Jak venčíte psa v těhotenství a s miminkem v kočárku?
Ahoj. Zakládám tuto diskusi, protože mám doma opravdu velikého bafáka. Zajímá mne, jak to děláte, máte-li doma velkého psa, který je sice hodný, ale občas mírně neposlušný. Např. vám startuje po kočkách. Jde mi hlavně o maminky z bytovek, co jsou závislé na vyvenčení, páč není zahrada, kde by psa vypustily a nestaraly se. Jak jste to dělaly v těhotenství? Neměly jste strach, že pes zabere a vy tím ublížíte miminku v bříšku? A co pak s kočárkem? Chodily jste beze strachu, že vám pes v záchvatu lovení či výměny názorů se psem za plotem převrátí kočárek? Nebo jste vyvenčily ráno, než šel chlap do práce (zatím co on třeba hlídal dítě) a pak jste znova venčily až po příchodu chlapa z práce? Tj. bez kočárku.
Stručné shrnutí
- Důsledný výcvik psa a nastavený režim s partnerem jsou hlavními řešeními pro bezpečné venčení v těhotenství i s kočárkem; běžně doporučované pomůcky zahrnují cvičák, stopovací vodítko a ohlávku (headcollar).
- Technické prostředky diskutované jako pomoc jsou ohlávka, vodítko s amortizérem, kšíry (uživatelé zmiňovali „ksiry za pětikilo“), elektrický obojek (v diskusi uváděná akční cena 3 500 Kč a zmíněný model D‑Control 400 přes Aukro) a manduca/ergonomické nosítko či šátek místo kočárku.
- Bezpečnostní doporučení z diskuse: nepřivazovat vodítko napevno ke kočárku (mít možnost pustit), vyhýbat se flexi vodítkům, volit pevný terén (pole/les) namísto rušných ulic a zvažovat stabilní terénní kočárek s brzdou; u velkých plemen nutno zohlednit chronické problémy jako dysplazie.
Q: Jak bezpečně venčit velkého psa s kočárkem?
A: Základ je důsledný výcvik (cvičák, přivolání) a technické pomůcky jako ohlávka (headcollar) nebo vodítko s amortizérem; nikdy nepřivazujte vodítko nenávratně ke kočárku, mějte možnost ho pustit, a vyhýbejte se flexi vodítkům; doporučují se trasy po polích či v lese a kočárek do terénu s brzdou (uživatelé varovali, že tříkolkové kočárky se snadněji převrátí).
Q: Jak psa odnaučit tahat na vodítku?
A: Metoda „zastavit při tahu a pokračovat až v klidu“ je doporučována spolu s výcvikem na cvičáku; pomáhají kšíry, ohlávka, vodítko s amortizérem nebo dlouhé 15m stopovací vodítko a cílené tréninky přivolání; inzerovaná doporučená literatura a návody jsou dostupné např. na PesBruno (odkaz v diskuzi).
Q: Je elektrický obojek vhodný řešit lovecké pudy a odvolání?
A: V diskuzi některé účastnice popisovaly pozitivní zkušenost s el. obojkem (uvedena cena ~3 500 Kč na akci, možnost nákupu přes Aukro, zmiňovaný model D‑Control 400), zatímco jiné uživatelky varovaly před riziky (případně popsané popálení) a doporučovaly opatrnost; otázka je v diskusi sporná.
Q: Můžu na pět minut vyběhnout s psem a nechat miminko doma na chůvičce?
A: Některé matky v diskuzi takto krátce venčily (zmíněno „fičím ven za barák“ nebo „5–10 minut“ při dobrém dosahu chůvičky), jiné důrazně doporučovaly dítě nenechávat samo a považovaly to za nezodpovědné; v diskuzi šlo o spornou praktiku závislou na konkrétní situaci a důvěře v chůvičku.
Q: Jaký kočárek vybrat při častém venčení se psem?
A: Doporučují se pevné terénní podvozky s brzdou a stabilní konstrukcí; v diskuzi varovali před tříkolovými sportovními kočárky kvůli riziku převrácení a zmiňovali konkrétní zkušenost, kdy připnuté vodítko u kočárku vedlo k incidentu (dítě bylo naštěstí přikurtované).
Q: Co dělat, když partner málo pomáhá s venčením?
A: Uživatele doporučovaly jasný režim (např. partner venčí ráno a večer, druhý rodič odpoledne), využití nosítka/manducy pro kratší vycházky, zapojení babičky nebo jiného dočasného hlídání a cílený výcvik psa, aby byl méně náročný na délku a kontrolu vycházek.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důsledný výcvik psa a vytvoření režimu (rozdělení venčení mezi partnery) výrazně usnadní venčení v těhotenství a s malým dítětem.
- Flexi vodítko je v diskusi považováno za nevhodné pro situace s kočárkem; lepší jsou pevná vodítka, kšíry, ohlávka nebo vodítko s amortizérem.
- Manduca/ergonomické nosítko nebo šátek jsou často uváděné jako reálná alternativa ke kočárku pro rychlé výběhy.
Sporné názory
- Použití elektrického obojku a paralyzéru je vnímáno dvojznačně: někteří uvádějí, že „zabraly“, jiní varují před fyzickými následky a preferují čistě pozitivní výcvik.
- Nechat dítě krátce samo s chůvičkou je v praxi běžné u některých matek, ale jiné to považují za nepřijatelné a nebezpečné.
Otevřené otázky
- Jak efektivně funguje elektrický obojek nebo paralyzér u molosoidních plemen s vysokou tolerancí bolesti?
- Jaký konkrétní model kočárku má nejlepší poměr stability vůči riziku převrácení při tahu psa?
- Jak dlouhodobě řešit velkého psa s dysplazií a vysokými náklady na veterinu ve spojení s péčí o dítě?
Zmíněné značky a firmy
PesBruno, Obojky.cz, Aukro, D‑Control
Zmíněné produkty a metody
ohlávka (headcollar), elektrický obojek, D‑Control 400, paralyzér, pepřák / tekutá střela, kšíry (uživatelé zmiňovali „za pětikilo“), flexi vodítko, vodítko s amortizérem, stopovací vodítko 15 m, manduca / ergonomické nosítko, šátek na nošení, kočárek do terénu s brzdou, stopovací vodítko, cvičák (výcvik), metoda „zastavit při tahu a pokračovat v klidu“.
Místa a osoby
Praha, Brno, Kohoutovice, Babí hora, Fatra, Tatry, Slovensko
Môžem odporučiť knižku:
http://www.pesbruno.sk/stiahni-knihu
,alebo rovno
Bydlíme v paneláku a za barákem máme takové větší travnaté prostranství. Koupila jsem chůvičky s dobrým dosahem a ráno venčím tak, že malého nechám v postýlce (buď ještě spinká nebo si kouká na kolotoč nebo tak něco) a fičím ven za barák, samozřejmě pouze tam, kde má chůvička dosah (osvědčilo se nám házedlo, ať se hafík hrochu proběhne). Pak většinou následuje dopolední procházka s kočárkem i psem a pak odpolední procházka taky s kočárkem i psem nebo jdeme odpoledne k mamce na zahradu. Každopádně ale mám labradorku, která je jednak vycvičená na chození u nohy i bez vodítka a taky je poslušná, takže když jí dám "volno" tak si běhá a ňufká a když si ji zavolám, tak přijde (a je jedno jestli vidí psa, kočku nebo kus žvance). Jinak co můžu doporučit, tak super jsou vodítka, které zapneš např. za svůj opasek. Teď v těhu asi né, ale pak na procházky s kočárkem bych řekla super. Pes se projde a ty máš volné ruce.
Z tou elektrikou bych byla opatrnější. Známí si pořídili elektricky obojek a vypálilo to psovi díru do krku... Já osobně jsem toho velkým odpůrcem a nikdy bych to svému psovi nedala a už vůbec ne teď, když vím co je to za hnus...
@nikcule No ono taky na obojku záleží, jakou nastavíš sílu rány. Jsou tam slabé pro malé pejsky až po velké rány pro velké a dlouhosrsté psy. Pokud dáš velkou ránu pro dlouhosrsté psy malému pejskovi, může mu to ublížit. My to máme, aby jsme naší fenku odnaučili utíkat ze zahrady, naučila se to od sousedovi psa a el. obojek zabírá. Jinak my psy venčíme na zahradě buď hned ráno, kdy malej ještě spí a nebo se postarám o malýho, dám do cestovní postýlky v pokoji s hračkama a jdu na cca 10 minut ven s hafíky. Malý má u sebe chůvičku, abych slyšela kdyby něco, pak už jdeme společně na procházku, nebo na zahradu.
Ahoj dámy, řeším stejný problém, přitel si chce najednou pořídit ridgebacka, jenže chceme i miminko, zatím nám mimčo nevychází, takže bych se psem neměla problém, ale děsím se jednou toho až na těhotenství dojde, nedovedu si představit jak to budu se psem a miminkem dělat. Další problém je ten, že přítel je většinu roku pracovně v zahraničí, takže psa budu mít na krku já a až bude mimčo tak fakt nejsem schopná vymyslet, kdy toho psa budu venčit. Budu ráda, že se naučím zžít s mimčem a nechci mít na starost ještě takhle velkýho psa.
Nečetla jsem všechny příspěvky, jen můj názor - pokud plánujete mimi, psa si nepořizujte. Mimčo je náročné časově i fyzicky a do toho ještě pes, neužijete si pořádně nic, budete v jednom kole. Vím od kamošek, jsou z toho nešťastné. Velká komplikace nastává, když onemocníte. Ne vždy se najdou v okolí lidé, kteří vám přijdou vyvenčit nebo si psa na týden dva vezmou k sobě a postarají se. Dále otázka dovolených. Každá maminka se s mimčem těší, že vypadne na dovču, další komplikace se psem... Závěrem jen na vysvětlenou - psy mám ráda, není to nic proti nim, s jedním přestárlým pomáhám, ale dobrovolně bych si takto život, když plánujeme mimčo, nekomplikovala 😎 Prostě priorita mimčo 😵
já bych při venčení měla mimčo v šátku nebo v ergonomickém nosítku. Ale otázka je jak je velký pes, pokud je to velký pes asi bych se bála, že mě může povalit na zem a táhnout. Takže v případě velkého psa je důležitý výcvik psa a jeho poslušnost. A taky je hodně omezený denní režim dítěte se psem. Na hřiště, do herniček a podobně se se psem nedá chodit a člověk musí hodně venčit i přes den. Za mě je mít psa s mimčem dohromady bez pomoci s venčením někoho z rodiny hodně velký omezení. Pes se tak může dostat na druhou kolej a nemusí to všechno dobře dopadnout...
Zatím normálně,az se mimi narodí,budeme MIT manducu,máme velkého psa,ale už 10leteho,takže klidnější a lip rozhodime směny na venceni 😉 všechno jde
Kamošky, co mají mimi a psa, mají většinou mimi v ergo nosítku, ale tam je komplikace naklánění pro sběr hromádek 😎 Obecně kamoškám hrozně vadí, že musí kombinovat sběr hromádek s dítětem a nemají si kde umýt ruce - nosí jednorázové vlhčené kapesníčky v kapse, ale i tak jim to připadá k mimču fuj. Dále psa nikdy nepouští z vodítka, pouze ve výběhu, protože s dítětem v nosičce psa prostě na větší vzdálenosti nedoběhnou. Jedné kamošce, když byla těhu, napadli psi pejska v parku, když ho pustila z vodítka, protože jednoho z nich znala a byli vždycky v pohodě. Její pes nakonec utekl, ona s břichem za ním, nemohla ho stihnout, naštěstí ho nesrazilo auto, našla ho u domu. Nikdy nevíte, co se může stát a s břichem nebo dítětem už to není jako dřív.
@cocking tak do RR bych při plánování mimca nesla, máme jeho křížence a tu pubertu,kterou mela naše cubina,dejte pokoj,nervy jako spagaty jsem mela,mylejdy neposlechla,furt divocila,tahala,občas utekla,no s mimcem si to nedovedu představit. Tak od 4 let je úplně v pohodě,ale předtím,tvrdohlavá jako bejk. A přesně jak Pisou holky,stačí,když je na psa jeden a onemocní,nebyla jsem kolikrát schopna dolizt ani před dum na trávník. AC naší hafinu miluju,tak příští pes bude malý.
kámoška bydli v panelaku a když jí malá usnula tak šla s pejskama kolem sidliste a mela chuvičku
@cocking ja osobne mam tri psy, ale teda mame dum a zahradu, ale i tak sem slychavala v těhotenství jak to pak budu zvladat... no a uplne normalne. Všechno jde kdyz se chce. Jinak v byte a jedno psa vidim uplne v pohode, i pokud bych byla sama, pes se dobre nauci rezim. Venceni bud s kocarem nebo bych si i kuli psovo porodila satek a rychlovku pred domem klidne nachuvicce - kdyz jdete do sprchy. Tak dite taky nevidite. Ale jak ctu dotaz, tak mam pocit, ze kdyz nad tim takhle uvazujete a psa vidite uz ted jako komplikaci mohl by pozdeji skončit nekde odloženy jako spousta dalsich jen kuli diteti. A jeste nase dite ma ke psum supr vztah a oni k nemu, spousta lidi zasne. Ale je to vychove.
@cocking já mám 38kg vážícího křížence, měli jsme ho cca 4 roky před prvním dítětem a zvládla jsem vše naprosto v pohodě. Je ale nutné podotknout, že velkého psa je opravdu nutné dobře vychovat. Ze začátku při procházkách zabere energie stejně jako malé dítě, které se učí chodit. Táhne na vodítku, nepřijde na zavolání, vběhne do silnice apod. Stálo mě hodně energie ho vychovat. S malým dítětem si to neumím představit. Dítě by šlo jedním směrem, pes by tahal druhým.... Náš pes v době, kdy jsem měla děti, už poslouchal jen na zamlaskání či písknutí. Navíc věděl, že se mě musí ve městě držet, chodit přímo u mě, zastavit, když zastavím já, zastavit před silnicí apod. V podstatě mě teď při procházkách nestojí skoro žádnou pozornost (a to chodí v drtivé většině případů bez vodítka) a můžu se věnovat dětem. V těhotenství to taky nebyl naprosto žádný problém, ale opět to bylo proto, že už byl vychovaný. V době, kdy se snažíte o dítě mi to přijde dost riskantní. Může se vám to za dva měsíce povést (a moc bych vám to přála!!!) a pes bude zrovna ve fázi, kdy bude potřeba ho cvičit. Bude tahat na vodítku apod. a pak je pro tebe tak trochu i nebezpečný. Já osobně bych raději počkala až se sžiješ s miminkem a uvidíš, kolik ti zbude energie. Navíc je tu skutečnost, že když přijde do rodiny první pejsek, může pak na děti žárlit (měl původně pozornost páníčků jen pro sebe a teď se musí dělit), když je to ale opačně, stát se to nemůže - pes od začátku dostává jen část pozornosti.
Držím palce, ať se miminko brzy podaří a pokud si pejska pořídíte (zase na druhou stranu za sebe píši, že je to radost🙂), tak ať jste s ním spokojení🙂
U nás jediná změna zatím s bříškem od 4.měsíce jí nepouštím na volno(ráda si s ostatníma psama vyměňuje názory) už bych jí nedoběhla, no a pak díky našemu prac. režimu je zvyklá v základu chodit 2x denně ráno a večer (teď chodíme i odpo tak bonus pro ni) takže šátek nebo nosítko, ale docela mě teď upoutala poznámka o sběru hovinek, to mě vůbec nenapadlo ale tak teď to taky zvládám (sáček na ruku a vůbec s tím nepřijdu do kontaktu) a mimčo přidržím druhou...jinak naše psice ví že když jdem samy tak jdem jenom "honem" venčit tak je to max 15min když i s mužem tak klidně 2-3 hodky 🙂 zatím to zvládáme všichni
Mám dítě a psa, co musí být na vodítku a venčení je peklo. Táhne a porad kolem mě obíhá dokolecka a musím furt odmotavat vodítko z kocaru nebo si prehazovat vodítko z jedné ruky do druhé. Musím před dítětem na psa občas zakricet. A doma je to taky k vzteku. Rozhodne už bych psa nechtěla. Oddelavas z miminka psi chlupy. Pes venku sežere kde co a pak olizuje dítěti ruce a obličej, kolikrat i pusu. Okusuje dítěti hračky a dítě ozuzlava psi hračky. Privres dveře od ložnice, kde spí, abys ho slysela, že se vzbudilo. Pes furt chodí tam a zpátky a dveře otevírá, pak jde do ložnice hluk z TV, kterou sleduje manžel. Dítě se zrovna zabavuje samo a prijde pes, že si chce hrát. Večer už by sis mohla jít lehnout, ale musíš venčit. Nesmíš je nechat samotné. Dítě psa tahá, pes vrčí, ale neodejde, naopak, porad se kolem ditete motá. Bojím se, že ho pokouse. Tož tak u nas☹
No to je síla. Pes za to nemůže, můžete si za to sami když neumíte psa vychovat.. Je snad normální že si chce hrát a být ve společnosti. A to že venku něco sní?? Proč ho necháváte? Taky nechápu ..
Lepší než elektrický obojek je slovo, nebo lépe gesto. Nejdříve asi vychovat psa, pak je vše vpořádku. Pes poslouchá jím uznanou autoritu- a to je zakladatelka-musí být- bez problémů. Není to o velikosti, ani o křiku. Spíše hraje roli rozum, důslednost. A taky nenechávat dítě se psem nikdy samotné, i kdyby pes byl ,, Pán Bůh."

My jsem chodili na cvičák od štěněte, ale stejně zlobí 🙂 . No, je to chlap 🙂 .
Když jdem s kočárkem tak celkem v pohodě cupitá vedle nás, ale běda, když potkáme jiného pejska, nebo fenku , která se mu líbí, to je konec, byl by schopnej nás vyklopit a táhnout za sebou. Já mám vodítko přivázaný u kočáru, asi bych neměla 🙂