Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

loc
21. led 2018

@kahramana ja se citila uplne stejne, taky me to nervovalo. Hele, je to dano tim, ze kazda maminka si predstavuje, ze jeji detatko bude dokonale, ze vse pujde podle tabulek apod., ale kdyz to tak neni, tak se i pres reci typu neres tabulky stejne stresuje. Je to naprosto normalni a naprosto to chapu. CHce to si projit timhle obdobim, pobrecet si, smirit se s tim a potom to proste zacit brat tak, jak to je a prizpusobit se situaci. Ale jak jsem psala vys, treba to u vas ani nebude potreba se s necim smirovat a mala se v radu tydny nebo mesicu rozkeca. Ta sance je tam jeste obrovska. Proste na ni ted co nejvic mluv, prohlizejte si knizky, predmety doma i venku, idealni je i kontakt s mluvivimi starsimi detmi a cekej, jak na to bude reagovat, hlavne ji do niceho nenut. Bude to dobry, uvidis

krystalka
22. led 2018

@kahramana - syn začal zdvojovat takové to baba, mama, tata apod. někdy kolem 8 měsíců....postupně přidával další slabiky....pak přišlo očkování MMR v cca 15 měsících a krátce nato se ten vývoj řeči úplně zastavil, zůstal prostě tam, kde byl předtím, dlouho nepřidával vůbec nic nového ....kolem 3 let měl několik málo slov typu ham, tam, bum, hají apod a různá citoslovce, zvuky zvířátek a tak...., vyloženě vědomé oslovení "máma" jsem od něj slyšela až po 3.roce....ale rozuměl dobře a i když neuměl slovo říct, tak ho většinou dokázal napodobit pantomimou - třeba předvedl, co se s tou věcí dělá apod....v té době jsme se poprvé byli poradit u logopedky, poradila nějaké tipy pro rozvoj řeči a vyčkávali jsme, jestli se rozjede, nebo jestli to bude směřovat spíš k té vývojové dysfázii....měl i horší motoriku a celkově na něj dost sedělo to, co se v článcích o VD popisovalo....do 3,5 let (tj. za půl roku) přidal asi 4 nová slůvka....začali jsme pak chodit do SPC na logopedii a ke speciální pedagožce, absolvovali jsme klasické kolečko vyšetření - logoped, foniatr, psycholog, neurolog.....dg. expresívní vývojová dysfázie....chodili jsme cca co 14 dní na logopedii, pak jsme mu našli i speciální školku, kde se jim fakt hodně věnovali a dělal velké pokroky.....ve 3,5 začal pomalu spojovat 2 slova (máma hají....), kolem 4.roku začal po nás opakovat slova, přišly i krátké tříslovné větičky, ale bez gramatiky, objevily se otázky "co to je" a "proč"....v 5 letech mu jakž takž začali rozumět i cizí lidé....kolem těch 5 let udělal docela velký skok, pak kolem 6 další....nakonec šel do školy bez odkladu v 6,5 letech, hlásky uměl téměř všechny, jen Ř ještě dopilovával s logopedkou ve škole....ale našli jsme mu logopedickou třídu o 8 dětech, jedou podle běžných osnov, jen měli první třídu roztaženou na 2 roky, takže ty základy měli čas pořádně upevnit....mají 2 hodiny logopedie týdně v rozvrhu, plus cca jednou týdně si je bere logopedka individuálně.....teď je ve 4.třídě, nosí pořád prakticky samé jedničky, letos už mají i angličtinu, ta mě překvapila nejvíc, nosí z ní samé jedničky a ačkoli se to doma prakticky vůbec neučí, tak mu to jde tak nějak samo....kupodivu si pamatuje i odlišný pravopis.....kdyby mi někdo v těch 3 letech řekl, že na tom jednou bude takhle, tak bych asi fakt nevěřila......navíc sociálně to taky nebyla žádná sláva, ještě kolem 3-4 let se dětí spíš bál, nechtěl chodit na hřiště, když tam někdo byl, jakmile na něj na ulici někdo se známých nebo sousedů promluvil, tak se zamračil a otočil, nebo rovnou rozbrečel....dneska už děti i vyhledává, od podzimu chodí i do skauta, kde hned po měsíci, kdy tam byl nový, s nimi absolvoval 5 denní výpravu, která měla dohromady skoro 60 členů, znal tam jen několik málo dětí....postaral se o všechny svoje věci, nikde se neztratil, co potřeboval, to si nějak vyřídil....jinak je moc šikovný, pěkně maluje, rád tvoří a něco vyrábí....vymýšlí si vlastní pohádky a maluje k nim obrázky..... takže hlavu vzhůru, ta vaše je ještě malinká a může se toho spousta ještě změnit....a kdyby to nevypadalo, tak kolem 2 let bych se zašla poradit někam k logopedce....ale věřím, že se brzy rozmluví......já bych třeba nikdy nevěřila, že si jednou budu i přát, aby tu pusu aspoň na chvíli zavřel....od těch cca 4 let, kdy se trochu začal rozmlouvat, mluví pomalu od rána do večera a je ho všude plno 😀

kahramana
Autor odpověď smazal
Zobraz
kahramana
24. led 2018

@loc
@krystalka holky, moc dekuji ua podporu... Vim, ze je to i ve mě, jsem dost pesimista a docela blbe snasim změny, zvlášť pak co se dcery týče.. Nekdy uz mam fakt myšlenky na facku... Ale je to hodne i z unavy a stresu, uz 15m bojujeme se spanim, budi se stale tak 6x za noc... Nekdy je i 4h pauza úplného bdění.. Takze jsem bez energie a i bez motivace, kdyz vidím, ze nejde kupředu... Nema zájem po me opakovat, porad ji ctu, ukazuji, ale ji to moc x nebavi.. a bohužel ji pořád porovnávám s vrstevníci, která je uplne na jine úrovni, opakuje slova krásně, sama pojmenuje co vidí atd. Me to prostě ničí. Ta nase na deti jen huhla a hulaka a ty se ji nekdy boji... Jinak ma rada společnost, lidi i deti, nikoho se neboji, ani ciziho prostředí, vsude je jako doma, se vsim hned hotová prostě... Krásne papá od malicka, zadny problém, sni téměř vse, zatim...
Chci se ale prosím zeptat... Jak je to s tou hrubou a jemnou motorikou? Co je v normě? My cvičili bobatha cca pul roku (hypertonie), ale přesto dcera začala v roce chodit, ted uz krásně skoro i běhá, zda se mi celkem obratna, vsude vyleze, i kdyz je to řádný puclik, umi drepy, vsechny mozne pozice sedu a ja nevim co... Miluje hudbu, hned tancuje, poskakuje... Dale i celkem chape vkladacky, provlikacky, listuje v knížkách, míchá vařeckou, sbírá smeticka po zemi, postaví s pomoci komin atd, je to norma? U vd se uvadi špatná hrubá i jemná motorika a ja nevím co si pod tím představit...? Je teda fakt, ze je asi divočejsi, u niceho extra dlouho nevydrží.. Teda ted jedou hodně kamínky, pisek, granule a tyhle věci ji trd zabavi i na fakt uz treba 20minut..
Ale od mala je hodne náročná, uplakana, tim jak tak hodně plakala jako mimi, tak ja uz mam na ten plac hroznou averzi, takže ji vylozene nenechávám vyrvat a asi si siju na sebe bic.. Nevim, jako v tomhle hodně selhávám jako máma.. Nevim tu miru place prostě:( nekdy fakt nevím co s ni... Doma me to s ni uz tedy nebaví :( do toho je ted zima, poradne nikam nemuzem...
A jake tipy na rozvoj řeči jste prosim dostali? Já to nechci prave zacit resit az kdo vi kdy, proto to ve me hloda uz ted, i kdyz rodina mi to ma za zle, ze vymyslím hlouposti... Je realne to řešit uz v tech cca 2 letech? Vezme nas logoped?
Jijak na neuro jeste chodíme, k vuli te hypertonii, ta uz je uplne v cajku, ale ja jsem radsi pod dohledem, tak se o tom dr zmíním příště, ale co on jeste vyšetří v ramci te komunikace? Zatim vyšetřoval vzdy tělíčko jako takové, pak chuzi...i sono mozku jsme meli a vse ok. Nevím co dále po něm žádat?
Omlouvám secta výlev... Uvitam rady a tipy co si o tom myslíte, děkuji moc

baris
25. led 2018

@kahramana každé dítě je jiné, tak jako každé dítě s VD je jiné. Třeba Karolínka - ta má hrubou motoriku dobrou - chodila už v 10 měsících, jezdí na kole, koloběžce, kolečkových bruslích ... Jemná motorika - tak už to je poznat - kresba je horší, nepřetahovat obrysy se naučila až v 7 letech. Nezapne si rifle, knoflíky jí taky dělají problém a zavázat tkaničku je prozatím sci-fi ...

Jinak diagnóza VD se určuje okolo 4 roku - do té doby to může být stále opožděný vývoj řeči.

A co dělat? - podporovat jemnou motoriku - ale ne násilím - takže různé vkládačky, plastelíny, písek ... Karolínka třeba nechtěla říkat pohádky - musela dlouho držet velkou pozornost, co jí říkám a bylo to pro ní zbytečně těžké. Raději měla knížky s mega obrázky a k tomu 3 slova.

Nejdůležitější si je uvědomit, jak by bylo vám, kdyby jste uměla základy např. francouzštiny a byla by jste ve Francii, všichni na vás mluvili jen francouzsky a vy by jste jim nerozuměla - občas ve větě pochytila nějaké to slovo ... To se budete zcela soustředit na jejich řeč těla, co ostatní dělají ... a to samé dělají naše děti. Proto mluvit je fajn, ale ne moc. Dítě potřebuje vypnout a odreagovat se.

schonovamarketa
25. led 2018

@sisstin
Ahoj @sisstin, u meho 3 a 1/4 leteho syna prave zjistili vyvojovou dysfazii spojenou s ADHD. Poradne nevim co to obnasi v normalnim praktickem zivote. Poradi mi nekdo prosim.

hojda
25. led 2018

@schonovamarketa sisstin už tu bohužel není.

schonovamarketa
25. led 2018

Aha nevadi budu rada za kohokoliv kdo mi pomuze a poradi. Podle knih a odbornych publikaci bych mela se synem prakticky zachazet jako s autistou ikdyz autismus byl u nej vylouceny.

baris
25. led 2018

@schonovamarketa a jakou má vývojovou dysfázii a jaký stupeň - mírnou, střední, těžkou ... od toho se odvíjí spousta dalších věci.

Moje dcera má 8let a s VD už bojujeme od jejich cca 2,5let. A protože má středně těžkou smíšenou VD, je to boj na celý život. Např. teď jí zase dělám "obrázkovou básničku". Má se do školy naučit básničku, ale část slov musím předělat na obrázky, aby se to naučila.

Jinak všude mi říkali základní pravidlo - jednat s dítětem jako s cizincem - viz co jsem psala výše.

teresap
25. led 2018

@baris ahoj, ja jdu se synem (2,5 roku)ve stredu ke klinicke logopedce a obavam se, ze diagnostikuje VD. smisenou, protoze vazne i porozumeni. chci se zeptat zda ma dcera asistenta nebo to zvlada ve skole sama. dekuji

andelka
25. led 2018

@schonovamarketa můj má smíšenou vd a adhd. V květnu bude mít 8. Dobré tipy nám dali v SPC. Obecně je potřeba s ním fakt jednat jako s cizincem,mluvit srozumitelně,ne dlouhé věty, ujistit vše,že rozuměl. Vnímat trochu jiný vnitřní svět. Syn bere všechno doslovně,je citlivý, nerozumí některým spojením, nadsázce,vtipu,že někdo něco nemyslí vážně. Od 3,5 chodíme na logopedii.

andelka
25. led 2018

@teresap ahoj,můj syn měl ve školce asistentku na poslední rok,chodil do klasické. Logopedická nebo speciální v dosahu nebyla.

baris
25. led 2018

@teresap dcera má ve školce sdíleného asistenta - bez ní by školu dávala horko těžko. I tak jsem celý rok před školou s ní každý den dřela a každé učení je pro mě malý očistec. V první třídě jsem musela na každé písmenko něco vymyslet, aby si ho zapamatovala.

Bohužel logopedická škola je taktéž zcela mimo dosah 😒 .

A souhlasím s @andelka - i Karolínka je hodně citlivá a bere vše doslova. Když někdo řekne jí ne - i kdyby v legraci - ona tomu nerozumí a pro ní to znamená definitivní ne do konce života 😔 Má svůj svět a je pro mě někdy těžké najít tu hranici, kdy jí nechat se s tím poprat a ne jí pořád ochraňovat.

andelka
25. led 2018

@baris u nás naštěstí dobré ve škole. Na doporučení SPC je ve speciální,ale od 2 třídy půjde do klasické. Není to tak hrozné jak to vypadalo,měl odklad a je to znát,každý měsíc,oproti věku 5-6 když byl předškolák. Domácí úkoly jsou někdy o nervy,ale když srovnám s dětmi kamarádek ( v běžné škole a bez dg) tak je na tom úplně srovnatelně.
Jo, přesně..člověk by ochraňoval,ale nemůže pořád. Takže pak vysvětlujeme proč,jak..

loc
25. led 2018

@kahramana s tim spanim te naprosto chapu, ja ted tohle resim se skoro 2 letym, stale se v noci casto budi, par noci uz to vypadalo dobre, vcera teda jen 2x, ale ja mela pak problem usnout a dnes jsem zase ko. Cloveku ta unava na psychice moc neprida. ☹️ Ale k dorazum, na neuro si myslim, ze malou s tou reci uz jinak nevysetri, maximalne eeg, ale to si myslim, ze eventuelne az pozdeji, ted by to pro ni byl myslim zbytecny stres. A tu logopedii bych taky resila nejdriv az po 2. roce, pokud nenastane nejaka zmena. Ale i do 3 let ma jeste cas. Jinak co si presne predstavit pod tou zhorsenou motorikou taky uplne nevim, protoze starsi ma tu motoriku taky rekla bych uplne standardni v porovnani s vrstevniky. A i jemnou motoriku ma rekla bych v norme. Ale prave se to tezko posuzuje, kdyz clovek nema vylozene porovnani s nejakym ditetem s vd, ktere ma tu motoriku opravdu zhorsenou. A jinak co se rozvoje reci tyce, tak mi na logo rikali, ze mam podporovat hrubou motoriku, idealne chodit na nejake cviceni pro deti, tak to take zkuste. A potom take dechova cviceni - treba foukat do vetrniku nebo pistalky, pak cviceni se rty a jazykem (plazeni, spuleni, prejizdeni jazykem ze strany na stranu, zezhora dolu atd., tech cviku je spousta), potom je tky dobre poznavat ruzne zvuky, pak prirazovat obrazky k sobe nebo skutecnym predmetum, napodobiva hra (krmit panenku atd.), cvicit zvuky zviratek, ruzne vkladacky, navlekani koralku atd. Vse delat formou hry a preferovat ty aktivity, co ji nejvic zaujmou. Jinak dobra je tato knizka, vse je tam hezky popsano, dost z ni cerpam inspiraci na aktivity.

kahramana
25. led 2018

@loc mockrát děkuji. Ty hry s jazykem se snazum, ale zatím marně, tohle po me fakt neopakuje... Zopakuje kdeco, nejlepe ale po úplně cizich lidech , mama s tátou jsou v tomhle uplbe ukradeni... Oproti tomu kamínky, Písek nebo jist kulucky hrasku jeden po druhém to ji jde na 100%

kahramana
25. led 2018

Holky, jeste bych se rada zeptala.... Všechny mate deti rasne očkované?
A taky,čiste ze zvědavosti, pokud bylo vase prvorozens dite s vd ci dalsimi dg, porizovali jste si další? Cca za jak dlouho? Musi to byt velmi náročné....
Děkuji

andelka
25. led 2018

@kahramana je řádně očkovaný,jen něco vím že jsem posouvala,kvůli nemocnosti. Mladší syn je 22 měsíců od staršího. V té době jsme ještě dg neměli, neznali,byl batole a na všechno čas.

andelka
25. led 2018

A na další jsem si troufla až kluci měli 7 a 5,5.

baris
26. led 2018

@kahramana dcera je očkovaná. Taky jsem jedno posouvala - ale z důvodu nemoci. Vždy jsem nechala očkovat, až byly zdravé - bez rýmy, kašle ....

Co se týče sourozenců - Karolínka je mladší a Katuška je o 17 měsíců starší. Kdyby to bylo naopak i tak bych šla do dalšího sourozence. Protože největší pokrok Kája dělá díky ségře. 😉

zerog
26. led 2018

@andelka u nás podobné, 24 měsíců od sebe a začalo se to pořádně řešit až na půl roce druhého, tak jsme to nevěděli a nebáli se. A je to dobré, zaprah, ale druhý je vzpruha.

zerog
26. led 2018

@baris přesně, mladší brácha i nám pomohl.

andelka
26. led 2018

@zerog to jo,já jsem pak byla u vytržení že debatuju s tříletým dítětem,ve větách. Starší začal mluvit tak,že se s ním dalo fakt mluvit tak ve 4,5.

loc
26. led 2018

@kahramana ja teda odkladala mmr, za coz jsem ted stastna, protoze presne v tech 15. m, kdy se mmr bezne ockuje, se starsi prestal v reci jakkoli dal posouvat, takze pokud bych ho byvala nechala ockovat, jiste bych si myslela, ze za to opozdeni reci muze ockovani a vycitala si to. Takhle ale vim, ze to u nas souvislost nema. U mladsiho jsem tu mmr taky odlozila, ale ten teda zatim mluvi o dost lepe nez bracha v jeho veku. Ve 22 m sice moc nespojuje do vet (max. 2 slova), ale pouziva uz tak cca 80 slov. Jinak ja chtela deti s malym vekovym rozdilem a podruhe otehotnela hned na prvni pokus v 11 m starsiho, rozdil mam 20 m. Ale teda starsi je proti mladsimu strasne hodnej a nenarocnej, i kdyz divous, neda se to srovnat. Kdyby byl starsi tak narocny jako mladsi, tak do druheho rozhodne tak brzo nejdu, respektive mozna by zustal jedinacek 😀

kahramana
27. led 2018

@baris mohu se te prosim zeptat.... Vidim, ze jsi z Moravskoslezskeho kraje, prosím, koho bys mi tsdy doporučila z lékařů... Tuším, že nás to kolečko taky čeká, takže jestli psycholog, foniatr, logoped...? U koho jste prosim byli? Kde to ma smysl a jak to vlastně probíhá? Vsude musime mit žádanku od pediatry zvlášť ? Nase pefiatra tady v tonhle akční uplne nebude.... Předem moc moc děkuji

baris
29. led 2018

@kahramana nejdříve požádej pediatra, ať ti vypíše žádanku na logopedii. Nevím, jak máš staré dítko.

zerog
30. led 2018

@andelka já se též pořád nepřestávám divit, že mi mladší vše rozumí, odpoví mi normálně, co vše komentuje..se vždy leknu 🙂

andelka
30. led 2018

@kahramana my jsme měli na vše žádanku. Na foniatrii jsme byli na poliklinice FNO, na neurologii ve FNO, k psychologovi jsme chodili kousek od domu a na logo chodíme na polikliniku v O-Hrabuvce.

kahramana
30. led 2018

@andelka a muzu se prosím zeptat na konkrétní jmens a zkušenosti u dr? Předem moc moc děkuji

klear
30. led 2018

@schonovamarketa Zdravím! Mám tříletého syna a jsem na tom úplně stejně: vývojová dysfázie a adhd. Zajímalo by mě moc jak jste na tom? Já momentálně řeším jak se synem pracovat, protože je opravdu extrémně neklidný a je strašně těžké ho donutit k nějaké práci. Ráda bych ho třeba motivovala ke kreslení, ale vezme do ruky pastelku, udělá čárku a běží. Motoricky je pozadu a říká zatím jen máma, hají, bum atd. Chodíme na logopedii a k psycholožce Wawroszové, na neurologii jsme ještě nebyli. Školku plánuju až nejdřív za rok a logopedickou, doufám tedy, že se tam dostaneme.