Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
25. kvě 2012

@rebelie 🙂 tak je to asi fakt z nich

boudova
25. kvě 2012

@rebelie tak to jsem ráda, že nežmolkujeme jenom my 🙂 já to ze začátku netušila a furt jsem si říkala, proč jsem jak prase 😀 😀 😀
...máte půdičku jo? a jak se tam věší? já věším ve sklepě....

rebelie
25. kvě 2012

@boudova Jsme normálně v pronájmu v činžáku a majitel nám dovolil věšet na půdu - je to parádní, nezabírá to místo doma, je tam docela pěknej vzduch, občas tam prosvitne i sluníčko, takže je to fakt dobrý.

rebelie
25. kvě 2012

@boudova Jsme normálně v pronájmu v činžáku a majitel nám dovolil věšet na půdu - je to parádní, nezabírá to místo doma, je tam docela pěknej vzduch, občas tam prosvitne i sluníčko, takže je to fakt dobrý. A ve sklepě to větrá? Mám sklepy zažité jako provlhlá místa.

boudova
25. kvě 2012

@rebelie tak to my si v paneláku půdičku dovolit nemůžeme 😅

maly_prcek
25. kvě 2012

@rebelie Já bych dala 2 vrstvy (3 vrstvy by byly hodně tlusté)+ pod pindíka kousek PULu (mám to vyzkoušené, zvýší to tu nepropustnost o dost - jestli nemáš PUL, tak ti nějaký odstřižek můžu zadara poslat, písni mi do IP, určo tu něco mám) Ono se totiž to dítko zrovna v těch místech opírá o zem a kluci přesně v tom místě čůrají a jak se dítko chce otočit a zatlačí do podlahy, tak ten flís se přimáčkne a jde to durch... Opravdu spíš jen na vyzkoušení střihu, moc bych od toho nečekala...

ivuska.h
25. kvě 2012

@dandelion Budou 😉

ivuska.h
25. kvě 2012

@rebelie Dobře, doplním.

katyxq
25. kvě 2012

@rebelie Potvrzuju, čtvercovky pouští žmolky šíleně (ale mi to asi dost dělá i pračka), sušíme doma, v 1+1 bez balkónu v paneláku to ani jinak nejde, na koberci jsou žmolky furt.

ivuska.h
25. kvě 2012

@rebelie
@helulela Odklápěčky ani plavečky ne, to bohužel.

rebelie
25. kvě 2012

@ivuska.h Už mi je to holky ukázaly na Facebooku, takže moje zvědavost byla ukojená, ale přijde mi to fajn, že by třeba člověk věděl, že chce počkat na další, nebo naopak, že se mu to nezdá a čekat s objednávkou nebude...
@maly_prcek Díky za nabídku, já od fleesu nečekám skoro nic, ale na doma to stačí... a chci to vyzkoušet, protože vlna je drahá, tak abych to neušila blbě a nestálo mě to hafo peněz...

rebelie
25. kvě 2012

@ivuska.h škoda... jsem si už už říkala, že mě zbavíš nutnosti si je ušít...

ivuska.h
25. kvě 2012

@rebelie napiš @caramilla, ta šije krásné odklápěčky.

rebelie
25. kvě 2012

@ivuska.h Péťe jsem psala, ale asi měla moc zakázek, nebo se jí do těch odklápěček nechtělo, nevím, tak jsem od ní koupila střih a zkusím to sama.

dandelion
25. kvě 2012

@rebelie jak fungujou ty odklápěčky? já to slyším jaksi poprvé 😕 😕 😕 😀

rebelie
25. kvě 2012

@dandelion Odklápěčky jsou takový svrchňáky, který snadno a rychle rozepneš = odklopíš a dáš mimčo čůrat. Není to nezbytnost, poradíš si i s normálníma svrchňákama, ale myslím, že to může být celkem praktické... Koukni tady na obrázky http://ekozahrada.blog.cz/1108/svrchni-kalhotky...

dandelion
25. kvě 2012

@rebelie hezkýýýýý 🙂) asi budem taky časem shánět.. super vychytávka 🙂) já teď mám malou konečně doma v novoskladu.. a nějak mi nekaká :/ předevčírem a včera jednou za den a dneska zatím nič.. to zase pak bude nálož.. :D :D :D

rebelie
25. kvě 2012

@dandelion Já to chci otestovat, ale myslím, že by nám ty odklápěčky mohly vyhovovat... Chtěla bych ušít vlněné, protože jak bezplenkujeme a má relativně často nepočůranou plenu, tak si tím víc uvědomuju, že ta plena je v PULkách vlhká - propocená, což se mi moc nelíbí... Mně zas Bášek dneska kadí víc než by bylo záhodno - ráno dávka do nočníku, tak jsem myslela, že bude klidné dopoledne, pak ráno, když jsem pekla koláč a nemohla ho dát na nočník nálož do plenky a když jsem ho po umytí nechala chvíli nahatého než přeperu plenku, stihl ještě pokadit hrací deku... takže asi tak.

neu.sona
25. kvě 2012

Holky, co máte koš na pleny kupovaný v Ikee, jakou velikost máte? Mají tři a nevím který 😎

katyxq
25. kvě 2012

@neu.sona Tu prostřední (28l nebo tak nějak) - jeho obsah je akorát na jednu pračku 😉, peru jednou za 3 dny.

neu.sona
25. kvě 2012

@katyxq děkuji 🙂

ptjj
27. kvě 2012

holky, smi se vkladacky z Anavy kalhotovek zehlit? ja blbka jsem si strhala cedulky a poradne to nenastudovala, ted po vyprani nevim, rada bych zehlila na novoska v sestinedeli to, co prijde do styku se zadeckem, ale nevim, jestli tomu tim zehlenim neublizim.............na IB SIO je napsano, ze se zehlit nesmi, takze asi ani ta vkladacka, co? nebo je nekdo zehlite?

boudova
27. kvě 2012

@ptjj cedulky taky strhávám bez nastudování 😀 ale myslím, že se to žehlit nesmí, já nežehlím, jen čč a to jen kvůli skladování v šuplíku.

marky27
27. kvě 2012

@ptjj já mám nějak zafixované, že na etiketě bylo nežehlit. Nežehlím je a vůbec to prdelce nevadí 😉

ptjj
27. kvě 2012

@boudova @marky27 ok, tím líp 🙂 díky

dandelion
27. kvě 2012

dneska poprvé v HD pastelce 🙂) a kupodivu krásně sedí 🙂

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
argo1
27. kvě 2012

@ivuska.h Můžu se prosím zeptat, jak dlouhý má sed Anavy novorozenecká plenka a do kolik kg cca vydrží? Podle fotek na webu, je tak cca do 5kg???

petraprostejov
27. kvě 2012

Holky, mám nakoupené Sketch AIO (http://aukro.cz/plenky-sketch-aio-triopack-tyrk...)
Miminko se narodí cca za 3 týdny, takže se začínám zajímat o to co a jak 😉
Měla jsme v plánu suché skladování, teď ale čtu všude o tom, že je potřeba pokakané plínky předmydlit žlučovým mýdlem. Našla jsem i nějaké tekuté žlučové mýdlo, ve kterém se dá prát. Stačí to na pokakané plínky bez předmydlení? Případně máte jiný recept na to, jak to dělat, abych je předmydlit nemusela, abych je jen hodila do pračky?
Jinak jsem v Řecku, takže nemůžu používat separačky na vyhození ☹
Prý se proti skvrnám dá na plínky přidat do pračky perkarbonát (sůl na skvrny), ale je to vpodstatě bělidlo a u AIO Sketch je psané, že nebělit... Máte někdo vyzkoušené...?
Máte s těmito plenami někdo zkušenost? Perete je na doporučených 40° nebo na 60° ?
Díky moc 🙂

rozarka65
27. kvě 2012

@petraprostejov S těmito plenkami tu holky psaly špatné zkušenosti...Také skladuji na sucho...pokakanou plínku osprchuješ,přetřeš tekutým žlučovým mýdlem (kvůli skvrnám,ale někdo psal,že tuhé je účinnější),přemáchneš a hodíš do kýble...Jako separačky používám nastříhanou deku Irmu (z Ikei)...