Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

lucikan
16. pro 2012

@eyael
@verbalinka
@katyxq dik baby, skusim teda tu ovsenu, soju zatial vynechavam, neviem ci mozme a nemam teraz chut skusat, hlavne preto ze nase priznaky aj na mlieko boli v prvom rade neprospievanie a dieta zacalo konecne rast a priberat, tak nechcem do toho niecim zase zasiahnut...

eyael
18. pro 2012

@mirusak1 Zrovna taky peču a všude je jen máslo, mléko se do cukroví nedává (alespoň ne do našich receptů 😉 ) no a pak už je tam jen mouka, cukr, prášek do pečiva, kakao apod. Pokud nemusíte ještě k tomu držet bezlepku, tak můžeš upéct normálně, mělo by stačit nahradit máslo rostliným tukem - já používám tuk Stella. No a nezdobit ničím s přídavkem másla, takže jen vysoceprocentní čokoládou, citronovou polevou apod.

eyael
18. pro 2012

@verbalinka kde tu ovesnou kupuješ? V DM jsem viděla jen sojovou smetanu... jinak při naší četnosti vaření "smetanových" jídle a množství, co Adélka sní například kuřete na paprice, myslím sojové nevadí. Ale třeba časem změním názor 😉

mirusak1
18. pro 2012

@eyael diky, ja uz ze stelly upekla linecke, mela jsem strach, ze to bude moc poznat, ale chutna mi 🙂 a rohlicky jsem upekla, jak se to delavalo driv ze sadla 🙂 a taky dobry, vubec to tam neni citit.

jankapavol
9. led 2013

ahoj holky,
určitě tu budete zkusene.
mala ma ekzem a ppradkyně luthien poradila vysadit mleko a koupit Milch reich calcium.
Použivate ho nekdo?mala toho vypije dost.ted jsem na tom přecetla, ze neni vhodne pro kojence...
jak varite pro celou rodinu, když dite nemuze mleko?ona jeste zadne vysetreni nema udelane.zatim ji mazu kortikoidama.ale jak prestanu, ekzem se vrati.takze musim to pořesit i vnitrne...

luthien.k
9. led 2013

@jankapavol dítě staré rok a 5 měsíců není kojenec 😉 a to mléko není vhodné jako náhrada mléčné výživy, pokud dítě nedostává jinou stravu (což je logické, neobsahuje kompletní sadu živin), ale pokud má dítě jinak pestrou stravu, není třeba se ho obávat.

eyael
9. led 2013

@jankapavol no vlastně vařím normálně,jen jsem živočišné tuky nahradila rostlinými. Používám olej (řepkový, olivový), používám "máslo" Stella na pečení, dušení zeleniny apod, prostě tam, kde bys do vaření dala kravské máslo, používám margarín bez obsahu másla a syrovátky na chleba a studenou kuchyni (Perla Tip) no a místo smetany na vaření používám Ovesnou (když už moje dcerka může lepek), dřív jsem používala sojovou (ale tam pozor na možnost zkřížené alergie). Já to riskla, protože smetanu do vaření nepužívám tak často a z celého jídla dám malé jen porci, tak by jí to snad nemělo ublížit.
Na pití dávám dceři různá rostlinná mlíčka, střídám to - pohankové, ovesné, rýžové, kukuřičné (všechna převážně sušená, rozdělám s vodou). Bohužel jsou docela dost doslazovaná, takže se snažím abych je co nejvíc omezila.
Na puding používám ovesné mléko... víc už mě nenapadá 😀

eyael
9. led 2013

@jankapavol jo a nedávám hovězí maso. V omezené míře kuřecí. Jinak ostatní normálně bez omezení (krůtí, králíka, vepřové...)

jankapavol
9. led 2013

@luthien.k
@eyael děkuju....ja jsem začla mít strach, aby měla dost všech vitamínů a minerálů. od lékaře ještě nemáme zákaz mléka, ale vidím, že to pomaha, když ho hodně omezím....jenže nahradí to ryžove mleko sunar????ona jinak jí velmi málo, skoro nic mi nechce....nejvíce kalorií má z těch kaší z rýžového mléka.někdy mi udělá rodost a sní hovězí vyvar, nebo pomela.ale jinak je to slabý 😖

eyael
9. led 2013

@jankapavol tak ono jestli jí po některých jídlech není dobře, tak podvědomě nechce jíst. Ale zkus postupně dávat víc a víc jídel bez kravského mléka a uvidíš, jak se to zlepší. Začni třeba rýže- mrkev-dýně-zelené fazolky - krůtí maso. Klidně rozmixovat a dej jí to třeba i do flašky. Zasytí to a zlepší zažívání.
nezapomeň na to, že i v pečivu, buchtách, koláčích, sušenkách, uzeninách apod může být syrovátka nebo mléko přidané. chce to sledovat etikety

katyxq
9. led 2013

@jankapavol navíc pokud vyřazuješ BKM, tak ani hovězí není dobrá volba - radši udělej vývar krůtí, kachní, husí, vepřový nebo třeba pštrosí (chuťově velmi ppodpbné hovězímu 😉). Na zvýšení chuti k jídlu je dobré nalé a ze stravy vyřadit alergen, jíst potraviny bohaté na železo současně s dostatkem vit. C.

luthien.k
9. led 2013

@eyael ta tekutá z DM nejsou doslazovaná, obsahují jen cukry vzniklé fermentací.

@jankapavol aby to úplně pomohlo, je třeba to vysadit striktně. Jinak pít hodně rýžového mléka není ideální, pokud nejí jinak pestrou stravu. Lepší volba v tom případě je UM (Nutrilon alergy care, Nestlé althera), ale ještě lepší samozřejmě zvykat na normální jídlo, kde bude hodně masa, zeleniny, zdravých tuků, obilovin.

jankapavol
9. led 2013

@luthien.k no to já bych velmi ráda, aby mi jedla pestrou stravu...dycky navařim a kolikrat nechce ani ochutnat 😖

pyre mi nechce vůbec...ani jablečny, ani zeleninovy...ovoce jen jablko,trosku pomelo.ona je koza,fakt.

děkuju za rady, snad ty mlika seženu

luthien.k
9. led 2013

@jankapavol někdy stačí prostě utnout přísun mléka 😉 Dítě nevydrží hlady déle, než dva dny 😉

eyael
9. led 2013

@luthien.k no jo, jenže tekuté litr z DM stojí kolem 35Kč. Sušené krabice 400g stojí 35Kč, ale udělám z ní mnohem víc porcí. Navíc v DM mají jen rýžové nebo sojové. Pohankové tekuté stojí kolem 50Kč litr. Na to nemáme 😒 Používám je stejně primárně na přípravy jídel, na pití jednou - dvakrát denně.

luthien.k
10. led 2013

@eyael mají ještě ovesné. Navíc to rýžové má přidaný vápník a to je dost důležité. Mně tam ty přídavné látky v sušených prostě vadí, i když příležitostně je používám, hlavně do vaření, kdy je sypu do jídla na zjemnění místo smetany.

jankapavol
10. led 2013

@luthien.k děkuju.jenže mlíko je všude.v koláčcích, v každym oplatku...když doma vařím pro všechny a ma se tam dát smetana....to všude mám dát to ryžovy mliko?koláčky nekupovat?nebo když peču v pekarně, mam misto normalniho mleko šupnout ryžove?

luthien.k
10. led 2013

@jankapavol to já vím, že mléko je v hodně výrobcích, je prostě třeba sledovat složení a doma nahrazovat těmi rostlinnými variantami nebo prostě ubrat porci bez smetany (ta existuje ovesná, rýžová...).

eyael
10. led 2013

@jankapavol ono technicky vzato, když nahradíš v těstě kravské mléko rýžovým, tak ti to nebude držet. Lepší je ovesným, tedy co jsem vyzkoušela já.. a u každého jídla musíš vyzkoušet, který typ rostliného mléka se dá použít. Mě místo smetany, třeba do kuřete na paprice víc chutnala sojová, ovesná už jsem hodně cítila, ale zas je lepší dávat ovesnou, protože na soju bývá často zkřížená reakce při alergii na BKM.
A když to vezmu do důsledku - já jsem alergická na oves, takže bych stejně ovesnou neměla jíst 😉

eyael
10. led 2013

@luthien.k mě tam ty přídatné látky taky vadí, ale ty tekutá mlíka dceři stejně nechutnala. Já jí to mýchám - střídám s UM AC, ty sušená taky používám hlavně na vaření. A je pravda, že pití mlíčka je u dcerky dočasné, postupně jak přechází na normální stravu, nahrazujeme porce UM něčím jiným. V dospělosti taky nebude kravské mléko pít tolik jako kojenec pije mléko. Starší 4letá dcera si dá mlíko na pití tak 2x za měsíc? Možná častěji ho mají ve školce. Ale doma ne.

O včerejška děláme expoziční test, byly jsme na gastru a zkusily jsme HA mlíčko. Zatím neměla žádnou reakci, máme na to týden. Zkusila jsem jí dát i 50g klasického jogurtu, co to udělá, a průjem neměla, je to už víc jak 12hod od podání. Jestli se potvrdí, že už umí BKM dobře zpracovávat, přejdeme na pití z AC mlíčka na HA a ty rostlinná budu dál používat na vaření.

eyael
10. led 2013

@jankapavol jen si tak uvědomuju... když nebude jíst koláčky nebo oplatky, tak se jí nic nestane, to nejsou nijak důležité potraviny pro život 😉 vitamíny skoro nula a jen prázdné kalorie a cukry 😉 a jestli ti bude líto, že si nedá žádné sladké, tak jí ho upeč sama s použitím rostliných "másel" a náplň může mít třeba makovou, švestkovou, jablečnou, pudingovou (z ovesného mlíčka). Jde to, když se chce, resp. když je to nutnost. Přeci jen jde o zdraví, o zdraví dítěte 😉

luthien.k
10. led 2013

@eyael jasně, to se zdá být OK, jen nesouhlasím s tím podáváním HA mléka, to je pouze preventivní v případě, že v rodině jsou alergie a dítě je plně krmené UM nebo přikrmované pomocí UM při kojení, jakmile se zavedou příkrmy, nemá už žádný smysl a z dlouhodobého hlediska se dokonce ukazuje, že jeho používání má opačný efekt, než se předpokládalo - že děti, co byly krmeny HA mléky, tak mají zvýšené riziko alergií, astmatu.

eyael
10. led 2013

@luthien.k já jsem alergik, takže holky mají 50% šanci, že budou po mě 😉 Dokud nebude Aduš plně na normální stravě, tak nějaké "mléko" vyžaduje. A jsem ráda, že (doufejme) budeme moct přejít na HA 😉

luthien.k
10. led 2013

@eyael ono to s těmi 50% právě není tak jednoduché.... O HA mléku a tom, jak si stojí ve světle nových poznaktů, si můžeš počíst: http://www.tribune.cz/clanek/25679-umela-vyziva...

jankapavol
10. led 2013

@eyael co se tyka tech koláčků- tak ja jsem štastna, že do ni dostanu nějaky kalorie.ona ma 8,8kg v 17měsících...ted jsem udelala v domaci pekarne testo na kolacky a nahradila jsem to mliko ryžovym.bylo to trosku lepivé,ale dlábijou se ted tim vsichni,moc chutnaji. a to je tam i celozrna mouka.

luthien.k
10. led 2013

@jankapavol problém je ten, že když se naučí dostávat kalorie sladkým a ne moc zdravým jídlem, tak už Ti nebude něco lepšího jíst nikdy. To, že je hubená, může mít příčinu právě v alergii, já když jsem synovi vysadila vejce a pšenici, na které měl alergii, tak za měsíc přibral v 18 měsících půl kila... Na vykrmení se zeptej @katyxq, má s tím zkušenosti 🙂

katyxq
10. led 2013

@luthien.k No zkušenosti - statečně bojujem 😉, někdy to jde líp a někdy hůř, teď pokořujem 3. percentil v grafu váha/věk (o váha/výška se radši moc nezmiňuju, je to prostě hubená dlouhá žížala).

jankapavol
10. led 2013

@katyxq no jo,my jsme taky tak 3.percentil

katyxq
10. led 2013

@jankapavol Jednu dobu byla malá i pod 3. percentilem, ale zamakaly jsme na výkrmu 😀, tak snad bude dál přibírat už dobře (ale kdybys viděla, co si kvůli tomu, kolik malá váží a co jí, občas některé "matky" dovolí mi napsat, to by jeden blil).

eyael
10. led 2013

@luthien.k čtu ten článek z odkazu cos dávala, jsem sice jen na začátku, ale už jsem se rozčílila argumentací - volně přeloženo - že když zavedu mléčnou stravu dítěti déle, tak je to jedno, že to nemá vliv na to jestli bude mléčnou stravu snášet nebo ne. A že bezmléčná strava u dětí a u matek nemá význam. To je teda kravina! K dyž jsem Adélce začala kolem 6m přikrmovat mléčnou stravou (HA mlíčkem), tak měla alergickou reakci. Teď v roce na HA mlíčko nealerguje. Když jsem já vynechala mléko ze stravy, mohla jsem ještě kojit.
Přečtu si to ještě jednou v klidu, koukám u toho na prezidentskou debatu 😉 🙂