Školka a kamarádi. Jak se k tomu postavit?

petma112
8. čer 2021

Ahoj všem, prosím o zkušenosti, zda jste se s něčím podobným setkaly, popř. jak jste se k tomu postavily.

Syn 5,5 roku do školky chodí rád, nicméně celé 2 roky u nás rezonuje jméno Matyáš ve smyslu Matyáš mě zlobí, Matyáš je zlý na ostatní děti, Matyáš mě bije. Matyáš je asi opravdu náročné dítě, protože i ve školce si ho hlídají víc než ostatní děti, ví o tomto problému. Asi to není úplně ten problém, který potřebuji řešit, ale zřejmě s tím vším souvisí...

Je to cca týden, kdy můj syn - v tomto ohledu vždy bezproblémový - začal pofňukávat třeba večer, že chce, abych ho ve vaně umyla já, další den zase pláč, že chce, abych mu já dala do očí kapky, protože ho bolí oko, včera se regulérně rozplakal.. Když jsem se ho ptala,co se děje, řekl mi, že Matyáš ho bouchne do hlavy, potom, že si s ním nikdo ve školce nehraje, že je tam sám, že tam má jen jednoho kamaráda... Nevím , jak se k tomu mám postavit, jak.mu říct, že ne každý v životě bude kamarád, jestli mu mám říkat, aby si sám šel s někým hrát, mám pocit, že se neumí vyrovnat případným odmítnutím.. Řešily jste některá něco podobného? Jak?

malenka3
8. čer 2021

Taky to teď řešíme v podobném gardu, ale ne bouchání. Rozhodně promluvit s učitelkou. Důrazně. Ne o tom, co bylo, žádné výčitky, ale o tom, co bude teď, aby fungoval - tedy aby si toho Matyáše víc všímali, aby hlídali, že nebije tvé dítě. Kluka naučit, aby se rázně ohradil, řekl "nedělej mi to, nelíbí se mi to". A urgovat u učitelek prostě.
Je pochopitelné, že nemůžou uhlídat všechno. Těch dětí je tam hodně. Ale pokud jsou na problém upozorněny, musí se na to zaměřit a pozornost tímhle směrem zvýšit.

petma112
autor
8. čer 2021

@malenka3 Ano, s učitelkama jsme o tom již mluvili. Jak jsem psala, oni o něm ví, hlídají si ho i sami od sebe, nicméně on využívá příležitostí, kdy jsou schovaní v domečku, ve křoví, takže to jsou prostě situace, které neuhlídají... Synovi jsem řekla, že jednou říct důrazně ne, podruhé klidně zakřičet, potřetí klidně vrátit stejnou měrou, ale jít říct učitelce... Spíš mě jde o to, zda nemůže mít Matyáš souvislost s tím pláčem a jedním kamarádem 🤷‍♀️

malenka3
8. čer 2021

@petma112 Jasně že to může mít souvislost. No, musíš ho naučit, že musí být v dohledu učitelek, nikam se s tím klukem nezašívat. TOhle je blbý. Učitelce říkat opakovaně. Nic moc jiného teď neuděláš.

petma112
autor
8. čer 2021

@malenka3 Ano, to už jsem mu taky několikrát říkala, ať zůstává v blízkosti pana učitele nebo paní učitelky... Ale děti 🤦‍♀️ Zkusím ho v tom znovu podpořit... Uvidíme, s jakou se dnes vrátí...

xxx3d
8. čer 2021

prosím tě, nechybí tam ještě něco...
totiž Matyáš ho bouchne do hlavy a potom si s ním nikdo nehraje a má tam jen jednoho kamaráda - to nedává smysl

veritanas
8. čer 2021

@petma112 já bych se zkusila zeptat ve školce, jak se chlapeček zapojuje v kolektivu. Já jsem jako malá vždycky potřebovala, aby někdo přišel za mnou. Takže možná touží po kontaktu, ale neví, jak na to. Zvážila bych, jestli to nerict těm učitelkam, že se cítí osamocený. Pokud to nejsou neempaticke krávy, tak s tím něco udělají. Budou ho více zapojovat, např. Může být ústřední postavou nějaké hry, třeba Pešek nebo zajíček ve své jamce...

ai30
8. čer 2021

@petma112 Zkusila bych sama iniciovat vic kontaktu s ostatnimi detmi ze skolky mimo skolku. Zeptat se ho, ktere deti ma rad / se kteryma by si rozumnel a pozvat je odpoledne k vam, aby si hrali jeden na jednoho. Proste se nesoustredit ani tak na ten boj s Matyasem, ale pomoct mu zaradit se lip do kolektivu.

xxx3d
8. čer 2021

no, jestli ti tam nic nechybí, tak to skoro vypadá, že kdo si s kým bude hrát ve školce určuje problémové dítě Matyáš, které neváhá použít násilí a já nechápu, proč bych to jako rodič měla akceptovat a chtít po svém synovi, aby chápal něco, o co se má postarat školka a pokud to učitelky ví a přesto to vypadá takto, tak ať přiberou asistenta, nebo organizují aktivity tak, aby k těm incidentům nedocházelo.
agrese a násilí má mít nulovou toleranci v kolektivu dětí, takže já bych to řešila.

tinaprofi
8. čer 2021

Matyáš bude asi trochu kápo :D klasika, malej sígr co si tam dává do latě zbytek grupy, protože jsou ustrašený jako bohužel další hlavní hrdina tohodle příběhu. Já to řeknu na rovinu, bych se s tou situací vůbec nepárala a uplně obyčejně bych si dala bokem matku Matyáše a promluvila si s ní jako matka s matkou a řekla, že ještě jednou se mi doma mladej sesype a řekne jeho jméno, tak je tam vypráším všechny. Hotovo.

xxx3d
8. čer 2021

@tinaprofi jo, tohle řešení napadlo na první dobrou i mě, ale zase kdo ví, jak fungují jeho rodiče a to, co se děje je ve školce a ne na hřišti, takže bych očekávala větší zapojení mš.

tinaprofi
8. čer 2021

@xxx3d to je uplně jedno, ve chvíli kdy školka nedokáže situaci vyhodnotit a řešit tak, aby se moje děcko doma div nepoblilo stresem a strachy tak to musí vyřešit rodič, má na to totiž plný právo. Když to nejde zleva, tak holt zprava

kamino
8. čer 2021

@tinaprofi Něco podobného mě také napadlo, řešili jsme před lety podobnou situaci, jen s tím, jen v té době prcek chodil na jiu jitzu, sice jen druhým rokem ( od 4 let), ale trochu sebevědomí dostal, maminka chlapečka byla celkem rozumná a já jí varovala, že se může stát, že prckovi bouchnou saze i když měl přísně zakázáno prát se ve školce. Učitelky také věděly, že A. je číslo, bohužel i z toho důvodu nejel na školku v přírodě.. A jednoho dne saze bouchly, byl to mžik, učitelky ani nestačily zasáhnout a chlapec byl ukázněn. Naštěstí jen rozražený ret.. Od té doby si troufal daleko méně ( i na ostatní děti ) a teď ( už jsou druháci ) jsou velcí kamarádi. Ano, je to naprosto primitivní a nemoderní a krajní řešení, ale v našem případě účinné.

tinaprofi
8. čer 2021

@kamino vždycky nefunguje dlouhá nic neříkající edukace o tom, jak strašně na sebe musíme být hodní. Dětem se musí současně říct a učit je, že si nesmí nechat ubližovat. I vás se přece jako ženských zastane chlap, kdyby vám chtěl někdo ubližovat a to jsme dospělé. Klidně pujde a agresora kopne do držky. Ty korektnosti o tom, jak se vsichni maj drzet za ruce a povídat si o tom jsou k ničemu ve chvili, kdy to nefunguje. Zenská má svýho chlapa, aby ji ochránil, dítě má matku a otce, aby ho chránili. Jsou veci, který neudělá žádná instituce. Ale rodič. A strach z konfrontace, protože je to vzdycky nepříjemný to řešit, si musí rodiče taky pořešit. Protože mě jako matce jasně velí instinkt, že jakejkoliv strach něco řešit není silnější než to, aby moje dítě bylo v pohodě. Je dobře, že mu dal na budku, ten tvuj kluk. Tak je to správný.

kamino
8. čer 2021

@tinaprofi Ono to opravdu pomohlo, i kolektiv to jakoby stmelilo.. A. byl usazen do mezí a ono to světe div se fungovalo. Prcek od mala chce být policista a takové chování hodně těžce nese. Na jednu stranu jsem měla staženo, jak to vezme A. maminka, ale byla formát, neřešila, věděla. Ale je to také právě o přístupu okolí.. mohla školce i synovi udělat problém, i tací samozřejmě jsou.. ale ne a jsem za to ráda.

tinaprofi
8. čer 2021

@kamino presne tak, ten kolektiv se i uklidní, když vidí, že tam mají někoho, kdo se ty konflikty snaží uklidnovat a najdou u nej zastani, nez v kolektivu, kde mas nějakýho hajzlíka, kteryho se vsichni bojí, tak je tam napětí, stres.

pabka
8. čer 2021

No, asi bych drive radila také promluvy na všechny strany, ale vzhledem k vlastní zkušenosti s dcerou před lety, bych volila rychlejší a účinnější cestu - razna promlouvá s matkou Matyáše, případně rovnou s nim. Klidovou cestou jsme my tenkrát náš velmi podobný problém řešili týdny, pak mi bouchly saze a za par minut bylo vyřešeno a klid navždy. Holt ne vždy svět spasí mír a láska 😉🙈

petma112
autor
8. čer 2021

@xxx3d Ne, nechybí... To byl zkrácený výčet důvodů, které ho trápí... Že tam má jen jednoho kamaráda (chodí do školky velmi sporadicky, je více nemocný než zdravý), tam si dokážu vysvětlit tu návaznost na to, že je tam sám... A Matyáš je v tomto zřejmě v přesile - byť můj názor na něj je takový, že on je ten, kdo si zvyšuje ego na ostatních... Příklad, který hovoří podle mě za vše - potkali jsme se v obchodě, kde si můj syn koupil takové to polystyrenové letadlo... Vyšli jsme ven z obchodu, Matyáš tam seděl a už to jelo: tohle je na nic, to není na ovládání, já mám doma lepší, na ovládání, to tvoje nic neumí! Já mám doma i opravdickou pistoli, tou bych to tvoje sestřelil jako nic! Odpověděla jsem mu za syna, že chápeme, že má doma všechno a věříme, že by taky nebyl rád, kdyby mu někdo něco s jeho letadlem na ovládání něco udělal, protože z něj určitě má taky takovou radost jako my z toho obyčejného...

petma112
autor
8. čer 2021

@tinaprofi Děkuji! Tohle už můj chlap jednou udělal v šatně s jeho tatínkem... Vzal si ho stranou (táta tátu) a dopadlo to tak, že Matyáš šel s brekem do školky, protože tatínek se s ním nepáře... Maminka je jiná liga (Matyáš je mazánek, maminka má téměř 50 let a ještě 25 letou dceru)...

xxx3d
8. čer 2021

@petma112 no, ale tak vidíš, nebo teda takhle,
tvůj muž už si "promluvil" s jeho tatínkem a výsledek byl sice okamžitý, ale efektivnost toho zákroku jakoby nula a navíc se ještě obrátila proti tvému dítěti, které podle mě vykazuje určité prvky šikanovaného dítěte.
Já být na tvém místě zakleknu školku. Bez pardonu, agrese a fyzická k tomu mezi dětmi ne, prostě. Pohrozit inspekcí, nebo teda předpokládám, že jde o státní školku. Ať to řeší učitelky s rodiči toho problémového chlapce, ať se přizve další odborník, ať se kolem toho něco dělá.

martt
8. čer 2021

@petma112 Nečetla jsem komentáře. Ale rozhodně bych řešila toho Matyáše. My jsme u syna ve školce řešily menší šikanu. Jeden kluk synovi nadával a druhý kdyz šli na procházku, tak mu schazoval čepici nebo ksiltovku a u toho mu také nadával. Syn mi nechtel chodit do školky , vecer vždy brečel. Pak se nám podařilo z něj vytáhnout co se děje. Druhy den jsem šla hned za učitelkou v klidu jsem ji řekla co mi syn rekl. Ta mi tenkrát řekla, že už toho jednoho kluka několikrát napominali, aby mu tu čepici neschazoval . Takze to začali řešit vic a to tak, ze nenechávali toho kluka bez dozoru s mým synem. Takze za mne rozhodně promluvit s učitelkou. Pokud se k tomu nebude chtít nějak postavit tak rovnou s reditelkou/ředitelem skolky.

olga_
8. čer 2021

@petma112 Řekla bych, že stojíte před regulérní šikanou ve školkovém kolektivu a učitelky to moc neřeší a vy vlastně taky ne. Doporučila bych řešit s učitelkama, protokolovat, řešit s ředitelkou, se zřizovatelem školky, s rodičema a hlavně se teda taky víc pídit po tom, co se v té školce děje...

levandule_k
8. čer 2021

@petma112 Jen takový dotaz, proč synek nemůže bouchnutí oplatit rovnou? Jako v učitelkách zastání nemá, s maminkou chlapečka se to řešit nedá a tvůj syn má reagovat na bouchnutí, větou, ne, tohle se nedělá... Matyáš má z ne, akorát srandu, protože ne pro něj nic neznamená. Plus se tvému synovi posmívá. Dodej synovi trochu sebevědomí, agresoři umí vycítit, kdo je slabý a nechá si to líbit.
@kamino Tvůj synek si s tím hezky poradil, ono je smutný, že nějaké jiné dítě bije tvoje dítě, učitelky to agresivní dítě nedokážou ukočírovat a tvoje dítě ho zpacifikuje, tak by z toho mohlo mít problémy tvoje dítě....

kometkak
8. čer 2021

@petma112 Pokud o tom učitelky ví, tento problém řeší nepřehlíží ho, tak s tím asi nic dalšího neudělají. Těžko můžou dát dítě klečet na celý den do kouta nebo ho nějak potrestat. Učitelky by to měly řešit s rodičem daného ditěte.. řict, jak se ve školce chová, že ubližuje, poslat je třeba někam do poradny.. To oni ale můžou i odmítnout, nebo jim ta situace může být jedno (záleží na rodiči). Pokud se tak chová ke všem dětem, nebude to šikana vašeho dítete, ale je to prostě spratek.. Takový se obvykle v každé třídě nějaký najde. Učitelky by takové dítě neměly nechat si hrát bez dozoru.. někde zašité v domečku.. Poproste je, ať ho mají stále na očích. Ale pokud někoho hryzne, nebo bouchne.. jak tomu má zabránit, když někomu jde pomoc na WC, nebo řeší zrovna něco s rodičem a je na třídu sama.. uhlídat ho nelze.. Ale kluk mu fláknout zpět může.. učitelka ne.

kamino
8. čer 2021

@levandule_k učitelky to řešily a dlouho, dávaly pozor, ale při 30 dětech nemohou mít oči všude a vzhledem k tomu, že jinou páku než domluvu prakticky nemají ( A. chování se řešilo i při ranních kruzích, ale s minimálním úspěchem ) tak zkrátka nastoupila trochu jiná metoda..

petma112
autor
8. čer 2021

@xxx3d Proto i synovi říkám, že 2x mluvit, vrátit mu to až po třetí... Taky nejsem zastánce jakékoli agrese mezi dětmi... Školka to řeší, nemůžu říct, že by od toho dávali ruce pryč, kluk dostal i doporučení z PPP na odklad školní docházky, takže bude s mým synem ve škole 🤦‍♀️ O to víc mám potřebu to řešit a nevím jak, když ani ve školce to nejsou schopni ukočírovat, byť se snaží... Tam bude prapůvod u rodičů, jenže maminka nic řešit nechce a tatínek, byť na něj platí, je na to sám krátký, když nemá zastání u maminky...

petma112
autor
8. čer 2021

@levandule_k Nejsem zastánce jakéhokoli násilí mezi dětmi, proto říkám 2x mluvit, potřetí může vrátit.. A to je to - jak mu dodat sebevědomí proti takovému dítěti? Mluvím s ním o tom, že se nesmí bát, že on to dělá proto, že si je sám nejistý, že má problém sám se sebou, že má potřebu se dělat lepším, že na sebe upozorňuje, ale nechci toho kluka nijak hanit před synem... Dospělýmu bych řekla, že je to de..l, ať se na něj zvysoka....

petma112
autor
8. čer 2021

@kometkak Ano, to bylo první, co jsme před těma dvěma lety udělali... Nenechávali ho bez dozoru, trochu to fungovalo, ale jak píšete - potkali se na záchodě po obědě, kdy byly učitelky ve třídě s ostatními a bylo zle... On se nezaměřil jen na našeho syna, podle toho, co mi povídá... Je to tak nějak problém všech dětí... Teď říkají, že se uklidnil, že už se s ním dá domluvit, ale je prostě takový, že když se ho učitelka zeptá - tys ho bouchnul? A kam? A on odpoví: Jo, bouchnul, do ruky, do nohy a ještě jsem chtěl do zad, ale to mi nevyšlo... 🤷‍♀️ Takže on je zas na jednu stranu přímočarej 🤦‍♀️

malenka3
8. čer 2021

@petma112 domluvte se vícero rodičů a nástup na učitelky - pokud vědí, že tam mají takového spratka, není možné, aby šikanoval půlku třídy. Prostě si ten prostor, že ho nespustí z očí, najdou. Tohle se musí hlídat tam, když zjevně domluvit rodičům nepomohlo.

kamino
8. čer 2021

@petma112 Já nedám dopustit na to jiu jitzu, judo... mohu říct, že prcek ho nikdy nezneužíval, ale věděl, jak se v případě rvačky bránit. Neučí se jen techniky, ale i jak se zklidnit, pokud je Mistr opravdu autorita a znalý věci, je to super věc. Syn je opravdu drobný, ušatý, člověk by řekl ideál na šikanu a ne, musím říci, že právě to sebevědomí šikanátory odrazuje.

xxx3d
8. čer 2021

@petma112 ježiš to je hrozný, bylo to první, co mi prolítlo hlavou, když jsem četla o odkladu a tom, že půjde s tvým synem do školy.
no nic, řešit to musíš, resp. měla bys, po formální stránce (tak bych to udělala já, jestli i ty je čistě na tobě.) bych napsala stížnost ve trojím provedení, jednu pro školku, druhou pro inspekci, třetí pro rodiče problémového dítěte.
a potom bych se snažila svému dítěti co nejvíc usnadnit pobyt ve školce, nevím jaký je, jestli jak ti tady radí holky nějaký ten sport, jestli je sportovní typ, resp. typ pro tento způsob ochrany
někomu si psala, že mu říkáš, že se nesmí bát, já sice rozumím jak to myslíš, ale klonila bych se spíše pro formulaci, že mu rozumíš, že se bojí, protože to, jak se ten chlapec chová není správný ani v pořádku, že ho chápeš a chceš mu pomoci tím, a následně bych mu stručně řekla, proč si myslíš, že se ten kluk takto chová, a že bude nejlepší, když mu řekne, že si s ním nechce kvůli tomu hrát, nakonec ve školce je spousta jiných dětí, to že tam má (jen) jednoho kamaráda bych vypíchla, lepší než žádnej, můžou si hrát spolu, spolu je víc než jeden, jestli mi rozumíš, prostě neznám tvé dítě, nevím jak na tom je, jak si co nechá vysvětlit, říct.
k té školce, nespokojila bych se s tím, že se to snaží ukočírovat, leč nedaří se. Prostě se musí snažit jiným způsobem, když ten první nezabral. Tvé dítě je mláceno nějakým chlapcem, a oni pokrčí rameny...?