 😧