Dá se zvrátit rozhodnutí ředitelky MŠ?

finlay
8. bře 2017

Ahoj holky,

vyskytl se nám ve školce takový problém. Obě dcery dávám do stejné třídy (4r, 2,5r). Je to odloučené pracoviště státní školky. Chodí do třídy 10 dětí, což je úžasné. Ta starší se špatně adaptuje na nové prostředí, tak jsme byli moc rádi, že se dostala právě sem a hrozně si sedla s učitelkami. Mladší se adaptovala dobře proto, že tam už chodí starší. Ve třídě mají 3 děti se spec.potřebami,tak mají asistenta. Ale děti jsou klidné a moc jim to svědčí (protože je předtím rodiče měli jinde a toto si pochvalují).
Ve stejné budově je ještě třída 25dětí, kde mají jednoho naprosto nezvladatelného chlapce. Má také svou asistentku, ale ta už je úplně vyřízená. Zřejmě má schizofrenii (myslí si to jeho asistentka, ale rodiče nic neřeknou). Jsou tam na třídu 2učitelky a tato asistentka. Všechny tři jsou pokopané, pokousané, zmlácené od tohoto kluka. Rodiče se školkou nespolupracují. Tento chlapec masakruje děti. Poslední případ byl slabý otřes mozku jedné holčičky. Tatínek si pak zažádal o přeložení a co myslíte - paní ředitelka to vyřešila jeho přesunutím k našim dětem. Do malého prostoru, mezi děti, které potřebují více pozornosti (ty 3 se spec.potřebami).
Dcery jsou ve školce hrozně spokojené, pořád něco tvoří, rozvíjí se tam, těší se na plánované výlety. Jenže nic z toho nebude, protože všechny učitelky budou hlídat tohoto spratka. Dá se nějak zvrátit rozhodnutí ředitelky? Ta si to obhajuje, že dostala doporučení od psycholožky přeložit ho do menšího kolektivu. Jenže ta psycholožka na místě nebyla. A jiná, co tam byla, říkala, že by to rozhodně nedoporučila. Psala jsem i starostovi, ale zatím bez odezvy.
Dá se s tím něco dělat? Nechci každý den trnout, jestli mi tam nějaký fracek nezmrzačí dítě.

karlajasmine
9. bře 2017

Nečetla jsem předchozí příspěvky, ale pokud je to dítě tak nezvladatelne, že jiným dětem způsobuje takovehle zranění, tak si myslím, že do normální školky nepatří vůbec a nechápu rodiče.

somalicats
9. bře 2017

@hansed Moje prostřední chodí do soukromé školky, kde je 20 dětí na 3 učitelky. Děti tam jsou od 3 do 6 let, předškoláci mají pochopitelně během dopoledne "jinou práci" než tříleťáci, ale snaží se tam ty děti neseparovat dle věku, ale naopak je tam snaha je naučit si navzájem pomáhat. I proto jsem si tuhle školku vybrala, protože dcera tam dělá viditelné pokroky a reference od rodičů, jejichž děti už šly z této školky do školy, jsou takové, že jsou ty děti napřed. Pravda, není to školka pro rodiče, kteří by měli strach, že jejich pěti- či šestileťáka budou brzdit tříleťáci. A jsem za to ráda.

hansed
9. bře 2017

@somalicats Klárka chodí do vesnické školky, kde je 1 třída, děti 2-6 let, paní učitelka pracuje chvíli s předškoláky, ostatní si hrají a Klárka hodně vnímá i tu práci předškoláků, jsem ráda, že je v této školce, pomáhá menším, hraje si i s nimi, i s velkými... je to fajn školka, s rodinnou atmosférou 🙂

yelowangel
9. bře 2017

@finlay bohužel se bojím že na ty rodiče musí mít ředitelka páky ale prostě nechce s tím nic dělat. Podle mě takové dítě potřebuje individuální přístup a asistenta jen pro sebe, pokud je takto nezvladatelné bohužel nemá ve školce co dělat. Nemyslím tím úplně ho odříznout od vrstevníků ale třeba prostě nevydrží být v cizím prostředí delší dobu a vynucuje si pobyt doma nebo kdo ví co ho trápí. Rodiče bohužel nepředěláte, můžete zkusit ten hromadný tlak, já bych taky nechtěla každý den se třást jestli mě nebude volat škola že mám dítě v nemocnici. Nevím pod koho školka spadá, jestli pod ministerstvo tak možná zkusit poptat se tam jestli nejsou kromě domácích řádů školek taky nějaký obecný stanovy. Nebo zkusit domluvit si konzultaci s dětským psychologem s tím že byste mu jen popsala co se děje a jaký on na to má názor, za dítě ve školce nechat nebo ne a případně jak se k němu chovat. Nemám nic proti postiženým dětem ale agresivní jedinec prostě do školky nepatří.

somalicats
9. bře 2017

@hansed To je podobné jako u nás, tam jedna z učitelek dopoledne pracuje s předškoláky a zbylé dvě učitelky s těmi ostatními, ale nejsou separovaní, ti mladší taky vnímají tu práci předškoláků - moje tříleťačka už suverénně počítá do deseti, začíná jít přes desítku a ta čísla i přečte, už okoukává i písmenka. A ohromně ji to baví.

somalicats
9. bře 2017

@yelowangel Problém je, že zakladatelka má informace z agentury JPP, nejsou to přímo její zkušenosti, navíc zatím ani nezkusili to přeřazení problémového dítěte do menšího kolektivu - může se stát, že mu ten kolektiv sedne víc a bude klid. Jo, pokud by to dítě bylo totálně nezvladatelné kdekoli a kdykoli, pak neřeknu ani popel. Ale už dle jejího stylu vyjadřování (fracek, spratek) si myslím, že jádro problému je jinde.

leikkka
9. bře 2017

diskuze velmi bujará. Nechce se mi věřit, že některé maminky takové názory vůbec mohou mít viz @japona apod. rada pro zakladatelku - rodiče mají svobodnou volbu MŠ či ZŠ sdělit diagnozu, předat zprávu apod. , pokud to tito rodiče udělali a vše MŠ předali, pak ředitelka ví, kam toto dítě zařadit může a nemůže. Jeho stav byl posouzen odborníky, nemůžeme jeho stav tu rozebírat a hodnotit my laici, i když dle názorů některých maminek, hodnotím, že je jich tu hodně, které ví o čem mluví a za laiky je nepovažuji. Daný odborník udělal závěr a rozhodl, zda dítě může býti zařazeno do normální školy či do školy speciální. Rodiče k tomu zaujmuli nějaké stanovisko a je zase na nich, zda toto rozhodnutí vezmou za své či nikoli. Pokud vedení MŠ má všechny dokumenty a může tohoto chlapce mít ve své škole, tak zvolilo samozřejmně správné řešení, dát ho do menšího kolektivu. Asistent pedagoga není pozice, která vyžaduje speciální vzdělání v oboru speciální pedadagogiky. Stačí si udělat kurz a je asistent hotov. Je pak pochopitelné, proč jeho asistent není schopen ho zvládnout. A rozhodně nemá právo dělat diagnozu. To je pak věc paní ředitelky, koho tam má za asistenty a na možnostech, které má, dle diagnozy, jakého asistenta chlapec potřebuje. Pokud vy jako rodiče shledáváte zařazení tohoto chlapce jako nepsrávné řešení, máte samozřejmně právo se ozvat. Vše sdělit vedení a chtít získat co nejvíce informací, které vám sděleny být mohou. A co jste dnes na schůzce vyřešili? Jaké zájmy dítěte jsou upřednostňovány? Není možné srovnávat děti - každé dítě je jiné, i to které je nějakým způsobem jiné (postižené, vymyká se normálu - či jak to kdo nazývá). Víte jaké potíže mají ty tři děti? víte konkrétně jaké potíže má ten chlapec?
A IVP tu nemá cenu rozebírat - když někdo necháme význam IVP, integrace, druhy postižení apod. až jsem z toho v šoku, že tyto názory tu někdo vůbec má, tak to pravdu nemá cenu v diskuzi pokračovat

leikkka
9. bře 2017

a ještě jedna otázka při té schůzce byli přítomni i rodiče žáka? pokud ne, hájíte jen své zájmy a řešení bude jen jednostranné, pokud nějaké vůbec bude....
A jedna vlastní zkušenost - žákyně přijata do 1. třídy - na přání rodičů, dle oborníků takto to být nemělo. První rok bez asistenta, i přes velký rozdíl mezi ní a dětmi, rodiče stále trvali na svém a bylo jim vyhověno. Na konci prvni třídy získala znalosti, které děti získali během září a října. Ve druhé třídě konečně došlo na má slova a vynutila jse si asistenta, dokázala jsem aspoň v tomto rodiče přemluvit. S asistentem jsme to zvládli ještě další dva roky, odchodila u nás celkem 3 roky, ale zvládla dle IVP programu praktická škola, s kterým začala v té druhé třídě. Pak rodiče pochopili, že jejich dcerka není šťastná, byla agresivnější, holt vnímala rozdíly a dávala to najevo, jak nejlépe ona uměla. Viděla jsem ji včera, šťastná, přešla do praktické školy, usměvavá - je ji 15 let a je přesně taková jaká byla ten 1 rok v ZŠ. Jen příklad toho, že rodiče jsou ti, kteří v dnešní době řeknou jak to bude. Holt měli štěstí na mě, jako učitelku, že jsem jim věřila, vyslechla je a ukázala jim, jak to bude pro jejich dcerku nejlepší. Je potřeba ale s nimi otevřeně mluvit a neházet na ně špínu. Není to pro ně lehká situace. I oni chtějí pro to své dítě to nejlepší. Nemáme tu právo je soudit,když s nimi nemluvíme. Takže promluvte si s nimi a snažte se najít řešení. Pokud nechcete, pak jen jediná rada, dejte si dítě jinam,ale vězte, že v dnešní době se setkáte všude s takovými problémy. Žádná třída není bezproblémová, v každé se najde dítě, které je něčím jiné.

leikkka
9. bře 2017

@finlay tak pokud je to tak, tak vedení MŠ má možnost si vyžádat i jiný posudek,aby nebyl od kamarádky. Ale stále to bude o rodičích, zda toto podstoupí či nikoli. K tomu je donutí jedině správní orgány. MŠ spolupracuje s PPP, tak ví jaké má možnosti, a hlavně pokud nezvládají výchovu rodiče a dítě je takové i z důvodu špatné výchovy, tak je tu sociální obor, vedení MŠ má pravomoce na takovýto stav upozornit, holt zatlačit na vedení MŠ, ať na rodiče vynaloží takový nátlak, aby se hlavně pomohlo tomu dítěti. Neboť ono se chová z nějakého důvodu. A pak je tu i ta možnosti zmiňovaná, na základě podkladů je možné dítě z MŠ vyloučit.
jedja toto je hodně citlivé téma, těch zkušensotí s těmito dětmi mám hodně moc, ale není možné se na to koukat jen ze své strany. I když vaše obavy chápu.

lucinka58
9. bře 2017

Tak já už snad napíšu jen poslední příspěvek - fakt se to tady rozjelo a z některých příspěvků je mi fakt na blití a smutno. Mám zatím normální dítě (sice trošku živější), ale já bych rozhodně nehodnotila chlapečka dle toho co kde slyším.... Zakladatelka ať dá holčičky do větší třídy a bude mít klid pokud má takový strach, co by mohl chlapeček udělat jejím holčičkám. Já být jí, tak osobně bych klidně svý dítě nechala i v tom malým kolektivu a uviděla bych jak to bude vypadat. Předjímat, že mě přijdou děti zpráskané domů je fakt mimo.... Klukovi může menší kolektiv pomoci a nemusí - ale to se nikdo nedozví, pokud se to nezkusí. Jinak všem maminkám postižených dětí přeju aby se s takovými předsudky nesetkávaly a aby byly statečné a za své děti bojovaly. Všem Vám posílám hodně sil a klobouk dolů jak to zvládáte 🙂

nelam
9. bře 2017

Je mi smutno a stydno z toho, co tady čtu. Jsem máma zdravého chlapečka, učitelka a odpůrce inkluze. Ale ani se mi nechce věřit, že dospělí lidé (notabene mámy!) mají tak odsuzující názory. Naše školství na inkluzi rozhodně není připraveno, tak aby mohlo fungovat v praxi (zejména proto, že polovina "normálních" dětí dnes zabere kolikrát více práce, než inkludované dítě s asistentem).
Ale ŽÁDNÉ dítko se nepobuřuje nad tím, že Pepíček nebo Anička umějí místo úlohy o pohybu spočítat, kolik jim prodavačka vrátí na stokorunu. Zažila jsem inkluzivní dítka od první třídy, ale i takové, kteří do zajetého kolektivu přišli později. Tělesně i mentálně postižené, hodné, i ty nevyzpytatelné. Nebyla jsem svědkem šikany, odsuzování, apod. Ano, ne vždy bylo takové dítě třídním středobodem, ale plulo s "normálním" kolektivem. Mezi sobě rovnými pak sdílelo jiné aktivity. Pro mě i pro ostatní děti bylo takové dítě přínosem. Přála bych Vám zažít atomosféru, kdy se třída složila na speciální sportovní náčiní pro postiženého chlapce, který při předávání hýkal a plakal radostí. A že nespočítá sloupečky a nenapíše diktát? Bože, jděte do háje... tohle je fakt zvrácený svět.

hansed
10. bře 2017

@nelam já jsem teda věřila, že názory, které tady sdílí některé maminky, byly jen před rokem 1989 a teď jsou lidi osvícenější, tolerantnější apod. Říct mi někdo do očí, že moje postižené dítě je fracek, co patří separovat do ústavu, asi bych se neudržela a fyzicky zareagovala... Taky jsem učitelka, taky nefandím inkluzi a to ne z důvodu, že bych si myslela, že "tyto" děti nemají mezi zdravými co dělat, ale že české školství na ni není přpraveno... Ale kde je snaha, tak je už částečně vyhráno.... Kolikrát jsem byla svědkem, že dítěti integrovanému ostatní tleskaly, že se naučilo něco, co oni už dávno vědí.. a měly z toho radost všichni... a to učím na 2. stupni...

lucinka58
10. bře 2017

@hansed naprosto souhlasím, názor některých pisatelek patří do skupiny názoru mých rodičů a prarodičů a hlavně fakt do minulého století... Já i když jsem v tomhle vyrůstala a těmito názory jsem masakrována furt, tak s nimi striktně nesouhlasím!!!!!

popelka1984
10. bře 2017

Zakladatelka se jen boji o své děti, která z nás by se nebála kdyby měli ve třídě takového chlapce. Aby nedošlo k mylce, nejsem pro postizene deti oddělovat, "zdravé" deti jsou pro ně tahouni. Ale co dělat ve chvíli kdy je chlapec tak agresivní, muže to být tim ze ostatní neví jak se k němu chovat, nevědomky dělají něco co chlapce rozčiluje, proto je potřeba rázne zatlačit na rodiče, co vlastně chlapci je a nastavit mu podle toho nějaký řád. Přece nejde přecházet aby takhle napadal děti a učitelky. Ředitelka je možná málo aktivní, co se jednání s rodiči týče.Tak ať zatlačí rodiče, ne pro to aby sel pryc alespoň zatím ne, ale pro to aby se vědělo jak s nim jednat aby se minimalizovaly ty útoky.

hansed
10. bře 2017

@popelka1984 ale první, co PPP navrhne, je menší kolektiv, to ředitelka udělala. Ale zakladatelka o tom nechce slyšet, protože by MOHL ublížit jejím dcerám. Obavu chápu. Ale při této logice by nemohla děti pouštět ven, protože by je mohlo srazit auto....
@lucinka58 když se nám narodila starší dcera, která je velmi vážně postižená, naše rodiny ji přijaly jako samozřejmost... včetně manželových prarodičů. Jeho babička dokonce otevřeně všem vypráví, jak je Adélka statečná a úžasná ♥ Až do této diskuse jsem netušila, jak někteří lidé dokáží být hnusní... je mi z toho fyzicky zle....

nelam
10. bře 2017

@popelka1984 take tu nikoho nepoburuje strach o dite zakladatelky,ale fasisticke (nadnesene) postoje nekterych matek. Ano,matek,ne bezdetnych,duchodcu,chlapu apod,ale zen ☹

Ad absurdum zvrhla diskuze s takovymi perlami jako je nespravedlive znamkovani zdravych a postizenych deti.
Mimochodem me by zajimalo,jak si laicka verejnost (nebo proste lide mimo obor) predstavuji,ze se to bude resit? V MS jeste budiz,muzete vsemi pakami dosahnout toho,ze se rodic rozhodne dite stahnout,ale co v ZS? Ja takove dite zazila (a nebylo postizene) a nepreji Vam zazit to zoufalstvi vsech zucastnych. Kam s nim? Kam takove dite umistit? Napada to vubec nekoho? Jasne,rodicum ostatnich deti staci,kdyz se fracek soupne do jine tridy,nejlepe skoly,ale napada vubec nekoho,ze to chovani ditete je jen proste volani o pomoc a dospeli si jen mnou ruce,ze problem odsunou jinam? Jasne,dle toho jak se tu diskuze vyviji, dostanu odpoved "co je mi do toho,ja jen chci,aby moje dite bylo v pohode",ale pak je mimo misu reptat nad urovni skolstvi,kdyz maji lide tak povrchni smysleni.
A jeste prakticky-do ustavu nedostane ani fetujiciho zaka,ktery napadne ucitele,krade,nici majetek apod.,pokud k tomu zakonni zastupci nedaji souhlas. Musel by spachat umyslny trestny cin s vaznymi nasledky,aby se to hnulo. A v realu vidime,ze ani pak to kolikrat nefunguje,jako treba hosani sikanitujici ucitelku,ktera spachala sebevrazdu. Jsou v ustavu? Ale kdeze 😎 ...tak co,sakra,udelame s tim petiletym spratkem,coz?

popelka1984
10. bře 2017

@nelam to je všechno pravda, ale přece nejde přehlížet chlapeckovo útoky, je potřeba vědět jak se k němu chovat, co ho rozčílí nebo zklidní a tyhle informace mají poskytnout hlavně rodiče a pokud tedy opravdu nekomunikují tak je to v háji. Asistentka o tom taky moc neví když říká že je schizofrenik,třeba je autista a s těmi se dá dobře pracovat když se ví jak, ale tady asi nikdo neví co mu je, snad jen rodiče. Tak si třeba zařídí nějaký pohovor s odborníkem co jim poradí,nevím. Ale přece nejde nechat chlapce růst jak dříví v lese a nijak zvlášť s nim nepracovat a ty léta ve školce jen protrpet.

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
nelam
10. bře 2017

@popelka1984 no,mne nevykladejte,ze to takhle nejde😉 samozrejme,ze to nejde,ale ja se ptam,JAK to vyresite? Jenom Vam naznaciju,jak to v nasi republice funguje. Narok na poskytnuti informaci o diteti nema ani ucitelka,pokud ji zpravu z poradny rodic neda,natoz ostatni rodice. Vyloucit dite ze vzdelavaciho procesu nesmite. Prinutit nespolupracujici rodice ke spolupraci nemuzete. Donutit je jit do poradny/k psychologovi nemuzete,zaridit pohovor muzete,ale rodic ho opet muze odmitnout. A ve finale,i kdybyste rodice primela pod tlakem resit situaci s odborniky,budou stat v opozici,kousnou se,budou si myslet cosi nepekneho o skolce/rodicich a vubec celem svete,coz v prerodu ditete bude hrat vyznamnou roli. Takze znovu - co chcete prakticky delat?
Vite,ja bych na to odpoved znat mela,kdyz pracuji ve skolstvi a reknu k tomu akorat tolik,ze metodika pro takove pripady je zoufala,protoze pravomoce v dnesni demokraticke dobe mate pramale. Ja si v praxi poradila jinak,ale na ukor meho volneho casu (v te dobe bezdetna,tedy mi to nevadilo),ale "vyreseni" problemu trvalo 4 roky!

popelka1984
10. bře 2017

@nelam pohovor s odborníkem jsem myslela pro učitelky ve školce kdyby to šlo, když teda od rodičů odezva není tak by to chtělo aspoň radu z venčí kdo má s těmito dětmi zkušenosti. Takhle to dopadne tak ze to ty roky všichni pretrpi, navzájem si nebudou rozumět a útoky budou přibývat a pak ho rodice sami dají pryč.Tady fakt těžko radit, já bych nadhodila učitelce aby se jemne zeptala rodičů co vlastně chlapečkovi je, a jestli jim poradí nejaké "páky" s tim ze je to dulezite aby mu porozuměli ať netrpí ani chlapeček ani ostatní.

ladylass
14. bře 2017

Tak jak to dopadlo?

pivonka2
3. čer 2017

@finlay zakladatelku znám dlouho osobně a opravdu to není žádná zvrácená matka, která nesnáší děti. Kdybyste, milé dámy, četly pořádně, co píše, tak byste věděly, že je jí kluka líto a moc dobře chápe, že má problémy. Neslovíčkařte ("spratek"). Jde o agresivitu - způsobil holčičce úraz a na popud jejího otce byl chlapec přeřazen do menšího kolektivu, tzn. náhodný úraz vyloučen. Jedné učitelce vykloubil rameno a druhé zlomil nohu. Je agresivní na asistetky, učitelky i děti. Maminka se školkou nespolupracuje na takové úrovni jako maminky dalším 3 dětí s různými poruchami (přičemž by to bylo velmi vhodné). Jelikož jsou i tyto maminky proti takovému chlapci v tak malé třídě, není někde chyba? V zakladatelce, která se naprosto pochopitelně bojí o své děti? Vy moralistky, fakt vás nechápu. Pořád to směřujete - co bys dělala, kdybys ty měla postižené dítě..Ale ona ho nemá, řeší svoje děti. A vy, co píšete, že jí dcery zabírají místo jiným dětem s potížemi - chtěly byste udělat jednu třídu pro tyto děti v rámic MŠ? To by ale nebyla inkluze že..Protože nějaké zdravé děti tam být musí. A přeřadit do větší tříy? Ta školka není nafukovací, je nacpaná k prasknutí....
@ladyss Chlapeček se s maminkou stěhuje do jiné čtvrti, takže odchází....Problémy s agresivitou nikdo neřeší. A dle nových info, které mám, už o inkluzi takového dítěte pochybuje i ředitelka, která ho v září hájila, co to šlo.

nelam
4. čer 2017

@pivonka2 nejak mi ve Vasem prispevku chybi neco konstruktivniho. Kam byste tedy chlapce dala? Idealne vykopnout z MS,aby mela vetsina klid a dal se nestarat,ne? Nejlepe at si s nim uzije jina skolka,ne? 😉

pivonka2
4. čer 2017

@nelam Chtěla jsem se autorky zastat, protože se tady do ní vosy pustily. To zaprvé. Zadruhé, kontstruktivních návrhů tu padlo pár, zbytek na ni plival a moralizoval. Zatřetí, ono se toho bohužel moc dělat nedá. Jedině snad tlačit na maminku, aby spoluracovala se školkou, asistentkami a poradnami a víc se snažila. Možná by se tam totiž zjistila pravá příčina jeho agresivity a chování. Právně možnosti nejsou. Viz např http://praha.idnes.cz/s-agresivnejsimi-detmi-ne...
A prosím neposouvejte mi, že má odejít jinam, aby si užila jíná školka apod ju? Díky.

nelam
4. čer 2017

@pivonka2 nic nepodsouvam.
Jako matka navrhovatelku pochopit umim,jen bych se tak nevyjadrila a celkem chapu reakce "vos",protoze ony v tom emocionalne angazovane nejsou,a tak to pro ne bylo bijici do oci.
Drzim palce,at se situace vyresi ke klidu vsech zucastnenych... 😉