VZP odmítá proplatit pobyt na poporodním sále

ondrej1990
5. lis 2020

Dobry den,

snad nevadi, ze zde pisu jako otec, ale partnerka je cizinka 🙂. A vlastne i diky tomu nastala nasledujici komplikace:

Nas syn (ja Cech, matka z Chile, takze mimoEU) Oliver nemel fakturovanou (jako samolatce) poporodni peci ani prvni 3 prohlidky u pediatra, jelikoz VZP (a to z ust trech ruznych pracovniku) garantovala, ze vse zpetne proplati az budeme mit overenu zadost o prideleni ceskeho statniho obcanstvi pro Olivera (ne, nedostal ho automaticky po otci).

Nyni ale jaksi meni nazor a tvrdi, ze budou proplacet az ukony po datu poslani nasi zadosti (coz je par stovek a hlavni vydaj byla samozrejne predtim ta nemocnice). Dalsi moznost je geneticky test v cene cca 12 tisic (ktery jsme byvali mohli udelat rovnou kdyby nas o tom nekdo informoval), jinak jejich verze zni platit vsechny naklady (mozna az 20 tisic) ze sveho.

Rad jen sdilim tuto zkusenost, aby si budouci nesezdane pary kde Cech je otec nemysleli ze ceske obcanstvi pro dite je automaticke. Pokud ma nekdo podobnou zkusenost a vy jak by se dalo s VZP diskutovat moc prosim o radu, sdileni atd.

Preji vsem krasne dny plne lasky a pohody! 🙂

Ondrej

levandule_k
5. lis 2020

Oliver je krásné jméno.

Zkuste se poptat na fb ve skupině Podpoříte mě v osvětě. Je to právní poradna, která řeší práva v nemocnici, třeba tě alespoň nasměřují, co a jak.

sigyn
5. lis 2020

Pokud si myslíte, že jste v právu, tak chtějte mluvit s někým nadřízením v pojištovně. Oni často zkoušejí, kdo se nechá lehce odbýt...

zmrzlinka
5. lis 2020

Zkuste jít do své poistovni a pojistit syna pod svojí pojistkou...

elencze
5. lis 2020

@zmrzlinka to jde jen ke dvou datům v roce, změnit zdravotní pojišťovnu, i u takto malých dětí. A, bohužel, cizinci, a dítě nemělo hned české občanství, musí být registrováni u VZP.

ondrej1990
autor
6. lis 2020

Moc vsem dekuji za rychloi reakci. Ano Oliver je krasne jmeno😊.
Levandule: Do skupiny jsem se prihlasil urcite se jim ozvu!

ondrej1990
autor
6. lis 2020

@sigyn : Verim ze v pravu jsem nebot mi informace ze me pojisti na 100% byla recena od 3 ruznyh zamestnancu VZP..prohlaseni o garanci mi ale samozrejme dat nechteli

tercasv
6. lis 2020

@ondrej1990 nejspíš moc neporadím, ale pokud jste s VZP mluvil telefonicky a tam vám řekli o garanci, je možné, že hovor nahrávali (pro účely zlepšení operátorů).
Přeji, ať vám to dobře dopadne 🙂🍀

rebe
6. lis 2020

Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z jeho rodičů státním občanem České republiky. Nedojde-li k určení otcovství podle § 776, 777 nebo 778, má se za to, že otcem je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením matky a tohoto muže. Takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato. Ocem dítěte je tedy ten, kdo je souhlasným prohlášením rodičů uveden jako otec v rodném listě dítěte. Pojišťovně může a musí být nějaký genetický test lhostejný. Požadujte, ať předloží zákony, na základě nichž tvrdí to, co tvrdí, protože jejich vyjádření je evidentně v rozporu se zákony ČR.

ondrej1990
autor
6. lis 2020

@rebe Moc dekuji za shrnuti. Je to vskutku velmi slozite..na webovce mvcr je take toto zmeni ale z roku 2014 pricemz se pry zakon zmenil az rok pote. Matrika mi pri predani rodneho listu predala i dokument o tom ze dite prave automaticky nema obcanstvi po otci jeli matka cizinka. To bylo poprve co mi to bylo receno...cili uz trochu pozde..😑. Jiste si ale vyzadam jejich verzi tech zakonu a preposlu pravnikum.

rebe
6. lis 2020

@ondrej1990 To teda zírám, to by přece byla jasná diskriminace na základě pohlaví ☹ Obecně, rozhodně chtějte písemné vyjádření s uvedením zákonů, na zákaldě kterých tvrdí to, co tvrdí, a konzultovat to s ministerstvy a právníky. Přijde mi to ale celé jako zjevná blbost. A jak je řešené pojištění matky v ČR?

ondrej1990
autor
6. lis 2020

@rebe Neni ucastna pojisteni..vsechny ukony behem tehotenstvi platila jako samoplatce.

ondrej1990
autor
10. lis 2020

Výše uvedené vyplývá přímo ze zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství, konkrétně z § 7 odst. 2, kde stojí, že: „Dítě, jehož matka není státní občankou České republiky, státu Evropské unie ani nemá trvalý pobyt na území České republiky, ani není bezdomovkyní, nabývá státní občanství České republiky dnem, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství státního občana České republiky, pokud rodiče prokázali otcovství matričnímu úřadu genetickou zkouškou formou znaleckého posudku podle zákona o znalcích a tlumočnících.“

ondrej1990
autor
10. lis 2020

Takze zde je to zneni zakona o statni prislusnosti ditete

elesse
10. lis 2020

Jestli nebude spis problem v tom od kdy jste vlastne otec ditete...

ondrej1990
autor
11. lis 2020

@elesse Jak by to bylo jinak nez od narozeni?

jelenice_zavodnice
11. lis 2020

@ondrej1990 A to prohlaseni jste ucinili kdy? Ja se orientuji pouze u obcanu EU a tam samozrejme dite “spadne” automaticky pod obcana CR. U vas dnem prohlaseni si mohl mit dite pojistene pod sebou.

ondrej1990
autor
11. lis 2020

Urceni otcovstvi (ale ne ten geneticky test) byl jiz pred narozenim syna. Partnerka je z tretich zemi, proto je to jinak ne u EU. VZP me klamnou informaci dostala do pasti kdy neni mozne stihnout ziskani ceskeho obcanstvi pro syna do konce roku 2020 a tim padem vedela ze poplatky za poporodni peci a pediatrabudu muset platit ja.

jelenice_zavodnice
11. lis 2020

@ondrej1990 Vis datumy, kdy si tam volal a dostal ty klamlive informace? VZP, minimalne co jsem si vsimla, nahrava hovory, je tam vzdy upozorneni kdyz volam ja. Napsala bych mail nekomu z vedouciho odboru s odkazem na dobu, kdy ti ty informace byly poskytnuty, ze rozhovory byli nahravane a odvolej se na ty poskytnute informace. Trvej na tom. A pouceni pro priste, neverit urednickym informacim po telefonu.

elesse
11. lis 2020

@ondrej1990 treba od toho, kdy jste splnili zakonne podminky, tj. bylo souhlasne prohlaseni a geneticky test

rebe
11. lis 2020

@ondrej1990 Matka nemá trvalý pobyt na území ČR? V tom případě je tenhle zákon teda na jejich straně... Škoda, že jste před porodem neměli vyřešené pojištění, tam by pak šlo hrát na to, že dnem narození je dítě pojištěno u stejné pojišťovny jako matka. Případně ještě existuje institu nepřiměřené tvrdosti zákona, kterým se lze v některých případech pokoušet o odpouštění plateb. Ale to už asi bude chtít právníka, kerý se v tom orientuje. Hloupá situace, fakt mi to přijde diskriminační ☹ Držím palce.

ondrej1990
autor
13. lis 2020

@jelenice_zavodnice Myslim ze ty hovory uz by se nenasli..a ano vsechno radeji proverit s vice zdroju!

ondrej1990
autor
13. lis 2020

@rebe Nema trvaly pobyt a pojisteni nemela (samoplatce nemuze byt u VZP pokud neni aspon trvaly pobyt..taky je tu jedna diskuze na toto tema; bud plati prepalene pojisteni matek cizinek a nebo to riskne jako samoplatce)

ondrej1990
autor
13. lis 2020

Dopadlo to tedy cele tak ze jsme platili vydaje za peci o dite do data podani zadosti o ceske obcanstvi..tedy cenu srovnatelnou s genetickym testem (akorat tedy VZP usetrili 12 tisic ktere by v pripade gen testu platili; proto me docela dotlacili k variante samoplatce..). Pediatr za vstupni a vysetreni v 14 dnech uctuje 2 tisice..prijde Vam to realne prosim? Dekuji!

jelenice_zavodnice
13. lis 2020

@ondrej1990 Mrkla jsem se do vypisu deti. Jedno dite prvnich 14 dni tyto ceny - Navsteva sestry doma 370 kc, komplexni vysetreni pediatrem 950 kc, opakovane vysetreni dalsi tyden 680 kc. Druhe dite prvnich 14 dni tyto ceny - komplexni vysetreni a navsteva 1050 kc (samotne vstupni komplexni vystreni 920 kc), opakovane vysetreni 650 kc. Co vsechno mas v tech 2000 kc zahrnute?

svetlanalana
13. lis 2020

Necetla jsem diskuzi, ale divím se Vaše situaci. Jsem Ukrajinka, manžel je Čech, syn se narodil v ČR a během těhotenství a porodu spadal pod moje komerční pojištění pro cizince, pak po porodu automatický dostal české občanství a spadal pod pojištění otce-Čecha, takže veškerá poporodní péče byla proplacena manželovou pojišťovnou

ondrej1990
autor
16. lis 2020

@jelenice_zavodnice Je tam pouze 1x vstupni prohlidka a 1x preventivni ve 14 dnech. Cena 2069kc

ondrej1990
autor
16. lis 2020

@svetlanalana A kdy to bylo prosim?

somalicats
16. lis 2020

@ondrej1990 jedna technicka - pises partnerka, takze manzele predpokladam nejste?

svetlanalana
17. lis 2020

@ondrej1990 bylo to v prosinci 2016

ondrej1990
autor
17. lis 2020

@somalicats nene, v tom byla take ta obtiz