Jídelníček v 9ti měsících. Poraďte
ahoj, můžete mi poradit co dávat mimču v 9 měsích?
my dopol kojíme v poledne zeleninový přikrm, jen občas maso
odpol ovoce a večer kaše, mezitím a v noci kojíme
Těstoviny a lepek jsem ještě nezkoušela.
Stručné shrnutí
- V 7.–9. měsíci rodiče obvykle zavádějí masozeleninové příkrmy, obilné kaše a postupně i lepek (těstoviny, chléb), jako běžné značky příkrmů se v diskuzi zmiňovaly Hami, Hipp a domácí vaření.
- Doporučení pro pitný režim se v diskuzi lišila; objevily se konkrétní údaje „150 ml tekutin na 1 kg váhy (počítáno i s mlékem)“ i odlišná doporučení „cca 800 ml–1 000 ml denně včetně mléka“, přičemž názory nebyly jednotné.
- Při přechodu z kojení rodiče v diskuzi zmiňovali použití umělého mléka (Sunar, Nutrilon, Nutilon) a rozdílné praktiky po roce života (někteří rodiče používají UM i do 3 let, jiní podle diskuse považují za dostatečné nahrazení mléka mléčnými výrobky).
Nejčastější otázky
Q: Kdy a jak zavést lepek (chléb, těstoviny) do jídelníčku dítěte?
A: Mnoho rodičů v diskuzi zavádělo lepek kolem 8. měsíce a používalo těstoviny v polévce nebo s omáčkou (např. „rajčatová omáčka s těstovinami“), někteří ho začali dříve; jiní pediatři či rodiče doporučují počkat až do 1 roku — názor je tedy různý.
Q: Kolik tekutin by mělo 9měsíční dítě pít a jaké tekutiny podávat?
A: V diskuzi se objevilo doporučení 150 ml tekutin na 1 kg váhy (počítá se i mléko; zmínil uživatel „150 ml/kg“) a také tvrzení o cílových 800 ml denně včetně mléka (uváděno bez jednotného konsenzu); doporučované tekutiny byly voda, dětské bylinné čaje (Teekane, Leros), ředěné ovocné šťávy a polévky.
Q: Kdy lze začít dávat maso a vejce (žloutek)?
A: V diskuzi rodiče běžně zaváděli maso od 7.–8. měsíce; žloutek byl zmíněn jako podávaný jednou týdně a jeden postup byl „uvařit žloutek 10 minut v polévce a vidličkou rozkvedlat na drobné vlásky“.
Q: Do kdy lze nebo má smysl podávat umělé mléko (UM)?
A: Několik rodičů uvádělo používání UM (Sunar, Nutrilon, Nutilon) i do 2–3 let (příklad: „Sunar do 2,5 roku“), zatímco jiní psali, že po 1. roce není UM nutné, pokud dítě má dostatek mléčných výrobků; v diskuzi byly také konkrétní převody mléčné dávky po roce (např. „po roce mléčná dávka 500 ml/den; 150 ml jogurtu se počítá jako 250 ml UM; 40 g tvarohu = 250 ml UM“).
Q: Jak naučit dítě pít (čajíky/UM/ředěné šťávy) když odmítá?
A: Tipy z diskuze zahrnovaly zředěné ovocné šťávy, nabídku různých dětských čajů (Teekane, Leros, Megafit), použití Glukopuru nebo „mléčného cukru“ (Babio) jako sladidla; med a cukr byly diskutovány opatrně — med se v diskuzi doporučoval až po roce a granulované čaje Hipp někteří rodiče varovali kvůli obsahu cukru.
Q: Můžu dítěti dávat šunku nebo jiné uzeniny?
A: V diskuzi někteří rodiče dávali libovou šunku „jednou týdně“ (zmíněno „šunka od kosti, kolem 30 Kč/10 dkg“), zatímco jiní rodiče a komentáře varovaly před uzeninami kvůli konzervantům a přídavným látkám a doporučovaly omezit nebo vybrat bio/čerstvé varianty.
Závěry z diskuze
Shoda
- Příkrmy se běžně zavádějí postupně v 6.–9. měsíci a zahrnují masozeleninové příkrmy, kaše a postupné rozšiřování textur.
- S příkrmy by se měly zavádět i jiné tekutiny než mateřské mléko (voda, dětské čaje, ředěné šťávy).
- Děti často nové chutě a textury nejprve odmítají, ale většina rodičů popisuje zlepšení po opakovaném nabízání během dnů až týdnů.
Sporné názory
- Kdy zavést lepek: někteří rodiče zavádějí lepek už kolem 5.–8. měsíce, jiní čekají do 1 roku.
- Potřeba a délka používání UM po 1. roce: někteří doporučují ukončit UM po roce, jiní používají UM i do 2–3 let.
- Šunka/uzeniny: někteří rodiče dávají libovou šunku občas (např. jednou týdně), jiní uzeniny zcela vynechávají kvůli konzervantům.
Otevřené otázky
- Jak dlouho trvá, než dítě spolehlivě přijme nové příkrmy bez vyplivování?
- Jak přesně rozpočítat denní potřebu tekutin u kojeného dítěte při sahání na mléko a příkrmy?
- Jak nejlépe postupovat při odstavování od prsu, aby dítě přebralo pití z lahve/hrnečku a přijalo UM?
Zmíněné značky a firmy
Hami, Hipp, Holandia, Olma, Revital aktive, Jihočeské (jogurt ve skleničce), Teekane, Leros, Megafit, Bonduelle, Mochovská (zelenina), DM, Tesco, Globus, Sunar, Nutrilon, Nutilon, Milupa, Alnatura, Babio, Varime-detem.cz, Apetita
Zmíněné produkty a metody
UM (umělé mléko), Sunar, Nutrilon, Nutilon, Hami (První kaše, Frutapura), Hipp (granulované čaje, Bio přesnídávky), Holandia (jogurt), Activia, Jihočeské jogurty, Zott, Olma, žervé, Lučina, tavené sýry, dětská šunka / šunka od kosti, mražená kukuřice vs. plechovková, Bonduelle sweet corn, Mochovská zelenina, Quinoa, amarand (amarant), tarhona, jahly, instantní jáhlová kaše, Milupa stracciatella kaše, Frutapura, piškoty, dětské sušenky, kukuřičná moučka (na zahuštění), inulin, Glukopur, mléčný cukr Babio, med (alergenická omezení do 1 roku), fenyklový čaj, Teekane čaj, Leros čaj, Megafit čaje, „žloutek vařený 10 minut v polévce“ (metoda podávání), šetrné ředění ovocných šťáv vodou
Místa a osoby
Tesco, Globus, DM, lékárna, Varime-detem.cz, Valašské Meziříčí
Ohledne pitneho rezimu. U kojenych deti by se tekutiny mely zacit pridavat se zavedenim obilovin do jidelnicku...Kojene deti podle me jine tekutiny vseobecne moc nechteji, alespon jak to vidim u nas a ve svem okoli.
Ahojky holky jaký dáváte čajík? koupila jsem pytlíkový od Teekane dětský vhodný od 3měsíců , kupovala jsem to v Globusu a byl to jedný sáčkový pro děti... nevím v lékárně jsem nebyla. Dosud jsme dávali granulovaný Hipp Heřmánek Fenykl a ty prodávají všude. Dr. říkala,že je dobré začít dávat i jiné čaje než jen instantní....
My dáváme dětský čajík od Lerosu, dá se koupit v obchodě i v lékárně, je sáčkovaný a chutná 🙂
Ahojky,myslím,že k pravidelnému pití nejsou granulované čaje příliš vhodné. My pijeme převařenou vodu,ta má největší úspěch,ale také jsem zkoušela čaje. Ještě jsme měli sáčkový bylinný od Lerosu,ten je od ukončeného 6. měsíce. A taky jsem viděla čaj na Dobré spaní a ovocné.
nadik, já taky kupuju čaje od Lerosu, mají jich spoustu pro děti, v lékárně mně doporučili nějaký s heřmánkem na začátek a zatím si na něj zvykáme...
Taky mně toho malá moc nevypije, ale ještě hodně kojím...
A bojkotuje mně dopolední příkrmy, skoro vůbec nechce (a to obědový a odpolední jí hezky), ale přestala sem jí nabízet mléko a dávám čaj (dopoledne), aby si pak nemyslela, že když nebude chtít jíst, tak bude vždy mlíčko 😅 Tak uvidíme 😉
A o těch granulovaných sem někde četla, že nejsou moc vhodné... ale mně taky nechutnají, tak je malé nedávám...
Hipp začal dělat granulované čaje, které nejsou slazené, tak si myslím, že ty jsou v pohodě. Já kupuju Megafit sáčkové mají jích spoustu. Největší úspěch má třešňový, jinak dáváme ovocné šťávy ředěné vodou.
My máme sáčkový bylinkový od Leros, ale je už od 4. měsíce, ne od 6. A hodně Adélce chutná, vyžunkla by to na ex 😀
angellina:
zajímalo by mě, jakou kaši malé doma vaříš (vám ty kupované nevyhovují?) a proč malé nedáváš už maso, jogurty a "lepkové" potraviny .... vždyť už má na to věk, tak čeho se obáváš ?
Ahoj maminky!
Mám rozkaz se Vás MAMINEK - moje kamarádka má 8 měsíční holčičku - teď začíná 9 měsíc - už od začátku osmého zkoušejí příkrmy, ale malá strašně řve, že to nechce - vrtí hlavou a brečí, nemůže do ní dostat ani lžičku - už to fakt trvá měsíc, vyzkoušela všechny příchutě zeleniny i ovoce a nic...vždy když do ní náhodou něco dostane (strčí do řvoucí pusy) tak se málem pozvrací jak to jazykem plive ven...Nemáte nějakou radu??? Jak to tu malou naučit? Nebo to chce jen trpělivost??? Nebo poradit něco co by jí mohlo chutnat na začátek? Jinak cpe do pusy všechno, ale jak uvidí lžičku, tak je řev...Děkuji moooc 😵
holky,sice ještě nemáme 9 měsíců,ale 8+2t a prosím vás o nějaký recept s těstovinama co už můžu dávat.Těstoviny jsem ještě nedávala a nevím s čím je mám vařit,jinak už papáme snad vše,jen těm těstovinám se pořád vyhýbám.Prosím poraďte.Já jsem si žíkala že bych zkusila třeba něco na způsob "šunkafleky" ale bez šunky,to je jasné.
kechkat: já těstovinky dávám do polévky nebo udělám: na cibulku dám kousek kuřecího masíčka nasekaný na drobné kousky, orestuju, přidám rajčátka a chvilku podusím, pak tam přidám trošku rajského protlaku a ještě podusím. Uvařím těstoviny, zapatlám to do sebe a malá se děsně oblizuje. Nebo můžeš uvařit těstoviny, dát je na pánev na cibulku, přidat žloutek a místo šunky kousek povařeného masa.
Teda koukám andy, že ty pěkně vyvařuješ... no už bych měla taky začít... já malé pořád dělám jen vařené dušené obídky, to mě ani nenapadlo, že bych už mohla i na pánvičce něco kuchtit... Dobrý tip andy.
Mes, malé trvalo taky dlouho než si zvykla na ty nové chutě a snad dva měsíce než snědla víc než 10 lžiček... I plivala, ale ne dlouho... nejela nám samotná mrkev, ale jak jsem začla přidávat brambor, tak se to pomalu ukkllidnilo... Ale nezvracela... I teď při zavádění něčeho nového se děsně ksichtí a plive... a tak další a další a další den to zkouším a nakonec si zvykne - zatím teda na všechno, ještě trochu bojujem s ovocem, ale už je to lepší 😉
andy přesně tohle jsem měla na mysli, ona je totiž děsný jedlík a pořád jí dávám to samé, rýži a brambory dokola.a cibuli už může taky? mě totiž dr mic neřekne, spíš tak v globale a já si z toho něco vyberu.a dáváš jedno jídlo nebo polévku + další?
kechkat: cibuli už normálně dávám. Malé se po ní líp prdí 😀 . Jinak mě dr taky nic neřekne. Byla jsem u ní naposledy v říjnu na šestiměsíční kontrole a teď jdeme až 25. února na desetiměsíční. Nějak nám vynechala osmiměsíční, takže kdybych měla 4 měsíce čekat na to, co nám povolí, tak doteď dávám jen jablečnou přesnídávku a mrkev s rýží. Dávám jen jedno jídlo, buď polévku nebo hlavní. Když jí dělám polévku, tak řádně hustou.
andy,já taky když dělám polévku tak hodně hustou.jo ty to máš dobrý už víš co a jak,jsem kukla že už máš druhé mimi.já tu mám kolem sebe babičky a ty jejich rady, je mi z toho kolikrát zle 😀 A co si myslíš o zásmažce /máslo+mouka/ já jsem jí dávala zatím jen třeba kapku ol.oleje,ale zásmažku jsem ještě nedávala.
andy máš hezké dítka, s náma ležela v porodce na pokoji Anežka, moc pěkné jméno,tak se jmenovala moje prababička. 🙂
mes: náš se xichtí ne nejí věci kde je kombinace mrkve a brambor. Ale zato miluje polévku hipps kukuřicí a hráškem a dýni od Alnatury. Možná je to tím, že ve většině příkrmů je mrkev a né všem dětem chutná. A taky není špatné to naředit mlíkem.
kechkat: Zeleninová omáčka a la svíčková
Mrkev, petržel a celer vaříme do měkka v nesolené vodě (pokud děláme pro starší děti, tak můžeme lehounce osolit) Potom zeleninu rozmixujeme do hladka a přidáme cca 3 lžíce bílého jogurtu. Podáváme s bezvaječnými těstovinami (větší děti mohou s knedlíkem) a vařeným či dušeným masem. Pokud nemáme maso připravené předem, můžeme ho vařit spolu se zeleninou a před mixováním vyjmout a nadrobno nakrájet. PS: móóóc nám chutnalo 😉
kechkat: děkuju za pochvalu dětiček. Jinak Anežka je po mojí babičce. Jinak zásmažku zatím není potřeba. Když potřebuju něco zahustit, tak dávám kukuřičnou moučku. Kapku olivového oleje dávám taky, nebo kousek másla.
eppik.m: jéééé to je dobrý recept. Vyzkouším hned zítra. Díky za tip, to neznám.
eppik fajn recept,já tady pořád brouzdám a vymýšlím co zítra malé navařit,taky to asi vyzkouším 🙂
taky hledám, co vařit, většinou to vymýšlím ráno v deset 😀 a vždycky něco vypotím
dnes jsme třeba zkoušeli poprvé rajčátkovou polívku s těstivinama - mňam 😉
Taky jsem dneska dělala rajčatovou polívku,měla to být omáčka,ale nakonec z toho byla polívka s masem a těstovinama,přidala jsem tam trošku UM a byla to mňamka.Zítra bude ta svíčková,ale asi s rýží,když těstoviny byly dneska 🙂
kijonkova - používáš UM, když ještě kojíš? teda si myslím, že ještě kojíš, mě se do toho moc nechce
a mám dotaz na tu červenou čočku, kde ji koupím? dnes jedeme na velký nákup, mají ji třeba v Tescu?
holky prosím vás, jaký dáváte dětem sýry? Já koupila ve skleničce těstoviny s goudou?! Já jí zatím dávám jen ty dětský od apetita.
A nechce mi jíst co uvařím já, jen skleničky, nemáte nějaký fígl?
červenou čočku koupíš v Tescu oddělení zdravé výživy nebo bio 😉
a ještě by mě zajímalo, jestli dáváte dětem mezi jídlem pití nebo až potom? Já jsem od malička zvyklá pít až po jídle, a tak to dělám i se Sabulou, ptz když pije, tak tolik nesní, ale tchýně do ní rvala vodu, že musí sousta zapíjet. Tak nevím teda, poradíte?
já sýry zatím nedávám - které se vlastně můžou?
A pití jak kdy, když má jídlo takové tužší konzistence tak jí dávám i během jídla (např. chlebík), ale při polívkách nee to až pak, pokud chce...
Jani nechce ti vařené? Hmm, nevím asi bych to zkusila půl na půl a tak pomalu snižovat ten podíl kupovaného jídla, až bych se dostala jen na to vařené... Ale nemám zkušenost, Kája mně jí to i to... Ale začínala sem jen vařením... nejprve to nechtěla, ale nic jiného nedostala, tak to asi vzala časem za vděk 😅
A holky, zatím kojím, ale pomalu se chystám přestávat... do kdy bych měla pak malé podávat UM? PO roce je ještě potřeba dávat UM?

nas jidelnicek:
06:00 kojeni
09:00 ovocna svacinka - dusene ovoce, pesnidavka ev. kousek bananu
12:00 zelenina s bramborem, ryzi nebo jahly
15:00 obdoba dopoledni svacinky
19:00 kase s ovocem
v prubehu noci a dne kojeni, dle toho jak si mala rekne. Pres den nabizim i caj nebo vodu, ale moc mi toho nevypije. U kojenych deti by se mely tekutiny pridat ve chvili, kdy jsou do jidelnicky pridany obiloviny...
Maso, obilniny s lepkem ani mlecne vyrobky zatim nepodavam...