Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hanatka
29. zář 2011

@sisstin jasně 🙂 Jen to beru jako, že když máš VFA autistu a VFA atypa, tak ten atyp je podle mě lepší, protože bude mít třeba lepší sociálno nebo komunikaci 🙂

@ygreen prostě každej bod platí zvlášť. Buď má zasaženo vše, ale ne moc, nebo 2 oblasti jsou na klasický DA, ale třetí skoro vůbec

hanatka
29. zář 2011

@ygreen musíš si tam jak píše @sisstin dosadit to slůvko "nebo" 😉

ygreen
29. zář 2011

tak mám v tom větší bordel než předtím 😅
co jsou ty triády - sociálno, komunikace a ?

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen sociálno, komunikace a celkové chování 😉 takže bude má dítě narušené dvě ze tří triád a tu jednu málo nebo vůbec 😉 , třeba mluví a komunikuje....ale nedokáže vycházet v kolektivu, a má stereotypu a úzkosti..

nebo má zasaženou celou triádu, ale jednotlivě tu každou část nemá zas tak závažně, aby to stačilo k diagnostice DA...takže trošku problém v komunikaci, trošku problém v sociálnu a trošku v chování...ale zase ne nějak těžce v každé té složce 😉

ygreen
29. zář 2011

@sisstin aha takže laicky, když Tobís má problém v komunikaci a porozumění a ze sociálna jen to občasné ignorování stačí to na VFA Atyp? S tím, že má z BERA výsledky že má dysf. křivku a nemá CNS dozráolu k tomu aby už mluvil?

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen hele, tak to ti už neřeknu..to musí posoudit odborník...ale k atypu se dost často dysfázie pojí 😉 ale jestli je Tobís nebo není atyp, to fakt nevím....to já nepoznám, a myslím, že to nepozná žádnej laik takhle po netu...to pozná odborník, který s tím má zkušenosti..a ví, jak atyp v různých situacích funguje, jak se tváří, jak používá gesta atd. 😉

ygreen
29. zář 2011

takže to není o tom, že by mohl mít to porozumění špatný buď kvůli atypu nebo VD. Ale může být atyp s VD ☹ mě snad klepne, já se tak děsně bojim tý Krejčířový, je mi úplně zle od žaludku.

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen já si uplně nejsem jistá, jak se ta dysfázie u autíků posuzuje...myslím, že ta se diagnostikuje až déle, když dítě, které prokazatelně nějakou formu autismu má - začne mluvit, bud je ten vývoj řeči normální v tom smyslu, že nepatlá, nemá svoje slova atd. nebo má teda i dysfatický vývoj řeči po té stránce gramatické a výslovnosti...páč dítě s autismem bude tak jako tak mluvit "divně"....ne k věci třeba, nebo neumí vést konverzaci atd. 😉

smardik
29. zář 2011

@ygreen vím že to je těžké ale zavři net a kašli na články o autismu atd. akorát se zblázníš. Tobi je šikulka a pokroky má super, za chvíli máte Krejčířovou a budete vědět na čem jste. ted se jen zbytečně deptáš, chápu proč taky jsem to dělala ale fakt je to na houby a nevede to k ničemu. a vidíš já se bála jak bude mít tom LMR, jak nezvládne nic a překvapil mě kolik toho zvládl a máme jen smíšenou dysfázku

ygreen
29. zář 2011

@sisstin a může mi ještě říct VFA atyp a VD - tyhle děti můžou navštěvovat stejý typ školky a ZŠ, že? Jde mi o tu schůzku zítra u starostky. Potřebuju aby tu zřídili tu logo třídu. Ale potřebuju aby byla hlavně pro Tobiho, logicky. Ale prostě dítě se smíšenou a třeba ten VFA atyp - pro oba je vhodný stejný styl zařízení, ne? Plus děti s LMR. JInak těžší MR a autisti, to už je jiný kalibr zařízení, ne?

ygreen
29. zář 2011

@sisstin to ale píšeš o expresivní dysfázce, ne? Ale když je už od cca 2 let zřetelný problém s porozuměním, jako u Tobiho?

ygreen
29. zář 2011

@smardik já vím, ale stejně jako vy co máte už po to asi nedokážu a protrpím si to až do stanovení dg.

smardik
29. zář 2011

@ygreen jo to chápu

já se jdu zítra poptat do té logo školky jak to je, když není zápis kdy mám přijít nebo jestli je třeba to SPC, s logopedkou jsem mluvila a doporučení nám dá, kdykoliv si můžu přijít

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen myslím, že u auti dětí se diagnostkuje jenom expresivní (pokud je to jinak, tak mě někdo opravte)...páč to porozumění je narušené autismem a ne dysfázií 😉 takže auti dítě může mít dysfatický vývoj řeči po té expresivní stránce 😉

co se týče školy, to ti nedokážu říct...žádné dítě s LMR nezvládne běžnou školu, tam ten intelekt k tomu prostě není...a zas u VFA tuším není dysfázie 😉 tam by měl být ten vývoj řeči po té gramatické stránce normoš 😉 a dítě s VFA by mělo mít jinou péči než dítě s dysfázií 😉

ygreen
29. zář 2011

@sisstin 😀 ale když měl Tobík tu dysf. křivku na BERA jasnou? Tak to se ukazuje jen u receptivní/smíšené, ne?
A zase když on není MR a je prostě jinak úplně v pohodě, tak by byl VFA, ne?

ygreen
29. zář 2011

@sisstin a školku? Tam může být LMR, VD i VFA dohromady a mají podobnou péči, ne?

ygreen
29. zář 2011

Takže u VFA není dysfázka
celkově autisti mají expresivní a né receptivní (ovšem když je receptivní prokázaná na BERA - to se vzájemně vylučuje, ne?)

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen já fakt nevim, tohle už je strašně těžké na diagnostiku 😉 u toho atypu to bývá většinou tak, jako to má Jára - atypický autismus, dysfázie a lehká MR 😉 s tou dysfatickou křivkou, tam to není dáno tak, že dítě, které ji má - má nutně receptivní nebo smíšenou....jen to u dětí s expresivní není obvyklé, ale taky není vyloučené 😉

a péče např. o dítě s LMR je jiná, než o dítě s dysfázií 😉 dítě dysfatické by mělo navštěvovat logo školku..dítě s MR školku pro děti se sníženými rozumovými schopnostmi..u VFA je nejlepší integrace s asistentem do běžné třídy 😉

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen dítě s LMR bude pozadu ve všem, ale nebude mít dysfatický vývoj řeči... dítě s dysfázií má většinou intelekt k věku, ale je tam problém s tou řečí...dítě s VFA mluví i má vývoj k věku, ale není na tom dobře úplně sociálně, může být úzkostnější a tak 😉 takže VFA potřebují kolektiv "normálních" dětí, kde to tak nějak odkoukají 😉

ygreen
29. zář 2011

byla jsem na wc a konečně to zformulovala 😀

Pokud se PAS někdy pojí k VD expresivní a nikoliv receptivní, pak když Tobiášovi vyšla jasný dysf. křivka při BERA (a ta se objevuje asi jen u receptivních/smíšených formách a spíš těžších), pak se vylučuje aby byl Tobiáš PAS.

Buď je receptivní/smíšený dysfatik, nebo PAS s expr. VD. PAS s receptivní být nemůže.
A tím, že měl tu dysf. křivku se víceméně vylučuje PAS.

Potřebovala bych tu ty postižené medicínou aby mě nutně podpořili 😀 😀 😀 😀 jestli ne, tak nevím, asi si půjdu omlátit hlavou zeď. Obě děti nemocné na ATB a já zoufalá z toho posranýho atypa. Mám toho plný brejle a MM má noční taks i nemůžu dát ani RedBulla s vodkou, páč musím být fit pro dětičky.

cmilka
29. zář 2011

@ygreen dr.K.pise:vynimocne, pri dobrych mimointelektovych schopnostaich (koncentracia pozornosti, socialne dovednosti), kvalitnej mechanickej pamati a vydatnej podpory rodiny mozu deti s LMR zvladnut aj program norm. zakl.skoly... uplne chapem tvoje obavy, bojujem s rovnakymi, ale verim, ze Tobi urcite nema LMR... 😉
a stale mi nejde do hlavy s tou vasou dysfatickou BERA krivkou, ved BERA je vys. sluchovych evokovanych potencialov, ked tomu dobre rozumiem, tak je to vlastne vyssetrenie celej sluchovej drahy... 😕 😕 😔 😔

ygreen
29. zář 2011

dítě s LMR bude pozadu ve všem, ale nebude mít dysfatický vývoj řeči... dítě s dysfázií má většinou intelekt k věku, ale je tam problém s tou řečí...dítě s VFA mluví i má vývoj k věku, ale není na tom dobře úplně sociálně, může být úzkostnější a tak takže VFA potřebují kolektiv "normálních" dětí, kde to tak nějak odkoukají

@sisstin

Tobiáš
- není pozadu ve všem = nemá LMR
- nemluví k věku = nemá VFA

- má špatné porozumění. Jak to bude s expresí nevím, ale těch jeho pár slovíček je jasných a zřetelných, nepatlá a i opakuje přesně - když už něco zopakuje.

- ale zase Tobiáš sociálně a jinak funguje naprosto normálně i v kolektivu, až na to že občas při vítání ignoruje, to zase kdyby byl atyp, tak by snad byl vysokofunkční, ne?

sisstin
autor
29. zář 2011

@ygreen ne, není to tak, že dítě s dysfatickou křivkou nemůže mít expresivní...jen je to hodně málo časté...ale nevylučuje to nic 😉 jinak, jak píše @smardik k čemu ti tohle je? K ničemu, stejně tady po netu nic nevyřešíme...jestli je nebo není Tobís atyp, jestli má nebo nemá dysfázku...nebo jestli má nebo nemá obojí...za týden tam jdete a uvidí se.... tohle analyzování je fakt akorát k tomu, aby si člověk hodil mašli 😉

jolinka
29. zář 2011

@ygreen no prave si hovorim... moc se v tom patlas 😉 😉 😒

ygreen
29. zář 2011

@cmilka já se u Tobíka nebojím LMR. Podle mě je receptivní/smíšený dysfatik jak vyšitý. Ale má to své ignorování když někam vcházíme nebo když jde někdo k nám, né vždy ale leckdy ano. Ale jeho porozumění mluvenému slovu stojí podle mě fakt za prd a to se hodně zlepšil. Takže se to může vázat i na to.

NA tom BERA pí. docentka přímo když četla monitor těch vln a dělala si poznámky mi řekla - jasná dysf. křivka, opožděný vývoj mozku, a že Tobík ještě nemá na to mluvit, ale že už brzy a opožděné vnímání zvuků.

smardik
29. zář 2011

@ygreen dej si jednoho panáka a kašli na to, za chvíli už to budete mít za sebou 🙂

ygreen
29. zář 2011

@jolinka
@sisstin páč mě to fakt trápí a snažím se najít něco co mi pomůže a dá mi naději že Tobík PAS být nemůže, nebo že to není skoro vůbec pravděpodobné. Nějak to na mě dnes sedlo ☹ on je teď tak úžasnej, pořád spolu musíme něco dělat, pokaždé když se mu něco povede tak musím být u toho a on se mi koukne do očí a čeká až začnu jásat. Mám ho teď pořád zazadkem. je prostě super a já sinemůžu pomoct a trápí mě to tím víc, kdyby mi Kr. řekla že je PAS. ☹

smardik
29. zář 2011

@ygreen a když bude PAS co se změní? pořád to bude tvůj milovaný, šikovný Tobi 🙂 jen tomu přizpůsobíte život-třeba školku, školu

ygreen
29. zář 2011

@smardik to je právě ono, život ☹ mě to tak nějak přijde definitivní oproti VD. Jako kdyby mi pak někdo řekla - tak a definitivně jste v prdeli, dítě budete mít celý život v péči ☹ ☹ ☹ ☹

smardik
29. zář 2011

@ygreen proto to neřeš, ted není definitivní vůbec nic, máte šanci že to bude jen VD tak nepátrej tak hluboko, akorát se týráš a nikdo se tady v tom nevyzná až tak moc aby ti řekl ano Tobi má na 100% to a to a na 100% to a to nemá