Co musí umět dítě při nástupu do školky?

mandlicka
29. kvě 2019

Poprosim o radu. Maly ma ted 2 a 4mesice. Prave sem zjistila, ze byl prijat do skolky. V zari mu budou 2 a 7mesicu. Myslela jsem, ze Ondrasek umi dost veci, ale prave zacinam mit pocit, ze umi, ale s pomoci. Rada mu pomuzu. Ve skolce jedi jen lzici a to mu moc nejde. Zato vidlickou to umi skvele. Obleci se take neumi. Jen natahnout kalhoty umi, kdyz jde z nocniku. Svleknout se umi od tricka po ponozky. Boty jsem po nem zatim nikdy nechtela aby svlekal nebo oblekal. Rucicky si umyje s asistenci. Kdyz mu neco nejde, zacne se vztekat. Mam byt vice trpeliva a nutit ho aby se snazil vice sam? Nebo se u tak malych deti bere ve skolkach ohled? Nekde sem cetla, ze line matky maji vice samostatnejsi deti. Bohuzel jsem ta mama co svemu diteti pomuze. V jinych dizkuzich ctu jak deti ve stejnem veku uklizi a malem vari. Poprosim o uklidneni. Dekuji

malytlustyhroch
29. kvě 2019

@mandlicka synovi bude trochu pres tri roky v zari, ted umi asi tak, co tvuj. Boty se naucil pred par tydny. A nepochybuju, ze to do zari bude umet vsechno, taky mu k tomu holt dam vic prilezitosti, aby se to naucil. Ja teda nemam takove nutkani byt napomocna, muj problem je, ze jsem proste netrpeliva a spatne snasim synovo knourani.

antoinet
29. kvě 2019

A jde vylozene do skolky nebo do jeslicek? Nekde jsou na to zarizeni, maji chuvu, ktera pomuze oblect (ale myslim, ze je nekrmi), vylozene skolka na to zarizena neni, tam je zakladni samoobsluha potreba. Mate 3 mesice na celodenni trenovani, doporucuju detskou lzici, boty na suchy zip a teplaky do gumy bez snurek.
Jo a nikdo nema zapotrebi hodnotit, jaka je kdo matka, spis jde o pohodu ditete a chod tridy🙂

mandlicka
autor
29. kvě 2019

Ve meste mame jedinou skolku, ktera bere deti od dvou let. Pry jim pomahaji uklizecky treba pri oblekani kdyz jdou ven. Ale vite jak to je. Pokud mozno aby nemeli s detmi zadne starosti.

mandlicka
autor
29. kvě 2019

@malytlustyhroch dekuji, trochu se mi ulevilo.

ito
29. kvě 2019

nejde ani o líné matky jako spíš o trpělivé, protože učení chce někdy opravdu velkou trpělivost. malej se uměl vyslíkat a oblíkat celkem brzo a právě díky tomu, že jsem fakt u něj čekala/nepomáhala a že to trvalo. 🙂 ve školce denně vidím jak rodiče vyslíkají/oblíkají dítě, já to nedělala, ale chtělo to velké sebezapření a občas velké velké rozčilování kvůli rychlosti.🙂)) trénujte, nech ho se oblíkat, vždy když půjdete ven s tím, že můžeš pomoct např. se zapínáním, pak vypiluje i to. boty máme ale zatím vždy na suchý zip. jo a při učení mytí rukou jsem měla vypínače a pod nimi špinavé- holt ze začátku to jeho umytí nebylo úplně dokonalé, ale když mu necháš samostatnost a přivřeš občas oči, odvěčí se ti. do září času dost. 🙂

makronka222
29. kvě 2019

Tak mu nepomahej, ukaz mu co a jak a nech aby se oblekl atd sam. Kdyz bude remcat, tak mu rict, ze dokud se sam neoblikne, nikam nepujdete... 2 dny mu to bude fuk ale pak uz ne. Proc si ho hlasila do skolky, kdyz nic neumi poradne? Dvoulety deti v ustavech se taky musej oblect svepomoci. Nikdo na ne nema cas. Kdyz to zvladne dvouletak, je to jen tvoje lenost ze takhle stary dite to jeste neumi. Tak tu nebrec a neco delej

zmrzlinka
29. kvě 2019

Do září to natrenujete a učitelky mu pomůžou a taky když děti v kolektivu většinou opakujou to co dělají ostatní.

stef9328
29. kvě 2019

Ve skolce se nauci az az. Nechala bych to tak, neni dite co by se neco naucilo, a skolka je od toho sby to dite naucila! Jak uvidi ostatni dedi, bude chtit tsky umet a neuci se raz dva.

bayt
29. kvě 2019

@mandlicka Přijde mi, že umí tolik, kolik by se u tak starého dítěte očekávalo 🙂

antoinet
29. kvě 2019

@stef9328 zdokonalit ano, ale pokud nebude umět třeba jíst lžící (což umí běžně roční děti), může se stát, že bude o hladu

marketa11112
29. kvě 2019

jsem stejna. svym detem pomaham se vsim. ne proto, ze bych nemela trpelivost cekat, ale proto, ze je miluji a udelam pro ne vse. neboj, ve skolce hodne odkouka a nauci se . muj starsi take v nekterych vecech potrebuje pomoci, neco neumi, neco ano , jen vi, ze tu pomoc ode me dostane. a nemyslim si, ze je to spatne. vsak do toho doroste a dozraje. navic kazde ditko je jine . take jsem se setkala s tim, ze nekteri by chteli mit misto deti vojaky. bylo by to jednodussi, ale treba muj syn je proste jiny . ma 4 roky. umi to, co jini v sesti a neumi to, co jini v tech 4. ale za pul roku muze byt vse jinak.
jinak ucitelky ve skolce jsou urcite pripravene detem pomoci. pripadne ti pak reknou, co je potreba ditko naucit rychleji.
ja ted cekam, zda mi vezmou do male tridy dvouletou. a ta, i kdyz je hodne sikovna, se urcite zcela sama neobstara.

jannym
29. kvě 2019

@mandlicka dcerka sla taky v tomto veku, jedla normalne priborem ve skolce mi ji zvlcily dostala lzici a pomalu predkousane jidlo uplne tam zapomela pouzivat nuz...s oblekanim a obouvanim jsme to mely podobne ale kdyz dostala prilezitost spoustu veci jsme do zacatku skolky dotrenovaly a ted kdyz mam druhe vidim kolik veci jsem delala s dcerkou navic co vsechno uz davno mohla umet kdybych si furt nerikala ale na to je jeste mala...nebo to nezvladne

nugetka20
17. čer 2019

Syn šel do školky ve věku 2 let a 3 měsíců (měli jsme štěstí, bylo má dětí a potřebovali doplnit stavy). Chtěli po nás, aby byl syn bez plínky, uměl si sám říct na záchod. Aby uměl jíst lžičkou, pít z hrnečku. V té době se neuměl ani obléknout, ani svléknout, mluvit teprve začínal. Hodně moc záleží na tom, jaký je kolektiv učitelek. U takto malých dětí většinou pomáhají i uklízečky, nebo další asistentky, které učitelkám pomůžou obstarat právě ty menší děti. Za rok ve školce se syn hodně osamostatnil, okoukal od dalších dětí. Je průbojnější, "on sám" a jde se třeba obout. Doma ho v tom podporuji a nesnažím se mu pomáhat hned a za každou cenu 🙂 Vůbec nemějte obavy. Věřte, že tam budou i děti, co jsou odplínkované sotva pár dní, co neumí pít z hrnečku, nebo dokonce neumí ani slovo. Pořád jsou to napůl miminka, ne všechny děti jsou stejně rychlé .....ten můj si ani ve 3 letech ještě tričko sám nesvlékne 🙂 To bude dobré, uvidíte.

beduna1
17. čer 2019

@makronka222 ale no tak.... 🤔🙄

nugetka20
17. čer 2019

@makronka222 no, tak to je fakt silný kafe - na děti v ústavech není čas, protože jedna vychovatelka má na starosti 10 a víc dětí. To se máme všechny chovat tak, aby naše dítě bylo jako v ústavu? Bez lásky, bez citu, bez pochopení a trpělivosti? Proč se asi proti těm ústavům dělají petice, požadavek je na pěstounskou péči? Aby z dětí nevyrůstali asociálové, co je nikdo v dětství neměl rád, nemělo maminku, která by pomohla, objala .....Vašich dětí je mi upřímně líto, pokud na ně aplikujete takovou výchovu :(

plea
17. čer 2019

Hlavne zachvaj kľud 🙂. Máte dosť času na dopilovanie niektorých činností a nemusí ovládať všetko dokonale. Základ je spoľahlivé použitie WC... Do konca leta by som s malým zapracovala na pití z hrnčeka, menej mu pomáhala s obliekaním a naučila okrem vidličky na lyžicu. Moje dvojčatá nastúpili neplánovane do školky v 2 rokoch a 9 mesiacoch, tým že sa ten nástup zomlel tak rýchlo, nemali sme šancu niečo dopilovať a mala som obavy, ale nakoniec to je úplne v pohode. V školke je výhoda prisposobeného prostredia - wc, umývadlo v adekvátnej výške atď. + to, že okuká od detí robí veľmi veľa. Moje si doteraz napr.samé neoblečú tričko, ale od začiatku sa zase samé najedli, hygienu zvládajú 100 %... S prezliekaním pomáhajú predškoláci, učiteľka, asistentka... Je fajn kúpiť obuv, ktorú si zvládne obuť, tj. na gumičky/suchý zips, aby neprekážal jazyk apod., nedávať moc upnuté a nepoddajné veci, o číslo väčšie tričko sa oblieka omnoho lepšie apod. Držím palce!

ajja87
17. čer 2019

@makronka222 a ty máš dokonalé dítě,co umí všechno samo?v životě jsi mu s ničím nepomahala?jestli jo,tak ti tleskam a máš doma dokonalé dítě.

@mandlicka buď v klidu, určitě tvoje dítě vyniká v jiných věcech,my jdem od září taky do školky, budeme mít 2 a devět měsíců,a myslím, že kromě toho, že se nají lžící, jsme na tom dost obdobně a ne-li ještě hůř.Ze začátku jsem to raky řešila, že se sama neoblekne,nevyleze na záchod a spoustu dalších drobností,ale říkám si, že do září se ještě spoustu věcí může naučit a hlavně ve školce toho hodně okouká od dětí.

barumat
17. čer 2019

Dceři jsou tři. Umí se obléknout, ale vypadá to všelijak (kalhoty pootočený, někdy předkem dozadu, pata na ponožce šejdrem, atd), nezvládá tričko, což ale podle mě ani není v jejích silách, prostě nemá tak dlouhé ruce, aby ho ze sebe stáhla a už vůbec aby ho natáhla. Boty kupodivu umí precizně sama od sebe už rok. Polévku sní tak, že jí to trvá sto let a půlku má na sobě. Trénuje to už asi tři měsíce a žádné know-how se teda zatím nedostavilo, bryndá furt stejně. Samozřejmě umí pít z hrnečku. Na záchod si dojde nebo řekne, ale NÁM. Trošku se bojím, jak to bude u cizích. Ale klid, ony to zvládnou. Ve školce mají zkušenosti, a co berou dvouleťáky, určitě budou šťastní za každou dovednost navíc oproti nim.

adaisy
1. srp 2019

Myslím, že každé dítě je individuální a některé je šikovnější a druhé je pomalejší. Myslím, že by měl vědět ale základ. My byli velmi u zápisu pochváleni, protože jsem se připravovali podle Předškolákových týdeníčků, kde bylo plno úkolů a všeho, co jsme k zápisu museli umět.

malytlustyhroch
1. srp 2019

@adaisy Bud sis spletla diskusi, nebo sis spletla diskusi a zaroven se snazis delat reklamu. Ta druha moznost me trochu stve. Ne, nasi triletaci opravdu nepotrebuji Predskolakovy kdovico (pro petilete deti) na to, aby se naucili oblekat si tricko a chodit na zachod.