Úraz ve školce, jakým způsobem byste to řešili?

didinky
26. led 2016

Ahoj,
ráda bych znala váš názor či zkušenost, dnes jsem si musela dojít pro syna (4 a půl) do školky, jedna holčina do něj strčila na toaletách a on spadl na pisoár, měl dost hlubokou asi 3cm dlouhou tržnou ráno vedle oka, museli jsme jet na šití a má dva stehy... Zajímalo by mě, jakým způsobem byste to řešili? Ráda bych zašla do školky a mluvila i s rodiči té dívky, co vím od ostatních mamimek, tak je holčina zlá na děti, říká jim ošklivé věci, bouchá je a to i opakovaně, dnes jsme se o ní se synem bavili a říkal, že často zlobí a bouchá ostatní děti, věřím mu, v jeho věku by nedokázal tak lhát a vymýšlet si...
Další věc která mě napadla je odškodnění? Nejde mi apriori o peníze, ale napadlo mě, jestli je školka pojištěná na podobné případy..
Díky za zkušenost a názor

veruska007
26. led 2016

@didinky Školka by pojištěná být měla a určitě byste měla trvat na zapsání úrazu do nějakého oficiálního dokumentu. Jinak my ve školce řešili menší úrazy - jednou syn přišel zafačovaný jako mumie, že ho učitelka omylem sejmula dveřmi, až odlétl a celý se sedřel, jednou měl syn rozbitou hlavu od spolužáka, co ho žduchl na botník a pak jednou měl do krve rozškrábaný obličej od jiného spolužáka. Ale nic z toho jsme nikdy nijak zvlášť neřešili. Ty děti jsem znala a věděla jsem, že jsou to divoši... ale kamarádili spolu a znala jsem se s rodiči.

nonacek
26. led 2016

@didinky Ahoj
No každopádně bych zašla do školky a chtěla mluvit s vychovatelkou, protoze ona je zodpovedna za děti v její třídě a také děti zná a když holčina má problémy ve školce s chováním tak má na ni dohlédnout
Poté bych chtěla mluvit jak s ředitelkou a i s rodiči té holčičky, ale každopádně bych jim to nedarovala
A školka je pojištěna a odškodnění bych určíte žádala

japona
26. led 2016

@didinky Pokud synek nechodí podobne zraněny často, asi bych to neresila. Pokud má holčička excesu víc, pravděpodobně si ji budou učitelky vic hlídat. Deti se prostě strkají a nelze zabranit vsemu. Vzdyt se občas nějaký úraz stane i doma, přestože jste hned vedle..
Ještě me zarazilo, že v jeho věku by syn nedokázal lhat a vymyslet si - nas ctyrletak s klidnou tváří navyklada takových věcí, až se divíte, jak to má promyslene a jak mu to do sebe zapadá, akorat víte, že to je absolutní nesmysl. Proto bych byla opatrna s tím, naběhnout do školky..

ia.
26. led 2016

tuhle situaci jsem řešila včera - můj syn má pohmožděnou čelist a otok v puse, celou noc plakal bolestí, může jen kašovitou stravu a špatně mluví. Údajně na něho najel chlapeček autem, náš malý chytl balanc a spadl. Úraz je zapsán v protokolu školky. Mě se nejedná o nějaké odškodnění, i když nám to samozřejmě zkomplikovalo situaci, malý do konce týdne nepůjde do školky, spíš bych byla ráda, aby se to příště neopakovalo. ale zase chápu že se tohle může stát. Spíš jsem si uvědomila, jak slepě školce důvěřuju, že je o mé dítě postaráno, že se mu nemůže nic stát a opak je pravdou... ☹

didinky
autor
26. led 2016

@japona pokud by měl malou modřinu, nebo třeba odřené koleno, tak to asi moc řešit nebudu, ale 3cm dlouhou a skoro centimetr hlubokou trhlinu na 2 stehy řešit rozhodně chci, doktor na ambulanci zvažoval rentgen, mohlo se odštípnout kus kosti a to už by bylo nejspíš na operaci v celkové narkóze... Navíc ho strčila úmyslně aniž by jí jakkoliv provokoval a musela velkou silou, kdyby upadl sám, tak po pádu na pisoár by měl bouli a modřinu a ne roztrženou kůži...Lhát neumí, navíc mi řekl přesně to samé co učitelka jen svými slovy aniž by jí slyšel, nikdy mu doma nelžeme, nemá to tedy kde okoukat.. Pokud by nikdo nic neřešil tak se to rodiče mnohdy ani nemusí dozvědět, byla u toho dopolední paní učitelka, odpoledne se rozchází v jiné třídě, ona se asi doma sama nepochlubí, Ty bys nechtěla vědět, že vaše dítě někomu ublížilo?

@ia. také chápu, že ne vždy se dají všechny děti uhlídat, ale pokud to udělala schválně už je to na pováženou...

@nonacek díky, máš s tím nějakou zkušenost?

elu
26. led 2016

asi jsem divná, ale nerešila bych to vubec, víte kolikrát do vašeho miláčka ještě někdo strčí???, hodněkrát, odškodnění od školky??? to už vubec nechápu, nezlobte se, neříkejte mi, že kluk nikdy nespadl, když jste ho hlídala vy? nehrotit tyto situace bych doporučila

didinky
autor
26. led 2016

@elu asi ano...Já se o své děti se starám a ochraňuji je jako asi skoro 😕 každá máma.... Určitě byste neřešila, pokud by dcerce někdo udělal takový šrám?

elu
26. led 2016

@didinky aha

elvira
26. led 2016

Tak úraz se šitím bych řešila taky! To není náhoda při zápalu hry, to není škrábanec, modřinka...
Prostě jestli je s holkou problém a úmyslně ho strčila, tak bych to nenechala projít bez povšimnutí...

didinky
autor
26. led 2016

@elu pokud by to bylo v rámci hry a neúmyslné tak bych to asi tolik neřešila, ale úmyslné ublížení se řešit musí, pak si děti dovolují čím dál víc a začínají šikanovat mladší, to byste taky neřešila?

elu
26. led 2016

holky nevím, co chcete řešit, měli by to řešit rodiče holčičky, jestli jsou normální, měli by se alespoň omluvit a nedělat mrtvého brouka...no a jestli taky věří své holčičce, když jim řekne, že to neudělla schválně, tak pak si myslím domluva není možná

luciebx
26. led 2016

Ja bych odskodneni neresila je to blbost.. Ucitelka urcite za nic nemuze kdyz ma ve tride 20 deti a ze nekdo jde na zachod.. to ma jako jit s ditkem curat a nechat zbytek bez dozoru?? no spis bych resila s ucitelkou ze chci chces promluvit s rodici.. I kdyz nevim co vic krom omluvy ziskas.. |Pokud maji ucitelky s touhle malu problem ze castou bije ostatni deti tohle by ucitelka mela davno resit s rodici... a ne ze to vyvrcholi az v tenhle pad.

danca82
26. led 2016

S pojištěním školky je to složitější: na rozdíl od škol, které jsou ze zákona odpovědné za každý úraz, se ve školce zkoumá zavinění. A to, že se děti v tomhle věku strkají, bohužel není vinou učitelky.

didinky
autor
26. led 2016

@luciebx já nemám v plánu žádat odškodnění, jen mě to napadlo...

ivankamtb
26. led 2016

Zdravím, školka je pojištěná 100%, stačí si u ekonomky, hospodářky školky vyžádat spec. papír, ten Vám vyplní lékař (za poplatek v rámci stokorun), pak Vám dojdou po nějaké době peníze, ale myslím, že to bude míň než kolik zaplatíte za poplatek lékaři. .Takže bych se na to asi vykašlala.. Jinak bych důvěřovala učitelkám, že to s dětma proberou..Zas tak neschopný nejsme 🙂

danca82
26. led 2016

@ivankamtb Máš tenhle postup ověřený ze školky nebo je to spíš ze školy? Jak jsem psala výše, ve školce rozhodně není automatické, že se úrazy odškodňují z pojištění odpovědnosti školky.

ivankamtb
26. led 2016

@danca82 ze školy, ale myslím si, že ve státních školkách to bude jako přes kopírák, ale vzhledem k závažnosti úrazu, jak už jsem psala výše, bych to nechala být

apacheee
AMBASADORKA
26. led 2016

@veruska007 každý úraz se ve školce zapisuje do knihy úrazů

jancip
26. led 2016

@didinky Škaredé úrazy se stávají i v momentě, kdy hlídá rodič a má na starost jen jedno dítě. Takže na tomto bych rozhodně nestavěla a nehrotila to. Pokud je ve školce nějaká holčička, která úmyslně ubližuje dětem, upozornila bych na to. I když si myslím, že učitelky to ví a nějak to s rodiči holčičky řeší.

terezka10
26. led 2016

My školku pojištěnou máme, plus tedy by měl dostat něco i pokud máte pojistku Vy. Úrazy se do Knihy úrazů zapisovat musí, jde i o krytí školky. U nás zápis podepisují rodiče, když si přebírají dítě. Jinak s řešením je to těžké, učitelka se nemůže rozkrájet a držet každé zlobivé dítě za ruku celý den, aby někoho nestrčilo. Navíc je velký problém nějak vyřešit ,, problémové '' děti . A myslím, že učitelka taky dneska nemá hezký večer, tyto situace jsou velmi nepříjemné a náročné na zvládnutí s dalšími 20 dětmi za zády. Třeba se rodiče holčičky omluví, až se potkáte ve školce.

anetka1701
26. led 2016

Pokud by nějaké dítě schválně ublížilo mému, chtěla bych si o tom rozhodně promluvit s rodičema. Rozhodně bych, jak je tady psáno, na ně nebyla zlá a "nedarovala jim to" - jen bych se rozumně pobavila o tom, co se stalo. Stejně tak bych ráda věděla co se stalo i z pozice rodiče dítěte co ublížilo jinému - už jen proto, že když nic nevím, nemůžu s dcerou pracovat a řešit to... Je to složitá situace, sama mám dcerku divošku, tak se děsím toho, kdy na mně nějaký rodič naběhne.... (doufám že to nebyla moje dcera!!)

japona
26. led 2016

@didinky Poranění je sice velke, ale stejne nemate jistotu, jak se stalo. Syn vám pochopitelne bude tvrdit, že ho schvalne strčila. Náš mladej např. naprosto presvedcive tvrdil, že ho strčil chlapeček ve školce na pískovišti (velka odrenina) a ze pak přijel pak doktor a ošetřili ho. Ok, tak mu to někdo zalepil.. ale on uplne presvedcive pokračoval, že doktor přiletěl vrtulníkem🙂 jo a pak z něj vypadlo, že chlapečkovi sebral nějaký auto.. takže spoléhat se na výpovědi čtyřletého dítěte je podle me nesmysl.. se lhaním doma to nemá co dělat - představte si, že ani my doma nelzeme🙂

didinky
autor
26. led 2016

@japona jistotu celkem mám, jelikož mi to řekla i učitelka a ta už si asi vymýšlet nepotřebuje 😉 Detaily mi říkal po cestě autem...

nonacek
26. led 2016

@didinky osobní ne
Ale kamarádka ano její syn spadl ze skluzavky na zahrádce a při strkani z jiným dítětem
a vymkl si kotník a měl moncla nějake hematomy a musela hoi školka odskodnit a to ještě s omluvou

sara84
26. led 2016

No muj syn mi presvedcive ve 3,5 tvrdil, ze helmu rozbil Tomasek ( nejmlafsi ve skolce a zaostaly, ale nejvetsi a agresivni) a tak jsem byla nastvana a chtela to resit.Tomasek tam deti hodne zlobil, byl utocny atd a rikam si, ze uz dost,treba to resit! No a ve finale, ta helma byla v mistr,kam nebyl schopen diky sve zaostalosti vubec vylest, a z naseho lumpa vylezlo,ze si ji kroutil sam! A co rikala ucitelka, ve skolce se rozjelo, ze vse udelal Tomasek, protoze nebyl schopen jako jediny se branit,nemluvil skoro vubec....Tim nechci nijak zlehcovat situaci, zraneni ditete neni legrace, ale ukazat jiny uhel...

japona
26. led 2016

@didinky A učitelka u toho byla?

sonik22
26. led 2016

@didinky Dobrý večer, pracují v MS.Školka pojištěna bude,nárok na odškodnění mít také budete.Pokud je holčička problémová, tak s Vámi učitelky budou určité rady spolupracovat i v dalším řešení. Někdy je potřeba i vložení se od rodičů "poskozovanych"děti. Já bych to jako matka také chtěla řešit a pokud by za mnou jako učitelkou přišla maminka,tak bych ji pochopila.

janaaanna
26. led 2016

Dobrý večer, já jsem tedy asi také přecitlivělá matka, ale já bych byla naštvaná hodně. Stalo se mi něco podobného s dcerou, chlapeček jí škrábnul, že měla krvavý otisk 18 cm přes celá záda něčím asi 1 cm širokým, asi kostkou - bylo to schválně, žádné pochyby o lhaní. Mě nejvíc naštvala výmluva učitelky, že tolik dětí uhlídat nejde a že chlapeček byl dřív agresívní víc a teď už se to lepší. Nepřijde mi normální, že ona sedí, hraje si a přijde kluk a udělá jí škrábanec přes celá záda, navíc to bylo v době naší adaptace, kdy jsem prosila učitelku, zda by se jí nemohli věnovat maličko víc, je introvertní a měla problém zapadnout (po tomto zážitku byl pláč každý den, že tam nechce). Podotýkám, že chodí do soukromé školky, kde je max. 12 dětí na učitelku a často jsou dvě třídy pohromadě, takže 2 (až 3) učitelé na 24 dětí. Po naší stížnosti se trochu upravil režim, aby nedocházelo k tomu, že jsou děti bez dozoru, když si hrají (učitelka někam odběhla ve chvíli, kdy tam byla sama). Navíc jsem se pak dozvěděla od jiné maminky, že měli incident podobný.
Nerozumím argumentu, že to uhlídat nejde - od toho tam ti učitelé jsou, aby je uhlídali. Takhle staré děti už mají docela sílu a můžou si opravdu ublížit, ať už schválně nebo nedopatřením. Dávám dítě do školky s tím, že se mi v pořádku vrátí a ne že s ním pojedu do nemocnice.
Nejsem učitelka, neumím jim poradit, jak to mají dělat, ale jako rodič chci mít důvěru, čekala bych aspoň omluvu od školky a z jejich strany snahu to řešit. Mě třeba naštvalo to, že mi nikdo nic neřekl, já jsem to zjistila až když jsem doma malé sundala tričko a druhý den mi učitelka řekla, že o tom ví, ale nepřišlo jí důležité s námi o tom mluvit!

japona
26. led 2016

@janaaanna Hmm, to je spatne. A jednoznačna chyba učitelek. U nás, když má dítě jakekoliv zranění (škrábanec či modřinu, nad kterou bych mala rukou), vždy učitelky hlasi a vysvetluji, jak se stalo.

dezyre
26. led 2016

Upřimně podle mě, jestli je ve třídě ve školce dítě, které je takhle agresivní, tak by to měli předně řešit učitelky. Měli by být více v pozoru a hlavně by chování agresivního dítěte měli řešit s rodiči a pokud jsou rodiče krátcí na to, aby ukočírovaly své dítě, měla by nastoupit pedagogicko psychologická poradna. Jinak nevím co byste chtěla řešit s rodičema holčičky. Pokud jsou normální tak si jsou plně vědomi vážností situace, určitě na místě je omluva, ale nějaká promluva do duše je asi zbytečná a pokud jsou ehm.. jak to slušně nazvat.. nenormální, tak si z toho stejně nic dělat nebudou. A jak jsem psala na začátku, incident se stal ve školce a tam by ho měli vyřešit.