Změna příjmení po svatbě a dítě z předchozího vztahu. Jak to vyřešit?

1. srp 2023

Budu se vdávat, mám z předchozího vztahu syna, který má moje příjmení a se svým bio otcem není ve styku. Přítel má také dítě z předchozího vztahu, které má jeho příjmení. Přítel by chtěl, abych si vzala po svatbě jeho příjmení, já to chci také, i když... Přeci jenom mi je už přes 40, mám pod svým příjmením vybudovanou karieru, zkrátka není to podle mě stejné jako si měnit příjmení ve dvaceti, když má člověk ještě všechno před sebou. Ale o mě nejde. Jde o syna. Je velmi citlivý a vnímavý a samozřejmě když jsme dětem o svatbě řekli (ze které má upřímnou radost, partnera bere jako svého tátu), tak jeho reakce byla, že už nebude v rodině, že už nebudu jeho máma, protože se bude jmenovat jinak než my ostatní (já, muž a jeho dítě). Což je pravda (ne to, že ho nebudu milovat, ale že se bude jako jediný z nás čtyř jmenovat jinak) a naprosto jeho smutek chápu. On navíc ještě vizuálně moc nezapadá. My jsme všichni hnědovlasí a hnědoocí a on modrooký blonďák. Samozřejmě vysvětluji horem dolem, že ho všichni milujeme, že bude vždy můj syn, že je nositelem jména našeho rodu, nechá se vždy ukonejšit, ale pak to na něj zase padne. Mám strach, že se na tom bude točit, bude lítostivý apod. Nehledě na to, že to je otrava jmenovat se jinak než vlastní dítě (při cestování apod). Napadlo mě navrhnout, že si příjmení změním až syn dosáhne plnoletosti (za více než deset let), že by to mohlo být pak i takový jako další mezník, zároveň oslava 10. výročí, ale dost pochybuji, že to přítel zkousne. Jinak vztah máme super, vdávat se chci, o naší lásce nepochybuji... Nejde ani tak o to, že se syn bude jmenovat jinak než já, ale o to, že jeho bio otec v podstatě neexistuje, takže on se se svým příjmením nebude mít s kým identifikovat. Mám teda super rodiče, takže ho také chlácholím tím, že se bude jmenovat stále jako oni, ale to přeci jenom není tak silné. Partnera dítko se sice taky nejmenuje po své mámě, ale má příjmení po otci, který se mu věnuje, takže zase trochu jiná situace...Vlastně o nic nejde, táta není ten, kdo oplodnil matku nebo po kom má dítě příjmení, ale ten kdo se stará, miluje a vychovává, ale dokáže se s tím identifikovat malé, citlivé dítě?
Když jsem byla na jaře požádaná o ruku, hned jsem měla v hlavě, že se stanu paní XY, ale čím víc se ta změna příjmení blíží, tím víc nad ní pochybuji. 80% pochyb kvůli synovi, 20% kvůli mně. Další věc je třeba ta práce. Je možné jen nahlásit na personálním změnu příjmení, ale mail i nadále mít pod svým dívčím? A co třeba smlouva o družstevním podílu? Mám družstevní byt, do SJM by tedy spadat neměl, ale pokud si změním příjmení, bude se dělat nová smlouva o družstevním podílu a ta bude mít datum po svatbě a bude to tudíž už SJM nebo to je nějaká výjimka?...
Mám toho teď plnou hlavu. Byla jste některá v podobné situaci a jak jste ji vyřešila? Podělte se o své zkušenosti 🙂 Díky

gruyerre
1. srp 2023

V tomto případě bych hleděla hlavně na to, aby syn nebyl smutný. Když bych si měla vybrat, jestli nechat staré příjmení nebo vzít nové, nechala bych si to staré. Ale je tady ještě jedna možnost, která mi přijde v téhle situaci úplně ideální, že bys měla příjmení obě.

lencaa11
1. srp 2023

Pokud by otec dal souhlas slo by změnit klukovy příjmení + 1000kc za změnu a nebo si nechat svoje s nebo ať si chlap vezme vaše

victress
1. srp 2023

syn má tvé dívčí příjmení? pokud ano, můžeš ho nechat přejmenovat na nové příjmení budoucího manžela, to by snad šlo, ne?

victress
1. srp 2023

@lencaa11 syn má jméno matky, ne bio otce, o to by to mělo být jednodušší...

konidana
1. srp 2023

a co možnost změnit příjmení i synovi? to by asi musel souhlasit jeho otec, co? Kolegyně se teď vdávala nedávno, kolem 50 let, pubertáka doma, jméno si brala nového manžela, ale se synem nevím jak to vyřešili...

victress
1. srp 2023

pokud jde o dívčí mail, žádné univerzální pravidlo neexistuje, prostě se domluv v práci, jak to chtějí oni,pokud tam nebude magor, tak mu bude jedno, jaký máš email, podle mě se nová smlouva o družstevním podílu psát nebude, prostě máš jiné příjmení, ale rodné číslo ti zůstalo stejné, příjmení ve smlouvě podle mého laického názoru nemá na nic vliv, to bych musela měnit smlouvy skoro u všeho...

mom_of_four
1. srp 2023

Je to sice jen jméno, shluk písmen, ale symbolika v něm velká!
Kamarádčini rodiče se rozvedli, když byla s bráchou malá a pak vyrůstali s mámou a jejím novým manželem. Její maminka si ale nechala příjmení svých dětí. Kamarádka mi říkala, že je i v dospělosti za to mámě vděčná. Nové příjmení si maminka vzala, až když se kamarádka vdala.

konidana
1. srp 2023

Novou smlouvu určitě ne, maximálně dodatek o změně příjmení. Nejsem teda právník, ale tak bych to viděla. V práci záleží. U nás je potřeba změnit komplet všechno - maily, přihlašování do PC, úplně všechno co je nějak navázané na příjmení

lenickakl
1. srp 2023

Nechala bych si svoje prijmeni

andelka
1. srp 2023

Pokud už neplánujete společné dítě, tak bych si nechala své příjmení.
Já jsem se tedy rozhodla před pár lety jinak, ale já jsem neměla příjmení rodné,ale vyvdane. Stejné s dětmi. A byla jsem těhotná. Chvíli jsem uvažovala mít příjmení dvě,ale bylo by to dlouhé.
Základní věci jsem řešila hned, jinde jsem nahlásila nové příjmení až příležitostně. Emaily mám dva.

cherie24
1. srp 2023

A proč si nedáš obě příjmení? 🙂

miryp
1. srp 2023

A neptala ses syna, zda by stál o změnu příjmení? Souhlas bio otce lze nahradit souhlasem soudu. A ten posuzuje, zda je ta změna v zájmu dítěte, zda ho to nepoškodí. A pokud syn považuje současného partnera za tátu a k tomu trpí představou, že po změně tvého příjmení bude od rodiny odtržen, pak si myslím, že soud nemá jinou možnost, než ten souhlas dát... Pokud by o to syn nestál, nechala bych si obě příjmení...
Změna jména v rámci pracovního e-mailu, vizitek, atd., bude záviset hlavně na tom, jak to bude chtít zaměstnavatel, ale většinou se tyto věci s novým příjmením mění.
Byt určitě nebude součástí SJM, stejně tak se nebude sepisovat nová smlouva, buď to budou chtít v BD vyřešit dodatkem nebo jen vezmou na vědomí změnu příjmení a víc to řešit nebude.

autor
1. srp 2023

Vdaná jsem před tím nebyla, takže syn má mé dívčí jméno, ale původně byl po bio otci, takže podruhé mu jmeno menit nechci...taky by naše jméno zaniklo (nemám bratry). Společné dítě už asi nehrozí. Dvě příjmení jsem nechtěla - přijde mi to moc dlouhé, krkolomné, takový kočkopes...ale za stávající situace asi nejlepší volba...

barmil
1. srp 2023

Mám dvě příjmení. Jedno je moje za karieru a druhé naše rodinné. Udělej to stejně a máš klid

autor
1. srp 2023

@barmil a profesně se tedy představuješ oběma nebo používáš výhradně dívčí a obě jména "jen" v OP apod?

miryp
1. srp 2023

Pak tedy ta dvě příjmení, protože pro něj je to opravdu velké téma, které ho trápí. Nejsem si ani jistá tím, zda je úplně vhodné v tuto chvíli poukazovat na roli pokračovatele rodného příjmení, to v tuto chvíli může vnímat spíše negativně.
Jinak mám kolegyni, co má dvě příjmení kvůli synovi a má to tak pouze v úředních dokumentech a e-mailové hlavičce, když telefonuje, nebo se někomu představuje (nejde-li o úřady), pak používá pouze tu část příjmení, co má po současném muži.

victress
1. srp 2023

@miryp ano, souhlasím, dvě příjmení se jeví teď jako nejlepší řešení, pokud zakladatelka synovi jméno měnit už podruhé nechce, tady se aspoň ukazuje, jaká je blbost pojmenovat dítě po chlapovi, pokud nejsou manželé, z bio otcova musela pak měnit na své dívčí...
na zachování synova příjmení jako pokračovatele rodu bych se vykašlala, co když bude mít syn samé dcery, tak rod je stejně v háji...

barmil
1. srp 2023

Profesne mám to zamlada, na LinkedIn, prac email, podpis. na zvonku atd máme to společne, pošta balíky taky na to rodinné, které mám neprechylene, takže to je občas sranda.

somalicats
1. srp 2023

Taky mám dvě příjmení - vdávala jsem se v době, kdy jsem měla už vybudovanou kariéru. Představuju se dle toho, co mi zrovna přijde na jazyk, a občas je to sranda hlavně při telefonování 😀. Ale v rámci profese mi i většina lidí říká původním příjmením. Neřeším.

teenyel
1. srp 2023

Mam dceru z predchoziho manzelstvi a kvuli ni jsem si nechala ted 2 prijmeni, kdyz jsem si vzala soucasneho manzela. Je to dlouhe, prijmeni se k sobe vubec nehodi, ale je mi to jedno. Pouzivam je dle potreby, obvykle se predstavuji novym prijmenim, ale treba ve skole, u pediatry atd se nechavam oslovovat dcery prijmenim. Obe naraz pouzivam minimalne, jen kdyz je to nezbytne (vyplnovani ruznych formalit, nebo kdyz volam na nejakou organizaci, kde je nutne telefonicke overeni totoznosti). Takze to ve finale neni tak zle 🙂

autor
1. srp 2023

@teenyel asi to přesně takhle udělám. Já jsem ta dvě příjmení nejdřív úplně odmítla. Obě dlouhá a vůbec se k sobě nehodí, ale asi to bude nejlepší kompromis. Pro syna budu AB a pro muže AC a budu to používat podle potřeby. Ještě koukám, že manžela příjmení lze i bez "ová", tak když kočkopes, tak pořádný. Nechci sem psát své jméno, ale bude to ve stylu Esmeralda Lakatoš Nováková, ale co bych pro mateřskou a manželskou lásku neudělala 🤣...

sayast
1. srp 2023

Necetla jsem komentare. Ja si nechala kvuli dceri prijmeni obe. Pred rokem jsem puvodni prijmeni vymazala a uz mam jen nové. Dcera uz s tim souhlasila a byla s tim v pohode

teenyel
1. srp 2023

Tak kdyz to jde i bez ova, tak je to jeste ta lepsi varianta. Ja mam obe prijmeni typicky ceska, takze bez ova by to bylo uplne silene. A mit 2x ova je celkem narez 🤣 zni to silene, ale co. Byla to pro mne takto take nejschudnejsi cesta.

martinka_33
1. srp 2023

Nechej si obě. Problém to neni. V neformálních záležitostech používám jedno (to na které mam zrovna náladu 😅), ve formálních obě. A při jednáni se školou, pediatrem atd. se představuji příjmením dítete, kterého se to zrovna týká.

janule0123
2. srp 2023

Pokud neplánujete další dite, nechala bych si svoje, aspoň po dobu co to je pro malyho důležitý … to si myslím budoucí manžel zkousne lip než syn … jinak kolem sebe zkušenost mám spis jako dite - spolužáci se přejmenovávali po novém “otci” pokud to bylo dívčí jméno matky a nebyli už skoro dospeli…Jinak v praci se me změnil e-mail (nějakou dobu byl preposilany na můj nový e-mail), soukromý e-mail jsem nemenila - nechala jsem původní, jen změnila jméno co se k mailu objevuje) cedulky na dveřích, nahlásila jsem změnu příjmení, vesměs to pobrali v pohodě, jen nekteri i po par letech me představují když se zapomenou mým rodným příjmením, případně me tak maji uloženou v mobilu … ikdyz ví, ze se jmenuji jinak… ale jako problém to vidím nejmenší …kdybych měla praci typu fotograf nebo tak něco, kde mám název spojeny s příjmením - nemenila bych “ obchodní značku” ikdyz bych změnila prijmeni ..