Státní a soukromá školka - na střídačku

karramela
9. dub 2018

Dcerka má 2 roky a já začínám panikarit co se školou, a to ji chystám dát až ve 3,5 letech. Sama mám že školky trauma ž mých dětských let, tak asi proto.
Ráda bych dceři dopřála soukromou školku, je tam min děti na učitelku, a taky bych chtěla ať mají angličtinu (ať se pak netrápí jako já :D ). No jo, ale s hypotékou bychom soukromou asi neutahli finančně.
Tak mě napadlo, hlavně teda kvůli tomu jazyku, že bych ji zaplatila 2 dny v týdnu soukromou a zbytek by pochodila do ststni. Co myslíte?

westie
9. dub 2018

Nemam osobni zkusenost, ale rekla bych, ze z toho bude mit akorat zmatek v hlave. Podle me to ma pro ni jen same nevyhody, pro vas maximalne vyhodu financni. V obou kolektivech to bude mit slozitejsi s kamarady, kdyz tam bude jen castecne. V kazde skolce maji jina pravidla v prubehu dne, jinou denni rutinu, to se ji musi urcite plest. Sama zvazuji, jak resit jesle/skolku, ale do stridani dvou zarizeni bych nikdy nesla, pokud bych nemela na soukromou v takovem rozsahu, jak bych chtela, kompenzovala bych to radeji dalsim programem - na anglictinu s ni muzete chodit uz ted.

dc2015
9. dub 2018

Dítě ještě školkové nemám. Jsem učitelka, ZŠ, v MŠ jsem byla jen na výpomoc... Přesto napíšu svůj názor. Nedělala bych to... viz názor, který napsala @westie. Ale dodám ještě jednu věc... píšete, že chcete, aby měla aj, aby se pak netrápila... Z vlastní zkušenosti - jazyk ve školce nijak extra dítěti nepomůže, některým dokonce uškodí (mate v rodném jazyce, v učení na ZŠ se pak děti nudí a předmět bojkotují apod.). Vliv na učení jazyka výuka v MŠ moc nemá, je to spíš móda. Něco jiného, je-li dítě z bilingvního prostředí, to je pak jasné... Popř. je-li třeba školka na území toho státu, byť rodiče tou řečí nemluví.

Za sebe bych doporučila státní. A všestranně dítě rozvíjet.

dc2015
9. dub 2018

Ještě dodám jednu věc. Sestra učí na ZŠ aj a říká, že v 1. třídě je prostě moc brzy. Že to těm dětem nic moc nedá, nejsou ještě připravené, je to v podstatě forma hry, některá děcka ještě bojují s logopedickými problémy apod. Za mě ideál ta 2. třída, dítě si zvykne ve škole, už má většinou ucelený řečový vývoj. On totiž fonetický a fonologický systém čj a aj se značně liší...

Poradila bych jednu věc, nechte ty peníze, co byste nacpala do soukromé MŠ kvůli aj a schovejte je na později. A až se začne učit na ZŠ, klidně plaťte doučování, sólo hodiny navíc. Podporujte sledování jednoduchých pohádek v aj, později seriálů, čtení knížek v aj apod. Zkrátka obklopte dítě tím jazykem... Ale neplatí, že čím dříve, tím lépe... Většinou to skončí tak, že dítě umí pár slov a má mnoho hezky vybarvených obrázků a zná pár písniček 🙂 To pak na ZŠ dožene za týden ani ne 🙂

rubesovak
9. dub 2018

Maličká bude mít z takového přecházení zmatek, jiné prostředí, jiné učitelky, jiné děti, jiný režim... chudák malá. A i ve státních školkách se angličtina učí, stačí si pozeptat. Ale ue své vlastní zkušenosti bych spíš než oro angličtinu byla pro logopedickou prevenci, učit dítě anglicky pokud nemá 100% češtinu je hloupost. Jiné je to v případě dvojjazyčné domácnosti.

vercik83
10. dub 2018

Neboj se státní, okoukni je a vyber si. Moje holka paradoxně radši chodí do státní než vloni do soukromé. A s jazykem mají holky pravdu, ale i nektere statni jej nabizrj

hermelinah
10. dub 2018

Z mého pohledu - angličtina ve školce není žádný zázrak - je to jen zrovna cool a rodiče na to dobře slyší 😉 A střídání dvou školek nedoporučuji, první rok bývá i v jednom kolektivu poměrně náročný, zbytečně by to malé pletlo hlavu, a vyčleňovala by se tím z kolektivu. Já mám mladšího syna v jesličkové školce od dvou let, teď mu budou tři a do státní školky ho chci dát až příští září - ve čtyřech letech, rozdíl 10 děti a 27 je v jeho věku poměrně dost, a jeho povaze těch 10 zkrátka vyhovuje víc 🙂

buldrik
10. dub 2018

my jsme meli malou dvakrat v tydnu ve skolce a dvakrat v tydnu u chuvy (mela dalsi 2-4 deti). Skolka byla hodne kvalitni, ale nemeli misto na vsechny 4 dny plus tam byl i financni duvod. Tady v holandsku to neni az tak neobvykle, skolka stoji 1200-1600 eur mesicne (za 5 dni) a to je proste palka (prekvapive hlavne pro lidi s vyssimi prijmy, rodinam s nizsim prijmem skoro cely poplatek plati stat). Kazdopadne je samozrejme idealni, kdyz dite chodi jen do jedne skolky, ale zase takovy problem to nebyl, mala si zvykla vcelku hned.
Ale souhlasim s tim, ze platit skolku kvuli jazyku nema v tomhle veku moc smysl

ivular
10. dub 2018

@karramela Nástup do školky bývá pro děti docela náročný - přece jen už musí fungovat jako samostatné jednotky, plus mnohým dělám problém to odloučení od rodičů.
A když si představím, že by dítě mělo střídat dvě školky? To možná až předškolák, aby to pro něj nepředstavovalo nadměrnou zátěž, ale i tak myslím, že by to bylo dost nesmyslné. Už jen proto, že jednu z těch dvou školek bude mít raději (např. si tam najde lepší kamarády) a bude protestovat při chození do té druhé.

dancamich
10. dub 2018

Necetla jsem ostatni komenty. Kamaradka davala deti na dva dny v tydnu do montessori a jinak do normalni soukrome skolky, ktera byla skoro ve vsech ohledech jako statni, ale bylo tam mene deti na ucitelku. Muzete to zkusit a uvidite. Pokud bude dcera spis introvert, netahala bych ji do 2 zarizeni, ale nechala bych jedno. Pokud bude takovy ten spravny cert jako nektere deti, zkusila bych obe. 🙂

dancamich
10. dub 2018

Jeste jsem zapomnela dodat, ze je mozne, ze si casem oblibi jen tu jednu skolku. Pokud bude oblibenejsi ta soukroma, tak se nedoplatite. Holky mely nakonec radeji tu obyc. a tu montessori kamaradka odhlasila. Ale zkusit to muzete a rozhodnuti je stejne jen na Vas.

ladyhacek
10. dub 2018

myslím si že to je blbost 🙂. Omlouvám se, záleží na dítěti, ale pro některé to je šok (a jak píšete vy pro Vás byl?) Dítě ptřebuje stabilitu a jistotu a dvě školky, x-dětí i učitelek a jiný přístup asi neudělá. Vlastní zkušensot nemám, takže nevím. Já bych to asi neudělala.
nevím jak hodně se děti učí ve školce angličinu, ale v dnešní době je spoustu možností na kroužky. A tuším, že jsou již od 4 let (možná někdy v pěti)
než se rozhodnu nad variantou dvou školek podívala bych se na tuto možnost. Nebo pokud Vám nestačí jendou týdně tak třeba si spočítat co by Vás stala dva dny soukromá školka a co učitel angličtiny.

Mamčina kamarádka má dceru 🙂 > ta právě od 4 let docházela na kroužek angličtiny - asi k tomu dítě musí mít vztah a nneí důležité kdy začne. Teď žije v anglii - takže angličtunu ovládá - za to může to že se učila od 4 let ané třeba od 6-8 až ve škole se můžeme jen dohadovat. Ale do speciání školky určitě nehcodila a anglicky také mluví.

vendelinka08
10. dub 2018

Asi bych to nedelala. Jinak my mame anglictinu i ve statni skolce. Deti se uci anglicky hrou. A i cena je prijatelna. Nepletla bych diteti hlavu i tak ty zacatky byvaji pro vsechny tezke. Natoz kdyby si mela zvykat na dve ruzna prostredi. Statni skolky bych se nebala. Mozna to je jen vase obava..protoze jste nemela dobre zkusenosti. Ja take do skolky nerada chodila. Ale neprenasela jsem to na deti. Ale stejne to mely take tak...prvni dva roky se s tim srovnavaly. Pak uz dobre....

pabka
10. dub 2018

Jedna věc je střídání kolektivu a prostředí, druhá věc je, ze třeba u nás ve školce cely týden pracují na jednom úkolu, mají tematické okruhy atd. a dítě by vždy na ty určité dny vypadlo a nemělo návaznost....

hojda
10. dub 2018

Kamarádka to udělala a po měsíci to zrušila, protože to bylo pro dítě hodně náročné, dva kolektivy, dva harmonogramy. Jsou asi děti, které to zvládnou, ale většina bude spíše těch, které ne. Navíc bude chodit do dvou dětských kolektivů to znamená dvoje různé skupiny děti s různými nemocemi, aby jste pak neplatila školka a malá nebyla věčně doma☹.

karramela
autor
10. dub 2018

Děkuji moc za všechny odpovědi. Dávám vám za pravdu. Ne ani tak kvůli té angličtině ale kvůli tomu kolektivu. Dcerka se kolektivu zatím straní, není to takový ten živel co je všude doma. Máte pravdu že angličtinu můžu pořešit jinak. 😉 Děkuji

lucyp13
11. dub 2018

Pokud jde o tu aj, osobně si myslim ze dítěti pomuze bud individuální doucovani až na základce nebi peníze ušetřit napr. Na rok na střední škole v Americe apod. Skolkove “patlani” je spíše stjne jen pro radost ( většinou rodičů )

zmrzlinka
11. dub 2018

Pokud vyberes kvalitní státní školku bude dcera spokojena. Syn v soukrone skolce brecel a v státních je spokojenej. Angličtinu bych v tomhle věku neresila. Spíš když bude starší zaměřit se na nějaké konverzace s rodilým mluvčím. Čísla a podobně ji anglicy můžeš naučit i doma.

karramela
autor
13. dub 2018

Díky holky. Já ji právě doma ucim. Docela už ve 2 letech reaguje, jenže nechci aby slyšela jen moji angličtinu a anglinu z televize. Ale zkusím nějaké kroužky.... No ale teď baboraď jak poznat dobrou školku 🤔😞

mpbk
26. dub 2018

@karramela plánuji to udělat stejně, nepřijde mi to zas tak hrozné 🙂

suzief
26. dub 2018

Školky na střídačku spíš ne ale z osobní zkušenosti mohu říct že máme soukromou anglickou a je to super, žádný problém s jazykem, mluví více český ale rozumi a za spoustu výrazu anglických a za to sem taky ráda, bála jsem se toho ale fakt doporučuji. A ty co to tu idsozuji asi nemají žádné takové zkušenosti jen si zřejmě myslí že to dítě mate ale to je blbost

dc2015
26. dub 2018

@suzief Zkušenost mám a pro spoustu dětí to může být fajn, ale mnoho rodičů nezohledňuje své vlastní dítě a jeho vývoj, nebo toho nejsou schopni. A hodně dětem to opravdu ublíží. Nicméně skutečně jsou výzkumy, že ty děti, pro které je to ok, jsou schopné to dohnat v první třídě za pár týdnů.

pospis
30. kvě 2018

Syn chodil dva roky 2dny v tydnu soukroma logo školka a 3x v ttýdnu klasická statni. Zvladal bez problemu. Do obou chodil rad. Bral ze ma dve skolky velkou (statni 28deti) a malou (logo 10deti). Hodně zalezi na povaze ditete.

merope
11. bře 2022

Asi půjdu proti proudu stran toho jazyka - podle mě je podstatné ani ne tak to, aby uměla anglicky, ale naposlouchala anglický fonémy - čím dřív, tím líp.