icon

Kdy jste se od narození miminka konečně vyspaly?

avatar
verushe20
23. říj 2014

Ahoj, mam dotaz. Kdy jste se od narození miminka poprvé v noci pořádně vyspaly, respektive kdy miminko začalo spát v kuse celou noc..

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 104 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Noční spánek po narození je vysoce individuální; v diskusi rodiče uváděli první „celou noc“ už v 3. týdnech, v 6–8 týdnech, v 2–3 měsících, v 6–12 měsících, ale také až po 1 roce, po 2 letech, po 3,5 roku nebo po 5 letech.
  • Rodiče v diskutované skupině uváděli jako účinné zásahy ukončení nočního kojení/odstavení, zavedení pravidelného večerního rituálu a přesun do vlastního pokojíčku; konkrétní změny spánku spojovali i s přechodem na UM (zmínky o Sunar, Nutrilon) a s přechodem z látkování na jednorázové pleny (zmínka o Pampers).
  • Časté relapsy do přerušovaného spánku jsou běžné; rodiče popisovali, že zoubky, nemoci, letní horko nebo fáze vývoje způsobily, že období klidného spánku trvalo týdny až měsíce a střídalo se s obdobím častého buzení.


Q: Jak kojení ovlivňuje noční spánek dítěte?
A: V diskuzi mnozí rodiče napsali, že jejich děti spaly méně pravidelně, dokud dítě kojili; konkrétní příklady uváděly zlepšení po odstavení ve 10–15 měsících, ale jiní rodiče měli plně kojené děti, které spaly celou noc už od 4–8 týdnů.

Q: Pomůže přechod na umělé mléko (UM) se spánkem?
A: Několik rodičů uvedlo, že po přechodu na UM nebo použití Sunaru či Nutrilonu dítě spalo delší úseky (např. spánek 19:30–6:00 u 4měsíčního dítěte); jiní však přechod nezmiňovali jako nutný faktor.

Q: Funguje „nechat dítě chvíli plakat“ jako metoda natrénování nočního spánku?
A: V diskuzi se objevily konkrétní případy, kde rodiče popisovali, že jednorázové neodchodění platilo (např. rodič napsal, že jedné noci nešel k dítěti a od té doby spalo celou noc), ale neexistuje jednotný výsledek a reakce dětí byly různorodé.

Q: Pomůže přesun do vlastního pokojíčku nebo oddělení od rodičů?
A: Více rodičů hlásilo zlepšení po přestěhování do vlastního pokojíčku; konkrétní příklady: spánek od 20:30 do 9:30 u dítěte spícího ve vlastním pokoji, a zlepšení po přesunu z ložnice zpět do samostatné místnosti.

Q: Jaké praktické rituály rodiče doporučovali pro lepší noční spánek?
A: V diskuzi se opakovaně zmiňoval pevný večerní rituál (vykoupání, najíst, uložit ve stejnou dobu), tma a klid v pokoji, a nedávání hraček či her v postýlce jako prevence nočního bdění.

Q: Co dělat při pravidelném buzení kvůli zoubkům nebo horečce?
A: Rodiče popisovali běžné použití sirupu proti teplotě a uklidňujících opatření; někteří uváděli krátkodobé zhoršení spánku při prořezávání zubů a návrat k lepšímu spánku po odeznění potíží.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Noční spánek je vysoce individuální a u mnoha dětí se stav mění vlnovitě v průběhu měsíců a let.
  • Ukončení nočního kojení nebo odstavení a zavedení pravidelného večerního rituálu rodiče často uváděli jako bod vedoucí ke stabilnějšímu nočnímu spánku.
  • Zoubky, nemoc a změny prostředí (přesun do vlastního pokoje, období horka) jsou běžné spouštěče relapsů v nočním spánku.


Sporné názory

  • Někteří rodiče tvrdili, že kojené děti obecně spí hůře a že odstavení výrazně pomohlo; jiní rodiče popisovali plně kojené děti, které od narození spaly nonstop.
  • Někteří rodiče doporučovali nechat dítě „proplakat“ jednu noc jako efektivní postup; jiní tuto metodu neuváděli nebo ji nepovažovali za univerzální.


Otevřené otázky

  • Jaký je optimální věk a postup pro ukončení nočního kojení tak, aby to dítě i rodiče zvládli bez dlouhých relapsů?
  • Jaké konkrétní rituály nebo prostředí (teplota, tma, rozložení ložnice) mají největší a nejtrvalejší efekt na noční spánek různě temperamentních dětí?
  • Do jaké míry pomáhá přechod na UM (konkrétní značky) oproti jiným zásahům u dětí, u kterých je časté noční buzení?


Zmíněné značky a firmy

Sunar, Nutrilon, Pampers

Zmíněné produkty a metody

kojení, odstavení (weaning), umělé mléko (UM), Sunar, Nutrilon, Pampers, látkování vs. jednorázové pleny, odstříkávání mléka, lahev tatínkovi, pevný režim / večerní rituál (koupání–najíst–uložit), přestěhování do vlastního pokojíčku, společné spaní v posteli, nechat dítě plakat (sleep training), budit na krmení v porodnici, sirup na teplotu, „syndrom dráždivé dítě“

Místa a osoby

Meredith Small

Strana
z4
avatar
zuzik24
24. říj 2014

Se starší jsem se vyspala docela dobře, i když měla období nočních mejdel, kdy byla vzhůru do dvou, ale spala do dvanácti 😀 Ale od půl roka spala celou noc, jasně, jednou za čas ji něco rozrušilo natolik, že se v noci probudila. S malým je to horší, budil se do roka dvakrát až třikrát, od té doby je to jak kdy. Někdy spí celou noc, jindy se jednou vzbudí a chce mléko 😀 Nejlíp se vyspím, když si je tatínek vezme na víkend pryč, to je balzám a nevylejzám z postele dřív než v deset, sice jsem vzhůru od osmi, ale hovím si 😀 😀 😀

avatar
ivular
24. říj 2014

Tak po zkušenosti se svým synem bych osobně pokládala spíš otázku: za jak dlouho jste si na permanentně přerušovaný spánek zvykly? 😅

avatar
lucifereeek
24. říj 2014

tak u nás ta doba ještě nepřišla a myslím ještě pár let nepříjde. 😖

avatar
denyzuza06
24. říj 2014

První dcerka spala celou noc hned po příchodu z porodnice druhá nespí dodnes a to je jí pět let

avatar
misar91
24. říj 2014

ahojky.no my měli peklo cca do 8 měsíce kdy se budil klidně i 16krát za noc.pak jsme řekli dost a jednu noc jsem k němu prostě nešla a od tý doby spinká celou noc 12hodin v kuse a je to znát i přes den že má lepší náladu..a já jsem odpočatá a mám konečně i čas na tatínka 😉

avatar
luccy.luccy
24. říj 2014

obě dvě začaly spát celou noc ve dvou měsících, ale myslím, že to bylo hlavně kvůli tomu, že byly na Sunaru a neměly hlad. S kojením nevím, to se asi budí častěji. Občas teda zamrčí, že jí vypadne dudlíček, tak ji ho dám a je zase klid. takže já si na nevyspání stěžovat nemůžu. 🙂

avatar
cacenka_d
24. říj 2014

Uz na to marne 3 roky cekam a to holky obe od cca max 3 tydne spi celou noc, tu prvni jsem teda musela do 5 tydnu budit ta byla nedonosena. Kdyz usnou na celou noc, nespi vetsinou zase pres den, takze se nakupi prace a je clovek zase v pr.... 🙂)

avatar
konidana
24. říj 2014

naprosto souhlasím s @hedusska. Myslím, že se pořádně vyspím až v hrobě 😝

avatar
nonacek
27. říj 2014

myslím,že je to invidualni!?

avatar
mysicka_lb
30. říj 2014

Ahojky, já jsem sova sovovatá, a tak je mi poměrně jedno, jestli spí mimčo třeba od 20h do 5.30h bez probuzení, jelikož já sama spát v 8 večer rozhodně nechodím a vstávání v 5.30 by mě zabilo i po deseti hodinách nepřerušovaného spánku🙂. Pro mě je nejdůležitější vyspávat co nejdéle dopoledne a to se mi nejlépe dařilo mezi třetím a šestým měsícem věku. To měl režim takový, že šel spát v 9 večer, vzbudil se třeba o půlnoci, v jednu na krmení (to jsem ještě nespala), okolo páté znova na krmení (to jediné mi přerušilo spánek) a pak se spalo dál až do deseti, jedenácti..... Teď už se budí okolo deváté a hlavně mu roste zub, takže noci nic moc. Ale tak mrtvá, jako když jsem chodila do práce, jsem byla snad jen v porodnici.

avatar
sylva11
3. únor 2015

nikdy

avatar
cabalkova
3. únor 2015

Ja se vyspala dneska, mala spala celou noc, az jsem se ve tri ctvrte na pet s hruzou a desem probudila, jestli ji neco neni, co se to jako deje, ze nevstava... Je ji devet a pul mesice...

avatar
ladida.l
3. únor 2015

ještě nikdy ☹

avatar
aklin
3. únor 2015

přeju si, aby mi dítě spalo celou noc. Bohužel to nějak nezařídím.

avatar
editah222
3. únor 2015

Hm, moje dcera má 5 let a celou noc spí tak 2x za měsíc, většinou se budí minimálně 1x. Dospávám o víkendech 🙂

avatar
pe.martina
3. únor 2015

Dneska jsem se po dlouhé době vyspala 😀

Holky mi obě začaly spát celou noc kolem dvou měsíců, vydrželo jim to asi tak ty 2-3 měsíce, pak se to ale kazilo. Začaly se budit kvůli krmení, bolení zoubků, atd. Ale časem si to zas sedlo. Jsou to takový vlny, kdy Tonička (6 měsíců) v noci vytrapuje, pak zase pár dní spí krásně. Chce to čas. U nás dost pomohl pevný režim, jak začala večer chodit spát v určitý čas sama, tak jsem jí to držela. Najíst, vykoupat, pomazlit a chrnět 🙂 Ona už ví co jí čeká a i když občas trochu protestuje, tak většinu dní jedeme "podle plánu" 😀

avatar
olasek
3. únor 2015

Řekla bych, že je to hodně individuální....moji kluci začali spát celou noc asi 14 dní od příchodu z porodnice (10-12 hodin v kuse) a přes den spí taky v pohodě. Moje kamarádky mají většinou se spaním svých děti problémy takže je vyloženě štvu, když jsem ráno do růžova vyspalá 😀 .... každopádně u nás to mají děti asi vrozené 🙂...jinak se tomu dá pomoct tím, že mají stále stejný rituál - nikdy si nehrají tam, kde se spinká (postýlka je na spinkání a ne na bdění), dítko by jasně mělo vědět, kdy je den a kdy noc (děti nespí při lampičce), nemělo by být naproti postýlce zrcadlo -rušivý element, nepřetopená místnost, jako rituál je i koupání ve stejnou hodinu - koupání, večeře, spánek ( u starších děti ještě uklízení hraček ) apod.....

avatar
adeden
3. únor 2015

Dcera spala celou noc od deseti týdnů. Syn spal poprvé celou noc až když začal chodit do školky. Takže přesně ve třech. ... 😉

avatar
mollyweasley
3. únor 2015

Starší poprvé spala celou noc (od desíti do šesti) ve dvou měsících. Mladší tohle dala ve 4 týdnech. Ale s tou jsem se vlastně vyspala už v porodnici asi 4. den, zaplácli mi ji 40 ml Nutrilonu (neměla jsem ještě mlíko a už moc zhubla) a ona spala od devíti do šesti, než nás vzbudila uklízečka.

avatar
kooblich
3. únor 2015

no , já se pořádně vyspala když sme mladýho přestěhovali ve dvou letech do svého pokojíčku 🙂

avatar
pkolin
3. únor 2015

Nechci ti brát iluze, ale řekla bych, že pořádně už nevyspíš 🙂 Dokud jsou děti malé, stále za nimi lítáš, když v noci pláčí a když jsou v pubertě, budeš čekat, nebo se budit každou hodinu, abys kontrolovala, zda se už vrátily domů 😉 Ale lepší to je asi od doby, kdy dětičky mají svůj pokojíček na spaní, u nás od cca 3 let 😉

avatar
aconcagua
3. únor 2015

Tak rok 😀 😀 😀 😀

avatar
marie_anna
3. únor 2015

To je individualni, kazde dite je jine a ruzna obdobi frekvence buzeni se stridaji. Nas prvni syn uz po 3. mesici spaval cca od 7 vecer do 5-6 rano, coz mi prislo super. Kolem roka se to posunulo na od cca 8-9 vecer do cca 8 rano, coz trva doted (ma 18 mesicu), ale v dobe nemoci, zubu ci rekonvalescence se budiva i nekolikrat za noc a pak zas ne.

avatar
lucka662006
3. únor 2015

S malými dětmi se pořádně nevyspíte, když třeba začne spát starší celou noc, narodí se nebo se budí zase mladší, a i tak občas děti v noci pobrekávají, chodí do postele k rodičům, budí se, chodí čůrat, pít apod., ani ten spánek není tak tvrdý, je obava, aby se děti neodkopaly, uši jsou tak trochu "na stopkách", nezaberete prostě tak bezstarostně a tvrdě, když je dítě samo v jiné místnosti...

avatar
violagrunge
4. únor 2015

My jsme se vyslali už asi v druhým měsíci.Malá usne v 11 hod.večer a v 9hod. Rano se probouzí. 😉

avatar
katja77
4. únor 2015

V roce a půl.... dorostly zoubky, začal chodit, začalo to být lepší.. Kojení-nekojení na to nemělo vliv....

avatar
jarkaparka
4. únor 2015

Ja, ked som prestala kojit, takze v 10mesiaci. Spat chodi o osmej a vstava o siestej rano. Super 🙂 🙂 🙂

avatar
poupe
15. únor 2015

dcera spí celou noc od 3,5let a syn skoro 5 let se budí ještě teď 1x za noc tak 2-3 týdně, takovej extrem 😅 😕

avatar
zulitvi
15. únor 2015

Už v porodnici jsem ho musela budit na krmení, ale opravdu celou noc mi prospal "až" v měsíci a půl, do té doby se jednou vzbudil na jídlo, když se nevzbudil, tak jsem ho budila já. A když nerostou zoubky, spinká celou noc (od 18:00 do 8:30) i teď v 9 měsících. Jen mu kolem 22:00 budím, abych mu dala flašku s kaší, ale vzbudit se mi ho nedaří, vypije to ve spánku. Soused furt říká, že máme nestandardní dítě 😀

avatar
evulinkab
15. únor 2015

Syn-budil se nekolikrát za noc, dokud jsem ho kojila.Jakmile jsem ho přestala v 15mesicich kojit, začal spát celou noc.
Dcerka-to stejne.Kojila jsem 8mesicu.Jakmile jsem prestala, spinká celou noc.Usiná okolo 19h a spi jak dudek do cca 7,pul 8.Sem tam se v noci probudí když se ji neco škaredeho zdá, ..ale jen výjimečne.

Strana
z4