Co vše má umět 5-ti leté dítě?

pierreetluce
30. čer 2012

Chci se zeptat, manžel má 5-ti, skoro 6-ti letého syna... Přijde mi, že na svůj věk toho moc neumí - nevím jestli na něj nemám vysoké nároky. Najíst se příborem je pomalu pokus o sebevraždu - šermuje kolem sebe vidličkou a nožem, přemýšlí, co patří do jaké ruky, když má jen vidličku, musí si pomáhat prázdnou rukou, aby se vůbec najedl; psaní - umí napsat jen své křestní jméno, u číslic má problém, umí jich asi 5 - zbytek neví jak napsat, ale přečte je; oblékání je taky dřina; plete si barvy, špatně je rozeznává...
Chci toho na takhle staré dítě moc? Máme ho 2 dny v týdnu, nemůžeme všechno dohánět za ty 2 dny...

viola1987
22. srp 2016

@cristus83 jo a stim placanim na zadek, muj tata taky placal mamu na zadek, nebo ji tam zabodl vidlicku, jako ze je to poradny maso ne jako nejake domaci nasili.

anetadr
22. srp 2016

@viola1987 Dítě se přeci R a Ř neučí tím, že do něj dva roky hučíte.... pak se to právě naučí špatně a je daleko komplikovanější ho to přeučit, než naučit rovnou správně. Pokud má dítě vadu řeči, což dle vašeho vyprávění zjevně má, patří na logopedii, kde vám dají jasný návod, jak dítěti pomoci. Z vašeho vyprávění, že "dítě mluví jako idiot", bych se spíš zamýšlela nad vaším chováním a přístupem.

viola1987
23. srp 2016

No jiste kdyz celou dobu rika l s ani naznakem toho ze by se snazilo asi tezko to je logopedem, omlouvam se ale v tomhle s vami durazne nesouhlasim, nerekla jsem ze patla, rekla jsem ze je bud liny a nebo nahluvhly, tak.mi laskave neordinujte dite kdyz jste ho v zivote nevidela, ja se nejdriv budu dite snazit naucit sama, nez abych line lezela a neopravovala s tim ze to za me vyresi logoped, ze to svedu na nejakou vadu.

viola1987
23. srp 2016

@anetadr jo a jeste kdyz tak.dobre vite jak jsem dite skazila, tim hucenim jsem myslela ze jsem mu rikala slova zacinajici r formou hry. Dal jsem si nasla na netu jak dle logopedie ucit a to jsem taky praktilovala. Jinak kluk ve trech letech r obcas rekl, pak ale pritel plus zbytek rodiny to kdyz to rekl spravne pred nim neocenili, on to zapomněl zacal rikat l a jina pismena, patlal, a mel vadu reci, ktera se zazrne ztratila po tom co se tyhle dve pismena naucil a muj pritel mi posleze rekl, ze to.je moje zasluha, ze jsem po nem chtela neco vic, ze potaji trenoval, kdyz jsem ho neviděla a pak.za mnou prisel a hrde mi to hlasil, ze se to naucil. Takze by me zajimalo, z jakych zdroju cerpate? Na vejsce na specialni pedagogice a posleze i ucitele na praxi mi rekli, ze spousta rodicu se svym detem.nevenuje tolik kolik by melo, mnohem mene cte a povida si a proto deti mnohem hure mluvi, a matky se to pak snazi hazet na vselijake poruchy, ktere se pak ve vetsine pripadu vylouci, takze tak.

anetadr
23. srp 2016

@viola1987 Má chyba - měla jsem pochopit, že tím hučením jste myslela hru. Určitě jste dělala to nejlepší, co šlo. Klobouk dolu.

dana3262
24. srp 2016

@viola1987 já si teda v první řadě představuju matku jak pracuje a stará se o dítě bez tatínka a následně to dítě, které musí pretrpet odloučení rodičů a ještě stridavou péči nebo návštěvu tatínka 1x za 14dni i když se mu nechce a navíc tam tatínek má "tu tetu"...

mirena11
7. říj 2016

Dobrý den. Přítel ma 5ti letou dceru. Je strašně hodna ,jen mám pocit,ze nic neumí. Přišlo to náhodou, ze sem to zavalat vnímat.každá návštěva probíhala stejným stylem.pustit pohádky .nesměla běžet ani když šla na WC .a ne žádná princezna ze mlejna ale same disney. Nastavili jsme tedy,ze pohádky večer u usínání.ted už zkouší ze je utahana a večer samozřejmě pohádka a dvě hodiny další nespí. Nic ji dlouhodobě nebaví,protože ji vše nejde.at už je to počítání.neumí ani do 10.ted už je tak sekla ze počítá jen do tři.skoro žádnou písničku basnicku.jen co je naučí ve školce. Museli jsme ji učit splachovat .umyvat ruce.neumí si zavázat tkanicky ani jezdit na kole.člověk jichce učit ale jak říkám,jakmile ji něco někde sekne se a člověk s ni nehne.máme ji dvakrát týdne a už nevím kudy kam.jestli nejsem moc náročná ja

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 pritelova dcera...jen co umi ze skolky...zakaz pohadek. Promin ale co ji chcete v peti ucit?? A hlavne Ty?? Kdyz uz tak by mel otec...a to ze nic neumi pred Tebou neznamena ze to opravdu neumi...muze klidne timto vyzadovat pozornost od otce....
Ja to nechci psat hnzsne a ty si to neber osobne ale ta holka to nema vubec snadny...a za dalsi ono az budes mit svoje deti opravdu vse uvidis i z jineho uhlu...a to nemyslim zle. Ja mela taky veci ktere segra syna nenaucila a ktere by uz mel umet atd atd. Pak se mi narodilo jedno dve a treti dite a dnes bych si za to svoje chovani nafackovala,pritom v te dobe jsem byla presvedcena o tom ze to vidim spravne....a tyhle kecy az budes mit sama svoje dite/deti me vytacely...
Moje dcera v peti letech ma od logopedky ze skolky ze neumi L R Ř a sykavky...pocitala do 12ti ted uz zacina chapat pocty vyssi i desitky ale prislo to postupne samo. Nocnik treba odmitala do tri let a dvou mesicu...pak ze dne na den nechtela plenky...chvili je jeste mela na noc pro jistotu...a moji benevolentni vychovu,ze je nenutim jist kdy nechteji nebi nekdy kdyz nejsou unavene jdou spat klidne ve 22h...na silvestra jsou s nami vzhuru a v lete taky u grilovani...dcerina narozeninova oslava trvala od 11 do 23h mely jsme deti venku a mely skakaci hrad a do 22h pisnicky z repraku,vzhledem k tomu,ze tu byly decka od sousedu nikdo nic nerikal..nestezoval si...a dalsich tisic veci treba i to ze mi je jedno kdyz se uspini venku nebo ve skolce,neresim to (nektere matky davaji takovou sodovku detem ze nechapu)....a kde jaka mama nebo jina zena by videla nase deti jako rozmazlene rozcapene bez rezimu....pritom tak to vubec neni. Jsou hodne citlive ponahaji si a i ve skolce poslouchaji pomahaji ucitelkam...a kdyby jsi je dostala do rukou treba ty taky by jsi mi vycetla spoustu veci.... ;)
Nech at si otec a matka vycjovavaji...ty bud hodna teta... ;)

mirena11
7. říj 2016

@shine2015 to neni o brání pohádek.ale bydlime v garsonce a z obyvaku byl dětský pokoj.o tom ze se diva na pohádky. To je jasný,je to dítě.ale aby po nás pyskovala,te ji rusime,i když se nediva.nesměla pohádka běžet když šla na WC na kterém jak sem řekla nesplachovala... Pohádku máme večer nebo když prší. Spis jde o to ze malou nezajímají ani hračky.člověk ji je musí vytáhnout. A ze neumí počítat apod . bereme si ji dvakrát do týdne a mala to umělá.ale sama řekne ze to doma nedělají.maminka s ni nebývá doma.jezdí všude možné na výlety a jsou hodně malo doma.a jsou to výlety do ciziny i na víkend. Ma náročnou práci a mala jede převážně na pohádkách.

mirena11
7. říj 2016

@mirena11 pak s ni chceme opakovat my a brečí . přítel u toho chytá nervy protože malá přestane odpovídat. Včera ze se chce učit ty tkanicky u bot. A zas.jakmile to nejde hned tak Pusa protáhlá az na zem a člověk s ni už nehne

mirena11
7. říj 2016

@mirena11 zkousim to po dobrým já,protože přítel už chytl Rapla a už zvyšoval hlas ale me řekne ze je unavená a pak jen kouká zpříma do oči a čeká . pak ji třeba řeknu at si jde hrat a únava je pryč.me neosali ale přítele ano.ten jak slyší únava takvykoupat,najíst a pohádka.ma ho ochocenyho.

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 nnic to nemeni na tom ze je mala a ma to tezke. Ze deti kdyz jim neco v peti natahuji nebo breci neni extrem....ze se diva na pohadky?? A co?? Jezdi i na vylety. ...Ty mas byt teta. Muzu se zeptat co se s ni ucite? Bere ji pritel ven? Proc si nejde hrat ven s vami/pritelem..ono vypnout pohadku umi kazdy...a davat prikazy. Kdyz jste v garsonce a navic ji mate pouze 2x v tydnu je podle me nesmysl menit ji rezim....a navic vy jste po tme??? Spite s ni v posteli?

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 promin ale jak ochocenyho??? Je to ttata....
Podle me by jsi ji mela nechat byt a byt hodna teta.....pritel se s ni uci co??? V peti??? Jde to i formou hry,nenasilne...a kdyz se nesoustredi stejne to nema smysl....

mirena11
7. říj 2016

Doma je vychovávána jako královna.princeznovsky šaty ze je nejsikovnejsi apod proto s ni maloco pohne.mrzí me to za to dítě ze neproziva klasicky dětství.už sem i říkala ze zkusime klasicky pohádky aby pochytila i písničky koupime knizecku malého predskolaka. Aby se něčemu učila hrou.aby ji to bavilo. Hlavni zápletka byla asi ta ze přítel byl po rozvodu na malou sam a dělal vše co chtěla a najednou ma i druhého partnera který to vidí jinýma očima.ano az budu mít dítě budu piskat zase jinak. Ale já pro své dítě budu dělat co budu moct aby melo detstvi

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 a vis co je reseni na tkanicky?? Boty na suchy zip. U nas ve skolce je maji vsechny deti. Nekecam. Maji je vyrovnane vedle sebe...zrovna jsme se v zari s manzelem smaly....

mirena11
7. říj 2016

Ano spala s námi v posteli. Ano natahuje ze když někde jsme tak ji nebere furt za ruku.to nedrží ani me. A přítel ji učí na kole.trénuje s ni barvy pocty .jezdime na různá dětská hřiště.výlety.chodime na procházky.převážně se snažíme byt venku aby neseděla jen u pohádek a ted hrajeme hru ze já maluju i ona.aby aspoň něco dělala doma

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 ale ona ma detstvi....nesnaz se ji ho menit podle sebe....at si s ni pritel hraje a radeji s ni jede na vylet do bazenu nebo hracoho centra....at se ji venuje ..a i at s ni kouka na pohadky....

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 a to nebere ani me....prosim te co to je??? Tata a nevezme je jako petiletou za ruku??? Se nedivim ze ji to je lito...muj muz nase deti i nosi spat do postele i na zadech je nosi kdyz se rano probudi....a dite vubec rozvedenych rodicu lasku a dotyky potrebuje jako sul....

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 heled adi to napisu hnusne ale prestan jim do toho mluvit...ulevi se muzi a ulevi se i te jeho dceri...

mirena11
7. říj 2016

A to je správný mít dětství jen u pohádek a ve školce? Když matka nemá čas nebo s ni jezdí všude možné? Me je toho malyho dítěte líto matka nám ji chtěla odvist do ciziny kde by na ni už vůbec neměla čas.přítele samotného štve ze matka jakožto hlavni výchova dítěte ji k ničemu nevede.jenže ma strach ji něco říct aby ji nenastval ,což si myslim ze na to ze ji ma dvakrát týdne a jednou týdne jeho segra mavcelku právo jak otec co vidí dítě jednou za čas . tři dny v týdnů je dítě pryč a která matka ma tolik volna

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 nevzala by ji vam ale jemu....a ta tvoje litost ji podle me skodi....sama jsi psala ze pritel kdyz na ni byl sam problem nemel....timhle svym chovanim ji vubec nepomahas....

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 a navic je ji pet.....ma spousru casu dozrat....

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 navic jak jsi psala jen co je nauci ve skolce....na petilete dite to staci....

mirena11
7. říj 2016

Tak stačilo mu to.tehdy ji byly tři ctyri ted už by člověk čekal ze bude něco umět.jako lítost.já to po ni nechci spis se o tom pak bavime a přítel sam je napnutej jak spagat ze ho to štve. Protože většina matek když ma volno tak hodí sice nohy nahoru a relax a nebo docela resty aby se pak mohla věnovat dítěti. Ale aby ji po vyzvednutí u tety flakla doma k tabletu a spát mi moc supr nepřijde.mala ma dvě kola jak u nás tak doma.kolobezku.neumí na ničem. Proste ji nic nebaví.spousta věci ji nejde proto už o to dal nemá ani zájem. Ted i ucitelka v tanečním kroužku řekla ze mala nebude na závodění ze prostě v sobě nemá cit . nechce byt zla.ale je vychovávána v dost zamovni rodině kde každý řeší spis kariéru.proto rikam,ze když mám dítě mám se mu věnovat a ne ho fiknout k Telce at je klid

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 pritele zakliduj....ono kazdy dite nema vlohy na pohyb...nase dcera dva mesice pred 5 nar kolo nechtela ani videt a v 5ti na neho nasedla a rovnou jela...
Heled nevim jak moc znas jeho ex...ale taky to nemusi mit snadny..
@mirena11

mirena11
7. říj 2016

Jako člověk pro malou dělá první poslední.jenže něco vymyslis nebo si vzpomenes na švy dětství a skoro každá návštěva je překvapení.co neumí . nebo ze jednou počítá jak smyslu zbavena do 15 pak najednou do devíti a ted už jen do tři a nedokáže ti nahlas ani říct kolik ma jen ti ukáže ruku a na dotaz jestli doma počítají řekne ze ne . ale mas pravdu . moje dítě to není.což říkám už i doma . at jim třeba šlape na hlavu.ale my jednou chceme druhy dítě a mala ma jít za rok do školy.a říkám.máme ji dvakrát týdne proto nás čeká i škola a porovnání s druhým dítětem.nechci aby žárlila nebo dělala scény.což mam zas zkušenost od kamarádky.proto máme ted stěně aby viděla ze pozornost potřebuje i jiný tvor.a zatím velmi uspesne

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 muj muz mel tendence dceru nutit prt o rok mladsi jezdila...ale starsi je hold po me. Zastala jsem se ji a jsem za to rada. Kolikrat kdyz se dite nuti tak to napacha vic skody...a s pocitanim jsme to meli stejne...ty deti kritiku vnimaji...nechala bych ji byt a nenutila ji...snazila se mit program a pohadky bych ji dovolila

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 heled pokud uz drive napocitala do 15 tak to umi...muze mit psychicke problemy a stres....

mirena11
7. říj 2016

Mám v rodině učitelku a ta říkala ze mozeček děti je jak domeček z karet musíš stavět tak abys postavila a nespadl . samozřejmě. Mas pravdu.může mít stres . ale nikdo ji nebije a nic ji nedělá.jenže ona je za vše chválena .tedy ze strany matky .. Ta ji všude preferuje jako top.jako ano.já říkám.pro me je to jen léčka jak byt lepší matka.a dat dítěti víc pozornosti . a matka těžký? Asi ani ma práci v kanceláři ve velké firme a stara se otci o ucto ve firmě.ale dostala barák auto. Nemá žádný dluhy hypotéky. Finančně je zajištěna lip jak kterákoliv cela rodina. Jenže když to eknu ma psychiku v pr . a věčné pataky. Nedávno se na ni vyprdnul přítel ze s takovou babou nebude .kde ji otec leze do baráků jak kdyby tam bydlel jen proto ze tam ma trvaly pobyt apod. Ale říkám.my ji máme dvakrát.teta jednou týdne.pomahame jak se da . al místo toho aby toho využila ve prospěch dítěte tak si jen užívá .budiž.taky potřebuje voraz.já sem jen zvykla z vyprávění jiných matek ze dělají resty a dítě je na prvním místě a ne az mi zbyde čas nebo tím ze nevydrzim doma tak ji potaham na víkend do německá,Slovensko apod to dítě je unavený nesoustredeny

shine2015
7. říj 2016

@mirena11 vidis...neni stastna. Ma stres taky....to ze ma penize nebo to tak vypada...nevis co za tim je.
Pro dite je stres i rozvod...nemusite ji bit. Navic pokud ji to nejde na cviceni atd...
Heled ono to vse uvidis jinak az budes mit deti. Verim ze jsi fajn holka a mas zajem...ale....
Navic ha bych se vyhnula soudum co vse dela jeji mama blbe....a za dalsi on ani tvuj partner neni zcela jiste bez chyby.

Drzim pesti at je mala spokojena a z naroku bych ubrala...i z kritiky....prijmete ji takovou jaka je....nesnazte se ji menit.