Zaměstnanec v SRN a OSVČ v ČR. Kde pobírat mateřskou?

rostenka
3. led 2009

ahojky holky, chci se zeptat co mam delat, jsem tehotna a nevim kde a jak budu pobirat materskou, porodne a rodicovske davky. pracuji v Nemecku a zaroven mam firmu v CR. V obou zemich platim dane, socialku a zdravotni poj. znamena to ze mam narok v obouch zemich? pomocccccc

vojtisek2007
3. led 2009

rostenka -nevím jak je to neměcku, ale tady v ČR ikdybys měla 10 prac.poměrů a u všech deseti bys splnila nárok na mateřskou, tak si můžeš čerpat ze všech deseti....takže v čr když ti na mateřskou vznikne nárok, tak si můžeš o mateřskou požádat....jak je to v německu nevím...porodné asi zřejmě tam, kde budeš rodit a rodičák tam, kde máš trvalý pobyt - myslím....

skurinka
4. led 2009

ahoj rostenka-porodne v nemecku neni nedostala jsem ani cent,ale ted se taky zajimam jestli mam na neco narok z cz.mala ma 2apul roku a materska je tay jen do dvou let a pak jen ten rodicovsky priptatek .ted uz je ale materska jen rok.jo a tu materskou vypocitavaji z platu manzela .od me kamosky vydelava pres 2000euro a ona dostala pro dvojcata 70ruro na deti hruza.nevim jak je to v cechach.

rostenka
autor
4. led 2009

skurinka- diky za odpoved. ale nerozumim tomu ze tobe pocitali materskou z platu manzela. vsude kde jsem to shanela bylo ze se materska je muj cisty prijem a to 14 tydnu. a pak je rodicovsky prispevek a to je 67% z 12 netto platu. a ten mas pobirat do 3 let ditete. to je to co ja jsem zjistila ale jestli to bude v praxi tak funkovat to nevim. Jo a ty jsi v Nemecku pracovala?

skurinka
4. led 2009

ne nepracovala.na syna jsem dostavala prvniho pul roku matrska +pridavky 450euro a pak do jeho 2let 300euro a ted jen 150 euro to jsou ty pridavky .ale ted je ciste materska 1rok 750euro ale od roku pak jen pridavky ty jsou do te doby co je dite na skole.promin neni to vypocitane z platu manzela ta materska ,ale pridavky .

rostenka
autor
4. led 2009

a zkusila jsi se ptat v Cechach, protoze jako ceska mas pravo na porodne ( i 3 roky zpetne) a na rodic. pris. tez. hele ale me se ty castky nejak nezdaji mozna se to taky lisi podle spolkovych republik ne? my zijeme v Bayernu

skurinka
4. led 2009

ja bydlim v hessen tak nevim adik za tipy.kooknu na to