Tlačit syna do školky?

moni_12
9. bře 2022

Maminky, opět se na vás obracím s prosbou o radu. Syn má 3,5 roku a rádi bychom jej dali do školky, jenže...zkoušeli jsme v září, první den šel, skoro celý den tam proplakal...a druhý den to už nešlo, dělal velké scény u oblékání, že nikam nejde, tak jsme jej nechali doma. Půlrok utekl a rádi bychom to zkusili znovu. Jenže ja jsem pořád na pochybach. Za toho půlroku udelal syn velký pokrok, na hřišti jde za dětmi (to by dřív neudělal), je mnohem víc komunikativní, ale dost pořád vazany na mě. Dneska jsme byli u kamarádky na nasvteve, šla jsem kojit dcerku do vedlejší místnosti, řekla mu, kam jdu a on stejně za chvíli začal srdceryvné plakát, prý si myslel, že jsem odešla bez něj, že tam zůstal sam. Já už nevím, jak na nej. Nikdy jsem ho samotného nenechala, jsme spolu, spíme spolu...

Má někdo podobnou zkušenost? Manžel na mě tlačí, ať tu školku zkusíme, ale já se bojím,je mi ho líto.
Co se jinak týče jeho schopnosti-je rok bez plinek, naji se sám, obleče..z toho by strach mit neměl. Podle mě jen potřebuje mít jistotu, rodiče za zády.

Takže moje otázka zní, zda má někdo zkušenost, jestli do toho dítě dozraje samo, nebo ho tam natlačit na sílu a doufat,že to bude ok. Jsem ještě na mateřské s dcerkou, takže být doma se mnou může.

verdos
10. bře 2022

Nechat doma, pokud to jde, školka není žádná povinnost, rozhodně ne v tomto věku (moje tři děti nachodily do školky celkem 13 měsíců, takže fakt buď v klidu 🙂). Je ještě malý. A nesouhlasím ani s tím, že se dítě doma nudí (kamarádi nejsou jen ve školce, že ano). To přece záleží na mnoha dalších okolnostech. Často je domov přínosnější a vhodnější než školka (pro ty, co neumí logicky správně vyvozovat - netvrdím, že vždy). Pokud je velmi fixovaný, volila bych jemnější proces odpoutávání než strčení do školky 🙂.
Zpracuj si ale svůj strach a obavy a vol postupně různé možnosti odpoutávání a pracujte na tom - klubík, po chvilkách u někoho z rodiny, u kamarádky ), pak třeba dětskou skupinu atd. Zvláště pokud brzy plánuješ, že ho někam dáš (nejistota, že ho budeš dostatečně rozvíjet, potřeba si trošku odpočinout nebo cokoliv jiného). Jsou děti, kterým to trvá fakt dlouho a pokud máš tu možnost to nelámat, tak to prostě nelam. A možná se i ty prostě potřebuješ ujistit, že jsi s tím v pohodě.

moni_12
autor
10. bře 2022

Moc díky všem za sdílení názoru. Utvrdila jsem se v tom, že ho ještě nechám doma a budu s tím naprosto ok 🙂
Někdy je těžké nedat na rady rodiny nebo kamarádů, se kterými nesouhlasim, na tom musím zamakat.

aspie83
10. bře 2022

@moni_12 neboj, mně se taky dost lidí diví, že starší nejde do školky.. a když řeknu, že pokud bude z toho ve stresu i v září a později, tak půjde klidně až ten další školní rok s braskou, tak nechápou vůbec... Já ale nechci, kdyz je tu ta možnost. U mladšího to bude horší, to se budu muset vrátit do práce, teď máme možnost volby 😉