Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
3. srp 2012

@lenka5731 @betysek Na angl forech jsem vycetla, ze to ma kazdy jinak, nekdo presel na S2 ve 2 mesicih, nekdo ve 4, ted tam jedna psala, ze maji jednicky v deviti. Ze nosi uz dvojky i, ale jednicky stale jsou.

Leus ted dostala tu teenyfit, akroat mi doslo, ze jsem ji sice vyprala, ale ne predeprala, takze se prala jen jednou. Tak jsem zvedava na savost a jestli nebdue nehoda. A jsou fakt take pidi, ze ji dlouho nebudou. Ale s tim jsem pocitala.

janistr
3. srp 2012

@luciesofi Mně včera dorazila ta "tříprasátková", schne fakt super rychle, tak jsem zvědavá na savost. Vypadá hodně štíhle, tak tam v nejhorším nacpu ještě bmb vkládačku. Jestli se mi osvědčí, chystám se na Londýn 🙂.

ivuska.h
3. srp 2012

@janinek Já jsem u svých dvou mladších dětí taky neměla nijak měřenou, on to doktor (nebo midwife) sleduje podle přirozených ukazatelů a dle chování dítěte a kdyby se jim něco nezdálo, určitě by to změřili podrobněji.Navíc teda podle některých výzkumů žloutenka dítěti nijak neškodí, aspoň v té formě, kterou má 99 procent novorozenců (ta přirozená, ne ta z nekompatibility Rh faktoru atd.)...

dandelion
3. srp 2012

@luthien.k @ivuska.h @helulela @janinek @katyxq @martinka.pida @luciesofi tak jsme se právě vrátily od doktora.. Dehydratovaná není, to prý můžu být v klidu, dneska kakala jen jednou a trochu pěny, jinak vajíčka.. když jsem mu řekla náš příběh, tak mu přišlo zajímavý, že malá tak rychle zareagovala, a dva dny je klidná a bez koliky.. Dal nám HYLAK, a mě nedošlo, že to jsou probiotika, a my dáváme Lactobacílky.. tak jsem tam volala a hylak dávat nemusíme.. Snad se to uklidní... dneska to vidím zase o něco pozitivněji.. je to ale dost krušný, když člověk vidí samou černotu kolem a kolem.. fakt pak jde zdravej rozum stranou.. musím se zase dát do pohody a začít malou vnímat.. ona je úžasná,. klidná, směje se hraje si a já se depkuju... a štve mě to!

ivuska.h
3. srp 2012

@dandelion Hylak nejsou probiotika, jsou to jen metabolity bakterií, ne přímo živé bakterie. Upravuje pH ve střevě a bakteriím se tam pak víc líbí, takže to není v konfliktu s těmi Laktobacílky.

jasekd
3. srp 2012

@dandelion Taky drzim palce, bojujes dobre, a ze ma clovek starosti, to je normalni. MOje deti se taky tvari naprosto zdrave a stastne, neni na nich nic poznat, a ja se v tom pekne placam obcas a pak se to i na nich podepisuje, ale nejsme roboti, nekdy to proste nejde.

dandelion
3. srp 2012

@ivuska.h no on mi nakonec řekl, že když dávám ty Lactobacílky, tak ten Hylak dát nemusím, tak jsem myslela že je to na stejný bázi.. tak tím pádem jsou Lactobacílky lepší, když jsou to živý bakterie, ne?

luthien.k
3. srp 2012

@dandelion můžeš dávat obojí, Hy\lak jsou PREbiotika. pomáhají probiotikům uchytit se ve střevech.

dandelion
3. srp 2012

@luthien.k jo taaak.. takže ho mám vyzvednout? Nebo je to zbytečný :D teď jsem zase krásně zmatená :D 🙂 ... jinak dnes poprvé peču králíka 🙂

luthien.k
3. srp 2012

@dandelion klidně si ho vyzvedni, i kdybys ho nedávala, je dobré ho mít doma, na úpravu zažívání, při průjmech, je to bezva pomocník. Klidně ho na čas dávej a uvidíš. Ale znám i děti, co na něj neregovaly dobře (ekzém, zhoršení zažívání), takže opatrně 🙂

dandelion
3. srp 2012

@luthien.k dobře 🙂 ;) je fakt že se neztratí a určitě to není první a poslední zažívácí trápení.. takže on funguje jako první pomoc? Jinak dr říkal, že pokud se to nezlepší přes víkend, tak na výtěr až v pondělí...

luthien.k
3. srp 2012

@dandelion při průjmu určitě je dobré dávat Hylak, jako "první pomoc" 🙂

ivuska.h
3. srp 2012

@dandelion Jo, jsou lepší, ale ten Hylak by jim mohl trochu pomocu, aby se lépe zabydlely.

dandelion
3. srp 2012

@ivuska.h @luthien.k fíky holky.. 🙂 skočím pro něj ;)

betysek
3. srp 2012

@dandelion S Hylakem máme taky dobré zkušenosti. Tak snad bude malá Štěpi brzy v pořádku.

betysek
3. srp 2012

Dnes jsme byly na kontrole kyčlí. V porodnici IIa a teď úplně v pořádku i bez širokého balení. Trochu jsem se toho bála, tak jsem moc ráda, že je to ok.

betysek
3. srp 2012

Máte někdo natahovací svrchní kalhotky Aitu? Jak jste s nimi spokojeny?

janinek
3. srp 2012

@dandelion Vydrz, bude to dobre. Vim, ze to je tezke a sandno se to rika, ale snaz se byt co nejklidnejsi a soustredit se na to, ze je spokojena a asi ji to ani moc netrapi, tak jeste veselou maminku.

Jinak hlasim, ze teenyfit dobra, mela ji tri hodky, prana byla jednou a neprotekla, sedi dobre.

lenka5731
3. srp 2012

@betysek je to škoda, že LL vydrží tak krátce, ale zase o to líp sedí teď 🙂 jen se obávám, že jsem se zmlsala suchýma zipama a nebude se mi chtít do patentkových Anavy, které mám připravené... a začít teď kupovat Anavy na suchý zip... to už by mě manžel zabil 😀 (jinak budu prodávat za měsíc a až dva sadu 14 kalhotkovek Little Lamb vel. 1, kdyby měl někdo kdo čte diskusi výhledově zájem)

@janinek už jsi zkoušela TB? když jich máš tolik? 😅 Já zase dnes dala podruhé (premiéra byla ve 3,2 kg) jednovelikostní SWB simplex a v těch 4,1 sedí už hezky. Mám radost. A je fakt krásná. Akorát jsem před chvílí slyšela, že se do ní po.... 😝, takže až se vzbudí budu čistit 🙂

petkula
3. srp 2012

@ameliejulliette tak už mám ty patentkové PUL Imse Vimse smart doma a zatím sedí dobře - dávala jsem jen složenou plenku. Díky ještě jednou za info 🙂

cervena_vila
3. srp 2012

Ach jo, jednou má na ven papírovky, jednu občůrá bokem a do druhé tak naloží, že to má až za krkem 😖

Co mi doporučíte za PUL svrchňáčky (ideálně i s odkazem)? Manžel není doma, budu utrácet na těch správných místech 😀

janinek
3. srp 2012

@lenka5731 Jani, dneska jeste ne, ale ted jdu prebalit za chvili, tak bych mohla 🙂Jestli na to zase nezapomenu, ja tam mam nachystane LL a proste me to nikdy nenapadne :(

Ja ted dumam, zd amam koupit dvoje svrchnaky blueberry, maji je zlevnene, ze druhe za pulku. Ale mam dvoje uz, jedny na suchace, jedny na patentky. Tak nevim :( Manzel me rano videl, jak to klikam a mel jako hrozne urazlivou poznamku o tom, ze jsme snad za latkovky utratila mco penez, no neni drzej?

lenka5731
3. srp 2012

@janinek a na kolik by pak vyšly (ty dvoje svrchňáky)? které jsou to stránky?

janinek
3. srp 2012

@lenka5731 http://www.fluffheaven.com/index.php/offers/blu...

Chces take? Ze bych nam objednala obema? U nas jsou nromalne jedny za 11.50-12.50.

lenka5731
3. srp 2012

@janinek tady jsou za 389, ale omezeny vyber vzoru... chtěla bych butterflies na suchač, a ty tady nejsou.. ja se na to podivam az bude čas a propočítám to. vychazim z toho, že tyhle blueberry jsou totéž co swb capri, jak mam ve velikosti newborn, že jo?

madlisek
3. srp 2012

@dandelion Moc na vás myslím a držím palce! Prošli jsme tímhle před rokem (velký dík @luthien.k za všechny rady 😵 ), a když čtu, co píšeš, úplně cítím ten pocit bezmoci (i reakce chlapa byla stejná 🙂 ). Snad to všechno bude nakonec dobrý!

janinek
3. srp 2012

@lenka5731 Ja neznam ty Capri, ted jsem uz zase zapomnela rozdily mezi Weehuggers, Capri a BB svrchnaky, co jsem tehdy zkoumala.

janinek
3. srp 2012

@lenka5731 @lusiesofi Tak Easyfit stale ne-e. Porad ma mezi nohama desny balik. Ale ma ted bamboozle jednicky a ty sedi krasne.

dandelion
3. srp 2012

@madlisek Zvláštní jak moc rozšířený problém to je..
Jinak dnes třetí den bez koliky! Copak je to tak zázračný? Jsem pitomá že jsem nezačala dřív.. Tolik proplakaných večerů.. :/ Ale fakt už to nevrátím, jen mě to mrzí.. Každopádně dneska stolička 6x, vždy pěnovitá a jednou s hlenem.. Zlatá bezplenkovka.. Když by měla papírovky, tak nepoznám nic..

luciesofi
3. srp 2012

@janinek Díky za info 🙂 Tak ještě chvilku vydrž, pak je užiješ až až 🙂 Já je objednám, až přijde mateřská 🙂 Už se na ně třesu 😀