V kolika letech Vám přijali dítě do školky?

janinkkka
16. bře 2015

ahoj holky
dozvěděla jsem se že můj syn, nebyl přijat do školky... má cenu podávat odvolání.... a jak se takové odvolání má napsat ... vůbec s tím nemám zkušenosti...
byla jsem dohromady na dvou zápisech ve školkách... mému synovi budou v září 3 roky a 4 měsíce... v kolika letech Vám vzali dítě do školky... na kolikátý pokus?

ninive211
17. bře 2015

No teda my školku budeme řešit až tak za tři roky, ale už teď se toho fakt děsím! Zrovna v naší čtvrti v Brně je to teď samý kočárek, ročník 2014 bude asi opravdu silný! No co, u té první mě to ještě tolik pálit nebude, když to půjde dobře, plánujeme nejpozději do dvou a půl roku druhé dítko a taky mám naštěstí kousek od nás tchýni v ID, která by kdyžtak pohlídala. Ale to my máme opravdu veliké štěstí, takhle to má málokdo. Sice maminky jsou čím díl starší, ale babičky většinou ty maminky měly ve dvaceti, max. pětadvaceti a odchod do důchodu se stále odkládá...my máme s manželem oproti svým vrstevníkům oba "staré" rodiče", mě mamka měla v 27 letech, tchyně manžela ve skoro 29.
A jinak bohužel s těmi "sponzorskými dary" to tak bylo, je a asi bude (tchán tehdy před těmi 30 lety pracoval jako zelinář a umístění syna do školky ho stálo několik bedýnek ovoce a zeleniny),...nelíbí se mi to, ale asi s tím nic moc nenaděláme ☹

mandala
17. bře 2015

U nás dávají přednost zaměstnaným matkám, bez ohledu, kolik dítěti je.

ninive211
17. bře 2015

@mandala Tak to jedou ještě podle "starého" systému (jako neříkám, že to zas není dobře, že dávají přednost zaměstnaným před matkám na RD, ale nyní nově podle aktuální vyhlášky/zákona by měl být hlavním a jediným kritériem věk dítěte a je jedno, zda je matka zaměstnaná nebo ne; je to podle mantry, že MŠ je VZDĚLÁVACÍ zařízení, ne "hlídárna dětí" a právo na předškolní vzdělání mají stejně jak děti pracujících maminek, tak maminek, co jsou doma s mladším sourozencem)

tarra27
17. bře 2015

@mandala to si mysllím, že je správné....pokud žena chodí dom práce, aby měla kam dát svoje dítě....

@verusky...tak to bývá s tema kámoškama :D

tarra27
17. bře 2015

@ninive211 dítě MUSÍ ze zákona od 5ti let ne?? To ho vzít musí i dkyby nechtěli...jinak za mě já bych byla proto, at to řeší hlavně podle toho (u dětí mladších 5ti let), zda máma je doma např s mladším sourozencem nebo pracuje...nebo já bych vycházela vstříc i maminkám co žijí bez rodičů a bez otce dítěte a jsou na vše samy...

betelgeuzz
17. bře 2015

@tarra27 a jak se to dokazuje? Nějakým potvrzením, které se spousta ženských sežene i podvodem? a co matky, které práci nemají, ale potřebují si ji hledat. Ty mají smůlu? To mi jako spravedlivé nepříjde.

primaska
17. bře 2015

Sestřenici v Praze vzali holčičku až ve 4,5 letech.. vloni ve 3,5 letech se nedostala a to byla ještě hodně pod čarou (je narozená v březnu).. Odvolání asi nemá moc smysl, bodování je jednoduché (bydliště a věk), takže tam není na co se odvolávat..

ninive211
17. bře 2015

@tarra27 Ano, tak to bylo dřív, že se zohledňovalo, zda matka pracuje nebo nepracuje, zda je samoživitelka...teď je dle zákona hlavní a jediná podmínka věk (případně bydliště) a jestli si ředitelka MŠ přidá i ta řekněme sociálně spravedlivá kritéria jako zaměstnanost matky, tak to je jen na ní. Jinak pokud tomu tak není, tak pokud dá přednost staršímu dítěti, které má mladšího sourozence s matkou doma, před o měsíc mladším, kde ale matka musí jít do práce, tak je to dle zákona bohužel v pořádku (i když dle solidarity atd. asi moc ne).
Jinak přímo předškoláci, to je jasné, ti mají předností právo přijetí a musí se vzít všichni přihlášení, dokud není naplněna kapacita. A něco jako povinný rok ve školce zatím neexistuje, existuje jen PRÁVO na to, aby předškolák byl ten rok před první třídou ve školce a přednostní právo předškoláka na umístění do školky.

morgaine
17. bře 2015

@mandala ano,v pořádku,to já beru.Ovšem jak mi kdo vysvětlí že se rozdíly dělají právě mezi nezaměstnanými matkami,neboli matkami na RD. Já 4,5leté dítě do školky nedostanu,již po druhé po sobě,starší taky ne a vedle sousedka také na RD umístí v pohodě tříleté. A není sama,takových je mnoho.Toto ať mi někdo vysvětlí.Díky.

tarra27
17. bře 2015

@betelgeuzz doložením pracovní smlouvy 😉

vilibalda
17. bře 2015

Dceru vzali do školky, když měla 3 roky a 2 měsíce. Ze tříletých dětí, co nastupovaly do školky, byla nejstarší. Zároveň s ní vzali asi 8 dětí, kterým bylo 3 roky v červenci, srpnu nebo až na podzim.
Situace se školkama není dobrá, ale nesouhlasím s tím, že by na tom bylo Brno nějak moc špatně. Kdo chce tříleté dítě umístit a aktivně se snaží, podaří se mu to. Na řádný zápis, podle bodů jsme se nedostali, ale když si člověk volá do školky, šanci má. Většina kamarádek byla (stejně jako já) po zápisu zoufalá, že školka nebude, ale pak se skoro všechny děti do MŠ dostaly. Ty, co se nedostaly, mají mladší sourozence a jsou s maminkou doma. Opravdu přemýšlím, jestli znám maminku, co by obvolávala školky a nikde jí dítě nevzali... Samozřejmě některé čtvrti jsou na tom hůř a pak je otázka, jak moc chtějí rodiče jezdit po Brně.
@lv Odvolání v Brně nemá smysl, prý jen přepočítají body a nic se nezmění. Má však smysl být se školkou v kontaktu a připomínat se, jestli náhodou není místo. V květnu se rozhodne, kdo nastoupí do školy a kdo bude mít odklad, tak budou možná zase nějaká místa. Nebo se ještě něco uvolní, když dítě přejde z jedné školky do druhé. 😉

sarihy
17. bře 2015

@tarra27 Nemusí, není to povinné. Ale školka ho musí vzít přednostně, pokud rodič předškolního dítěte podá přihlášku.

betelgeuzz
17. bře 2015

@tarra27 školka ale nemá právo po tobě chtít pracovní smlouvu. A co třeba matky, co jsou OSVČ? nebo ty, co si chtějí práci hledat? Proč by měly být v nevýhodě oproti matkám, co mají trvalý poměr?

kimby
17. bře 2015

ve 2 a 3/4 roce (státní školka), já od jejího 1 a 3/4 roku plně pracující

tarra27
17. bře 2015

@betelgeuzz práci si mužou hledat i s deckem...tady je videt, at člověk dá jakýkoliv návrh, vždy se najde nekdo, kdo opukáže, proč je špatný....

pokud má žena jistou práci a nevezmou ji díte do školky, tak o práci může přijít, když nemá hlídání, zamestnavatel ji neumožní/nemusí umožnit (a mě třeba neumožní být rok doma) aby byla do 4let veku dítete doma, tak dostane výpoved max dohodu..... což podle mě je to špatně...nepřijde mi to nelogické. Proste musím nastoupit, nebo mám utrum.

Takže za mě, kdybych byla ředitelka, beru přednoste děti, když vím, že jejich máma nesedí na zadku doma nebo nemá práci, brala bych ty, ktere práci mají a nemají kam dát dítě. Např matka za mnou přijde, řekne jak se věci mají, že musí do práce, ale potřebuje dát díte do školky, tak ji vyjdu vstříc. je to o dohodě, slušném jednání a nsaze vyjít vstříc těm, kteři musí živit rodinu a mají práci.

betelgeuzz
17. bře 2015

@tarra27 jasně, že se vždy najde někdo, protože žádný systém nebude 100% spravedlivý. Tobě se nezdá ten současný, mně zase ten, který navrhuješ. myslím, že otvírá cestu pro podvody a úplatky. u toho současnýho se dá lehce zkontrolovat, kdo a za co má body.
práci si může hledat i s děckem, ale když pro něho nemá školku, tak by do ní nastoupit nemohla.

mandala
17. bře 2015

Tak já do toho zas až tak nevidím, ale žijem na vesnici, takže tolik nepřijatých dětí tu zas tolik není. Mám pocit, že ředitelka nabírá podle zdravého rozumu, když se dítě nedostalo minulý rok, tak letos by mu určitě dala přednost před jinými, nebo 5-leté dítě by určitě taky vzala, spíš jde o ty tříletáky, co mají doma ještě sourozence a maminku na MD.
@ninive211
@morgaine

tarra27
17. bře 2015

@betelgeuzz pokud hned myslíš na to jak podvádět a jak všechny podvádět budou, tak to už taky o něčem svědčí....

já vidím spíš to, jak to maminkám usnadnit aby se do práce vratit mohly a nepřišly o ní...

naomi6
17. bře 2015

@janinkkka Dceru vzali, když jí byly 3 roky a 8 měsíců. Je lednová, ale bylo to jen tak tak. Syn je také lednový, takže se obávám, že ho asi nevezmou, až budu muset do práce. RD mám na 3 roky, takže uvidíme. Držím všem palce 😉

llluckaaa
17. bře 2015

U nás to bylo v pohodě, první dítě ve 3 letech, druhé ve 2 a 7 měsících (tam to teda bylo trochu složitější, protože tyto malé děti bývají přesunuty na detašované pracoviště do Vystrkova 😒 ).
Jinak mně přijde nejspravedlivější věkové kritérium, které se dá jednoduše doložit a není tam prostor pro podvody.
Kdyby se to dělalo podle práce, tak já můžu ředitelce nakecat kdovíco, ukázat smlouvu (což bych stejně neudělala, protože to podle PS nesmím), která se už mohla x krát změnit, sehnat si někde nějaké razítko a tvrdit, že tam pracuji, mít domluveno v práci, že nastoupím, sehnat si potvrzení, ale za těch x měsíců od zápisu se situace může změnit a já pak budu vypadat za lhářku, i když jsem původně mluvila pravdu. Navíc proč bych měla dostat přednost já "zaměstnaná" před tím, kdo je na pracáku a nutně práci potřebuje a hledá, jenže má smůlu, protože kvůli chybějící školce nemůže nikam nastoupit. Taky bysme taky mohly nosit čestné prohlášení, jestli máme příbuzné schopné a ochotné hlídat a nebo potvrzení o rodinných příjmech, aby bylo spravedlivé určit, kdo do práce skutečně potřebuje a kdo ne 😒

naomi6
17. bře 2015

@llluckaaa U nás také rozhoduje věk dětí a je to myslím spravedlivé. Mělo by to být nějak jednotné, protože každé město to má jinak.

tulikiss
17. bře 2015

@tarra27 a proc si myslis ze se prave zrusilo ta nutnost dodat potvrzeni o zamestnani ktere donedavna bylo, protoze s tim byly podvody nechali si po znamosti potvrdit, ze maji praci a pak kdyz je dite prijate tak uz to zpetne nejde vzit zpet... nehlede na to, ze by si proste lidi meli uvedomit jednu zakladni a dulezitou vec skolka neni hlidaci agentura, je to proste vzdelavaci zarizeni pro deti, proto si myslim ze je spravne ze se o prijeti neprijeti rozhoduje na zaklade ditete, jeho veku, a treba bydliste, protoze co maji rodice spolecneho s tim jestli dite ma nebo nema byt umisteno do vzdelavaciho zarizeni.
protoze posuzovat rodice a na zaklade toho hodnotit dite mi zavani minulym rezimem a moznosti a nemoznosti dostat se na dobre skoly

mandala
17. bře 2015

@tulikiss Možná není hlídací agentura, ale většina rodičů to tak bere, přece nemůžu nastoupit do práce podle toho, jestli mě vezmou dítě do školky nebo ne ? To bych taky mohla o tu práci přijít a být s nimi doma sama. I když bohužel někde se tak asi děje.

nov777
17. bře 2015

@tarra27 Idealni to ted neni, ale to zohlednovani prace proste nefunguje. Jedna znama dostala dvoulete dite do skolky, kdyz predvedla hystericky plac v reditelne. Ti se mi naprosto hnusi a je to ubohy. Ale urcite se jich takovych najde dost. A pokud to chapu spravne, tak osvc se za praci nepovazovalo. Takze bych byla na stejne lodi jako kamaradka, ktera zalozila zivnostak a v podstate nikdy na nej cinnost nevykonavala. Ja delam plnej uvazek s prestavkou na ctyri mesice durch. To mi moc fer neprijde. Diky bohu me skolky netrapi, platim si hlidani. Ale fer ten system rozhodne neni. Na druhou stranu se nekdy vymsti i tem vychytralym. Jedna znama dostala syna do skolky, kdyz byla na materske a uzila si pohodicku. Dceru ji pak nevzali a prisla o praci.

morgaine
17. bře 2015

Souhlasím s llluckaa.
Jinak on ten termín "sedět doma na zadku" je dost zavádějící.Maminy,které jsou na RP mají kolem toho mladšího sourozence nebo sourozenců kolikrát víc lítání než by měli v práci...ale to je jedno.Navíc tu školku dětem v tom věku v podstatě suplují.Mimo jiné..Mělo by to fungovat spravedlivě podle věku a ne podle toho přeci jak která matka má prořízlou pusu a věčně se "připomíná" a telefonuje ředitelce zda se něco neuvolnilo.Já teda nevím,ale mě když dají písemně nepřijetí a pak jednou zavolám a zeptám se a oni vědí že máme o místo zájem,nebudu je jako psychopat bombardovat stále stejnou otázkou...To jenom k příspěvku vilibaldy ,že když je maminka "aktivní" tak tříleté dítě umístí vždy. Bohužel takovou zkušenost u nás ve městě nemám.

betelgeuzz
17. bře 2015

@tarra27 nevím, o čem to svědčí podle tebe. Já jenom vím, že takhle to dřív chodilo. Sama ředitelka mi řekla, že nějaké povrzení si kdo chtěl, sehnal.

primaska
17. bře 2015

@tulikiss A podle mě je právě špatně, že školka je "vzdělávací" a ne "hlídací" instituce.. Jak můžu jít do práce, když mi nemá kdo pohlídat dítě?? Navíc to "vzdělávání" a "právo na vzdělávání" i dětí, které mají matku na mateřský mi teda přijde taky hodně napadnutelné. Co když se do školky nedostane Pepíček, který se narodil o den později než Fanoušek, který se dostal?? Dělí je od sebe pouze jeden jediný den v datu narození.. To pak Pepíček nemá "právo na vzdělávání" a musí si rok počkat oproti Fanouškovi?? Je to fakt nelogické.. Kdyby šlo o nějaké "právo na vzdělávání", tak musejí vzít každé tříleté dítě v momentě, kdy dovrší věk tří let.. A nechápu, proč by měl pořád někdo podvádět s potvrzením o zaměstnání.. Kde to jsme?? Když už všichni automaticky počítáte s tím, že se podvádí. Já osobně kdybych měla mladší dítě, tak školku neřeším a nechám místo matkám, které jdou do práce a potřebují tedy "HLÍDÁNÍ"....

tulikiss
17. bře 2015

@nov777 ta pohodicka doma me fakt pobavila 😀
ja jsme rada, ze se posuzuje u nas vek a bydliste, protoze bohuzel dcera je narozena az v zari takze az bude mit tri tak se urcite nedostane a nejdriv se dostane ve 4 letech a pokud by se posuzovalo to, ze sem doma na zadku tak mam mit obe deti doma, tak se syn dostane do skolky az jako predskolak a uz ted na nem vidim jak tu skolku moc potrebuje, jak potrebuje vrstevniky a celkove kolektiv...
a co delaji ty matky na materske kdyz maji dite ve skolce, no to co kazda matka na materske plne se venuji diteti

tarra27
17. bře 2015

@mandala a co by jsi delala, když by jsi nesehnala školku, nemela babičky ktere by hlídaly, byla jsi sama a mela práci na dobu neurčitou, ale proste by ti nevzali díte do školky, a ty jsi byla postavená před hotovu věc - bud nastoupit do práce, nebo výpoved???

nov777
17. bře 2015

@tulikiss Hele, ja jsem objektivni. Nejstarsi syn je zarijovy. Mam doma tri maly deti a k tomu praci. Uprimne byt jen s jednim ditetem je pohodicka. Kdyz nejstarsi prespi o vikendu u babicky, tak se strasne nudim 😉 Vazne je poznat, kdyz mas jedno, dve nebo tri na starosti. A opravdu jsem proti tomu davat trilete deti do skolky, pokud to nemusim udelat kvuli praci. Podle me na to trilety dite neni pripraveny.