Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
30. lis 2010

@sisstin
siss, tak jsem se ti dívala na toho Alfíka a vypadá to dobře, ale cena je dost mazec. Vycházelo by to na 120 Kč/hodina, což je teda těžce dost. Já ale nevím, jestli dobře rozumím termínu časová dotace. Protože vzhledem k tomu, co všechno chtějí za ten měsíc stihnout, tak se mi nezdá, že by to vůbec bylo možné při 2 hodinách/týdně.
Nebo jsem úplně mimo.
2 hodiny týdně - to je normální kroužek a ne přípravka. My jsme třeba měli cvičení s dětmi za 60 Kč/hodina. V jednom MC se musel koupit celý běh (což byl problém s ohledem na nemocnost dítěte, kdy bylo možné hodinu si nahradit jen jednou). Nebo v Domu dětí a mládeže bylo lepší cvičení - kupovaly se jen hodiny, jak kdo došel - a to stálo, tuším 50 nebo 70 Kč/hodina. Už s nepamatuju 😝

sisstin
autor
30. lis 2010

@simalex hele, ale jako, ono tam v podstatě není napsané, za jaký časový usek je ta platba..vy to tam vidíte někde? 😕

simalex
30. lis 2010

@sisstin
jo, siss, jsem si vzpoměa, jak to u nás řeší maminky, kterým děti nevzaly do školky. Normálně dávají děti do Globinku, kde mají speciální službu a za určitých situací hlídají děti i několik hodin. A někdy dokonce povolí i rodiče u toho a pak se pomalu jeho přítomnost odbourává.
Pro vás to asi není, asi není žádoucí, aby se kolektiv střídal, taky by Tygr neměl moc pocit bezpečí bez tebe. Jen mě napadlo to pomalu zkoušet přes dětské herny a kroužky. Kdyby Vám žádná školka nevyšla. A jak jste na tom s tou ergoterapií?

sisstin
autor
30. lis 2010

@simalex ty herny a kroužky jsou u nás fakt o ničem, oni vyžadují, aby tam byl s nima rodič a to Tygr pak nedělá naprosto, ale naprosto nic..jen na mně visí a chce jít pryč 😖 On prostě musí bejt všude sám, jinak vůbec nespolupracuje 😒

Ergoterapie zatím nic, z toho centra se mi nikdo neozval, na postižených dětech taky nic, zeptám se v Rané péči, až tam půjdeme 😉

simalex
30. lis 2010

@sisstin
já tam vidím akorát tu časovou dotaci 2 hodiny, což chápu spíše jako bonus ze strany DDM. Takže to asi je normálně denně. Neřeší tam jídlo, takže to bude asi jen 3-4 hodiny/denně (na oběd už domů). Těžko říct. Třá se zeptat.

sisstin
autor
30. lis 2010

@simalex ne, to jsou fakt jenom dvě hodiny denně jednou týdně..od známý kluk tam chodil 😉 ale já tam nevidím, jestli je těch 950 Kč za měsíc, půl roku nebo rok 😉

simalex
30. lis 2010

@sisstin
ty, siss, a jak to je s tím statutem rodič pečující o dítě. Není tam potom podmínka, že můžeš mít dítě ve školce max 4 hodiny denně? Možná plácám... Navíc Alfík asi do tohohle vůbec spadat spadat nebude a případně by nebylo potřeba to někde hlásit.

sisstin
autor
30. lis 2010

@simalex no zatím jsem furt na pracáku, ale tohle není školka, navíc je to plně hrazené, takže to pojištovnu vůbec zajímat nemusí 😉

simalex
30. lis 2010

@sisstin
aha, tak to jsem asi mimo. Taky nevidím, za jakou dobu to je. No a z jiného soudku, zkoušela jsi Tygra dát do hlídacího koutku někde v marketu? Jak jsem psala o tom Globinku (HM Globus), tak tam mají každou sobotu nějak koncipovanou - kreslení, indiánský den, teď budou mít Mikuláše, výtvarná činnost a tak. Ta provozovatelka se hodně snaží a fakt už z toho není jen klasický hlídací koutek, který je u nás např. v Tescu. To je ale její koncept a samozřejmě není ve všech Globusech. Jako alternativa je to ale dobré. Taky je strašně levný - 20 Kč/hodina (Tesco 40 Kč/hod 😝 ).

A víš co, i kdyby tam žádný program nebyl, tak pro Tygra by to byla dobrá zkušenost a znáš to, nejlepší motivací pro děti je inspirace dětského kolektivu. My jsme tam začali občas (fakt jen sem tam) jezdit od 3 let a v Tescu mi ze začátku 2x po 30 minutách volali a v Globusu mě dokonce po 15 minutách vyvolávali rozhlasem, protože se tam Alexek počůral a já jsem s ním pak s holou dupkou a řevem jela napříč celým marketem. Ale rychle to tam začal zbožňovat a dnes ho odtamtud neumím dostat.

sisstin
autor
30. lis 2010

@simalex Simčo, u nás žádné hlídací koutky v Marketech nejsou, nebo o tom nevím.... víš co, tam jde o to, že Tygr by se nehnul od té dospělé osoby..on sám prostě v kolektivu nefunguje, vyloženě s ním musí ta dospělá osoba jít mezi ty děti..a to jako dost pochybuju, že by tam fungovalo 😒

toho se bojím i v tom Alfíku, u něj prostě neexistuje, že by někam přišel a šel sám mezi lidi..bez dospělé osoby on nepůjde 😉

sisstin
autor
30. lis 2010

@simalex a ještě je ten problém, že když jsem ta dospělá osoba já..tak opět nedělá nic..musí to být prostě někdo cizí, na koho si nedovolí dělat scény...nám by se prostě hodil strašně moc ten asistent, ale nemám na něj, takže smolda 🙄

simalex
30. lis 2010

@dalea
to jsem se s chutí zasmála, jak se Lea sama uklidňuje - taková sebereflexe, bych se měla od ní učit. Malá je fakt boží...

@kacici

Alexek chodí od září do speciální školky pro děti se zdravotním postižením, logopedickými a očními vadami a máme tam taky děti s PAS.

Předtím chodil 1,5 roku do normální školky, kde byl integrovaný s individuálním plánem. Učitelky byly neskutečně vstřícné a společně se mnou se těšily každému pokroku. Nejsem si jista, jak to bylo s kolektivem, protože Alexek se vůbec neuměl takhle vyjádřit, spíš své emoční pocity projevoval pláčem, vztekem, smíchem atd. Takže bylo těžko vysledovat, na co takto reaguje, třeba i zpětně. Z jeho strany jsem žádné informcae ohledně toho, co se děje ve školce, neměla.

Kolektivu se spíše stranil, sem tam vzal nějaké dítě hračkou, protože měl ten svůj svět, ve kterém fungoval a samozřejmě tam nikdo nemohl řešit tyhle jeho speciální potřeby a nutnost speciálního přístupu. Děti ho prý spíše nechávaly být, holčičky měly ochranitelské tendence.

Co mi ale vadilo, bylo, že nebyli ostatní rodiče ze třídy informováni, že Alexek má určitý problém. Já na tom nic nevidím, že by jim to řekli, naopak. Byla bych ráda, kdyby ostatní rodiče věděli, že si toho jsme vědomi, řešíme to. Takhle jsem tam vypadala jako debil, rodiče koukali na mě na malého, co to říká, nebo jestli tohle je řeč, nebo co. Nemluvě o těhle projevech vzteku, které samozřejmě s jeho tehdejším stavem vývoje souvisely.

vojtisek2007
1. pro 2010

ahoj holky, gratuluju všem k novým pokrokům, u nás nového nic, pořád dokola zpíváme ty tři říkanky, víc ani ´tuk a vrátil se ke skládání puclíků...jinak je V. nachcípanej, tak jsme doma, což mě mrzí, v pátek mají v školce mikulášskou, tak jsem chtěla aby tam byl, viděl čerty a tak, páč v tej školce mi to přijde takový nejschůdnější, nejšetrnější k těm dětem...☹ smolík no, tak za rok.
Přidávám foto jak staví jeho nejoblíbenější puzzle - jsou po mě, asi tak 30let starý,dřevěný a fakt ho baví...na tý poslední fotce V. snídá 🙂 - ne jako normální dítě u stolu, ale v leže na koberci v ložnici

simalex
1. pro 2010

@vojtisek2007
vojti, to je hezké. Škoda, že nedáte tu besídku, ale co se dá dělat. Já se snažím Alexka udržet do zítřka, mají školkovou besídku v loutkvém divadle. Doufám, že je dnes ve školce nepoženou ven....

A poslední fotka... Kouzelné... My máme zase domečkové období. Škoda, že jsem to včera nevyfotila. Alexek si postaví dětský stůl na dvě nohy, udělá stříšku, nanosí všechno možné a takhle mi včera vedle postele usnul (jako v boudičce). Ve 22h jsem ho přenesla a samozejmě se kolem 2h vzbudil a dožadoval se spaní v domečku, který jsem už ale uklidila (neuměla jsem ani vylézt z postele). Jo, a spal v nových rukavičkách. Truhlík malý.

sisstin
autor
1. pro 2010

čau holky 😉

tak ten Alfík je prej cena za půl roku, tak to by asi šlo. 😉 Zítra se tam teda jdeme podívat, ale mám z toho nervy 😒 já si prostě Tygra neumím představit někde v kolektivu dětí, kde bude sám. Pokud by se mu fakt ta jedna učitelka věnovala a zapojovala ho, tak to by asi šlo 😉 ale pokud budou počítat, že bude jako ostatní děti, tak to by asi nešlo 😠

Já mám v tomhle fakt největší mezery, prostě mezi ty děti nechodíme moc, on to odjakživa nesnášel, herny a MC u něj neexistujou. On je prostě nejradši s náma doma, což je trošku problém 😒 no dneska jdeme ke kamarádce utužovat kolektivní vztahy 😅 😅 😅

holky, v sobotu jedu do toho Práglu na brigošku. Hosteska na akci pro lidi z MF dnes, dneska mi přišel podrobnější email a prej budeme mít nějaký identifikační čepičky 🤐 😝 , no to potěš prdel, to budu vypadat jako pablb 😅 😅 😅

@vojtisek2007 fotky suprový, ta válecí na koberci je úplně skvělá...a čumim, jaký už zvládá Vojtas puzzle 😲 no snad se do toho stadia taky někdy dostaneme 😅 😅 😅

simalex
1. pro 2010

@sisstin
SISS, TAK TO JE SLUŠNÁ CENA. To do toho běž. Jen se zkus domluvit, co se stane, když to Tygr nebude zvládat a budete to muset přerušit. Jestli by třeba vrátili poměrnou část, nebo co ☹ ☹

Ale já věřím, že to Tygr zvládne. U tohoto funguje víra a nadšení maminky, která se může přenést na dítě. Chci říct, když se toho budeš bát ty, bude se bát i Tygr. Toho jsem se bála, když jsem dávala malého do školky. Že na něj přenesu negativní postoj k těmto zařízením. Jak já jsem školku nesnášela, pořád jsem si vymýšlela, že mě něco bolí a máti mě musela vyzvedávat. Pak mě už normálně vracela, když zjistila, že si vymýšlím 😀 😀 😀 . Ale proběhlo to docela hladce - první (i tato) školka se mi líbila, tak jsem se s tím lépe smiřovala.

Jsem přesvědčená, že tě Tygr překvapí. A ty dvě hoďky týdně jsou asi docela ideální.

sisstin
autor
1. pro 2010

@simalex půlku mi na to daj naši 😉 jo, jako jestli je to fakt za půl roku, tak to je hodně slušný 🙂 paní jsem jako do mailu už psala, jaký má Tygr problémy, takže to ví. Tak jsem zvědavá, zejtra si to tam okouknu přímo v akci, co tam s těma dětma dělají a tak 😉

výhoda je, že to máme fakt pět minut od domu, takže kdyby řval nebo něco, tak si pro něj můžu rychle přijít 😉

simalex
1. pro 2010

@sisstin
budu na vás myslet. Hele, vy bydlíte na naprosto ideálním místě 😀 😀 😀 My máme blízko akorát loutkové divadlo. Ale pořád to je lepší než ve velkém městě, u nás všude dojdeme (třebaže to může být trochu štreka) nebo dojedeme MHD. Teď jezdíme do školky trolejbusem a přestává mě to bavit. Na zastávku to máme cca 15 minut, pak ještě tak 8 minut. Žádná hrůza, ale moc mě to každý den nebaví 😢 😢 😢 Stereotyp...

Přikládám Alexkovy výtvory. Jsem nadšená hlavně z toho bagristy. Druhá fotka je na téma S maminkou na vycházce a třetí autíčko.

simalex
1. pro 2010

@sisstin
aha, tak to nejde vůbec vidět. Ach jo, tak jsem Vám to chtěla ukázat. Bagrista je naprosto jedinečný. Sama bych to tak neuměla nakreslit...

simalex
1. pro 2010

ještě jsem zapoměla - včera jsme měli to sezení s psychologem ve školce a bylo to ú-žas-né. Trvalo to 3 hodiny a budeme to mít každý měsíc.

vojtisek2007
1. pro 2010

@simalex @sisstin no oni právě včera šli ve školce s dětma bobovat - jenže to neřekli a spousta dětí boby neměla, takže děti jezdili po prdeli z tokovýho umělýho kopce ☹ co mají ve školce, Vojta sice ne,páč si dává pozor na novou kombinézu a na nový boty 🙂 ale stejně byl trochu mokrej -rukavice hlavně...takže začal v noci kašlat a do rána rýmu jako trám, tak zase když do tý školky nemusí a já jsem doma, ttak proč ho tam zbytečně honit,ještě by poprskal ostatní děti....ikdyž pochybuju že jim tam dneska po tom včerejším "bobování" někdo přišel, "normální standartní" kloučci měli včera mokrý i slipy, maminy v šatně nadávali....
Jinak tyhle puzzle skkládá strašně dlouho, bylo to vlastně jediný co mu šlo a ještě teda lego -umí podle obrázku na krabici najít ty kostičky a poskládat (to já fak nedám 🙂 ) a ty puzzle jsou dřevěný a poměrně velký, jsem koukla jak s nima už i otáčí nad tím obrázkem, aby mu to tam zapadlo, dřív to zkoušel narvat postupně do všech volných míst...takže trochu posun, ale nic jinýho dělat nechce ☹

vojtisek2007
1. pro 2010

@simalex obrázek krásnej...sice není moc vidět, ale fakt hezký, přijde mi, že to má "hlavu i patu"

@sisstin tak to by bylo super s tím centrem, by se zapojil a postupně připravil na tu školku a třeba by pak v pohodě zvládnul normoš školku i bez asistenta 😉 ...a jestli je to cena fakt za půl roku tak to jde, bude tam sice dvě hoďky týdně, jestli jsem to dobře pochopila, ale tak aspoň něco.

simalex
1. pro 2010

@vojtisek2007
vojti, jsi moc hodná, ale na tom obrázku není fakt nic vidět. Zkusím vložit nezmenšený kousek, co to udělá.
A ty puzzle - Vojtíšek si z těch 54 kusů poskládá těch 6 obrázků nebo mu to musíš rozdělit na jednotlivé obrázky po 9? Asi spíš rozdělíš, že jo. To by bylo asi trochu těžké i na Alexka.

Já jsem to řešila tak, že jsem ty druhé strany popsala buď číslem nebo barevnou kuličkou (máme 3 pohádkové knížky s puzzle a jednu takovou obří puzzle sadu od Lonely Tunes s 6 obrázky). Sama jsem z toho měla hlavu jak peň, co patří do kterého obrázku.

vojtisek2007
1. pro 2010

@simalex rozdělí si je sám, podle barev - a když se některá barva shoduje na víc obrázkách - třeba žlutá je na tygrovi i méďovi, tak pak když to skládá tak to dořadí...nejlíp a nejradši má Méďu s kytarou, ty ostatní skládá málo,ale z hromady si ty puzzle co patří k tomu Mé'dovi najde 🙂

vojtisek2007
1. pro 2010

@simalex jo a na dnešek spal Vojta s kopačákem 🙂 ty naše trdla 😀

simalex
1. pro 2010

@vojtisek2007
no, tak to je šikulka. Jak říkám, sama se s tím kolikrát trápím, když je to na hromadě a musím to rozdělit na několik obrázků. Alexek to ale vlastně taky dělal - vysypal asi 5 puzzle (15 dílů/puzzle) a pak to dával dohromady. Nejhorší byli krtečci - to měl 3x (z toho 2x stejné jen jinak nařezané).

vojtisek2007
2. pro 2010

ahoj holky, dneska vojtík vymyslel novou hru....vyndal ze všech her co máme figurky a staví z nich.....hele

vojtisek2007
2. pro 2010

se mi to nějak nepovedlo odeslat....☹ tak znovu

dalea
2. pro 2010

@vojtisek2007 Jej,to je super,to robil sam? Tak je sikovny 🙂 Lea sa takto hraje s vrchnacikmi z PET-flias,stale mi povie,co poskladala,ale na nic sa to nepodoba 😅 Ma aj taku hru,tie klinceky,co sa zapichuju do podlozky,ale tie vytvory su neidentifikovatelne 😝 Kreslit vie krasne,ale takto skladat,to jej nejde 😠 Tiez mame jednu knihu puzzle o snehulienke,6 obrazkov,po 6 dielov a tak isto si ich vsetky povybera,pomiesa a uklada naspat 🙂 Tiez to uz vie davno,ale este aj teraz si ich niekedy vytiahne 😅 Teraz sklada take 25 dielne,kniha ma nazov farma a skladaju sa na predlohu,ale musim povedat,ze su to velmi zlozite obrazky aj na mna 😝

vojtisek2007
2. pro 2010

@dalea jojo sám, já mu jenom říkala, kam má jaký barvy dávat....na tohle on je strašně šikovnej, staví z normálního lega (z těch majelch kostiček, ne lego duplo) bagry,traktory a fakt to tak i vypadá, i se dívá na ten obrázek na krabici, najde podle toho kostičky, který tam patří a pak to složí dohromady....a zase na druhou stranu nenakreslí vůbec NIC !!! ani rovnou čáru ☹ a puzzle ho baví jen ty, jak mám vyfocený ve včererjším příspěvku....